Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-04, 22:38
asocrates Ο χρήστης asocrates δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 400 LIT. ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 80 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΑΠΟΝΔΥΛΑ.
ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ. ΕΣΩΤ JUWEL .ΕΞΩΤ FLULAL 404 ΓΙΑ ΒΙΟΛOΓΙΚΟ, ΜΟΝΟ ΜΕ SIPORAX. SIMMER ΜΗΧΑΝΙΚΟ RED SEA PRO. UV TETRATEC, ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ ΚΑΙ 5 ΑΚΟΜΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΕΣ.
ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ. F.HAGEN MARINEGLOW 120CM B. HAGEN POWERGLOW 120CM.ΕΧΩ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΟΡΑΛΙ ΚΑΙ 30 KGR ΑΡΑΓΟΝΙΤΗ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ, TETRA NO3 MINUS.
TA ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ.PH 8,3 ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1,023,ΝΗ3 Ο, NO3 O, NO2 O, ALK(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ), ΘΕΡΜ. ΜΕΧΡΙ 29C ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟΥ 12H.
ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ REEF ΨΑΡΙΑ, ΛΙΓΑ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ) ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΝΕΜΩΝΕΣ CRYPTODENDRUM ADHAESIVUM ME 3 CLOWN CLARKI.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ "ΠΡΟΚΟΒΟΥΝ" ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ GLANDIELA, ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΣΠΟΓΓΟΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ MASHRUM LEATHER ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ,
ΕΝΩ ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ CORAL GROW KAI CORAL TRACE RED SEA. ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ UV ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ AHAR. AN ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ.
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ "ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ" ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. Η ΜΙΑ ΑΝΕΜΟΝΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 30CM ΔΙΧΟΤΟΜΗΘΗΚΕ Η ΜΑΛΛΟΝ...ΤΕΤΡΑΧΟΤΟΜΗΘΗΚΕ ΣΕ ΔΥΟ ΤΩΝ 15CM ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΕΚΑΤΟΣΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ 48 ΩΡΕΣ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-04, 23:45
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΥΡΙΛΕ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΠΟΣΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ?
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ 5 ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΝΑ ΩΡΑ?
ΣΕ REEF ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ
1. ΦΩΤΙΣΜΟΣ . ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΑΣΠΡΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΠΛΕ ΛΑΜΠΕΣ
2. ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ. ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΜΩΝΙΑ, ΝΙΤΡΙΤΗ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΕΜΩΝΗ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΜΗ ΕΠΑΡΚΗ ΦΩΤΙΣΜΟ Η ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ Η ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ NUTRIENTS
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-04, 00:33
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω είναι βλακεία αλλά ίσως η ανέμωνη σαν άσπονδηλο που είναι μάλλον θα είναι μονογαμική και ίσως να αναπαραχθηκε.Θυμάμαι από την Βιολογία στο γυμνάσιο ότι πολλά άσπονδηλα αναπαραγωνταν με διαχωρισμό.Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό πάντως.Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανείς που θα βρω ασπονδηλα στην Θεσσαλονίκη;Ευχαριστώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-04, 10:53
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stergios
πολλά άσπονδηλα αναπαραγωνταν με διαχωρισμό
Αυτο το ειδος ανεμωνης αναπαραχθηκε ετσι. Υπαρχουν πολλα ειδη ανεμωνης που αναπαραγονται ετσι εαν βρουν τις καταλληλες συνθηκες. Καποιες φορες βεβαια αυτο συμαινει πολλα αιωρουμενα σωματιδια και οργανικα στο νερο, πραγμα καλο για ολες τις ανεμωνες αλλα κακο για τα ψαρακια και ειδικα για τα ασπονδυλα μας....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-04, 03:33
asocrates Ο χρήστης asocrates δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Η ΣΥΛΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΤΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΩΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5500LIT/H. (ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΤΩΝ ΦΙΛΤΡΩΝ) Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΠΟ ΛΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 2 ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΥΠΑΡΞΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΥΛΗΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΤΗΣ?
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΕΜΩΝΗΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΙΡΕΘΕΙ (ΑΠ'ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ) ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΔΥΟ ΟΜΟΙΑ, ΕΝΩ ΑΥΤΗ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΔΥΟ ΟΜΟΙΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΟΜΟΙΩΝ.ANYWAY ΤΑ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Η ΑΝΕΜΩΝΗ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΕΞ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-04, 11:37
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

σώκρατη μπορεις να γράφεις με πεζα;;
Με κεφαλαια είναι σαν να φωνάζεις ΄συν οτι είνια κουραστικο στο διαβασμα.....


Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-04, 18:21
asocrates Ο χρήστης asocrates δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

O.K. master.

Μπορείτε να μου πείτε αν το πρόβλημα του φώτισμου θα λυθέι μόνο με 2 έξτρα λάμπες ή θα πρέπει να πάω σε ριζική αλλαγή του φωτισμού
(ήδη κατέβασα την θερμοκρασία μου στους 28 βαθμους σταθερά με την χρήση του κληματιστικού)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-04, 00:56
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Αν το ενυδρειο σου ειναι 40 - 50 cm υψος βαλε τουλαχιστον αλλες 2. ΘΑ σου προτεινα Τ5 αν μπορεσεις να βρεις balast και λαμπες (απο το Internet βρισκεις σιγουρα). Τωρα αν εχεις ορεξη για κατι παραπανω κοιτα και προς Metal Halide. Παντως με δυο μονο λαμπες ελαχιστα συμβιωτικα κοραλια μπορουν να ζησουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-04, 02:52
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλισπέρα ,
Σίγουρα η άυξηση της έντασης θα βοηθούσε , Όπως και δίποτε όμως πρέπει να αλάξεις μάρκα λαμπών (όχι Μπάλαστ αλλα λάμπες) ιδίος την μπλέ , το 2-2 που προτίνεται θα βοηθήσει της ανεμώνες , μια άσπρη Τ5 είναι η πιό σοφή επιλογή

Κάτι πολύ σημαντικό , τι πηγή νερού έχεις ? τί και πιά βελτιωτικάρίχνεις σε αυτό ? Καμιά αλαγπούλα νερού κάνουμε ? και πόσο καιρό είναι οι ανεμώνες μέσα ?

Επίσης , κόψε το ΤetraMinus και κόψε το φαί (με 29 βαφμους και μπόλικο φαγάκι τσέκαρε to βράδυ gia pesm;eno ph και ύπαρξη NH's )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04620 seconds with 14 queries