Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-08, 21:08
nik Ο χρήστης nik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΙCK

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ
θερμή παράκληση να μου λύσετε έστω μονολεκτικά μερικές απορίες
1) οτι νέο ψάρι βάζω στο ενυδρείο μου πεθαίνει σε 24-48 ΩΡΕΣ απο ικ είτε είναι άστρωτο είτε στρωμένο.
Λέω στρωμένο γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση σε 2 ώρες απο την εισαγωγή του να τρώει απο τα χέρια μου να είναι ο άρχοντας του ενυδρείου και την επόμενη το πρωί το ικ να βρίσκεται παντού μέχρι και μες τα μάτια του(μικρός νασο)
Τα ανωτέρω έχουν επαναληφθεί σε σύνολο 5 φορές (2 νάσο 1 κλόουν 2 box fish)Δια να μην αφήσω απορία μεγεθών τα νάσο ήταν 5 εκ. το νέμο 3 εκ. και τα box fish μεγεθος ζαριού απο τάβλι και τα περισσότερα στρωμένα.
Δεν υπάρχει τίποτε που να τα στρεσάριζε και απορώ δια την ταχύτητα θανάτου τους
2)Οταν θέλετε να βάλετε ψάρι σε καραντίνα πώς καταφέρνετε να τα πιάσετε; Το θεωρώ αδύνατο σε ενυδρείο με βράχο και σπηλιές.
3)Ανακάλυψα στο ενυδρείο μου ένα μαύρο; ζωύφιο με πολλά πόδια και 2 μικρές δαγκάνες εμπρός πού μαζεύει πετραδάκια απο το βυθό και εξαφανίζεται γρήγορα. Είναι μεγέθους 2 εκατοστών περίπου και μοιάζει με ψαλίδα έντομο.Είναι δύσκολο έως αδύνατο να το βγάλω φωτογραφία
Αυτά πρός το παρόν
Το ενυδρείο είναι 3 μηνών 125 λίτρα.
Περιέχει ζωντανό βράχο 1 amphirion ocelaris, 1 bicolor angelfish 2 γαρίδες lysmata 1 kαβούρι ερημίτης 1 turbo snail που χαίρουν άκρας υγείας χωρίς προβλήματα.Τα προβλήματα που προαναφέρω αφορούν κάθε νέο ψάρι που θα μπεί
Ολοι οι παράμετροι του νερού είναι τέλειοι ΝΗ4 0 ΝΟ2 0 ΝΟ3 5 PH 8,2,
o κύκλος αζώτου ολοκληρωμένος.(κάποια στιγμή με το θάνατο ψαριού όταν έλειπα ανέβηκε η αμμωνία και σε 12 ώρες ήταν πάλι 0.
Το skimmer είναι μεγαλύτερο των λίτρων μου όπως και το φίλτρο μου (2026) με πολύ βιολογικό υλικό άνθρακα και αντιφώσφωρο.
Το μόνο - η καφέ άλγη που γεμίζει τον ζωντανό αραγωνίτη μου κατα τις ώρες φωτισμού
Λάμπες 2 Τ5 marine
Eχω επίσης 1 star polyps και 1 μικρή εφύλια
Το νερό κρυστάλλινο και διαυγές συνεχώς
ΚΥκλοφορητής 1 KORRALIA και η έξοδος του φίλτρου

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
,
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-08, 21:17
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Φιλε εγω απο θαλασσα δεν γνωριζω να σου πω αλλα για την 3 ερωτηση για ψαξε google για mantis shrimp.
Ελπιζω να μην ειναι αυτη.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-08, 19:04
nik Ο χρήστης nik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ευχαριστώ Αντώνη το έψαξα
Κάποια άλλη απάντηση στο θέμα παιδιά;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-08, 08:24
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Καταρχήν θα πρέπει να ξέρεις πως το παράσιτο που δημιουργεί την ασθένεια βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο σου και όταν βρεί οργανισμό που είναι ταλαιπωρημένο ή εξασθενημένο πάει πάνω του και ορίστε το ick.Θα απαλλαγείς απο αυτο αν μείνει το ενυδρείο σου fishless πάνω απο μήνα ή αν το πλακώσεις φάρμακα (που δεν το συνιστά κανείς παρα μόνο σε έσχατη λύση). Τα ψαράκια που πέθαναν είναι πάρα πολύ μικρά και γιαυτό πιό ευαίσθητα.Τώρα το θέμα του στρωμένου ή άστρωτου είναι λίγο μπερδεμένο, ένα ψάρι που στο δικό μου ενυδρείο τρώει κανονικά και είναι υγιές όταν σου το δώσω και αλλάξει συνθήκες νερού και περιβάλλον δεν θα στρεσαριστεί??Δεν έρχεται σχεδόν στην κατάσταση που ήταν όταν το αγορασα απο το Χ κατάστημα (το οποίο είναι ο ενδιάμεσος μεταξύ της υθάλασσας και του ενυδρείου μας με αμφίβολες συνθήκες διαβίωσης)?Προσωπικά θεωρώ οτι όλα τα ζωντανά που αγοράζω είναι άστρωττα και στρεσαρισμένα.Για το βιολογικό σου φίλτρο τώρα θα σου πώ μόνο πώς όταν βασιζόμουν σε εξωτερική βιολογία έφτασα σε ένα σημείο που για κάθε ψάρι που έβαζα έχανα ένα άλλο
Τέλος το πλασματάκι που περιγράφεις είναι mantis
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-08, 09:08
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να βάλεις άλλο ψάρι στο ενυδρείο σου. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για 125 λίτρα μικτά! Το πολύ πολύ ένα ακόμη μικρό. Όχι νάσο και άλλα tang.
Παρατήρησες τυχόν επιθετικότητα μεταξύ των ψαριών? Λόγω του μεγέθους παίζει και αυτό…

Για να πιάσεις ψάρια μπορείς να χρησιμοποιήσεις παγίδα ή να τα πιάσεις με μια απόχη το βράδυ με κόκκινη δέσμη φωτός.

Mantis…. Προσπάθησε να την πιάσεις γιατί μπορεί σε λίγο καιρό να γίνει πληγή για το ενυδρείο σου. Δεν είναι μεγάλη έτσι? Γιατί μπορεί και επιτίθεται και σε ψάρια…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-08, 16:34
Το avatar του χρήστη ton12
ton12 Ο χρήστης ton12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Φιλε μου το μονο σιγουρο ειναι οτι το παρασιτο ειναι ακομη μεσα στο ενυδρειο σου και πρεπει να μεινει χωρις ψαρια για καιρο.. το ποσο δεν το ξερω αλλα ξερω οτι αυτα κανουν τον κυκλο τους και αμα δεν βρουνε ψαρι ψωφανε. ρωτα καποιον εμπειρο να σου πει ποσο καιρο θα μεινει χωρις ψαρια. μην ριξεις φαρμακο μεσα στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-08, 17:31
nik Ο χρήστης nik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Hδη όμως μέσα υπάρχουν ψάρια επίσης μικρού μεγέθους όπως και ασπόνδυλα που είναι υγιέστατα και δεν έχουν προσβληθεί.
Είναι βέβαιο ότι δεν υπάρχει στρές μεταξύ τους και καθόλου μα καθόλου κυνήγι ακόμα και όταν μπήκαν τα καινούργια που αποδήμησαν και υπενθυμίζω ότι έτρωγαν αμέσως.
Εχετε δεί ικ που σε 24 το πολύ 48 ώρες ώρες να φέρνει το θάνατο;
Αν είναι mantis είναι αδύνατο να βγεί γιατί σε 3 μήνες την είδα 1 φορά για 20 δευτερόλεπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-08, 08:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εσύ δεν την είδες παραπάνω από μια φορά. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει, όπως και τόσα άλλα ζωντανά που δεν γνωρίζεις ότι υπάρχουν.

Επιμένω σε αυτό που σου είπα, σχετικά με τον αριθμό των ψαριών….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περιεργο κολυμπι... Christina Γλυκό νερό - Γενικά 4 02-09-07 19:22
Περιεργο φυτο jimfytakis Αναγνωρίσεις φυτών 4 17-07-07 02:11
ενα περιεργο πραγμα nikitasp Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 26-09-06 01:25
Περιεργο Γκαπυ! maiktr Ζωοτόκα 4 31-01-06 11:09
Ιck και κατεψυγμενες τροφες. mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 23-10-04 23:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04352 seconds with 13 queries