Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-02-11, 06:57   #1
Βοήθεια νέος στο χόμπι!
 
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr
Member
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος 17-02-11, 06:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα.
Είμαι κάτοχος ενός 90λιτρου της aquatlantis στο οποιο εχω βαλει χαλικι 3-5mm μια πέτρα ποταμού με κοιλότητες σπηλιές και μικρές στοές (στις οποίες βλέπω τα yoyo loach μου να κοβουν βολτες ολη μέρα) και δύο κλαδιά που μου αγόρασα από πετ σοπ τα οποία άφησα σε νερό με αλλαγές δύο φορές τη μέρα για 3-4 ημέρες και την τελευταία τα άφησα με αντιχλωριακό.

Δεν έχω φυτέψει ακόμα αλλά προσανατολίζομαι σε κερατόφυλλο και ανούμπιες.

Το ενυδρείο έχει εσωτερικό φίλτρο biobox 2 απο το οποίο κράτησα μόνο υαλοβάμβακα και σφουγγάρι πετονιάς (έβγαλα άνθρακα και πέρλα που είχε) και τοποθέτησα πέρλα και μακαρόνι της eheim. Το στρώσιμο έγινε με τροφή για άυξηση αμμωνίας και βακτήρια της wave για τρεις εβδομάδες.

Όταν η πρώτη εξάδα green neon tetra μπήκε είχα 0 αμμωνία, μη ανιχνέυσιμα νιτρώδη (ΝΟ2) και γύρω στα 10 mg/l νιτρικά.
pH 6.8
GH γύρω στους 7 βαθμούς
KH 10 βαθμούς
και χλώριο μηδέν
θερμοκρασία διατηρώ μεταξύ 25 και 26 βαθμών κελσίου.

σταδιακά και σε χρόνο ενάμιση μήνα το ενυδρείο φιλοξενεί πλέον:
11 green neon tetra
6 rummy nose tetra
2 yoyo (pakistani) loach
2 pretty tetra (hemmigrammus pulcher)
2 albino cory aeneus
1 albino cory peleatus
και 1 albino pleco που δεν εχω αναγνωρισει ακομα (αγοραστηκε ως μικροσωμος)

θα ηθελα μια εκτιμηση για το αν τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα μου αν ειναι ευκολο καθως σκεφτομαι να διωξω τα δυο pulcher τα οποια δεν ηταν στο προγραμμα να αγοραστουν (προεκυψαν ως δωρο του πετσοπα). επισης σκεφτομουν αν χωραει να βαλω δυο γλυφτες οττο.

πριν δεκαπεντε μερες το ενυδρειο ανεβασε νιτρικα και νιτρωδη πιθανως λογω υπερταισματος και εχω ξεκινησει διαδικασια με αλλαγη του 30-40% νερου καθε εβδομαδα ταυτοχρονα με χρηση tetra safe start για ενισχυση των βακτηριων και μειωση των νιτρωδων.

υπαρχει κατι αλλο που πρεπει η μπορω να κανω για να βελτιωσω την κατασταση;
η συμπεριφορα και ο χρωματισμος των ψαριων μου δεν εχει αλλαξει μετα την εμφανιση του ΝΟ2 αλλα θα ηθελα να διορθωσω τις συνθηκες οσο πιο συντομα γινεται.
Εμφανίσεις: 19353
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-11, 07:48
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

νομίζω οτι ειναι πολλά τα ψαρια....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-11, 09:57
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Είμαι κάτοχος ενός 90λιτρου της aquatlantis στο οποιο εχω βαλει χαλικι 3-5mm μια πέτρα ποταμού με κοιλότητες σπηλιές και μικρές στοές (στις οποίες βλέπω τα yoyo loach μου να κοβουν βολτες ολη μέρα) και δύο κλαδιά που μου αγόρασα από πετ σοπ τα οποία άφησα σε νερό με αλλαγές δύο φορές τη μέρα για 3-4 ημέρες και την τελευταία τα άφησα με αντιχλωριακό.

Δεν έχω φυτέψει ακόμα αλλά προσανατολίζομαι σε κερατόφυλλο και ανούμπιες.

Το ενυδρείο έχει εσωτερικό φίλτρο biobox 2 απο το οποίο κράτησα μόνο υαλοβάμβακα και σφουγγάρι πετονιάς (έβγαλα άνθρακα και πέρλα που είχε) και τοποθέτησα πέρλα και μακαρόνι της eheim. Το στρώσιμο έγινε με τροφή για άυξηση αμμωνίας και βακτήρια της wave για τρεις εβδομάδες.

Όταν η πρώτη εξάδα green neon tetra μπήκε είχα 0 αμμωνία, μη ανιχνέυσιμα νιτρώδη (ΝΟ2) και γύρω στα 10 mg/l νιτρικά.
pH 6.8
GH γύρω στους 7 βαθμούς
KH 10 βαθμούς
και χλώριο μηδέν
θερμοκρασία διατηρώ μεταξύ 25 και 26 βαθμών κελσίου.

σταδιακά και σε χρόνο ενάμιση μήνα το ενυδρείο φιλοξενεί πλέον:
11 green neon tetra
6 rummy nose tetra
2 yoyo (pakistani) loach
2 pretty tetra (hemmigrammus pulcher)
2 albino cory aeneus
1 albino cory peleatus
και 1 albino pleco που δεν εχω αναγνωρισει ακομα (αγοραστηκε ως μικροσωμος)

θα ηθελα μια εκτιμηση για το αν τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα μου αν ειναι ευκολο καθως σκεφτομαι να διωξω τα δυο pulcher τα οποια δεν ηταν στο προγραμμα να αγοραστουν (προεκυψαν ως δωρο του πετσοπα). επισης σκεφτομουν αν χωραει να βαλω δυο γλυφτες οττο.

πριν δεκαπεντε μερες το ενυδρειο ανεβασε νιτρικα και νιτρωδη πιθανως λογω υπερταισματος και εχω ξεκινησει διαδικασια με αλλαγη του 30-40% νερου καθε εβδομαδα ταυτοχρονα με χρηση tetra safe start για ενισχυση των βακτηριων και μειωση των νιτρωδων.

υπαρχει κατι αλλο που πρεπει η μπορω να κανω για να βελτιωσω την κατασταση;
η συμπεριφορα και ο χρωματισμος των ψαριων μου δεν εχει αλλαξει μετα την εμφανιση του ΝΟ2 αλλα θα ηθελα να διορθωσω τις συνθηκες οσο πιο συντομα γινεται.

Καλημερα ,φιλε μου εισαι στο οριο μην βαλεις αλλα ψαρια ,βαλε μονο γλυφτες, η αντι για γλυφτες βαλε Corydoras, να βαλεις και αρκετα φυτα ταχιας αναπτυξης για αρχη ειναι σημαντικο αυτο, για αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-11, 20:07
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα ,φιλε μου εισαι στο οριο μην βαλεις αλλα ψαρια ,βαλε μονο γλυφτες, η αντι για γλυφτες βαλε Corydoras, να βαλεις και αρκετα φυτα ταχιας αναπτυξης για αρχη ειναι σημαντικο αυτο, για αρχη.
Ευχαριστω πανο. Mαλλον δυο otocinclus θα βαλω και τελος
λέω από φυτά να βάλω ανούμπιες και κερατόφυλλα και στο χαλικι του βυθου τα τελευταια και στην επιφάνεια για κρυψώνες των green neon

η απορία είναι αν πρέπει να κάνω πιο συχνες αλλαγές από εβδομάδας για να μειώσω τα no2 και επίσης αν οι συχνές αλλαγές μου ανεβάσουν τη σκληρότητα και το pH
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-11, 20:37
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πανο. Mαλλον δυο otocinclus θα βαλω και τελος
λέω από φυτά να βάλω ανούμπιες και κερατόφυλλα και στο χαλικι του βυθου τα τελευταια και στην επιφάνεια για κρυψώνες των green neon

η απορία είναι αν πρέπει να κάνω πιο συχνες αλλαγές από εβδομάδας για να μειώσω τα no2 και επίσης αν οι συχνές αλλαγές μου ανεβάσουν τη σκληρότητα και το pH
Τα φυτα που εχεις ειναι χαμηλων απαιτησεων βαλε και λιγα ταχειας αναπτυξης,και βαλε και ξυλα κατεβαζουν το PH .
Αλλαγες αναλογα με τα ψαρια καθε 7 μερες,το αλλο δεν καταλαβα τι ειναι πο2 .
Κερατοφυλο βαλε για λιγο καιρο γιατι τραβαει ουσιες που θελουν τα αλλα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-11, 23:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Είμαι κάτοχος ενός 90λιτρου της aquatlantis..

Δεν έχω φυτέψει ακόμα αλλά προσανατολίζομαι σε κερατόφυλλο και ανούμπιες.

Το ενυδρείο έχει εσωτερικό φίλτρο biobox 2 απο το οποίο κράτησα μόνο υαλοβάμβακα και σφουγγάρι πετονιάς (έβγαλα άνθρακα και πέρλα που είχε) και τοποθέτησα πέρλα και μακαρόνι της eheim. Το στρώσιμο έγινε με τροφή για άυξηση αμμωνίας και βακτήρια της wave για τρεις εβδομάδες.

Όταν η πρώτη εξάδα green neon tetra μπήκε είχα 0 αμμωνία, μη ανιχνέυσιμα νιτρώδη (ΝΟ2) και γύρω στα 10 mg/l νιτρικά.
pH 6.8
GH γύρω στους 7 βαθμούς
KH 10 βαθμούς
και χλώριο μηδέν
θερμοκρασία διατηρώ μεταξύ 25 και 26 βαθμών κελσίου.

σταδιακά και σε χρόνο ενάμιση μήνα το ενυδρείο φιλοξενεί πλέον:
11 green neon tetra
6 rummy nose tetra
2 yoyo (pakistani) loach
2 pretty tetra (hemmigrammus pulcher)
2 albino cory aeneus
1 albino cory peleatus
και 1 albino pleco που δεν εχω αναγνωρισει ακομα (αγοραστηκε ως μικροσωμος)

θα ηθελα μια εκτιμηση για το αν τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα μου αν ειναι ευκολο καθως σκεφτομαι να διωξω τα δυο pulcher τα οποια δεν ηταν στο προγραμμα να αγοραστουν (προεκυψαν ως δωρο του πετσοπα). επισης σκεφτομουν αν χωραει να βαλω δυο γλυφτες οττο.

πριν δεκαπεντε μερες το ενυδρειο ανεβασε νιτρικα και νιτρωδη πιθανως λογω υπερταισματος και εχω ξεκινησει διαδικασια με αλλαγη του 30-40% νερου καθε εβδομαδα ταυτοχρονα με χρηση tetra safe start για ενισχυση των βακτηριων και μειωση των νιτρωδων.

υπαρχει κατι αλλο που πρεπει η μπορω να κανω για να βελτιωσω την κατασταση;
η συμπεριφορα και ο χρωματισμος των ψαριων μου δεν εχει αλλαξει μετα την εμφανιση του ΝΟ2 αλλα θα ηθελα να διορθωσω τις συνθηκες οσο πιο συντομα γινεται.
Επελεξες για φυτεμα φυτα που δεν φυτευονται
Μπορεις μεν και να τα φυτεψεις, αρκει να αφησεις στην ανουμπια το ριζωμα εκτος βυθου, και στο κερατοφυλλο να κοβεις το βυθισμενο μερος και να το πετας αφου θα χαλαει εντος βυθου, ξαναφυτευοντας το φρεσκο μερος της ακρης του.
Την ανουμπια τη δενουμε σε πετρες ή ξυλα και το κερατοφυλλο ελευθερο στην επιφανεια ή πιασμενο σε καμια βεντουζα.

Το μακαρονι της eheim δεν ειναι βιολογικο υλικο. (μηχανικο μακαρονι)
Της Sera ειναι.
Αν θελεις βιολογικο eheim παρε substrat pro.
Οι περλες ποιο υλικο ειναι?
Ενυδρειακο βαμβακι θελει ελαχιστο, οπως και biofibres (ίνες), μη χαλας πολυ χωρο για αυτα.

Αφου ειδες ανοδο τοξικων σημαινει οτι δεν φτανει βασικα η βιολογια στο φιλτρο. Αν εφτανε θα ειχες προβλημα μονο με ανοδο νιτρικων.
Το αν θα αυξησεις τη βιολογια του φιλτρου για να κρατησεις τα ψαρια, ειναι ασχετο με το αν εχεις σωστη συνθεση και αρκετο χωρο στο ενυδρειο για τα συγκεκριμενα ψαρια.
Θα μπορουσες δλδ να εχεις το ιδιο προβλημα και σε μεγαλυτερο ενυδρειο αν ειχες το ιδιο φιλτραρισμα.
Απο εκει και μετα και φου αναβαθμισεις τη βιολογικη φιλτρανση, μια διορθωση η συνθεση την θελει.
πχ Τα πλατυ θελουν αλλο νερο (πιο σκληρο), τα yoyo μεγαλυτερη ομαδα (4-5 μινιμουμ), τα hemigrammus pulcher το ιδιο (7-8 μινιμουμ) και τα rummy nose, το ιδιο και τα aeneus και peleatus.
Φτιαξε μια ή δυο ομαδες ιδιου ειδους κοπαδοψαρων και ενα ειδος cory στο βυθο, σε σωστους αριθμους. Ασε και τα yoyo (αν και γινονται μεγαλουτσικα - 15εκ) σε σωστο αριθμο ομως.

Το sefe start ασκοπα το εβαλες. Η βιολογια που υπαρχει ηδη θα μπορουσε να πολλαπλασιαστει πολυ πιο γρηγορα (αν υπηρχε ο χωρος να κατοικησει στα υλικα) απο οτι τα βακτηρια εμποριου.
Για την αντιμετωπιση αμμωνιας-νιτρωδων θα βοηθουσαν περισσοτερο, αλλαγες νερου, μια αεραντλια (αφου στην αναπνοη χτυπανε τα νιτρωδη), και χρηση seachem prime (που δεσμευει αμμωνια νιτρωδη σε μεγαλυτερη δοσολογια) μεχρι να μειωθουν απο την ενισχυση του φιλτραρισματος με φυσικο τροπο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-11, 01:08
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επελεξες για φυτεμα φυτα που δεν φυτευονται
Μπορεις μεν και να τα φυτεψεις, αρκει να αφησεις στην ανουμπια το ριζωμα εκτος βυθου, και στο κερατοφυλλο να κοβεις το βυθισμενο μερος και να το πετας αφου θα χαλαει εντος βυθου, ξαναφυτευοντας το φρεσκο μερος της ακρης του.
Την ανουμπια τη δενουμε σε πετρες ή ξυλα και το κερατοφυλλο ελευθερο στην επιφανεια ή πιασμενο σε καμια βεντουζα.

Το μακαρονι της eheim δεν ειναι βιολογικο υλικο. (μηχανικο μακαρονι)
Της Sera ειναι.
Αν θελεις βιολογικο eheim παρε substrat pro.
Οι περλες ποιο υλικο ειναι?
Ενυδρειακο βαμβακι θελει ελαχιστο, οπως και biofibres (ίνες), μη χαλας πολυ χωρο για αυτα.

Αφου ειδες ανοδο τοξικων σημαινει οτι δεν φτανει βασικα η βιολογια στο φιλτρο. Αν εφτανε θα ειχες προβλημα μονο με ανοδο νιτρικων.
Το αν θα αυξησεις τη βιολογια του φιλτρου για να κρατησεις τα ψαρια, ειναι ασχετο με το αν εχεις σωστη συνθεση και αρκετο χωρο στο ενυδρειο για τα συγκεκριμενα ψαρια.
Θα μπορουσες δλδ να εχεις το ιδιο προβλημα και σε μεγαλυτερο ενυδρειο αν ειχες το ιδιο φιλτραρισμα.
Απο εκει και μετα και φου αναβαθμισεις τη βιολογικη φιλτρανση, μια διορθωση η συνθεση την θελει.
πχ Τα πλατυ θελουν αλλο νερο (πιο σκληρο), τα yoyo μεγαλυτερη ομαδα (4-5 μινιμουμ), τα hemigrammus pulcher το ιδιο (7-8 μινιμουμ) και τα rummy nose, το ιδιο και τα aeneus και peleatus.
Φτιαξε μια ή δυο ομαδες ιδιου ειδους κοπαδοψαρων και ενα ειδος cory στο βυθο, σε σωστους αριθμους. Ασε και τα yoyo (αν και γινονται μεγαλουτσικα - 15εκ) σε σωστο αριθμο ομως.

Το sefe start ασκοπα το εβαλες. Η βιολογια που υπαρχει ηδη θα μπορουσε να πολλαπλασιαστει πολυ πιο γρηγορα (αν υπηρχε ο χωρος να κατοικησει στα υλικα) απο οτι τα βακτηρια εμποριου.
Για την αντιμετωπιση αμμωνιας-νιτρωδων θα βοηθουσαν περισσοτερο, αλλαγες νερου, μια αεραντλια (αφου στην αναπνοη χτυπανε τα νιτρωδη), και χρηση seachem prime (που δεσμευει αμμωνια νιτρωδη σε μεγαλυτερη δοσολογια) μεχρι να μειωθουν απο την ενισχυση του φιλτραρισματος με φυσικο τροπο.
Delta66 ευχαριστω πολύ για τις χρησιμες πληροφοριες!
platy δεν εχω και τα hemmigrammus pulcher λεω να τα χαρισω -ηταν δωρο του πετσοπ, δε θα τα διαλεγα λογω διαστασεων και λογω του οτι ειναι κι αυτο κοπαδοψαρο-

επισης αεραντλια με αεροπετρα εχω
τα υλικα φιλτρανσης που προσθεσα ειναι eheim substrat pro (αυτο λανθασμενα μαλλον ανεφερα ως περλα) και eheim mech μακαρονι

οπότε θα μειώσω τον υαλοβάμβακα και το σφουγγαρι και θα αυξήσω την ποσότητα του substrat pro. πάντως ήδη σήμερα μέτρησα λιγότερα νιτρώδη και νιτρικά! που μάλλον σημαίνει ότι δεν είχα κάνει καλό στρώσιμο
-------------------------
επίσης τις ανούμπιες και το κερατόφυλλο τα επέλεξα γιατί το ενυδρείο μου ειναι χωρίς υπόστρωμα και μόνο με το χαλίκι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Superpzarr : 18-02-11 στις 01:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-11, 01:16
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

[επίσης τις ανούμπιες και το κερατόφυλλο τα επέλεξα γιατί το ενυδρείο μου ειναι χωρίς υπόστρωμα και μόνο με το χαλίκι...[/QUOTE]


Μπορεις να βάλεις κι αλλα ευκολα φυτακια που δε χρειάζονται υπόστρωμα.... δες εδώ. http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-11, 01:43
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
[επίσης τις ανούμπιες και το κερατόφυλλο τα επέλεξα γιατί το ενυδρείο μου ειναι χωρίς υπόστρωμα και μόνο με το χαλίκι...

Μπορεις να βάλεις κι αλλα ευκολα φυτακια που δε χρειάζονται υπόστρωμα.... δες εδώ. http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx[/QUOTE]

ευχαριστω πολυ για το λινκ!
νομιζω ερωτευτηκα αυτο
http://www.tropica.com/plants/plantd...n.aspx?pid=008
και πιο πολυ αυτο:
http://www.tropica.com/plants/plantd...n.aspx?pid=003 που θα προσπαθησω να του κανω πατεντα ωστε να κρυψει το εσωτερικο φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-11, 01:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
platy δεν εχω....

τα υλικα φιλτρανσης που προσθεσα ειναι eheim substrat pro (αυτο λανθασμενα μαλλον ανεφερα ως περλα) και eheim mech μακαρονι

οπότε θα μειώσω τον υαλοβάμβακα και το σφουγγαρι και θα αυξήσω την ποσότητα του substrat pro. πάντως ήδη σήμερα μέτρησα λιγότερα νιτρώδη και νιτρικά! που μάλλον σημαίνει ότι δεν είχα κάνει καλό στρώσιμο
Συγνωμη για τα πλατυ, διαβασα λαθος.

Τα υλικα που εχεις λοιπον, ειναι τελικα σωστα.
Δεν ξερω σε τι ποσοτητες και σε τι σειρα ειναι για να εξακριβωσουμε αν υπαρχει καποιο προβλημα.
Αν εχεις (συμφωνα με τη ροη) πρωτα το μηχανικο μακαρονι (το οποιο δεν ειναι απαραιτητο τοσο, σε τοσο μικρο πλατος καδου και θα μπορουσες να το βγαλεις κερδιζοντας χωρο για substrat και σφουγγαρι το οποιο θα χρειαζεται καπως περσισοτερη ποσοστητα χωρις αλλο μηχανικο υλικο) μετα σφουγγαρι μετα substrat και μετα λιγο βαμβακι, θα ειναι ΟΚ.
Αν ειναι ετσι λοιπον τοτε φταιει καποιο λαθος πχ παραταισμα ή καποιο ψαρι που πεθανε και εμεινε μεσα κλπ.
Δες εδω πιθανες αιτιες για την αυξηση αμμωνιας και νιτρωδων κατ'επεκτασιν.

Η φιλτρασνη που εχουμε δεν βοηθαει και τοσο στη εμφανη μειωση των νιτρικων*. Η μειωση ομως των νιτρωδων ειναι καλο σημαδι.
Να τσεκαρεις και αμμωνια.

* τα αεροβια βακτηρια που ζουν στα φιλτρα με αρκετη οξυγονωση λογω ροης δεν κανουν απονιτροποιηση, παρα μονο νιτροποιηση (αμμωνια σε νιτρωδη και νιτρωδη σε νιτρικα)


ΥΓ Για ευκολα και μετρια φυτα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα λιπανσης οπως σου ειπε και ο mpoumpoula.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-11, 01:50
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη για τα πλατυ, διαβασα λαθος.

Τα υλικα που εχεις λοιπον, ειναι τελικα σωστα.
Δεν ξερω σε τι ποσοτητες και σε τι σειρα ειναι για να εξακριβωσουμε αν υπαρχει καποιο προβλημα.
Αν εχεις (συμφωνα με τη ροη) πρωτα το μηχανικο μακαρονι (το οποιο δεν ειναι απαραιτητο τοσο, σε τοσο μικρο πλατος καδου και θα μπορουσες να το βγαλεις κερδιζοντας χωρο για substrat και σφουγγαρι το οποιο θα χρειαζεται καπως περσισοτερη ποσοστητα χωρις αλλο μηχανικο υλικο) μετα σφουγγαρι μετα substrat και μετα λιγο βαμβακι, θα ειναι ΟΚ.
Αν ειναι ετσι λοιπον τοτε φταιει καποιο λαθος πχ παραταισμα ή καποιο ψαρι που πεθανε και εμεινε μεσα κλπ.
Δες εδω πιθανες αιτιες για την αυξηση αμμωνιας και νιτρωδων κατ'επεκτασιν.

Η φιλτρασνη που εχουμε δεν βοηθαει και τοσο στη εμφανη μειωση των νιτρικων*. Η μειωση ομως των νιτρωδων ειναι καλο σημαδι.
Να τσεκαρεις και αμμωνια.

* τα αεροβια βακτηρια που ζουν στα φιλτρα με αρκετη οξυγονωση λογω ροης δεν κανουν απονιτροποιηση, παρα μονο νιτροποιηση (αμμωνια σε νιτρωδη και νιτρωδη σε νιτρικα)


ΥΓ Για ευκολα και μετρια φυτα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα λιπανσης οπως σου ειπε και ο mpoumpoula.
Η mpoumpoula
-------------------------
[ευχαριστω πολυ για το λινκ!
νομιζω ερωτευτηκα αυτο
http://www.tropica.com/plants/plantd...n.aspx?pid=008
και πιο πολυ αυτο:
http://www.tropica.com/plants/plantd...n.aspx?pid=003 που θα προσπαθησω να του κανω πατεντα ωστε να κρυψει το εσωτερικο φιλτρο [/QUOTE]


Και τα δυο δένονται σε πέτρα ή ξυλο και ειναι πολυ ομορφα... Δες και τα άλλα που φυτευονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 18-02-11 στις 01:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-11, 02:18
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω παιδια!
Μολις μπουν τα πρωτα φυτα θα επανελθω και με φωτος.

μερικες εικονες απο το πως εχουν ως τωρα τα πραγματα:
http://img529.imageshack.us/i/24722754.jpg/
http://img840.imageshack.us/i/img0310mo.jpg/
http://img411.imageshack.us/i/img0329vh.jpg/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-11, 02:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το χαλικακι το βλεπω καπως ακαταλληλο για κορυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-11, 02:27
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω παιδια!
Μολις μπουν τα πρωτα φυτα θα επανελθω και με φωτος.

μερικες εικονες απο το πως εχουν ως τωρα τα πραγματα:
http://img529.imageshack.us/i/24722754.jpg/
http://img840.imageshack.us/i/img0310mo.jpg/
http://img411.imageshack.us/i/img0329vh.jpg/
Μπορεις να βαλεις και καμια φωτο από τον pleco;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-02-11, 02:43
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να βαλεις και καμια φωτο από τον pleco;;
ναι!
καποιες ειναι ομως απο webcam και η αναλυση ειναι χαλι μαυρο

http://img4.imageshack.us/i/20110210162953889.jpg/
http://img502.imageshack.us/i/20110210162952682.jpg/
http://img11.imageshack.us/i/20110210162948282.jpg/
http://img153.imageshack.us/i/20110210162946924.jpg/
http://img442.imageshack.us/i/20110210161627819.jpg/
http://img507.imageshack.us/i/20110210161620181.jpg/
http://img696.imageshack.us/i/img0288yp.jpg/

αυτες για την ωρα!

μάλλον είναι ancistrus cf. cirrhosus (πρώην sp3) Albino απο διαβασμα στο φορουμ και συγκριση φωτο!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-02-11, 00:04
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Όλα βαίνουν καλώς.
Με ψιλή βαμβακερή κλωστή στερεώθηκαν οι δύο ανούμπιες στα ξύλα.

Μετά από τη χθεσινή περιπέτεια ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49454 ) έγινε η αλλαγή και έχω γύρω στα 10 νιτρικά NO3 και ανιχνεύσιμα ακόμα αλλά αισθητά πεσμένα νιτρώδη NO2 και ελάχιστη αμμωνία.
Ανέβηκε ελάχιστα το pH στο 6.9 αλλά λέω να χρησιμοποιήσω ταμπλέτες CO2 τριμμένες σε μικρή δόση (1 ανά εβδομάδα και σιγά σιγά) μήπως το ρίξω λιγάκι).
GH και ΚΗ στα ίδια επίπεδα με πριν και επίσης το νερό έχει επιτέλους γίνει κρύσταλλο! Σχεδόν δεν καταλαβαίνεις διαφορά όταν κοιτάς κατά μήκος ή κατά πλάτος στο ενυδρείο!

Ο ancistrus την έχει καταβρεί με τα φυλλαράκια από τις ανούμπιες (όλη μέρα ή εκεί ή στο τζάμι τη βγάζει "γλύφοντας") και τα yoyo loach μου είδα να κάνουν αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=BsXU3ao6ngg
κατά τη διάρκεια του οποίου τα χρώματά τους σα να γινόντουσαν λιγότερο έντονα!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-02-11, 00:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη βαλεις ταμπλετες co2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-02-11, 00:12
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βαλεις ταμπλετες co2
υπακούω τυφλά την εμπειρία μιας και καθε συμβουλη μου βγηκε σε καλο.
αλλα εγκυκλοπαιδικα, γιατι;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-02-11, 00:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το co2 ειναι λιπασμα. Η πτωση του πεχα με τη χρηση του ειναι "παρενεργεια".

Εσυ χρησιμοποιεις απο οτι καταλαβα απιονισμενο, αυτο με την χαμηλη kH που εχει θα ριξει το πεχα οπως θελεις αργα και σταδιακα. (αν και οι υπολοιποι παραγοντες του ενυδρειου συνδραμουν προς αυτο, πχ ξυλα κλπ και οχι ασβεστολιθικα διακοσμητικα κλπ)

Ειναι ασυμφορη μεθοδος η ταμπλετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-02-11, 02:25
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

ευχαριστω και παλι!
-------------------------
οι ροδοστομοι μου αυτοι τη στιγμη κανουν αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=PtK_cN-Gg7A

λετε να εχω απογονους;

μια θυληκια (μεγαλοσωμη) και ενας μικροσωμος αρσενικος, αν ναι τι πρεπει να κανω για να σωθουν τα αυγα;

παω για διαβασμα!

σημ: τα video απο youtube δεν ειναι δικα μου, τα επελεξα γιατι εχουν ψαρια που συμπεριφερονται οπως τα δικα μου σε καθε περιπτωση
-------------------------

απογοητευση μετα το διαβασμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Superpzarr : 20-02-11 στις 02:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-02-11, 02:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει καθολου αναταραξη η επιφανεια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-02-11, 02:41
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει καθολου αναταραξη η επιφανεια?
ναι, απο τις φυσαλιδες της αεραντλιας και το φιλτρο
ακομα τα ιδια κανουν! και ανεβαινουν και κατεβαινουν ζωηρα, της χτυπαει την κοιλια με τη μυτη κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-02-11, 09:42
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια!!!
Για το ότι είσαι αρχάριος και ξεκίνησες το διάβασμα πριν το στήσιμο, και για το ότι έστρωσες το ενυδρείο σου πρώτα, για το ότι ρωτας και ψαχνεσαι.
Δεν κρατηθηκα, έπρεπε να το πω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-02-11, 16:36
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια!!!
Για το ότι είσαι αρχάριος και ξεκίνησες το διάβασμα πριν το στήσιμο, και για το ότι έστρωσες το ενυδρείο σου πρώτα, για το ότι ρωτας και ψαχνεσαι.
Δεν κρατηθηκα, έπρεπε να το πω.
η αχρηστία με ανάγκασε :P
ευχαριστώ για τα καλά λόγια!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-03-11, 14:02
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Τα νιτρικά καθάρισαν, νομίζω στην επόμενη αλλαγή θα είμαι κομπλέ!

Ένας ancistrus cf. cirrhosus που τυγχάνει εξαιρετικής ομοιότητας με αυτόν της φώτο: http://www.aquapage.cz/Obrazky/Ryby/6335.jpg

Βρέθηκε ενυδρείο να πάρει τα δύο Hemmigrammus Pulcher (pretty tetra) που θα τα κανει κοπάδι.

Τέλος δυο ανούμπιες στηρίχτηκαν πάνω σε ξύλο και θα ακολουθήσουν μια ή δύο ακόμα (νάνοι) στην πέτρα και κερατόφυλλα καθώς μακροπρόθεσμα ελπίζω να βρώ στην κρήτη και
Microsorum pteropus http://www.tropica.com/plants/plantd...n.aspx?pid=008 και
Taxiphyllum barbieri (Vesicularia) http://www.tropica.com/plants/plantd...n.aspx?pid=003

και πάλι ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια.

Το χρώμα των φύλλων στις δύο ανούμπιες μετά από δύο εβδομάδες στο ενυδρείο μου έχει αρχίσει να ανοίγει λιγάκι. Υποθέτω πως μάλλον χρειάζονται λίπανση.
Αν ναι τι μου προτείνετε;
(μεταξύ άλλων σκέφτομαι να φτιάξω και ένα DIY CO2 που είδα κάπου στο φόρουμ με μαγια και ζαχαρόνερο)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-03-11, 16:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρησεις (εκτος απο νιτρικων) κανε και αμμωνιας και νιτρωδων (αυτα ειναι και τα ακρως τοξικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-03-11, 16:45
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρησεις (εκτος απο νιτρικων) κανε και αμμωνιας και νιτρωδων (αυτα ειναι και τα ακρως τοξικα)
αφηρημενος εγραψα νιτρικα και εννοουσα νιτρωδη
τα νιτρικα μου ειναι γυρω στα 10mg/l
τα νιτρωδη ο δεικτης πλεον ισα που αλλαζει λιγο χρωμα και αμμωνια σχεδον μη ανιχνευσιμη και αυτη

για τις ανουμπιες τι να κανω;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-03-11, 17:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
για τις ανουμπιες τι να κανω;
Τιποτα.
Αν σαπισει πολυ κανενα φυλλο, κοφτο. Θα βγαλει αλλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-11, 14:48
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

λοιπόν οι ανούμπιες
2 Anubias heterophylla
και 2 Anubias barteri var. barteri
πάνε μια χαρά!
κάθε εβδομάδα βλέπω και ένα ή δύο καινούρια φυλλαράκια (μιλώντας και για τις τέσσερις ταυτόχρονα). Όταν τις έστησα κλάδεψα το ρίζωμα όπως είδα σε βίνταο στο youtube που έχει προταθεί από κάποιους μποστανάδες και τώρα οι ρίζες κοντεύουν να τις "δέσουν" πάνω στα ξύλα και στην πέτρα. Η μία που φαινόταν να αδυνατίζει και να χάνει το χρώμα της κλαδεύτηκε ανελέητα και στάνιαρε
μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα μπει πιθανότατα και κερατόφυλλο και μαύρο χαρτόνι για φόντο στο πίσω μέρος του ενυδρείου μετά την επόμενη αλλαγή νερού.
οι τιμές του νερού έχουν σταθεροποιηθεί με νιτρώδη μη ανιχνεύσιμα, αμμωνία επίσης, pH 6,4 με 6,8 ΚΗ 6 και GH μεταξύ του 7 και του 4 (multitest).

Η καινούρια συνήθεια των YoYo loach είναι να ξεκουράζονται πάνω στα φύλλα της Anubia στο βράχο, δίπλα δίπλα! Μόλις τα συλλάβω και βγει φώτο θα ανεβάσω!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοήθεια, αρχάριος, κοινωνικό, νιτρώδη, tetra


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που?? gtok34 Αρχάριοι γλυκού νερού 73 15-08-10 23:20
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24
Νέος giorgosdem Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-12-08 11:18
νέος στο χόμπι ψάχνει για συμβουλές gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 12 04-06-04 00:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11384 seconds with 15 queries