Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-09-07, 02:36
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Ενα απο τα μικρά μου είναι δεύτερη μέρα που εχει διαφανή περιττώματα,δεν έχει πλέον πορτοκαλί κοιλιά συνηθίζεται αυτό στα μικρά?
θερμοκρασια 27c ΚΗ = 9 PH =7.9
να ανεβάσω θερμοκρασία η να το απομονώσω (αν και δύσκολο) μπας και είναι κολλητικό για τα υπόλοιπα? εκτός εάν έχει περάσει ήδη στην στήλη του νερού.
Πριν 10 μέρες ειχα αναφέρει οτι ψιλοξυνεται ο αρσενικός αλλα σταμάτησε 2 μέρες αργότερα , αλλαγές νερού κάνω καθημερινός 10-20 λιτρα στο 140αρι μου.

Παράθεση:
netblues αλλα τα λεφτα για την δισκοκηλη ειναι περισσοτερα..
με μια αντλία και μια βάνα στο τέλος της σωλήνας γίνονται οι αλόγες ο χρόνος είναι 10λιτρα σε 3 ωρες
Σωτήρη μου αρέσει ο τρόπος που μας τα λες

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-09-07, 02:22
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή διαφανή περιττώματα

Αχ αυτά τα διαφανή περιττώματα μας φαγαν ολο το κοπάδι.
35 μέρες αργότερα είναι σήμερα μετά την γεννά, και η ιστορία του αρχάριου συνεχίζεται...
10% απώλειες καθημερινός είχα μέχρι σήμερα, κρίμα... τόσος κόπος άδικος
πίστεψα οτι με τις αλλαγές ολα θα περάσουν αλλά δεν...
μια δοκιμή με λίγο αλάτι 1% που έκανα για 8 μέρες δεν απέδωσε η απώλειες συνεχίζονταν.
Οι καθημερινές σταγόνα σταγόνα αλλαγές και το αλάτι πέρασε στην αποχέτευση. Σήμερα με 20 ψαράκια που έχουν απομείνει και επειδή το εχω πάρει απόφαση οτι θα χαθούν ολα στο τέλος τους έβαλα eSHa hexamita μίση δόση απο οτι λένε οι οδηγίες. Η θερμοκρασία είναι πλέον στους 29c εδώ και 5 μέρες ( προοδευτικά από 27c που είχα, και αλάτι το νερό δεν έχει πλέον)

Πάμε στους γονείς τώρα
Μετα την απομάκρυνση των μικρών σε 20λιτρο, την επόμενη μέρα οι γονείς είχαν μαζεμένα τα πάνω πτερύγια ..(βρήκα και 15 πτώματα που ειχα να καθαρισωτα χαλίκια 3 μέρες ειχα και αύξηση αμμωνίας στο 0,25 για μια μέρα μόνο ευτυχώς)

Τι είναι αυτό τώρα ?
εχουν μαζεμένα τα πάνω πτερύγια
Δεν εχουν διάρροια οπως τα μικρα
Δεν εχουν την ταση να ξύνονται
Στο σώμα του ενος εχει κατι σαν να λείπει ενα δυο λεπια σε ενα σημείο
Στα πλαϊνά πτερύγια εχει μια ομάδα απο λευκά .. ( αλλα δεν ειναι ΙΚ και δεν ειναι χνουδωτό σαν φανκους ) ειναι κατι ενδιάμεσο
Η κοιλιά της θυλικιας εχω την εντύπωση οτι απο χτες φουσκώνει
Τρώνε κανονικά και είναι ενεργά και τα δυο

καθάριζαν και κάποια φύλα με μανία .. Δεν μου έφτανε η πρώτη ταλαιπωρία ίσος εχω και λλα τωρα.. ελπίζω να μην εχω γεννητούρια παλι τουλάχιστον οχι τωρα .μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε με το θέμα είναι παράσιτα η φανγους?
Για να βγάλω Φώτο δεν έχω.


Υ.Γ αυτό βρήκα στο νετ και το καταθέτω ίσως φανεί χρήσιμο

Τα άσπρα διαφανή περιττώματα σας λένε ότι το ψάρι έχει εντερική μόλυνση. Το πρόβλημα είναι ότι εάν ένα ψάρι το έχει, οι πιθανότητες είναι όλα τα ψάρια το έχουν. Υποψιάζομαι ότι θα χάσεις όλα τα ψάρια
Πρέπει να κάνετε τις μεγάλες αλλαγές νερού (περίπου 25%) κάθε ημέρα για τις επόμενες μερικές ημέρες για να μειώσετε το φορτίο παρασίτων όσο το δυνατόν περισσότερο και για να μεγιστοποιήσετε τις καλύτερες συνθήκες του νερού
Συνεχίστε να ταΐζεται, αλλά μην αφήστε οποιαδήποτε αφάγωτα τρόφιμα να καθίσουν στη δεξαμενή διότι αυξάνονται περισσότερα βακτηρίδια.
Μερικές φορές βοηθά να ταΐσετε κάτι σαν τις κατεψυγμένες γαρίδες άλμης που μπορούν να καθαρίσουν το έντερο.
μετάφραση από http://en.allexperts.com/q/Fish-1472...ping-flies.htm

οσο για το flagyl τελικα δεν κατάφερα να το αγοράσω θελει συνταγή γιατρού εδω που ειμαι. επιπλέον δεν θα εκανε τίποτα στα μικρά διότι δεν τρώνε flakes και μια αντιβίωση να πω την αλήθεια την φοβόμουν
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-10-07, 04:13
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Εκτος απο τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπισα στην πρώτη γέννα, προχτές ήρθε και η δεύτερη.
Σήμερα θα δείτε ενα απο τα μικρά της πρώτης γέννας είναι περίπου 2 μηνών πλεον

Τι δεν θα κάνω αυτή την φορά ?
εάν ξεμεινω απο αρτεμια δεν πρόκειται να φοβηθώ οτι θα χάσω τα μικρά απο πείνα. Και δεν πρόκειται να ταΐσω infusoria , λάβρες κουνουπιών , και δάφνια Γιατί ένα από τα παραπάνω μου έκαναν τον βίο αβίωτο.
επίσης οι αλόγες νερού δεν θα ξαναγίνουν γρήγορα.

ελπίζω να πάω καλύτερα αυτή την φορά

Υ.Γ άντε Pritani τελείωνε με τα τεστ PH θέλουμε την συνταγή παρακαλώ

Πάνος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  firstBabes.gif
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  162,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-10-07, 10:22
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οι λάρβες κουνουπιών είναι τα πιο ύποπτα από τις ζωντανές τροφές που αναφέρεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-10-07, 01:23
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή daphnia εκατομμύρια

Στις 30 Αυγούστου ειχα βάλει 5 τεμάχια daphnia για να τα φανέ τα νεογέννητα αλλα δεν τα έφαγαν γιατι ήταν λιγο μεγάλα ισος. Δεν κατάφερα να τα αφαιρέσω απο το νερο και απο τοτε αγνοείται η τύχη τους. Μέχρι χτες που είδα στην επιφάνεια του νερού μου ενα περίεργο φιλμ που ειχε κάποιο οργανισμό να κινείται.
Σημερα πηρα δείγμα απο το νερο μου και πηγα σε ενα φίλο , αυτος εχει μικροσκόπιο. Είδα τι ειχε μέσα στο νερο μου και έμεινα άφωνος.
http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/imgjun99/acrope.jpg

Εδω και 3 βδομάδες περίπου το ενυδρείο είχε θεραπεία με αλάτι πολλές και μεγάλες αλλαγές νερού... και αυτα τα daphnia υπάρχουν ακομη και οχι μονο..... γιατι πολλαπλασιάσθηκαν. Διάβασα ότι πολλαπλασιάζονται με παρθενογέννηση

(Πριν 3 μερες δεν υπήρχε τίποτα στο νερο και ξαφνικά μέσα σε 2 μέρες υπάρχουν εκατομμύρια απο δαύτα)

θυμήθηκα λοιπόν πολλές φορές οτι εχω διαβάσει το να βάλεις κάτι στο ενυδρείο ειναι εύκολο....το να το βγάλεις ωμος?

Όποτε ειχα πει προχτές οτι δεν θα ταΐσω daphnia την δεύτερη γέννα που μόλις σήμερα είναι free-swimming.....αλλά το πρώτο γεύμα τους θα είναι σίγουρα αυτά
Αντε με τις υγείες σας
Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-10-07, 01:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εμείς τα ψάχνουμε για να τα βρούμε μπας και κρατήσουμε μια καλιέργεια και εσύ τα έχεις έτσι απλά!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-10-07, 00:16
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Πλάκα στην πλακά μήπως πρέπει να αλλάξω τον τίτλο Αγγελόψαρα Γεννήσαμε και δεν είμαι έτοιμος και τον κανω Εισαγωγες εξαγωγές Δαφνια ο Μητσος?

και για να σοβαρευτούμε λιγάκι εαν πράγματι κάποιος απο σας θέλει μπορώ να του στείλω σε 4 βδομάδες απο σήμερα έρχεται ενας φιλος Αθηνα οποτε μπορείτε να τα παραλάβετε απο τον Αγ.Νικολα Αθηνα ...χωρίς κόμιστρα
Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-10-07, 01:05
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

εχμ το θέμα είναι οτι δύσκολα θα φτάσουν ! λεω εγώ τώρα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-10-07, 02:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δυσκολα θα φτασουν και δεν νομιζω να υπαρχει λογος να φερουμε απο Αγγλια, εχει και ο Συλλογος εδω και παρα πολλοι χομπιστες σπιτια τους, αν χρειαζεται καποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-12-07, 00:47
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Μην νομίζετε οτι σας ξέχασα .....εδω είμαι πάλι να σας πω ότι
Μετα απο τις περιπέτειες της πρώτης γέννας που έμειναν μονο 2 τα οποία ζουν και βασιλεύουν ηρθε η δεύτερη γεννά που απο αυτα σήμερα 14-Οκτώβρη κλείνουν τους 2 μήνες ζωής τους.
Δυο μήνες αργότερα μπορώ να πω οτι αυτη η γέννα ηταν μεγάλη επιτυχία για μενα γιατι έχασα 5 μετα των χωρισμό απο τους γονείς. (παρόλο οτι παραλίγο να χασω και τους γονείς κάποια στιγμή ολα πηγαν μια χαρα)
Θελω να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ στον SIR netblues που με έμαθε να εχω υπομονή και με τις μεγάλες αλλαγές νερού, και στον Yiannis59 με τα σκορδοζουμα του
Ηρθε και η 3 γεννα που φαίνεται να πηγαίνει αρκετά καλά μέχρι στιγμής
Ώμος εδω μάλλον τελειώνει το Ποστ του αρχάριου γιατι τα εχω παίξει με τα ταΐσματα και τις καθαριότητες τους και δεν θα ηθελα να συνεχίζω αυτη την κουραστική δουλεία . η οποια ειχε πολλές συγκινήσεις , χαρές και λύπες, και ξενύχτια μαζί.



ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΝ

............................Ο τσακωμός

Σήμερα θα ήθελα να καταθέσω μια ακομη εμπειρία του αρχάριου
Όπως είπαμε έχουμε μια γεννά 12 ημερων .... Το γνώριζα απο χτες και δεν άναψα τα Φώτα του ενυδρείου... γιατι στο διπλανό δωμάτιο με το κομπρεσέρ για 3 ωρες περίπου κάποιες εργασίες έγιναν και ο θόρυβος ήταν ανυπόφορος.. Στις 3 το μεσημέρι οταν έφυγαν οι εργάτες αμέσως πήγα σιγα σιγα να κανω την προετοιμασία μου για να ταΐσω αρτέμια. Οταν άναψα τα φωτα το πρώτο πράμα που ειδα ηταν κατι ασημένια αστραφτερά στρογγυλά κομμάτια να γυαλίζουν πανω σε καποια φύλλα που ηταν τοσα πολλά, σαν το χριστουγεννιάτικο δένδρο, δεν κατάλαβα τι ηταν ...Δεν πρόλαβε το βλέμμα μου να πέσει πάνω στους γονείς και άρχισα να κλαίω.
Ηταν μεχρι τωρα 2 φιλήσυχα αγαπημένα αγγελόψαρα, αφιερωμένα στην φροντίδα των μικρών τους, και που και που μου έριχναν και κανένα τσίμπημα οταν είχαν αυτη την ευκαιρία.
Αλλα το σημερινό δεν το πιστεύω ακομη στα ματια μου .........
Τα ψάρια ειναι για κλάματα, Τσακωμός ...άγριος...... λέπια λείπουν απο παντού και απο τους δυο τους οι γρατσουνιές ειναι πολλές απο τα μεταξύ τους χτυπήματα
Και τα μωρά δίπλα τους κολυμπούν λες και ειναι στον κόσμο τους......
Τι Εγινε τωρα ? ποίος μπορεί να ερμηνεύσει αυτόν τον άγριο τσακωμό?
Το μόνο που παει στο μυαλό μου είναι οτι η μάνα ζήταγε επίμονα απο τον πατέρα να βρει τον εισβολέα στο ενυδρείο ,,αυτος δεν έβρισκε τον ένοχο και πλάκωσε την μάνα στο ξυλο ...ή η μάνα άρχισε το ξυλοκόπημα οσο ο δυνατός εχθρός (θόρυβος), δεν έφευγε απο τον χώρο τους.
Πάντως δεν εχει παρατηρηθεί κανένας τσαμπουκάς μπροστά μου .
Το θέμα ειναι τώρα πρέπει να βάλω κάτι στο νερο τους για τυχών μολύνσεις?

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-12-07, 14:43
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος ότι οι τραυματισμοί οφείλονται σε τσακωμό;
Μου κάνει εντύπωση να είναι και τα δύο ψάρια χτυπημένα. Συνήθως, το αδύνατο τρώει όλο το ξύλο μιας και δεν τολμάει να κοντράρει το δυνατό ψάρι.

Στην δική σου περίπτωση, μου φαίνεται πιο πιθανό να πήρανε μια καλή τρομάρα από το κομπρεσέρ και να χτύπησαν πανω στα διακοσμητικά του ενυδρείου. Υπάρχουν αιχμηρά αντικείμενα ή πέτρες σαν διάκοσμος;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-12-07, 15:08
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

2 ξύλα εχω και αυτα ειναι τοσο παλαιά που εχουν πιάσει μακα επάνω τους. Οχι δεν εχω κατι αιχμηρό ,παντα την πρόσεχα αυτη την περίπτωση και κοίταζα σχολαστικά πριν βάλω κατι μέσα στο ενυδρείο
ναι και οι δυο τους ειναι χτυπημένοι. Σήμερα παίζουν... ερωτοτροπούν σαν να μην τρέχει τιποτα. Περισσότερη αγωνιά έχουμε εμεις παρα οι δράστες. Να ρίξω λιγο αλατάκι 0,3% η να το αφήσω και βλέπουμε?

..............................
μερικές σκιές έτσι για να σας παιδεύω...
(70 ημερών 120 μωρά)






Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosII : 19-12-07 στις 03:01 Αιτία: μωρα 70 ημερων
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-12-07, 17:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λιγο αλατακι ναι.. οχι ομως 0.3% ...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-01-08, 04:35
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή χρειαζομαι χωρο για τα μικρα

Αν και το ειχα πάρει να κανω sub filter.. Έκοψα το μπλε σφουγγάρι (10 cm PPI 10 coarse) για να κάνω ένα ΦΙΛΤΡΟ ΤΥΠΟΥ ΑΜΒΟΥΡΓΟΥ,

αυτό κατά λάθος μου έπεσε στην μέση του ενυδρείου και έτσι ήρθε η έμπνευση....κάπως έτσι αρχίζουν όλα εξάλλου......
3 γεννες και άλλος χώρος δεν υπάρχει πλέον. Πρέπει να χωρίσω τα 2 ενυδρεία που εχω για τα μωρά στην μέση.
Ένας από τους λόγους ειναι, οτι τα ψαράκια θα χωριστούν ανα μέγεθος γιατί τα μικρότερα δεν έχουν την ευκαιρία να τρώνε απο τα μεγαλύτερα αρπακτικά τους.
Εαν βάλω το σφουγγάρι στην μέση του ενος μέτρου ενυδρείου θα χωριστή στα δυο χωρίς να βάλω μπελάδες στο κεφάλι μου, και θα είναι εύκολο οταν θελήσω να το βγάλω.
Η λογικη μου λεει οτι θα δουλέψει σαν φίλτρο και απο της δυο του πλευρές το νερό θα είναι σωστό απο θέμα βιολογίας.
Στην τροποποιημένη φωτο δείχνω ενα σπραη μπαρ που οδηγείται απο εναν κυκλοφοριτη και κανει κατανομή στην έξοδο του νερού
να το βάλω σε λειτουργία η όχι ?


Εσείς τι λέτε υπάρχει κάποιο λάθος που δεν βλέπω?

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-01-08, 09:40
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλημερα

Στο κεντρο του ενυδρειου θα εβαζα αλλο ενα σφουγγαρι ακριβως το ιδιο και θα τα ειχα παραλληλα. Θα μετεφερα την αντλια ενδιαμεσα στα 2 σφουγγαρια και η συνδεση της αντλιας με την μπαρα θα γινοτανε με ενα "Τ".Με αυτο το τροπο πιστευω πως η κινηση του νερου και στις 2 γυαλες θα ειχε την ιδια ροη.Στο σχεδιο που εχεις κανει πιστευω πως η δεξια γυαλα θα εχει γρηγοροτερη ανακυκλωση νερου αν και δεν ξερω αν η φιλτρανση θα ειναι καλυτερη.Το αντιθετο θα ισχυει στην αριστερη γυαλα.

Η αποψη ενος αρχαριου που δεν εχει ασχοληθει με το θεμα καθολου.απλα πεταω μια ιδεα...

Απο "μικρο" κι απο τρελλο δεν λενε....

καλημερα
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-01-08, 21:06
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Ναι ωραία η ιδεα σου δεξιά αριστερά σφουγγάρι και στην μέση θερμαντήρας και αντλία. Μονο που μπαίνουμε σε νέα έξοδα αγοράς νεου σφουγγαριού.
Οσο για το αριστερή μερια που λες εχει μεγαλύτερη ροή το νερο αυτό ηταν το ζητούμενο απο μένα γιατι ετσι πρέπει να ειναι λογικά , να εχει ΜΟΝΟΝ αριστερά η αντλία την έξοδο της, και καθόλου ροή πριν απο το σφουγγάρι, ούτως ώστε να επιστρέφει ολο το νερο στην αντλια, μεσα απο αυτο.

Αν υποθέσουμε οτι δεξιά που είναι η αντλία ήταν ένας υποτιθέμενος χώρος για υλικα sub-filter και μεσα στο sub βάζαμε τα νεογέννητα, δεν θα ήταν το ίδιο ?
Κατι σαν αυτό του Τολι λεω

http://www.tolibra.com/fish/images/p...ntitled-67.jpg

Πάνος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννήσαμε... και τώρα ? jcalvs Δίσκοι 2 02-08-07 17:18
Είναι ή δεν είναι??? stydio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 10-01-07 18:35
Δεν είναι επίσημη παρουσίαση … binational Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 26 05-11-06 12:15
Και ο μονομάχος έτοιμος (σχεδον...) spirosta Bettas 12 30-08-05 23:50
Είμαι έτοιμος? dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 15-01-04 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07555 seconds with 14 queries