Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-04, 17:55
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή Apistogramma cacatuoides και φίλοι.

Καθώς είμουν στην επιλογή των ψαριών που θα ζήσουν στο [πρώτο] ενυδρείο μου, συνάντησα ένα ζευγαράκι απο Apistogramma cacatuoides και το πήρα.Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκοπό να βάλω κιχλίδες μιας και ως αρχάριος ήθελα ενα 'κοινωνικότατο' ενυδρείο και σε καμία περίπτωση κάποια ψάρια πιο 'δύσκολα' που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα στα υπόλοιπα.
Τώρα όμως πρέπει να αλλάξω τις μέχρι τώρα επιλογές μου και να βρώ τι μπορεί να ζήσει μαζί τους, αφου αυτα έγιναν και οι 'πρωταγωνιστές' στο ενυδρείο μου !
Μετά απο κάμποσο διάβασμα στο GAB και όπου αλλού έψαξα θέλω την βοηθειά σας για να μην κάνω λάθος στα ψαράκια που θα κάνουν παρέα στο ζευγάρι.Η πρώτη επιλογή είναι :

x6 Corydoras.
x10 Black neon tetra.

Ερωτήσεις :

Είναι οκ αυτη η επιλογή ?
Τι άλλο μπορεί να μπεί ? [αν μπορεί]
Μπορώ να βάλω και ένα ζευγαράκι ramirezi ?


[Έχω διαβάσει τι συνθήκες πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρείο θερμοκρασία,σκληρότητα,ph κτλ. και είμαι σχετικά κοντά μετά απο μετρήσεις που έκανα.]

Ενυδρείο rio 180 [εσωτερικό φίλτρο] -180 lt αρχικά > ~160 lt τώρα.

Ευχαριστώ
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-04, 03:01
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα A. cacatuoides είναι harem spawners, πράγμα που σημαίνει ότι ο αρσενικός θα χρειαστεί τουλάχιστον άλλη μία θηλυκιά (θα ήταν προτιμότερο να ήταν ακόμα περισσότερες --> τρεις έως πέντε) ώστε να μειωθεί η επιθετικότητα και να μπορέσεις να παρατηρήσεις την πραγματική συμπεριφορά αυτών των ψαριών. Θα πρέπει επίσης να τους προσφέρεις πολλές σπηλιές (καρύδες μισές, αναποδογυρισμένες γλάστρες, ρίζες, κλπ) για να έχουν επιλογές οι θηλυκές ώστε να κάνουν την φωλιά τους.
Τα Corydoras και τα Tetras είναι καλές επιλογές από άποψη συμβατότητας. Μπορεί όμως να δημιουργήσουν κάποια μικροπροβλήματα όταν τα Apisto θα έχουν αυγά ή/και fry.
Τα M. ramirezi καλύτερα να αποφευχθούν αφού τα A. cacatuoides είναι πολύ πιο επιθετικά (ειδικά όταν έχουν μωρά).
Αν το ενυδρείο σου έχει αρκετό μήκος, μπορείς να βάλεις άλλο ένα είδος Apistogramma που να είναι συμβατό με τα cacatuoides.
Πες μας και τις διαστάσεις του ενυδρείου.
Δεν μας λες αν το ενυδρείο είναι στρωμένο και με ποιον τρόπο το έστρωσες. http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2211

[Έχεις διαβάσει τι συνθήκες πρέπει να υπάρχουν αλλά δεν τις αναφέρεις. Θα ήθελα να μας πεις και τις τελευταίες μετρήσεις που έχεις πάρει (GH, KH, pH, NH3, NO2, NO3).]
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-04, 14:51
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Περιγραφή ενυδρείου:
Juwel Rio180 http://www.juwel-aquarium.com/int/index.html
Διαστάσεις:101χ50χ41 180lt
Εσωτερικό φίλτρο:Juwel Filter System Compact H
Light System with electronic ballast and 2 x 30 W tube / 12 ώρες το 24ωρο.
Automatic Heater 200 W
Στρωμένο με τοποθέτηση υλικών από άλλο 'έτοιμο' ενυδρείο και εισαγωγή 3 Barbus tetrazona [05/10/04].
2 Apistogramma cacatuoides "Yellow/Gold" [26/10/04]
Αλλαγή νερού 25-30% κάθε εβδομάδα.
Ψιλό χαλίκι + ξύλα + φυτά + 2 καρύδες [φωλιές] χωρίς πέτρες.[σύντομα photo]
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ 30/10/04
ΝΗ3=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=4
ΚΗ=5
GH=δεν έχω κάνει
PH=7 [θα βάλω τίρφη]
Θερμοκρασία +25-
Χωρίς co2 [σκέψη για DIY για αρχή]
---------------------------------------------------------

Το θέμα τώρα είναι ότι δεν ξέρω αν μπορώ να βρώ άλλο θηλυκό ψαράκι σαν και αυτό γιατί δεν έχω ξαναδεί σε μαγαζιά αυτό το τύπο.Η photo είναι στο internet αλλά μοιάζουν πολύ με τα δικά μου.Αν ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ ας μου πει.
http://www.apistogramma.com/cms/inde...=133&Itemid=44
Τώρα δεν ξέρω πόσο χρόνο χρειάζονται τα ψαράκια για να προσαρμοστούν αλλά προς το παρόν εδώ και 8 μέρες που είναι στο ενυδρείο το 'αφεντικό' είναι το θηλυκό ακόμα και στο ταίρι της μερικές φορές !
Το αρσενικό είναι κάπως φοβισμένο και σπάνια αντιδρά όταν τα τιγράκια τον πλησιάζουν και 'ενοχλούν'.
Είναι ακόμα καλή η ιδέα να βάλω και άλλο θηλυκό ?
Όταν λες '...ένα είδος Apistogramma που να είναι συμβατό με τα cacatuoides' ποια είναι αυτά ?
Σε περίπτωση γέννας, τα Corydoras και τα Tetras απειλούν τα μικρά ?

Γιάννης
[Ευχαριστώ για την βοήθεια][/img]
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-04, 02:30
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Είναι ακόμα καλή η ιδέα να βάλω και άλλο θηλυκό ?
Όταν λες '...ένα είδος Apistogramma που να είναι συμβατό με τα cacatuoides' ποια είναι αυτά ?
Σε περίπτωση γέννας, τα Corydoras και τα Tetras απειλούν τα μικρά ?
Το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο για άλλη μια θηλυκιά ή και περισσότερες αν βρεις. Αν έχεις βάλει αρκετές σπηλιές (και φυτά ενδιάμεσα ώστε να χωρίζονται οι περιοχές) δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού ουσιαστικά τα ψάρια δεν έχουν προλάβει ακόμα να προσαρμοστούν.
Αφού το ενυδρείο είναι μόνο ένα μέτρο σε μήκος και δεν έχεις εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια δεν θα σου πρότεινα να βάλεις κι άλλο είδος Apistogramma μαζί με τα cacatuoides. Πάντως ένα είδος που είναι συμβατό και γενικά υπάρχει στην ελληνική αγορά είναι το agassizzi.
Σε περίπτωση γέννας η μητέρα φυλάει τα μωρά με τρόπο που θα ζήλευαν ακόμα και τα μεγαλύτερα ψάρια. Όμως τα tetras (και τιγράκια) "απειλούν" γιατί όλο και κάποιο μικρό θα τσιμπάνε όταν η μάνα δεν βλέπει αφού είναι ταχύτατα ψάρια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-04, 16:58
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

(Επειδή υπάρχουν νέα είπα να ξαναγράψω για νέες συμβουλές.)

Την προηγούμενη Πέμπτη [05/11] έβγαλα τα τιγράκια και έβαλα ένα κοπαδάκι με Black neon [15x].
Η συμπεριφορά μεταξύ των δύο ειδών ήταν άψογη ! ! !
Διάβασα σχετικά με το ζευγάρι [Apistogramma cacatuoides] και αφού τους αρέσει, είπα να ανεβάσω την θερμοκρασία λίγο.Έτσι την πήγα στους 26-27c αφού και τα Black neon δεν έχουν πρόβλημα στην Θερμοκρασία αυτή.
Το Σάββατο είδα το ζευγάρι μέσα στην μια φωλιά και έδειχναν ότι κάτι συμβαίνει. Μετά από λίγο είδα ότι το θηλυκό τοποθετούσε τα αυγά τους στο επάνω μέρος της καρύδας.Μετά μπήκε πάλι και το αρσενικό... κτλ.
Αφού είχα διαβάσει στο GAB τις εμπειρίες άλλων και είδα το χρώμα των αυγών ότι παραμένει λευκό-κρέμ και δεν γίνεται ροζ-κόκκινο κατάλαβα ότι δεν πρόκειται αυτή την φορά να δω ψαράκια, όπως και έγινε.Τα αυγά κράτησαν μόνο για δύο μέρες.
Το ζευγάρι λειτούργησε όπως ακριβώς λες παραπάνω "..Σε περίπτωση γέννας η μητέρα φυλάει τα μωρά με τρόπο που θα ζήλευαν ακόμα και τα μεγαλύτερα ψάρια" παρόλο που δεν ήταν ψαράκια αλλά μόνο αυγά.Δεν έφυγε καθόλου από την φωλιά για τις δύο αυτές μέρες και το αρσενικό έκανε βόλτες ακριβώς απέξω.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι φύλαγαν την περιοχή τους και δεν πλησίαζαν τα neon αλλά δεν έδειξαν και πολύ επιθετικά όταν αυτά πλησίαζαν σχετικά κοντά ! Με λίγα λόγια δεν έπεσε ξύλο, πράγμα που περίμενα ετσι όπως τα είχαμε πει.
Ανέβαλα την αλλαγή νερού που ήταν το Σάββατο και την έκανα εχθές αφού πριν έκανα μετρήσεις.[Την προηγούμενή φορά έκανα λάθος στην τιμή το ph και έγραψα 7 αντί για 8 που ήταν.]
08/11/04
ΝΗ3=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=4
ΚΗ=5
PH=~7 [έχω βάλει τίρφη]
Τοποθέτηση συσκευής co2

Επειδή δεν θα βρώ εύκολα άλλο θηλυκό ίδιο και μετά απο την 'ήρεμη' συμπεριφορά τους μπορώ να βάλω άλλο ζευγάρι και αν ναι τι ? Στην προηγούμενη απαντησή σου δεν κατάλαβα αν πρέπει να το κάνω ή όχι
Ταιριάζει κάτι άλλο εκτός από τα agassizzi ?
Τα ramirezzi πρέπει να τα ξεχάσω ως επιλογή ?
Είδα στο fihprofiles.com ότι μπορώ να βάλω Kribensis, τι γνώμη έχετε ? http://www.fishprofiles.com/interact...ma+cacatuoides

Μια photo από το ενυδρείο μου να πάρετε μια ιδέα για το πως είναι. [φωλιές κτλ]




Ευχαριστώ για την βοήθεια !
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-04, 17:29
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως ένα είδος που είναι συμβατό και γενικά υπάρχει στην ελληνική αγορά είναι το agassizzi.
Παρόλο που ο Γιωργος(λόγω δικής του εμπειρίας) είπε ότι ειναι δυνατή η ταυτόχρονη παρουσία agazizi και Cacatoides εντός του δικού σου ενυδρείου εγώ δεν θα συμφωνήσω απολύτως . Τα πιο επιθετικά Cacatoides συνήθως προκαλούν stress στα πιο ειρινικά agazizi. Για να μπορέσεις να αποφύγεις τους τσακωμούς θα πρέπει να δημιουργήσεις τέτοιο setup έτσι ώστε να υπάρχουν πολλες κρυψωνες για να δημιουργηθούν πολλες υποπεριοχες για τα δύο είδη. Επιπλέον όταν κατι δεν θα παει καλα θα πρέπει να αναπροσαρμόσεις γρήγορα το setup σου έτσι ωστε να αλλαξεις το σκηνικό. Γνωμη μου είναι ότι αυτο απαιτεί εμπειρία και δεν το συνιστώ να το κάνεις για την ώρα. Παντα ΙΜΟ
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-04, 01:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Αφού το ενυδρείο είναι μόνο ένα μέτρο σε μήκος και δεν έχεις εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια δεν θα σου πρότεινα να βάλεις κι άλλο είδος Apistogramma μαζί με τα cacatuoides.
Όπως είπε ο Γιάννης, τα cacatoo είναι αρκετά πιο επιθετικά σε σχέση με τα Apistogramma που βρίσκονται κοινώς στην ελληνική αγορά. Λόγω μικρού ενυδρείου (για να φιλοξενήσει άλλο είδος Apisto με τα cacatoo) και εμπειρίας δεν θα σου πρότεινα να βάλεις κι άλλο είδος Apisto.
Βέβαια αν το ενυδρείο στηθεί σωστά (πάρα πολλές σπηλιές για τις θηλυκές και πολλά φυτά για καταφύγιο) μπορεί να μην υπάρξει πρόβλημα συμβίωσης.
Τα M. ramirezi δεν θα αντέξουν στον ανταγωνισμό και την επιθετικότητα των cacatoo.
Τα kribensis παρ'όλο που ταιριάζουν σε ότι αφορά διατροφικές συνήθειες και συνθήκες διαβίωσης, είναι από άλλη ήπειρο. Γίνονται και αρκετά μεγαλύτερα.
Το ιδανικότερο θα ήταν να έβρισκες άλλες δύο θηλυκές A. cacatuoides ή να επιλέξεις ένα ζευγάρι κάποιου άλλου είδους μικρής αμερικάνικης κιχλίδας.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-04, 14:39
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Εχθές στάθηκα τυχερός και βρήκα άλλο ένα θηλυκό ψαράκι, οπότε το θέμα επιλογής για άλλο ζευγάρι,μετά και απ'οσα λέτε, έληξε.
Όταν την έβαλα στο ενυδρείο όμως το 'πρώτο' θηλυκό μετά από λίγο άρχησε να την κυνηγάει... Το αρσενικό μπαίνει αναμεσά τους και εμποδίζει την επίθεση αλλά γίνεται αρκετά συχνά και η καινούργια τρώει λίγο ξύλο !
Έκλεισα τα φώτα 1 ώρα πριν το κανονικό και το πρωί είδα τα πράγματα λίγο καλύτερα.
Σκέφτομαι να μεταφέρω για λίγο την παλιά σε άλλο ενυδρείο μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα και αποκτήσει λίγο θάρρος η καινούργια.Είναι σωστό ?
Αν την βγάλω για λίγο μετά που θα ξαναμπεί μήπως γίνει το αντίθετο και κυνηγάει η καινούργια την παλιά ?

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-04, 21:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν το πρόβλημα δεν είναι έντονο δεν χρειάζεται να επέμβεις. Οι θηλυκές συνηθίζουν να φτιάχνουν μια ιεραρχεία και η αντίδραση της παλιάς ήταν φυσιολογική αφού θεωρούσε σχεδόν ολόκληρο το ενυδρείο δικό της (οι θηλυκές χωρίζουν/μοιράζονται την περιοχή του αρσενικού του χαρεμιού αφού ουσιαστικά τις "φιλοξενεί"). Αν δεις ότι το πρόβλημα χειροτερεύει δοκίμασε να προσθέσεις μερικές σπηλιές ακόμα και να αλλάξεις την διαρρύθμιση του ενυδρείου (προτιμότερο όσο είναι σβηστά τα φώτα). Η προσθήκη λίγων φυτών ακόμη θα βοηθούσε επίσης.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08664 seconds with 12 queries