Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-12, 22:40
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή Γαριδοενυδρείο - 10 λίτρων

Ετοιμάζω το γαριδοενυδρείο μου και θα ήθελα τις απόψεις σας για το στήσιμο και για την επιλογή των γαρίδων

Για αρχή δεν θα ήθελα να πάρω απαιτητικες γαρίδες, θέλω να ξεκινήσω με εύκολες και στην πορεία του χρόνου
θα αυξήσω τις απαιτήσεις.

Η διάστασεις του ενυδρείου είναι 30 x 17 x 20 δηλαδή δέκα (10) λίτρα περίπου.

Έχω βάλει έναν κορμό (όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες) και το υπόστρωμα είναι Seachem Flourite Black Sand

Φωτισμό έχω μια λάμπα 11w. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη

Το νερό θα το ετοιμάζω με ΑΟ ώστε να μπορέσω να ρίξω την τιμή του pH.

Περιμένω τις προτάσεις σας για γαρίδες.









Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-12, 23:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ξυλο ειναι μεγαλο για το ενυδρειο.
Του τρωει χωρο και το κανει να φαινεται ακομα πιο μικρο.
Θα ελεγα να βρεις ενα πιο μικρο ξυλο χωρις χοντρο κορμο, οπως καποιο driftwood με κλαδακια για να δεσεις και μπολικη christmas moss.
Δεν χρειαζεται και κατι αλλο, για να μεινει και χωρος.
Ενα ξυλο στη μεση σαν δεντρακι, με moss και γυρω γυρω ανοιχτος ο χωρος.

Το φως που εχεις μπορει να του πεσει και πολυ δυνατο και να γεμιζεις αλγες.

Γενικα δεν μπορεις να βαλεις απαιτητικες γαριδες γιατι θα ειναι δυσκολο αν δεν εισαι απο πανω συνεχως.
10-20 red cherry και βλεπεις.
Νερο βρυσης βαζε, και μονο για την αναπληρωση της εξατμισης (αφου εχεις ΑΟ) βαζε ΑΟ.
Ενα φιλτρακι πολυ μικρο φτανει και αν γινεται να ειναι γωνιακο για να μη πιανει κι αυτο χωρο.
Ψυξη και θερμανση.
Στρωσιμο και αστο να τρεξει λιγο καιρο πριν βαλεις γαριδες,
Αν εχεις βυθο ετοιμο απο αλλο ενυδρειο καλο ειναι να μπολιαζες και το βυθο
Καλη τυχη.


ΥΓ για τις αλλαγες νερου, κανε το κολπο με το 4λιτρο μπετονακι τοποθετημενο ψηλα και λαστιχακι αεραντλιας δεμενο ελαφρυ κομπο για αργη ροη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-12, 23:32
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξυλο ειναι μεγαλο για το ενυδρειο.
Του τρωει χωρο και το κανει να φαινεται ακομα πιο μικρο.
Θα ελεγα να βρεις ενα πιο μικρο ξυλο χωρις χοντρο κορμο, οπως καποιο driftwood με κλαδακια για να δεσεις και moss. Θα κοιτάξω να βρω...
Δεν χρειαζεται και κατι αλλο, για να μεινει και χωρος.
Ενα ξυλο στη μεση σαν δεντρακι, με moss και γυρω γυρω ανοιχτος ο χωρος.

Το φως που εχεις μπορει να του πεσει και πολυ δυνατο και να γεμιζεις αλγες.

Γενικα δεν μπορεις να βαλεις απαιτητικες γαριδες γιατι θα ειναι δυσκολο αν δεν εισαι απο πανω συνεχως.
10-20 red cherry και βλεπεις. Οι red cherry τι απαιτήσεις έχουν? Εννοώ από θερμοκρασία και παραμέτρους?
Νερο βρυσης βαζε, και μονο για την αναπληρωση της εξατμισης (αφου εχεις ΑΟ) βαζε ΑΟ.
Ενα φιλτρακι πολυ μικρο φτανει και αν γινεται να ειναι γωνιακο για να μη πιανει κι αυτο χωρο. Υπάρχει ένα μικρό που δεν θα πιάνει πολύ χώρο
Ψυξη και θερμανση. Τα έχω προβλέψει και τα δυο
Στρωσιμο και αστο να τρεξει λιγο καιρο πριν βαλεις γαριδες,
Αν εχεις βυθο ετοιμο απο αλλο ενυδρειο καλο ειναι να μπολιαζες και το βυθο Μπορώ να βάλω από το μεγάλο ενυδρείο, απλά ο βυθός εκείνος είναι χαλαζιακή άμμος. Θα ήταν σωστό να μοιράσω το χώρο του βυθού σε δυο ίσα μέρη και να βάλω χαλαζιάκη άμμο στην μια μεριά και στην άλλη Seachem Flourite Black Sand? Αυτό θεωρείται μπόλιασμα?
Καλη τυχη.

ΥΓ για τις αλλαγες νερου, κανε το κολπο με το 4λιτρο μπετονακι τοποθετημενο ψηλα και λαστιχακι αεραντλιας δεμενο ελαφρυ κομπο για αργη ροη. Δεν το κατάλαβα αυτό φίλε...
Σ' ευχαριστώ Σπύρο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-12, 23:42
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Με το υποστρωμα,τα ξυλα,τα φυτα,τον εξοπλισμο και την σταθμη νερου,τα λιτρα σου με τα βιας θα ξεπερνουν τα 6-7.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να ασχοληθεις μακροπροθεσμα με γαριδες σε αυτη την γυαλα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-12, 23:45
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το υποστρωμα,τα ξυλα,τα φυτα,τον εξοπλισμο και την σταθμη νερου,τα λιτρα σου με τα βιας θα ξεπερνουν τα 6-7.
Δεν νομιζω οτι μπορεις να ασχοληθεις μακροπροθεσμα με γαριδες σε αυτη την γυαλα.
Γι' αυτό ζήτησα την γνώμη σας να μου πείτε εύκολες γαρίδες για τα συγκεκριμένα λίτρα.

Μετά από καιρό και όταν θα έχω κάποια σχετική εμπειρία στις γαρίδες μπορεί να ανεβάσω τις απαιτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-12, 23:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οτι μπορουμε να κινηθουμε οριακα σε χαμηλα (εως ανυπαρκτα λιτρα) οταν εχουμε εμπειρια,εαν δεν εχουμε πειρα κινουμαστε εκ του ασφαλους σε πολλα λιτρα που σε μερικες περιπτωσεις ισως συγχωρεσουν καποια μικρολαθακια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-12, 00:03
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι οτι μπορουμε να κινηθουμε οριακα σε χαμηλα (εως ανυπαρκτα λιτρα) οταν εχουμε εμπειρια,εαν δεν εχουμε πειρα κινουμαστε εκ του ασφαλους σε πολλα λιτρα που σε μερικες περιπτωσεις ισως συγχωρεσουν καποια μικρολαθακια.
Όπως ανέφερα παραπάνω μου λείπει η εμπειρία στις γαρίδες (όχι ότι έχω στα ψάρια) λέω να μην το συνεχίσω και να το γυρίσω σε ενυδρείο με 2 - 4 σαλιγκάρια apple snail
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-08-12, 00:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα σε τοσο μικρο χωρο και τοσα λιγα λιτρα ουτε εξειδικευμενο εργαστηριο πυρηνικης φυσικης δε μπορει να κραταει διαρκως συνθηκες σταθερες.
Θα εισαι 24/7 απο πανω του με ενα θερμομετρο στο ενα χερι και το phμετρο στο αλλο...
Γιατι δεν πας σε ενα πιο ανετο (τουλαχιστο καμια 30ρια λιτρα) ωστε να μην διακυνδυνευεις τα γαριδακια?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-08-12, 00:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι red cherry τι απαιτήσεις έχουν? Εννοώ από θερμοκρασία και παραμέτρους?

Μπορώ να βάλω από το μεγάλο ενυδρείο, απλά ο βυθός εκείνος είναι χαλαζιακή άμμος. Θα ήταν σωστό να μοιράσω το χώρο του βυθού σε δυο ίσα μέρη και να βάλω χαλαζιάκη άμμο στην μια μεριά και στην άλλη Seachem Flourite Black Sand? Αυτό θεωρείται μπόλιασμα?


Δεν το κατάλαβα αυτό φίλε...
pH γυρω στο ουδετερο 7, (+/- 0.5)
Gh γυρω στο 8 (+/- 4)
KH γυρω στο 5 (+/- 3)
θερμοκρασια, ορια 14-30C, πιο στενα ορια 19-27, ιδανικα 22-24C

Δεν εχω δουλεψει ποτε flourite αλλα δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα να τα μπερδεψεις. Ελεγα αν ειχες ιδιο υλικο στρωμμενο.

Εννουσα ολα αυτα για αργη εισαγωγη του νερου της αλλαγης.
http://i225.photobucket.com/albums/d...100327002c.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...100327003b.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...100327004b.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-08-12, 00:18
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα σε τοσο μικρο χωρο και τοσα λιγα λιτρα ουτε εξειδικευμενο εργαστηριο πυρηνικης φυσικης δε μπορει να κραταει διαρκως συνθηκες σταθερες.
Θα εισαι 24/7 απο πανω του με ενα θερμομετρο στο ενα χερι και το phμετρο στο αλλο...
Γιατι δεν πας σε ενα πιο ανετο (τουλαχιστο καμια 30ρια λιτρα) ωστε να μην διακυνδυνευεις τα γαριδακια?
Λες να γίνω πυρηνικός φυσικός

Δεν υπάρχει στην κατοχή μου μεγαλύτερο ενυδρείο αυτή την στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-08-12, 00:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τοτε οταν υπαρξει... κι αυτο αστο στο παταρι για χρηση οταν θα ασχοληθεις με sump.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-08-12, 00:25
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε οταν υπαρξει... κι αυτο αστο στο παταρι για χρηση οταν θα ασχοληθεις με sump.
Ούτε για σαλιγκάρια κάνει δηλαδή?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-08-12, 00:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε ενα ιδιο λιγο πιο μεγαλο ξεκινησα και εγω την αποικια μου (το εχεις δει, αυτο το αδειο διπλα στο γαριδαδικο) και το κρατησα επιτυχως για πανω απο ενα εναμιση χρονο.
Με controller θερμοκρασιας, ψυξη, θερμανση, και αργες προσεκτικες αλλαγες θα τα καταφερεις, μεχρι να καταλαβεις οτι θα τις ευχαριστηθεις και ο ιδιος πιο πολυ σε μεγαλο ενυδρειο, που στην πορεια μπορεις να προγραμματισεις με την ησυχια σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-08-12, 00:33
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Έχω μπερδευτεί να πω την μαύρη αλήθεια... για το τι θα πρέπει να κάνω.

Το κυριότερο είναι ότι δεν θέλω να πειραματιστώ επάνω στις γαρίδες, αλλά να της χαρώ στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-08-12, 00:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ακομα κι αν ειναι υπερβολικα προσεκτικος κι αν βαλει σουπερ ελεγχο θερμοκρασιας κτλ νομιζω τουλαχιστο πως η εποχη ειναι λιγο δυσκολη.
Ποση εξατμηση τη μερα θα υπαρχει εκει μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-08-12, 00:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να φυγει διακοπες δεν μπορει σιγουρα χωρις αυτοματη αναπληρωση (ομως κι τα περισσοτερα ενυδρεια θα την θελουν).
Καθε 1-2 μερες θελει αναπληρωση.
Κατα τα αλλα μπορει να κρατηθει μια χαρα.
Εγω τις κρατησα παντως μια χαρα οπως ειπα εναμιση χρονο σε ενα λιγο πιο μεγαλο και τις μετακομισα γιατι ειχε γεμισει απο τις γεννες
Στο τελος επειδη ταιζα πολυ (λογω πληθυσμου) εκανα δυο φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου
-------------------------
Αλλα και τωρα μετα απο αλλο ενα χρονο παλι στα ιδια φτασαμε.
Δεν φτανει το 50αρι απο τις γεννες (αν και δινω συνεχεια)
Κανω 30 λιτρα καθε εβδομαδα αλλαγη (ταιζω σαν δισκαδικο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-08-12 στις 00:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-08-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων

Το κυριότερο είναι ότι δεν θέλω να πειραματιστώ επάνω στις γαρίδες, αλλά να της χαρώ στο ενυδρείο.


Ειπες τις καταλληλες λεξεις !
Αυτα που πολλες φορες ακουγοται σε διαφορα φορουμ που ο καθε ενας θεωρει μαγκια να καταφερνει να διατηρει κατι ζωντανο μεσα σε οσο γινεται μικροτερη γυαλα ειναι πειραματισμοι κι οχι κατι διαφορετικο.
Ισως πασχιζει να παρει το νομπελ εμπειριας, (καποιοι θεωρουν τα λιγα λιτρα δεικτη γαμ...ροτητας και εμπειριας ) ομως απο που κι ως που ειναι αυτο το ζητουμενο?
Αυτο θυμιζει κολοφτιαγμενα αμαξια, τσιτωμενες overcloced cpus κτλ που ειναι θεμιτα βεβαια σπορς αφου εχουμε να κανουμε με μη ζωντανα αντικειμενα, οταν ομως αυτη η λοξα αρχιζει και μπαινει στο χωρο της διατηρησης ζωντανων πλασματων τα πραγματα ειναι τελειως δαφορετικα (συνηθως οι μονομαχοι ειναι τα θυματα αυτων των ναζιστικων πειραμματων).
Αν θες οντως να τις χαρεις, αυτο που εγω προτεινω ειναι απο 30 λιτρα και πανω (ακομα καλυτερα 40 και πανω να μην εχεις διαρκως το αγχος της αναπληρωσης και των μεταβολων συνθηκων) φουλ φυτεμενο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να φυγει διακοπες δεν μπορει σιγουρα χωρις αυτοματη αναπληρωση (ομως κι τα περισσοτερα ενυδρεια θα την θελουν).
Καθε 1-2 μερες θελει αναπληρωση.

χμμμ σε πολυ μεγαλυτερα και με νορμαλ για τα Ελληνικα δεδομενα κανω καθημερινη αναπληρωση οποτε το 2 μερες το βλεπω μονο για υπερτυχαιρους που ζουν σε σπιτια εξω απο τιποτα αλσακια και τετοια...
Ολα εξαρτωνται απο το μερος που μενει βεβαια ο καθε ενας, αλλα 10 λιτρα φοβαμαι πως σε 2 μερες θα εχουν εξατμιστει εντελως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 09-08-12 στις 00:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-08-12, 00:50
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Μάλλον δεν θα το προχωρήσω το θέμα Γαριδοενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-08-12, 00:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ποσοστο της εξατμισης παει αναλογα τα λιτρα.
Δεν θα εχει 10 λιτρα εξατμιση ενα 10λιτρο και 10 λιτρα ενα 200 λιτρο στο ιδιο χρονο και χωρο.
Γυρω στα 1-2 λιτρα την ημερα θα εξατμιζονται (αναλογα και τις θερμοκρασιες).
Εγω προτεινω να το στησει.
Θα τα παει μια χαρα.
Τον γνωριζω και αν και νεος στο χομπι τα παει πολυ καλα και ξερει να χειριζεται ενα ενυδρειο και να εχει τον καταλληλο εξοπλισμο.
Αν κουραστει τις μεταφερει σε μεγαλυτερο ή τις δινει και το ξεστηνει.
Μονο καλο στρωσιμο θελει ο βυθος για να αποφυγει απωλειες (που θα τις ειχε ακομα και σε μεγαλο ενυδρειο με ανωριμο βυθο και ασταθες και ανωριμο γενικα συστημα)
-------------------------
Για ρωτα και το Γιωργο (kgf) με το 10λιτρο διακοποενυδρειο με τον μονομαχο πως παει. Δυσκολευτηκε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-08-12 στις 00:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-08-12, 01:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ετσι κι αλλιως θα κανει 3 μηνες περιπου να στρωσει το βυθο και να δει γαριδες μεσα.
Οι τιμες αυτη την εποχη ειναι τοσο χαμηλες που μπορει να βρει ενα 30ρι με 25-30 ευρω, και αν ποιανουν και τα χερια του μπορει να το φτιαξει με τζαμια απο το leroy merlin που θα του παει για ενα 45ρι 12 ευρω + κατι (16 με τη σιλικονη) -πιο φθηνα κι απο πλεξιγκλας δηλαδη
Δεν λεω οτι οι γαριδες θελουν τα λιτρα που απαιτει ενα ψαρι, αλλα η λογικη λεει πως δε χρειαζεται ουτε τα ζωντανα να ταλαιπωρηθουν ουτε ο φροντιστης τους.
Γιατι να μην ξεκινησει με ενα ευρυχωρο και ανετο ενυδρειο και να πρεπει μετα απο λιγο καιρο να το αλλαξει? (+ το ρισκο)
Για την εξατμηση δεν εχω δοκιμασει βεβαια αλλα ισως εχεις δικιο οτι ειναι αναλογη των λιτρων, αλλα αν θελει να λειψει ενα σαββατοκυριακο του εγγυασαι οτι θα βρει τις γαριδες ζωντανες και νερο εκει μεσα? (δεν ρωταω με επιθετικο τροπο, αλλα προσωπικα δεν ειμαι σιγουρος)
Προσωπικα εχω βαλει διαφορετικα πραγματα ως δεικτες εμπειριας κι οχι το σε ποσο λιγα λιτρα μπορει καποιος να τα καταφερει, γιατι -το πιο απλο- αντε και θελει να λειψει 3 μερες, τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-08-12, 01:07
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ποσοστο της εξατμισης παει αναλογα τα λιτρα.
Δεν θα εχει 10 λιτρα εξατμιση ενα 10λιτρο και 10 λιτρα ενα 200 λιτρο στο ιδιο χρονο και χωρο.
Γυρω στα 1-2 λιτρα την ημερα θα εξατμιζονται (αναλογα και τις θερμοκρασιες).
Εγω προτεινω να το στησει.
Θα τα παει μια χαρα.
Τον γνωριζω και αν και νεος στο χομπι τα παει πολυ καλα και ξερει να χειριζεται ενα ενυδρειο και να εχει τον καταλληλο εξοπλισμο. Ότι μπορώ κάνω, με την βοήθεια σας βέβαια και το διάβασμα. Σ' ευχαριστώ Σπύρο
Αν κουραστει τις μεταφερει σε μεγαλυτερο ή τις δινει και το ξεστηνει.
Μονο καλο στρωσιμο θελει ο βυθος για να αποφυγει απωλειες (που θα τις ειχε ακομα και σε μεγαλο ενυδρειο με ανωριμο βυθο και ασταθες και ανωριμο γενικα συστημα)
-------------------------
Για ρωτα και το Γιωργο (kgf) με το 10λιτρο διακοποενυδρειο με τον μονομαχο πως παει.
Έχεις δίκιο, ξέχασα ότι έστησε κάτι αντίστοιχο σε λίτρα ο Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-08-12, 01:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

btw κι εγω λεω να ξεκινησει, αλλα με λιγο μεγαλυτερο χωρο που θα δινει ανεση ειτε σε καποιο τυχον λαθος ειτε σε καποιο απροσμενο παραγοντα (ενας καυσωνας, ενα Παρασκευοσαββατοκυριακο εκδρομη κτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-08-12, 01:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι κι αλλιως θα κανει 3 μηνες περιπου να στρωσει το βυθο και να δει γαριδες μεσα.
Οι τιμες αυτη την εποχη ειναι τοσο χαμηλες που μπορει να βρει ενα 30ρι με 25-30 ευρω, και αν ποιανουν και τα χερια του μπορει να το φτιαξει με τζαμια απο το leroy merlin που θα του παει για ενα 45ρι 12 ευρω + κατι (16 με τη σιλικονη) -πιο φθηνα κι απο πλεξιγκλας δηλαδη
Δεν λεω οτι οι γαριδες θελουν τα λιτρα που απαιτει ενα ψαρι, αλλα η λογικη λεει πως δε χρειαζεται ουτε τα ζωντανα να ταλαιπωρηθουν ουτε ο φροντιστης τους.
Γιατι να μην ξεκινησει με ενα ευρυχωρο και ανετο ενυδρειο και να πρεπει μετα απο λιγο καιρο να το αλλαξει? (+ το ρισκο)
Για την εξατμηση δεν εχω δοκιμασει βεβαια αλλα ισως εχεις δικιο οτι ειναι αναλογη των λιτρων, αλλα αν θελει να λειψει ενα σαββατοκυριακο του εγγυασαι οτι θα βρει τις γαριδες ζωντανες και νερο εκει μεσα? (δεν ρωταω με επιθετικο τροπο, αλλα προσωπικα δεν ειμαι σιγουρος)
Προσωπικα εχω βαλει διαφορετικα πραγματα ως δεικτες εμπειριας κι οχι το σε ποσο λιγα λιτρα μπορει καποιος να τα καταφερει, γιατι -το πιο απλο- αντε και θελει να λειψει 3 μερες, τι γινεται?
Εχεις δικιο.
Συζηταμε ομως για την περιπτωση που υπαρχει ηδη το ενυδρειο.
Αν ξεκιναγε χωρις καθολου εξοπλισμο και εγω θα του ελεγα για πανω απο 30 λιτρα.

Για 2 μερες απουσιας δεν θα εχει κανενα προβλημα.
Μπορει να αφησει να αυξηθει η θερμοκρασια στους 28 και να εχει ακομα λιγοτερη εξατμιση σε περιπτωση απουσιας.
(μιλαγα μονο για διημερο σε ρυθμιση ψυξης στους 25C)

Για το βυθο θα ελεγα σε ενα μηνα να τις βαλει, αν μπολιασει το φιλτρο, ριξει και λιγο στο βυθο, και βαλει και ετοιμο νερο. (θα εχει δροσισει κιολας μεχρι τοτε)
Εγω εχασα λιγες στο μικρο που ξεκινησα, γιατι μπολιασα και τις εβαλα επιτοπου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-08-12, 01:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο.
Συζηταμε ομως για την περιπτωση που υπαρχει ηδη το ενυδρειο.
κι εγω ειχα ενα 12λιτρο και το εκανα sump


Παράθεση:
Αν ξεκιναγε χωρις καθολου εξοπλισμο και εγω θα του ελεγα για πανω απο 30 λιτρα.
χμμμ οκ, ομως με τις τιμες που κυκλοφορουν τελευταια ειναι σα να ειμαστε σε παζαρι στην Αιγυπτο, χωρια που αν δεις στις αγγελιες εχουν βαλει μεχρι και για χαρισμα ενυδρεια.
Επισεις η diy περιπτωση για ενα 30-40 λιτρα (με 16 ευρω μαζι με τις σιλικονες) νομιζω εκτος απο ελκυστικη λογο τιμης ειναι και μια καλη προκληση για να λεει καποιος οτι εφτιαξε κατι μονος του

Παράθεση:
Για 2 μερες απουσιας δεν θα εχει κανενα προβλημα.
Μπορει να αφησει να αυξηθει η θερμοκρασια στους 28 και να εχει ακομα λιγοτερη εξατμιση σε περιπτωση απουσιας.
(μιλαγα μονο για διημερο σε ρυθμιση ψυξης στους 25C)
δεν ξερω δεν το χω κανει απλα κρινοντας την εξατμιση που βλεπω στα δικα μου ενυδρεια φοβαμαι πως τα 10 λιτρα θα εξατμιστουν αμεσως...

Παράθεση:
Για ρωτα και το Γιωργο (kgf) με το 10λιτρο διακοποενυδρειο με τον μονομαχο πως παει. Δυσκολευτηκε?
Αυτο που καταλαβα ειναι πως το συγκεκριμενο project (που και παλι προσωπικα δεν επικροτω αλλα δεν ειπα την αποψη μου για να μην του το χαλασω) ειναι προσωρινο και το ψαρακι θα μεταφερθει σε κανονικο ενυδρειο

Παράθεση:
Για το βυθο θα ελεγα σε ενα μηνα να τις βαλει, αν μπολιασει το φιλτρο, ριξει και λιγο στο βυθο, και βαλει και ετοιμο νερο. (θα εχει δροσισει κιολας μεχρι τοτε)
ναι, αλλα θα πρεπει να εχει ενα ενυδρειο με ηδη στρωμενο καλα βυθο και να παρει λιγο χαλικι μονο επιφανειακα απο σημεια που δε βαζει σκουπα.
Αν το κανει αυτο λογικα δε θα χει προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-08-12, 01:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω δεν το χω κανει απλα κρινοντας την εξατμιση που βλεπω στα δικα μου ενυδρεια φοβαμαι πως τα 10 λιτρα θα εξατμιστουν αμεσως...

Αυτο που καταλαβα ειναι πως το συγκεκριμενο project (που και παλι προσωπικα δεν επικροτω αλλα δεν ειπα την αποψη μου για να μην του το χαλασω) ειναι προσωρινο και το ψαρακι θα μεταφερθει σε κανονικο ενυδρειο
Εγω που το εχω δει στην πραξη, σου λεω οτι δεν θα εξατμιστουν τοσο γρηγορα.
Εχω ενα 140 λιτρα και ενα 50 στον ιδιο χωρο ρυθμιση ψυξης στους 25 και στα δυο.
Οταν το ενα (140αρι) χανει 5 λιτρα την ημερα, το αλλο (50αρι) χανει 1.5

-------------------------
Μπορει αυτος που θα το παρει, και να μη το μετακομισει το ψαρι αν ολα πανε καλα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-08-12 στις 01:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-08-12, 01:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω απ οσο ξερω και μπορω να δω μεχρι τωρα σε ενα χρονο δεν εχω δει πεθαμενο γαριδακι.
Τις εβαλα στο 3μηνο και το φιλτρο ειχε στρωσει 1.5 μηνα με αμμωνια οπου παραλληλα ωριμαζε κι ο βυθος οποτε στους 4.5 μηνες
-------------------------
οκ, ας κανει ενα τεστ εξατμισης 2 ημερων αν ειναι γιατι απο σπιτι σε σπιτι διαφερει προφανως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 09-08-12 στις 01:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-08-12, 01:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν τις μετακομισα στο 50αρι, μετεφερα τη λιγη αμμο που ειχε απο το μικρο και συμπληρωσα πολυ καινουρια, μπολιασα και το φιλτρο, μετεφερα και τις γαριδες αμεσως και δεν εχασα καμια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-08-12, 01:34
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Στο 180αρι που έχω, με 4 ανεμιστηράκια χάνω στις δυο (2) μέρες δυόμιση (2,5) λίτρα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-08-12, 01:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 180αρι που έχω, με 4 ανεμιστηράκια χάνω στις δυο (2) μέρες δυόμιση (2,5) λίτρα
τι θερμοκρασια εχεις ρυθμισει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-08-12, 01:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω στο 300ρι 12.5 λιτρα τη μερα, στο 55ρι (που εχει εξτρα 12 λιτρα) περιπου 3-4 λιτρα τη μερα και στο 80ρι γυρω στα 2-2,5.
Ολα ειναι σε διαφορετικα δωματια
-------------------------
Αν η εξατμηση σου ειναι τοσο χαμηλη και στα 10 λιτρα χανεις 0.5 λιτρα τη μερα, αφου εχεις ro ισως να μην ειναι τοσο ρισκο, αλλα θα επιμεινω στην αρχικη μου αποψη οτι θα ειναι και για σενα καλυτερα ενα 30ρι και ακομα καλυτερα diy (οχι μονο για το οικονομικο αλλα και για τη χαρα της κατασκευης)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 09-08-12 στις 01:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο γαριδοενυδρείο την βοήθεια σας vangtal66 Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 16 01-06-12 17:41
Νέο γαριδοενυδρείο kalts.greg Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 6 16-12-10 21:36
Το γαριδοενυδρείο μου! TIMOS Ενυδρεία με ασπόνδυλα 24 14-10-10 08:05
Ιδέα για γαριδοενυδρείο vag0s Ενυδρεία με ασπόνδυλα 17 10-06-10 18:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10084 seconds with 13 queries