Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-05, 00:27
Το avatar του χρήστη vasilis-arta
vasilis-arta Ο χρήστης vasilis-arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Περιοχή: APTA
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή (ΣΚΑΛΑΡΟ)ΑΥΓΑ!!

Σημερα γεννησανε τα σκαλαρια μου!Ειναι η τριτη φορα μετα τα Χριστουγεννα.2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1.Υπαρχει περιπτωση να ειναι και τα 2 θηλυκα και να γεννησει το ενα?
2.Ωρες μετα την γεννα καποια αυγα γινονται ασπρα και τις προηγουμενες φορες ολα σταδιακα μουχλιαζανε!Τα ασπρα τελικα ειναι γονιμοποιημενα η αχρηστα??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-05, 02:34
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

απ ότι έχω διαβάσει υπάρχει περίπτωση να είναι 2 θυληκά και το ένα να γεννήσει. τα άσπρα αυγά είναι τα χαλασμένα. κανονικά οι γονείς τα απομακρύνουν για να μη χαλάσουν και τα διπλανά. πάντως για να βγούν μικρά πρέπει να ξέρεις ότι το νερό πρέπει να είναι αρκετά μαλακό. εμένα μου γεννήσανε κάμποσες φορές αλλα δεν βγήκε ποτέ ψαράκι. είχα ΡΗ=7.6 GH=11 και KH=13. εδώ και λίγο καιρό έχω βάλει τύρφη στο φίλτρο και έχω ΡΗ=7.3 GH=10 KH=10. γεννήσανε πριν μια εβδομάδα και με αυτές τις μετρήσεις δεν είδα πάλι αποτέλεσμα. απ ότι κατάλαβα πρέπει να κατέβουν και άλλο οι σκηρότητες εκτός και εάν είναι τζούφιος ο αρσενικός. ας μας πει και κάποιος που έχει βγάλει γέννες. κάπου διάβασα ότι επειδή τα συγκεκριμένα ψάρια αναπαράγονται στα ενυδρεία βγάζουν γέννες και με σκληρότερο νερό απο το νερό του φυσικού τους περιβάλλοντος. αληθεύει? πάντος υπάρχρι και ο τρόπος να απομακρυνθούν τα αυγά απο το ενυδρείο και να μπούν σε άλλο μικρότερο με μαλακό νερό για να βγούνε τα μικρά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-05, 02:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

1. Ναι, υπάρχει περίπτωση αλλά αν πρόκειται για ενήλικα ψάρια μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο τους.
2. Τα άσπρα αυγά δεν είναι γόνιμα.

'Εχουν γραφτεί αρκετά για τα σκαλάρια σε αυτό το φόρουμ. Κάνε μια αναζήτηση και διάβασε όσα θέματα μπορείς.
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3472

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
πάντος υπάρχρι και ο τρόπος να απομακρυνθούν τα αυγά απο το ενυδρείο και να μπούν σε άλλο μικρότερο με μαλακό νερό για να βγούνε τα μικρά.
Αυτό δεν βοηθάει σε τίποτα. Αν το νερό στο οποίο έχει γίνει η προσπάθεια γονιμοποίησης από τους γονείς δεν πληρεί τις προϋποθέσεις, πολύ απλά δεν πρόκειται να πετύχει η γονιμοποίηση με αποτέλεσμα να χαλάσουν τα αυγά. Τα αυγά σκληραίνουν σχεδόν αμέσως μετά την εναπόθεση. Οπότε και να τα μετακινήσεις σε πιο μαλακό νερό αργότερα (όσο γρήγορα και να κάνεις), το κακό έχει ήδη γίνει.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03282 seconds with 14 queries