Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-04, 15:41
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Ramirezi με συμπτώματα stress!

Καλημέρα σας.
θα ήθελα μερικές πληροφορίες γιατί αν και αρκετά συνεπαρμένη με το χόμπυ είμαι σχετικά καινούργια και όπως και να το κάνουμε η εμπειρία άλλων ανθρώπων είναι πάντα χρήσιμη.
Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Την προηγούμενη βδομάδα αγόρασα 4 ramirezi που όμως αποδείχτηκαν πολύ ευαίσθητα.... Το πρώτο ψόφησε μόλις ττην επόμενη μέρα, το 2 μετά από 3 μέρες και τα άλλα 2 ενώ μέχρι και χθές φαίνονταν μια χαρά, σήμερα παρατήρησα ότι κρύβονται και ότι ανοιγοκλείνουν πολύ γρήγορα τα βράγχιά τους. Πρεπει να σας πω ότι από την αρχή μου είχαν φανεί λίγο ταλαιπωρημένα γιατί ανάβοντας τα φώτα του ενυδρείου παρατήρησα ότι τα πλαινά πτερύγιά τους ήταν μαδημένα, κάτι που δεν διέκρινα στο χαμηλά φωτεισμένο ενυδρείο του καταστήματος...
Έκανα και ένα τέστ και παρατήρησα ότι ενώ συνήθως οι μετρήσεις μου είναι:
Θερμοκρασία: 26
ph: 7
KH: 4
GH: 7
NO2:0
NO3:10
σήμερα το pH ήταν 7,2 και το ΚΗ γύρω στο 3.
Έπισης χθές έκανα 20% αλλαγή νερού και σχετικά πρόσφατα έχω προσθέσει φυσικά φυτά στο ενυδρείο και λίπασμα FloraPride της Tetra.
Τα ψαράκια πάντως δεν πρέπει να χτυπήθηκαν από τους συνενυδρειώτες τους γιατί γενικά όλες αυτές τις μέρες κανένα άλλο ψάρι δεν τους επιτέθηκε... Τι λέτε νε φταίει βρε παιδιά; Το ότι ήταν ήδη ταλαιπωρημένα ή οι μεταβολές στο PH & KH; Αν,ναι τι λέτε να τις μετέβαλε; Τα φυτά, η αλλαγή νερού ή το FloraPride;
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη, μπας και καταφέρω να σώσω κανένα γιατί κρίμα θα είναι να αφανιστεί το είδος στο ενυδρείο...
Ευχαριστώ προκαταβολικά
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-04, 16:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

H πτωση του KH και αυξηση του pH ειναι μαλλον ασχετα μεταξυ τους
(συνηθως η πτωση του KH συνδεεται με πτωση του Ph)..
Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα στο βιολογικο και υπαρχει αμμωνια?
(κατι που δεν γραφεις αν μετρησες).
Η αμμωνια επιφερει αυξηση του ph.
Επισης, μπορει η αλλαγη νερού που εκανες να ανεβασε λιγο το ph (για να μην σε πανικοβαλω..)
Παντως αυξηση του ph κατα 0,2 βαθμους/24ωρες ειναι μεσα στα επιτρεπτα πλαισια.
Η πτωση του kH κατα 1 βαθμο απο μονη της αποκλειεται επισης να δημιουργησει πρόβλημα

Εαν δεν υπαρχει ουτε αμμωνια, τοτε απλα τα rams σου ειναι στρεσαρισμενα.
Παρακολουθησε σε τα απο κοντα καθημερινα γιατι μπορει να σου βγαλουν ick η/και fungus, καθοτι λες οτι τα πτερυγια ειναι μαδημενα.

Προληπτικα θα σου συνιστουσα να βαλεις λιγο αλατι ενυδρειων (1 κουταλια σουπας στα 80 λιτρα) σαν γενικό τονωτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-04, 16:50
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κατ’αρχάς καλωσόρισες στο forum!

Πρέπει να ξέρεις ότι τα M. ramirezi θεωρούνται αρκετά δύσκολα και ευαίσθητα ψάρια ειδικά για τον αρχάριο και απαιτούν μια πολύ καλή προσαρμογή πριν εισέλθουν στο ενυδρείο. Δυστυχώς πολλοί εκτροφείς τα διατηρούν στις δεξαμενές με “ειδικές” συνθήκες και χρησιμοποιούν τεχνητές μεθόδους εκκόλαψης ώστε να αυξήσουν τα ποσοστά επιτυχίας στις γέννες και να μειώσουν τα ποσοστά θνησιμότητας. Έτσι στην αγορά εισάγονται περισσότερα και πιο αδύναμα ψάρια.

Είδες αν τα ψάρια έτρωγαν κανονικά στο κατάστημα όπου τα αγόρασες; Ρώτησες τον μαγαζάτορα σε τι νερό τα έχει ή ακόμα καλύτερα έκανες μετρήσεις από μόνη σου στο νερό του; Πρέπει επίσης να μας πεις με ποιον τρόπο έκανες και πόση ώρα διήρκησε η προσαρμογή των ψαριών. Δεν δίνεις μετρήσεις για αμμωνία (ΝΗ3). Οι υπόλοιπες μετρήσεις σου είναι μια χαρά. Πόσο καιρό λειτουργεί (με ψάρια) το ενυδρείο;
Το ότι κρύβονται είναι φυσιολογικό στην αρχή. Χρειάζονται κάποιο διάστημα μέχρι να συνηθίσουν και να συμπεριφέρονται κανονικά.
Πώς είσαι σίγουρη ότι τα υπόλοιπα ψάρια δεν τα ενοχλούν; Το ότι δεν βλέπεις επιθετικότητα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Τα υπόλοιπα ψάρια που είναι στο ενυδρείο δεν αποτελούν και τις καλύτερες επιλογές για τα M. ramirezi και πολύ πιθανό να έχουν βάλει το χεράκι τους. Έχεις πολλά ψάρια που διεκδικούν τα ίδια επίπεδα του ενυδρείου (μέση προς χαμηλότερα). Τι μέγεθος έχουν τα υπόλοιπα ψάρια και πόσο καιρό κατοικούν το ενυδρείο;

Προσωπικά πιστεύω ότι τρία μπορεί να έχουν συμβεί βάσει των στοιχείων που δίνεις:
1. Τα ψάρια δεν ήταν καλά πριν καν τα αγοράσεις. Η μεταφορά τους και η αλλαγή του περιβάλλοντός τους αυξάνει το stress.
2. Δεν έγινε σωστή προσαρμογή.
3. Οι υπόλοιποι συγκάτοικοι με τον τρόπο τους αύξησαν το stress στα M. ramirezi.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-04, 17:54
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.
Τεστ για αμμωνία δεν έχω και μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσω γιατί το κάνετε να ακούγεται αρκετά σημαντικό...
Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και ενάμιση μήνα περίπου και έγινε στρώσιμο για 1 εβδομάδα πριν μπει το πρώτο ψάρι που ήταν το παπαγαλόψαρο. Το παπαγαλόψαρο το είχα από πριν σε πιο μικρό ενυδρείο εδώ & 2 χρόνια, αλλά αναγκάστηκα να το "μετακομίσω" σε μεγαλύτερο σπίτι λόγω "κατεδάφισης"(ξεκόλλησαν οι σιλικόνες και καταλαβαίνετε τι έγινε! )
Εφόσων λοιπόν η μετακόμιση έγινε επιτυχώς είπα να της πάρω και παρέα για να μην είναι μόνη της κορίτσι πράμα...
Αγόρασα λοιπόν μετά από 2 βδομάδες ένα μικρό severum που ήταν 5cm όταν μπήκε στο ενυδρείο, δηλαδή 3 φορές μικρότερο από το παπαγαλόψαρο & έκτοτε τα πάνε μια χαρά, χώρις να υπάρξει ποτέ καμμία ένδειξη βίας. Το severum έχει γίνει ήδη διπλάσιο(είναι φαγανό το άτοιμο!)Έπειτα μπήκε το costatus που τώρα είναι 8cm περίπου.
Πριν 2 βδομάδες περίπου έβαλα 3 altispinosa & 2 apistogramma cacatuoides(1 αρσενικό & 1 θηλυκό) αλλά το 1 altispinosa πέθανε την επόμενη μέρα & το αρσενικό cacatuoides την μεθεπόμενη.
Τέλος μπήκαν τα ramirezi και έγινε ότι αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα.
Δεν ξέρω αν τα άλλα ψάρια βάζουν το χεράκι τους αλλά όση ώρα τουλάχιστον τα παρακολουθώ εγώ είναι παναγίες!

Την προσαρμογή την κάνω ως εξής: Βάζω την σακκούλα με τα καινούργια ψάρια για κάνα τέταρτο κλειστή να επιπλεέι στο νερό του ενυδρείου, μετά την ανοίγω και συμληρώνω για το επόμενο μισάωρο νερό από το ενυδρείο σε μικρές ποσότητες και σε τακτά διαστήματα μέχρι να τριπλασιαστεί ο όγκος του νερού μέσα στη σακκούλα και έπειτα "ψαρεύω" τα ψάρια με μια απόχη & τα ρίχνω μέσα στο ενυδρείο & πετάω το νερό της σακκούλας.
Φροντίζω δε να γίνεται όλη αυτή η δουλεία με σβηστά τα φώτα του ενυδρείου...
Λοιπόν τι λέτε; Όλα καλά ως εδώ ή κάνω κάτι λάθος;
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-04, 18:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μαλλον και το στρωσιμο του ενυδρειου δεν εγινε σωστα γιαυτο ειχες και τις προηγουμενες απωλειες. Επισης μαλλον εχει στρωσει πλεον (εκτος αν το τεστ αμμωνιας δειξει άλλα), αλλά τα ψαρια που εχεις δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους σε τοσο μικρο χωρο. Και τα altispinosa και τα cacatuoides και τα ramirezi, 3 ειδη θα ανταγωνιζονται για τις ιδιες περιοχες. Το severum σε λιγο καιρο θα αρχισει να δερνει επισης.
Εχεις ξεκινησει καλά οσον αφορα τα υπολοιπα, αλλά πρεπει να κανεις μια επιλογη κατοικων συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-04, 18:33
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Το ενυδρείο δεν νομίζω να μην στρώθηκε σωστά γιατί παρακολούθησα όλον τον λεγόμενο κύκλο του αζώτου με τεστ και μετά έβαλα το πρώτο ψάρι...
Μάλλον η πιο λογική εξήγηση μου φαίνεται αυτή του Γιώργου, οτι δηλαδή τα ψάρια δεν ήταν από την αρχή και πολύ καλά, γιατί όλες οι απώλειες ήταν από ψάρια που αγόρασα από άλλο μαγαζί και όχι από αυτό που ψωνίζω συνήθως και τώρα που το σκέφτομαι τα ενυδρεία εκεί μου φάνηκαν αρκετά "φορτωμένα" με ψάρια....
Επίσης μου είπαν κάτι και για μια πολύ μεταδοτική αρρώστια στα οποία είναι πολύ ευαίσθητα τα ramirezi το oodinium και έχω τρομοκρατηθεί...
Παρατηρώ προσεκτικά και αυτά και τα υπόλοιπα ψάρια μήπως διακρίνω τίποτα περίεργο αλλά δεν βλέπω συμπτώματα ασθένειας εκτός από το γρήγορο ανοιγόκλεισμα των βραγχίων στα ramirezi...
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-04, 19:30
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

το oodimium ή αλλιως velvet disease ειναι σαν το ick, μονο που αντι να εμφανιζει λευκες κουκιδες εμφανιζει καφε/κιτρινες..
Δες εδω
http://aquaworld.netfirms.com/Disease/oodinium.htm
και εδώ
http://www.worldcichlids.com/diseases/Oodinium.html
Δεν υπαρχει λογος να πανικοβαλεσαι χωρις λογο.

Τα ραμιρεζι αναπνεουν γενικα λιγο γρηγορα...

Αν δεν υπαρχει αμμωνια τοτε ειναι απλα stress.
Εισαι σιγουρη οτι δεν τα κυνηγαει το severum τα βραδια?
Παρατηρησε τα προσεκτικα. Υπαρχει χωρος να κρυφτουν στα φυτα?

και κατι ακομα.. εχεις φυτα, ριχνεις florapride, αεραντλια και ενεργο ανθρακα στο φίλτρο...
Εαν υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια, ειναι υπερ αρκετη για το οξυγονο το ψαριων.
Θα ελεγα να κλεισεις την αεραντλια, και να βγαλεις τον ενεργο ανθρακα απο το φιλτρο.
(αυτο βεβαια δεν θα λυσει το προβλημα με τα rams..)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-04, 19:32
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilektra
Το ενυδρείο δεν νομίζω να μην στρώθηκε σωστά γιατί παρακολούθησα όλον τον λεγόμενο κύκλο του αζώτου με τεστ και μετά έβαλα το πρώτο ψάρι...
..
καλως ηρθες για αρχη . με ποιον τροπο εστρωσες το ενυδρειο μπορεις να μας πεις ??????.
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-04, 20:28
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Netblues σ'ευχαριστώ πολύ για τις διευθύνσεις. Ψάχνω κι εγώ και σ'αυτές που ήξερα αλλά δεν βλέπω κάτι στα ψάρια μου που να μοιάζει με oodinium (ευτυχώς!)
Την αεραντλεία την έχω χαμηλώσει αρκετά από τότε που μπήκαν τα φυτά. Όσο για τον ενεργό άνθρακα είναι σε μορφή σφουγγαριού εμποτισμένο με ενεργό άνθρακα και σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή του ενυδρείου πλέον λογικά λειτουργεί μόνο ως μηχανικο φίλτρο.
Όσο αναφορά το στρώσιμο το έκανα ως εξής: 20ml nitrivec για 7 ημέρες μόνο με το χαλίκι μέσα στο ενυδρείο με το φίλτρο, την αντλεία να δουλεύουν και τα φώτα ν'ανάβουν για 6 ώρες την ημέρα μετά σταμάτημα το nitrivec για 3 ημέρες. Στη διάρκεια των 3 ημερών τα νιτρικά έφτασαν μέχρι και 50 και τα νιτρώδη περίπου 3. Άλλες 3 μέρες με 50ml nitrivec αυτή τη φορά μέχρι που μηδένισαν οι παραπάνω τιμές και μετά έβαλα το 1ο ψάρι. Έκτοτε τα νιτρώδη είναι σταθερά στο 0 και τα νιτρικά ήταν 0 μέχρι και πριν μερικές μέρες που ανέβηκαν σταδιακά μέχρι περίπου στο 10 και υποψιάζομαι ότι είναι επειδή αυξήθηκε ο αριθμός των ψαριών και δεν έχω καταφέρει να ρυθμίσω ακόμη πολύ καλά το ποσό της τροφής και ίσως να έριξα παραπάνω απ'ότι πρέπει για κάνα 2 μέρες
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-04, 20:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ο ενεργος ανθρακας εχει την ιδιοτητα καποια στιγμη να λειτουργει αναποδα
και να βγαζει οτι εχει μαζεψει πισω. Αυτο που λεει ο κατασκευαστης πολυ με ανησυχει.

Εγω θα εβαζα στη θεση του ενα καθαρο φιλτρακι απο υαλοβαμβακα για μηχανικο φιλτρο και οχι αυτην την βομβα....

Αυτη τη μεθοδολογια με το nitrivec που την βρηκες?
Το μπουκαλι λεει introduce fish after 24 hours.
Σε τρεις μερες εφτασαν τα νιτρικα σου στο 50??? Απιθανο..
Με τι test μετρας?

Για να στρωσει το ενυδρειο θελει και μια πηγη αμμωνιας, ειτε ψαρι ειναι αυτο ειτε τροφη που σαπιζει ειτε αμμωνια σε σταγονες.
Το nitrivec δεν περιεχει αμμωνια και αυτο εχει ξανασυζητηθει εδω στο board.
Ναι μεν το οτι ανεβηκαν τα νιτρικα στα 10 μπορει να οφειλεται στο ταισμα
ΑΛΛΑ εισαι σιγουρη οτι δεν εισαι full στην αμμωνια????

Κανε αμεσα μετρησεις αμμωνιας (που θα πρεπει να ειναι μηδεν) ωστε να
αποκλεισουμε την περιπτωση αστρωτου ενυδρειου και συνεχιζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-04, 22:48
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Τα τεστ που χρησιμοποιώείναι της eSHa και ειναι σε στικ http://www.eshalabs.com/testing.htm
Αύριο πρωι θα πάω να αγοράσω και τεστ για αμμωνία. Την μεθοδολογία με το nitrivec μου την είπε ο ιδιοκτήτης του pet shop. Στο προηγούμενο μήνυμα έκανα ένα μικρό λάθος... Το 1ο ψάρι μπήκε μετά από 7 ημέρες και μετά ανέβηκαν τα νιτρικά.
Το ενυδρείο μου είναι αυτό: http://www.ferplast.com/uk/page_6036.html που έχει για φίλτρο το BlueWave 05 http://www.ferplast.com/uk/page_6045.html
Μάλλον έχω παραενθουσιαστεί με το χόμπυ και καμμιά φορά κάνω σπασμοδικές κινήσεις... Πάντως αν τα ramirezi την βγαλουν καθαρή λέω να τα βγάλω από κει μαζί & το cacatuoides & να αφήσω μόνα τους το παπαγαλόψαρο, το severum, το costatus & τα altispinosa γιατί απ'ότι διάβασα & σε άλλα τόπικς μάλλον τα΄χω κάνει λίγο θάλασσα στους συνδυασμούς...
Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για οποιαδήποτε εξέλιξη θα σας κρατάω ενήμερους
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-04, 23:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ωραια...
Να ξερεις οτι τα sticks εχουν πολυ μεγαλυτερες αποκλισεις απο τα υγρα, που ναι μεν ειναι ακριβοτερα, αλλα οταν ερθουν τα δυσκολα..... σε ξελασπωνουν


Για τους συνδιασμους τα λες και μονη σου

Γενικα το στρωσιμο ενος ενυδρειου χωρις χρηση "ετοιμου" βιολογικου υλικου από άλλο ενυδρειο ακομα και με χρηση nitrivec και αλλων παρομοιων σκευασματων θελει απο 20 εως 35 μερες.
29 χομπιστες ενυδρειων, αποκλειεται να κανουν λαθος...

Μια μετρηση θα σε πεισει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-04, 17:08
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Λοιπόν σήμερα πήγα και πήρα τεστ για ΝΗ3, έκανα μέτρηση και βγήκε 0 οπότε μάλλον αποκλείουμε τη θεωρεία περί άστρωτου ενυδρείου. Καλά τα λέω ή θα με κράξετε πάλι; (αστειεύομαι...Είσασταν όλοι κύριοι μέχρι στιγμής )
Τα ramirezi ακόμη αναπνεύουν γρήγορα, κρύβονται και δεν τρώνε.
Σκέφτομαι να τα μεταφέρω προσωρινά σ'ένα ενυδριάκι 25lt που έχω από παλλιά με μισό-μισό νερό από το ενυδείο & απιονισμένο νερό γιατί μου είπαν ότι τα ram. θέλουν μαλακό νερό...
Πιστεύετε ότι θα βοηθήσει ή θα κάνω βλακεία;
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-04, 20:06
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι όντως στρωμένο.
Το θέμα εδώ είναι ότι τα ramirezi έχουν πολύ stress με αποτέλεσμα να κρύβονται και να μην τρώνε. Αλήθεια, δεν τα έχεις δει να τρώνε από την ημέρα που τα έβαλες στο ενυδρείο; Οι συγκάτοικοι σίγουρα έχουν βάλει το χεράκι τους αφού βλέπουν τα ramirezi σαν ανταγωνιστές (στο φαγητό, στην διεκδίκηση περιοχής, κ.α.).
Αν δεν έχουν φάει, κατά την άποψή μου, θα ήταν καλύτερα να τα μεταφέρεις για λίγο καιρό στο 25άρι το οποίο θα έχεις γεμίσει μόνο με νερό από το κύριως ενυδρείο. Δεν υπάρχει λόγος να τα στρεσάρεις ακόμη περισσότερο με διαφορετικές συνθήκες νερού. Θέλουν μαλακό νερό (ειδικά αν πρόκειται να δοκιμάσεις την αναπαραγωγή τους) αλλά όχι έτσι απότομα. Όταν αρχίσουν να συνέρχονται και να τρώνε κανονικά, τότε μπορείς να αρχίσεις να μαλακώνεις το νερό σταδιακά.
Προσοχή στην προσαρμογή και την μεταφορά τους στο καινούριο ενυδρείο.

Αφού είχες το 25λιτρο, θα μπορούσες να το χρησιμοποίησεις από την αρχή για καραντίνα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-04, 20:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ωραια, αφου λοιπον δεν υπαρχουν αμμωνια, νιτρωδη και μονο λιγα νιτρικα
το ενυδρειο μπορει να θεωρηθει στρωμενο.

Για την μεταφορα δεν θα σου το συνιστουσα, καθοτι το νερο σου δεν ειναι
σκληρο.. (GH 7 KH 4) και μια τετοια μεταφορα θα τα στρεσαρει ξανα.
(Εκει που προσαρμοστηκαν, αντε παλι απο την αρχη)
Εξαλλου το 25 λιτρο εχει φιλτρο? ειναι στρωμενο?
Εαν εχει στρωμενο φιλτρο τοτε μετεφερε τα μονο με νερο ενυδρειου μηπως και φανε...


Στο GH 7 πως εφτασες? (Με δεδομενο οτι το νερο της αθηνας εχει GH 10-11)

Πιστευω οτι τα rams σου ειναι απλα ταλαιπωρημενα και με τον καιρο θα στρωσουν εαν δεν συμβει κανενα απροοπτο που δεν στο ευχομαι.

Συχνη παρακολουθηση για τυχον αλλα συμπτωματα... Μαλλον κρυβονται γιατι φοβουνται. Ειναι σχεδον σιγουρο οτι τα ανταγωνιζονται τα υπολοιπα.

Η επιλογη των ψαριιων που θα μεινουν τελικα ειναι μονοδρομος και μαλλον πρεπει να το επισπευσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-04, 16:03
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Αφού είχες το 25λιτρο, θα μπορούσες να το χρησιμοποίησεις από την αρχή για καραντίνα.
Καλά τα λες μόνο που εγώ έμαθα πριν λίγες μέρες ότι καλό είναι να έχεις ενυδρείο καραντίνας... Βλέπεις ξεκίνησα ανάποδα, με πολύ ενθουσιασμό και καθόλου γνώση... Δεν λες καλά που ανακάλυψα πρόσφατα και το forum και μου ανοίγουν σιγά-σιγά τα μάτια. Από τότε που το βρήκα διαβάζω μερικές δημοσιεύσεις κάθε φορά και πάνω που νομίζω πως έχω ενθουσιαστεί με κάτι που διαβάζω, βρήσκω κάτι σε κάποια άλλη δημοσίευση που με ενθουσιάζει ακόμα πιο πολύ! ...Παρεπιπτόντως πολύ καλό το θεματάκι σου για το "στρώσιμο νερού χωρίς ψάρια". Ώστε έτσι γίνεται λοιπόν... τελικά ο τρόπος που το έκανα εγώ ήταν μάλλον ανορθόδοξος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Στο GH 7 πως εφτασες? (Με δεδομενο οτι το νερο της αθηνας εχει GH 10-11)
Όσο γι'αυτό αυτή ήταν η μέτρηση που είχα από την αρχή αλλά η ακριβής ένδειξη πάνω στο τεστ για την χρωματική απόχρωση που αντιστοιχεί στο νερό του ενυδρείου μου είναι GH>7 ενώ η αμέσως επόμενη ένδειξη πάνω στο τεστ είναι GH>14. Πάντως σχετικά με τα τεστ μου που είναι σε στικς κατάλαβα τι εννοούσες όταν έλεγες ότι τα τεστ σε υγρή μορφή είναι πιο αξιόπιστα τώρα που αγόρασα τα τέστ αμμωνίας που είναι σε υγρό. Παρατήρησα λοιπόν το εξής πλεονέκτημα του υγρού σε σχέση με το στικ: Ενώ το τεστ σε στικ έχει 5 ενδείξεις για 5 διαφορετικές τιμές μαζί, πρέπει να το διαβάσεις σε χρονικό διάστημα 1 λεπτού σύμφωνα με τις οδηγίες, όμως το αποτέλεσμα στις περισσότερες τιμές σταδιακά αλλιιώνεται (λόγω οξείδωσης υποθέτω)και αρκετά γρήγορα μάλιστα οπότε ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Π.χ. η ενδειξη είναι διαφορέτική στο 1 λεπτό και στο 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα.Σε αντίθεση στο υγρό η χρωματική απόχρωση διατηρείται σταθερή για αρκετή ώρα(μέχρι και 1 ώρα που το κράτησα το χρώμα ήταν ίδιο). Τελικά θα αρχίσω να τα αγοράζω όλα σιγά-σιγά σε υγρά μου φαίνεται.

Τα ramirezi είναι ακόμη στην ίδια κατάσταση, τελικά τα μετέφερα στο μικρό ενυδρείο, με νερό και χαλίκι από το μεγάλο ενυδρείο και το σφουγγαράκι από το μηχανικό φιλτράκι που περιέχει το βούτηξα στο νερό που έστιψα το σφουγγάρι του μηχανικόυ από το άλλο ενυδρείο... Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά μου φάνηκε η καλύτερη λύση αφού είχα διαβάσει και τα άρθρα κυρίου Chris Cow. Ελπίζω να μήν έκανα πάλι καμμιά πατάτα...
Πάντως η κατάστασή τους δεν έχει γίνει ούτε καλύτερη, ούτε χειρότερη(τουλάχιστον κάτι είναι κι αυτό!) και περιμένω να δω τι θα γίνει...
Πάντως τα ψάρια έτρωγαν μέχρι και πριν γράψω την 1η δημοσίευση. Ίσως να έκανα και κανένα άλλο λάθος π.χ. στην αλλαγή νερού γι'αυτό θα μπω ξανά στο topic για τους αρχάριους και θα διαβάσω όλες τις δημοσιεύσιες για να σιγουρευτώ ότι τουλάχιστον κάνω σωστά τα βασικά...
Πάντως σας ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες και από δω και μπρος θα κρατήσω στενή επαφή. :P
Γιατί όπως λέει και ο λαός μας "αν δεν βρέξεις κ**ο δεν πιάνες ψάρι"!
Πρέρει λογικά να έχει εφαρμογή και στο ενυδρείο!
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-12-04, 03:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ελπίζω μαζί με το σφουγγαράκι να έβαλες να λειτουργεί και το μικρό μηχανικό φιλτράκι και έναν μικρό θερμοστάτη στο 25άρι.
Αφού τα ramirezi τρώγανε μέχρι και πριν το πρώτο δημοσίευμά σου, είναι σχεδόν ξεκάθαρο ότι κυρίως λόγω του ανταγωνισμού με τα άλλα, μεγαλύτερα ψάρια (όπου είναι σίγουρο ότι τα ramirezi θα είναι τα χαμένα) κρύβονται συνεχώς και αρνούνται να φάνε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilektra
το "στρώσιμο νερού χωρίς ψάρια". Ώστε έτσι γίνεται λοιπόν...
Το στρώσιμο με αμμωνία δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να στρώσεις ένα ενυδρειο.

ΥΓ. Αν μπορείς, βάλε και κανένα φυτό στο 25άρι για να νιώθουν πιο άνετα τα ψάρια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-12-04, 13:03
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Ελπίζω μαζί με το σφουγγαράκι να έβαλες να λειτουργεί και το μικρό μηχανικό φιλτράκι και έναν μικρό θερμοστάτη στο 25άρι.

ΥΓ. Αν μπορείς, βάλε και κανένα φυτό στο 25άρι για να νιώθουν πιο άνετα τα ψάρια.
...Όλα τα έκανα... και το μηχ.φιλτρο έβαλα και θερμοστάτη και 2-3 βλαστάρια Hygrophila.... Η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής απεβίωσε...
Τα βρήκα ανάσκελα και τα 2 σήμερα το πρωί... Πολύ λυπήθηκα.
...Τι να κάνουμε... Αυτά παθαίνει όποιος βρίσκει το forum αφού έχει βάλει τα ψάρια...
Στο μέλλον θα είμαι πιο προσεκτική στις επιλογές μου. Αλλά μήπως ήξερα κι εγώ η φτωχή;
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-12-04, 14:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λυπαμαι για τα ψαρια σου...

Την επομενη φορα better luck
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-12-04, 02:18
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08454 seconds with 14 queries