Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-02, 19:26
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Oscar

Title: oscar
Post by: salcon on 09/13/02 at 05:11:02
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημερα σε ολους/ες
Ξεκινω αυτο το topic σαν καινουριος με σκοπο να πω την γνωμη μου για το οscar αλλα και να παρω οσο το δυνατον περισσοτερα απο εσας που εχετε εμπειρια με το ψαρι αυτο(μεσα απο καποιες περιπετειες σας ή καποιες συμβουλες)που πραγματικα με εχει κερδισει.
Μου ειπαν οτι ειναι εξυπνο αλλα να ακολουθει την παραμικρη μου κινηση;να επεξεργαζετε αντικειμενα που αφηνω διπλα στο ενυδρειο ακολουθωντας το χερι μου;Να συμφωνει ή οχι μαζι σου σε οτι αφορα τον χωρο του;Φυσικα ερχεται διπλα στο χερι οταν παω να κανω μια αλλαγη και μετα παρατηρει και αν δεν του αρεσει μου το δειχνει.Να μην βγαινει μπροστα οταν ερχεται καποιος ξενος και οταν φευγει να ξεσαλωνει μαζι σου;και ποσα ακομα θα εχετε δει εσεις.
Ρε παιδια πειναει οσο δειχνει;Το ταιζω4-6 pellets οχι ολα μαζι.Τι αλλο να του δινω;σε τι διαρκεια και ποσοτητα;
To oscar εχει εναν χωρο 50Χ26Χ35 (σε λιγες μερες ερχεται το καινουριο 90x50x55 με αλλα φιλτρα κ.τ.λ) με πετρες χαλικι καθολου φυτα(τα διελυσε) και φιλτρο της hydor(filter pico).Χθεσινες μετρησεις:nitrate 10, nitrite 1, gh 10, kh 10, ph 8.Μετα απο διαβασμα σε αλλα topics οπως μου ειπατε εκανα αλλαγη 20%-25% περιπου (εβαλα και αντιχλωριο) και σημερα ειχα:nitrate 10,nitrite 0,gh 10,kh 10, ph 8 περιπου.Giorgo δεν εκανα ακομα αμμωνια :-[ Θα διαβασω με πολυ ενδιαφερον οτι γραφτει.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: Giorgos on 09/14/02 at 06:10:00
--------------------------------------------------------------------------------
Πολύ μου αρέσει το topic που ξεκίνησες!!! (να κάποιος άνθρωπος με γούστο!!!) Απλώς έχω τόσα πολλά να πω για το συγκεκριμένο ψάρι που αν αρχίσω...δεν πρόκειται να σταματήσω!!! (ηδού και ο λόγος που έχω αργήσει να απαντήσω) Ασχολούμε με τα Oscar πολλά χρόνια και απ'ότι έχεις καταλάβει, είναι το αγαπημένο μου είδος!!!

Θα ξεκινήσω από αλλού όμως. Σύμφωνα με τις μετρήσεις σου, ή το νερό δεν είναι στρωμένο ή ταϊζεις πολύ. 4-6 pellets δεν είναι πολύ άρα δεν είναι στρωμένο το νερό. Να κάνεις τεστ για αμμωνία οπωσδήποτε και να μας πεις τα αποτελέσματα. Θετικό είναι που μετά την αλλαγή τα nitrite πήγαν στο μηδέν. Θα σου έλεγα να κάνεις καθημερινές αλλαγές των 15-25% (με αντιχλωριακό εννοείται) μέχρι να κάνεις τεστ για αμμωνία.

Το Oscar (Astronotus ocellatus) είναι κατά τη γνώμη μου (και όχι μόνο τη δική μου) το εξυπνότερο από τα ψάρια γλυκού νερού, τόσο έξυπνο που αντί για "ψάρι" εξελίσσεται σε pet μέσα στο ενυδρείο. (κάτι σαν σκύλος) Έχει πολλά θετικά (που αναφέρεις πολλά από αυτά παραπάνω) αλλά και πολλά αρνητικά όμως.
Θετικά: Εξυπνάδα, "κόβει" την κάθε κίνηση που γίνεται και στο ενυδρείο αλλά και στο δωμάτιο (θεωρεί το δωμάτιο ως μέρος της περιοχής του), αντιδρά στο χέρι που τον ταϊζει (μπορείς να το μάθεις να τρώει από το χέρι σου, να το χαϊδεύεις, να πηδάει έξω από το νερό για φαϊ), είναι πανέμορφο (ΕΙΝΑΙ!!!), σου δίνει να καταλάβεις όταν κάτι δεν πάει καλά, είναι φοβεροί γονείς στα μικρά τους...τέλος πάντων μπορώ να συνεχίσω μέχρι αύριο λέγοντας για την ανωτερότητα του από όλα τα άλλα ψάρια γλυκού νερού!!!
Αρνητικά: γίνονται πολύ μεγάλα (35+ cm, έχω δει ένα κοντά στα 45 cm!), χρειάζονται τεράστια ενυδρείο (200-250 λίτρα για ένα Oscar, 100 λίτρα για κάθε Oscar επιπλέον-αυτά είναι τα MINIMUM), είναι άτσαλα και στο φαϊ αλλά και σε κινήσεις (αφού είναι τόσο μεγάλα), χρειάζονται καλά φίλτρα και πολύ καλή και συχνή συντήρηση στο ενυδρείο (25-30% αλλαγή νερού ΚΑΘΕ βδομάδα με σκούπισμα του βυθού), δεν τα πάνε καλά με τα φυτά (παρόλο που τα δικά μου δεν τα ενοχλούν), παράγουν μεγάλο αριθμό σκουπιδιών (φορτίο ενυδρείου), σκάβουν πολύ και μερικά ακόμα που μπορεί να συμπληρώσω μετά.

Το κάθε Oscar έχει τον δικό του χαρακτήρα. Μπορεί να δεις ένα που να είναι ήρεμο σαν πουλάκι ενώ κάποιο άλλο να μην δέχεται άλλο ψάρι στο ενυδρείο του (και το έχω ζήσει αυτό >) Άλλα σκάβουν και άλλα όχι κλπ κλπ.

Αν πεινάει λέει;;; Δεν είναι καλό να του δίνεις μόνο pellets. (είναι σα να τρως μακαρόνια κάθε μέρα-δεν σου παρέχει τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία που θέλει το σώμα σου) Να πάρεις τουλάχιστον άλλα 3-4 διαφορετικά φαγητά. Διάφορα pellets και dry foods (krill, shrimp, flakes), κατεψυγμένα (worms, γαρίδες [αυτά που τρώμε εμείς εννοώ], ψάρια), μπορείς να του δίνει σκουλίκια από την αυλή (πολύ πρωτεϊνη), πράσινα (πράσινο μαρούλι, σπανάκι, κολοκιθάκι, αγγουράκι, ξεφλουδισμένο αρακά). Να ταϊζεις μια φορά την ημέρα (προτιμότερο το πρωί) ή δύο φορές την ημέρα αλλά λιγότερο κάθε φορά. Όσο φάει σε 2 λεπτά.

Όταν τον βάλεις στο καινούριο του ενυδρείο, please να είναι στρωμένο το νερό. Αν δεν ξέρεις πως γίνεται ή τι εννοώ, ρώτα και θα σου πω ή εγώ ή κάποια από τα μέλη του board. (Στο 90x50x55 να μη βάλεις άλλο ψάρι εκτός του Oscar σου...δεν υπάρχει χώρος για άλλα)

Αν παρέλειψα κάτι (που σίγουρα το έκανα) ή δεν σε κάλυψα πλήρως, ή απλώς θες να πούμε κι άλλα, ρώτα ΟΤΙ θέλεις να μάθεις επιπλέον.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: salcon on 09/14/02 at 06:48:20
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα για το στρωσιμο και μπορω να πω οτι καταλαβα αρκετα.Αυτο ομως που τελικα με αγχωσε ειναι οτι το tank που εχω τωρα πολυ φοβαμαι οτι δε θα το εχω για καιρο αφου θα επιστραφει στο μαγαζι.Οποτε αρχιζουν οι δυσκολιες.Ουτε εχω καποιον γνωστο για να του δωσω το oscar(ταλαιπωρια και αυτο για το ψαρι μου φαινεται).Να ριξω το νερο απο το παλιο στο καινουριο , λιγο χαλικι(αν ειναι αυτο σωστο) και να βαλω καινουριο μεχρι ενα σημειο.Δεν ξερω αν μιλαω σωστα αλλα ειναι λυση αυτο;(παντα με την προυποθεση οτι θα μου ειναι αδυνατο να εχω το παλιο tank).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: Giorgos on 09/14/02 at 07:16:35
--------------------------------------------------------------------------------
Και νερό μπορείς να βάλεις από το παλιό ενυδρείο (αν και στις στήλες του νερού δεν υπάρχουν και πολλά βακτηρίδια) και χαλίκι μπορείς να βάλεις (που έχει σαφώς περισσότερα βακτηρίδια από το νερό) (προτιμότερο όλο το παλιό χαλίκι-χωρίς να το πλήνεις με νερό βρήσεις) και επίσης να βάλεις ότι ντεκόρ είχε το παλιό (ντεκόρ από παλιό ενυδρείο=κι άλλα βακτηρίδια). Αν έχεις κάποιον φίλο/γνωστό (έμπιστος) με ήδη στρωμένο ενυδρείο (αναφέρω το έμπιστος όσον αφορά την υγεία του ενυδρείου του) μπορεί να σου δώσει παλιά υλικά από το φίλτρο του (που αυτά θα έχουν τα περισσότερα βακτηρίδια σε σύγκριση με τις άλλες δύο περιπτώσεις) για να τα βάλεις στο καινούριο σου φίλτρο. Με αυτούς τους τρόπους το καινούριο σου ενυδρείο θα είναι σχεδόν στρωμένο και θα μπορείς να βάλεις το Oscar μέσα κατευθείαν (όχι να τον πετάξεις μέσα...πρώτα να του κάνεις τον σωστό εγκλιματισμό στο καινούριο του χώρο). Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι καθημερινές μετρήσεις μήπως και σου ανέβουν τα ΝΗ3/ΝΗ4-ΝΟ2 και να δράσεις αναλόγως.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: Takis on 09/14/02 at 07:43:32
--------------------------------------------------------------------------------
Για να μην κάνουμε και τα πράγματα πιο δύσκολα από ότι πρέπει, τα oscar μεταξύ των άλλων έχουν και το προτέρημα να μην είναι υπερβολικά ευαίσθητα όπως πολλά άλλα ψάρια.
Αν βάλεις το μισό νερό από το παλιό ενυδρείο, χαλίκι και ξεπλύνεις υλικά από το παλιό φίλτρο μέσα στο νερό του νέου, τόσο που να γίνει χάλια (για λίγες ώρες!!!) δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα.
Καλό είναι να κάνουμε και κάποια τεστ, αλλά δεν είναι απαραίτητο αν χειρισθείς το πράγμα όπως πρέπει.
Αυτό ουσιαστικά το λέω γιατί έχω διαπιστώσει από συζητήσεις ότι τα πολλά τεστ κάποιες φορές πανικοβάλλουν πολλούς νέους στο χόμπι χωρίς λόγο.... Καλο ειναι να αγοραζουμε τεστ επειδη χρειαζονται και οχι μονο για να κανουμε καταναλωση στα μαγαζια. Υπαρχουν και καποιοι νεοι που δεν εχουν την δυνατοτητα να πληρωνουν καθε τοσο χιλιαρικα για τεστ. Τα τεστ είναι απαραίτητα για κάποια ψάρια που έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά όχι για όλα.
Γενικά οι μεγαλόσωμες κιχλίδες (ανεξάρτητα από την περιοχή καταγωγής τους) είναι πολύ πιο ανθεκτικές από όλα τα άλλα ψάρια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: BILAS on 09/16/02 at 08:58:30
--------------------------------------------------------------------------------
Αν ειναι ανθεκτικα δεν λες τιποτα Takis.Ο καινουργιος φιλος του Giorgos εχει φαει(στην κυριολεξια) εναν θερμοστατη και ενα θερμομετρο.(Το νου σου Γιωργο μην σε φαει και εσενα οταν μεγαλωσει και αλλο ;D ;D ;D στο ειχα πει κιολας ειναι οτι ειναι φονιας)
Μεχρι και στο τσιρκο μπορεις να τα βαλεις(να δεις πως πηδανε τα ατιμα),να βαλεις χερι μεσα να αλαξεις την διακοσμηση ??? ,δεν νομιζω :P, οπως θελουν αυτα την φτιαχνουν, εχουν προσωπικοτητα και πανω απο ολα την δυναμη να για να την αλλαξουν και να την κανουν οπως τους αρεσει.Εχω δει τα δικα μου να σπρωχνουν πετρες να τις βαλουν εκει που θελουν.Ασε που καταλαβαινουν ποτε θα τα ταισεις και ποτε θα πας απλα κοντα να χαζεψεις.Και οπως ειπε και ο Giorgos ειναι διαφορετικοι οι χαρακτηρες τους(να μην τα ξεχασεις αυτα τα λογια)στην περιπτωση που αποφασισεις να βαλεις και δευτερο μεσα.Δεν το κανεις το ενυδρειο το καινουργιο καμια 20ποντους ποιο μεγαλο ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: salcon on 10/05/02 at 07:47:12
--------------------------------------------------------------------------------
Τωρα τελευταια βλεπει την αντανακλαση του στο τζαμι και ορμαει στον ιδιο του τον εαυτο.Σημαινει κατι ή απλα παιζει;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: Giorgos on 10/06/02 at 15:42:19
--------------------------------------------------------------------------------
Μην ανησυχείς. Απλώς βλέπει τον εαυτό του και νομίζει ότι είναι κάποιο άλλο ψάρι που έχει μπει στον χώρο του και προσπαθεί να το φοβίσει/διώξει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: ASCCO1 on 10/07/02 at 05:43:54
--------------------------------------------------------------------------------
OSKAR ειναι τι περιμενεις?? ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: salcon on 10/07/02 at 05:59:20
--------------------------------------------------------------------------------
Μηπως βγει απο το ενυδρειο και αρχισει να μας κυνηγαει ολους; ??? ??? ??? Θα τρωμε και πορτα :-X,οποιον θελει θα βαζει μεσα ;D ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: Giorgos on 10/08/02 at 12:23:16
--------------------------------------------------------------------------------
Μα έτσι είναι. Τα Oscar επιτρέπουν μόνο αυτούς που εγκρίνουν, οι υπόλοιποι τρώνε... ή πόρτα ή το ξύλο της ζωής τους.

Πάντως μη νομίζεις ότι είναι τόσο πολύ επιθετικά ψάρια τα Oscar...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: salcon on 10/08/02 at 13:14:27
--------------------------------------------------------------------------------
Οχι φυσικα.Σκετη γλυκα ειναι :-*.Αυριο μπαινει και στο καινουριο του σπιτι επιτελους. . Θα βαλω φωτο και μετρησεις για τις παρατηρησεις σας.Τις χρειαζομαι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: Giorgos on 10/08/02 at 15:44:50
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστεύω ότι δεν θα το πετάξεις το ψάρι στο καινούριο του ενυδρείο έτσι απλά. Πρέπει να έχεις διαβάσει για το στρώσιμο του νερού...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: salcon on 10/16/02 at 11:55:53
--------------------------------------------------------------------------------
Επιτελους μπηκε στο καινουριο σπιτι.
172 lt τελικα μειον πετρες και χωρος φιλτρου γυρω στα 150;
Φωτισμος: μια λαμπα ασπρη 60cm περιπου. 18w.
Εβαλα απο κατω ζελατινα μπλε 5.600Κ και δινει ενα διακριτικο φως που δενει με την διακοσμιση(για μενα παντα).
Διακοσμηση:χαλικι,πετρες(απο τις οποιες τρεις εναι λαβα),driftwood.To χρωμα του νερου πρασινισε(λογικο) αλλα ειναι καθαρο και φαινεται ομορφο και σε συνδιασμο με το φως ακομα καλυτερο(για μενα παντα).Το μονο που μενει ειναι το background(αφισα;
Φιλτρα:Σε ξεχωριστο χωρο εσωτερικα 10 x 35 x 42(τρεις θηκες).Στην πρωτη θα μπει ο θερμοστατης στην δευτερη μπηκαν ehfisubstrat της eheim(καλυπτει και τους τρεις χωρους),σφουγγαρι,υαλοβαμβακας.Στην τριτη μπηκε super active carbon αλλα το εβγαλα και ο κυκλοφοριτης(SACEM wind's 400 γυρω στα 400 lt/h).Tαυτοχρονα λειτουργει και το παλιο φιλτρο(Hydor pico 350lt/h).
Μπηκε 90% νερου απο το αλλο ενυδρειο και σχεδον ολο το χαλικι πανω απο το καινουριο.
Μετρησεις:μετα απο μια εβδομαδα λειτουργιας,δυο αλλαγες νερου και καθημερινες μετρησεις οι σημερινες ηταν:
Αμμωνια:0
NO2:0
NO3:10
GH:16(ψηλη τιμη;
KH:6
PH:7.2
Θερμοκρασια:24C
Ελπιζω να ειμαι σε καλο δρομο.Προς το παρον το ψαρι δεν δειχνει το παραμικρο προβλημα(απο οτι μπορω να καταλαβω) και χαιρομαι.Tο μονο που δε ξερω αν θα πρεπει να με απασχολει ειναι η επιφανεια του νερου.Σαν να καλυπτετε απο συννεφο.Δειτε φωτο. Πιστευω να διαβασα σωστα και να τα εκανα ολα σωστα.Να ειστε καλα.Τωρα θα εχω το χρονο να δωσω βαση και σε αλλα θεματα του χομπυ(μεχρι τωρα βλεπετε διαβαζα περισσοτερο οτι αφορουσε το στρωσιμο-οχι πως εμαθα τα παντα).
Αν εχετε καποιες αντιρησεις για το φιλτρο ή οτιδηποτε ακομα και προτασεις αν θα πρεπει να προστεθει ή να αφαιρεθει κατι θα ηθελα να μου το πειτε.
Και καποιες φωτο:http://photos.yahoo.com/salcon33


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: ASCCO1 on 10/16/02 at 12:24:26
--------------------------------------------------------------------------------
απο οτι ειδα στις φωτο σου , στο φιλτρο υπαρχει χωρος για μερικα bio-chem stars θα εδινε περισοτερο χωρο στην αναπτυξη βακτηριδιων.
και οπως λες και εσυ κατι πρεπει να κανεις με το backround!!
nice photos


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: oscar
Post by: Giorgos on 10/18/02 at 16:03:51
--------------------------------------------------------------------------------
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Οι μετρήσεις σου είναι πολύ καλές. Να συνεχίσεις να κάνεις καθημερινές μετρήσεις έτσι για να είσαι σίγουρος ότι όλα είναι καλά.
Άντε και τώρα θα δεις πόσο χαρούμενο θα είναι το Oscar σου και πόσο γρήγορα θα μεγαλώσει που έχει περισσότερο χώρο.
Όσο για την "συννεφιά" που έχεις στην επιφάνεια του νερού, υπάρχει ένα σχετικό άρθρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05462 seconds with 12 queries