Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-03, 22:44
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή Γέννα microgeophagus ramirezi

Γεννήσανε τα ramirezi σε ενυδρείο δικό τους Όλα καλά μαλλον γιατι είδα κάτι ουρές να κινούνται αλλά δεν έχω καλή οπτική επαφή!Το πρόβλημα είναι οτι προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να εκκολάψω αρτέμια και δεν γίνεται τίποτα Έχω δοκιμασει τα πάντα(χοντρό αλάτι, αλάτι για θαλασσινό ενυδρείο,κύστεις με κάψα και χωρίς, εμφιαλωμένο νερό,με αντιχλώριο και χωρίς)για να προλάβω τυχον απορίες,αλλά ούτε ένας ναύπλιος Κατά το παρελθόν στη θεσσαλονίκη μεγάλωσα μονομαχάκια με αρτέμια και εδώ τίποτα!Τα έχω πάρει στο κρανίο Το μόνο που έμεινε είναινα αυξήσω τις σκληρότητες του νερού:εδω στην Άνοιξη έχω τις μισές και κάτω,τιμές(gh:9 kh:7)
Τί να κάνω;θα θέλουν φαγητό τα μικρά σε 2-3 ημέρες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-03, 22:59
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Μπορεις να δοκιμασεις την liquid Small Fry της εταιρειας WARDLEY.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-03, 23:32
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Μια τροφη που τωρα δοκιμαζω στα μωρα apistograma cacatuoides ειναι η baby-star II της inter ryba. λειτουργει αψογα για τοσο μικρα ψαρια το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να την παραγγειλεις απο το εξωτερικο και να την εχεις στην ακρη για τις γεννες. Την δικη μου την βρηκα στο www.aquaristikshop.com.
Η συσκευασια ειναι μεγαλη και θα σου κρατησει για πολυ καιρο ή αν θελει για πολλες γεννες.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-03, 23:34
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Tο σκέφτηκα,αλλά βρήκα μόνο για ζωοτόκα στην περιοχή μου.καμια ιδέα που να βρώ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-03, 00:18
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Υποθετω οτι τα πιο πολλα καταστηματα θα εχουν και τα δυο ειδη....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-03, 00:37
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Eπίσης,ξέρει κάποιος να μου πεί πόσο να αφήσω τους γονείς μέσα με το γόνο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-03, 00:42
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Για να αναπαραχθούν συνήθως πρέπει να μπαίνει ένα ζευγάρι σε ένα ενυδρείο και μετά από την γέννα να απομακρύνεται το αρσενικό. Πολλές φορές όμως φροντίζουν και οι δυο γονείς τα μικρά. Έχει παρατηρηθεί κάποιες φορές το αρσενικό να τα προστατεύει και να τα παίρνει ακόμα και στο στόμα για να τα προστατέψει από κάποιον κίνδυνο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-03, 00:47
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Πέσαμε στην τελευταία περίπτωση, αφού και το αρσενικό κάθεται και αερίζει το γόνο!Δηλαδή να μην τα πειράξω καθολου Τάκη;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-03, 00:50
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ειναι λιγο λαχειο αυτα τα πραγματα.
Καλο ειναι να τα παρακολουθεις και αναλογα να φερθεις !!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-03, 00:57
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Eίναι η πρώτη φορά που τα συγκεκριμένα ψάρια μου φτάνουν στο στάδιο του γόνου.Θα τα αφήσω να δώ πως θα πάνε καθώς είμαι οπαδός της φυσικής αναπαραγωγής!Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-03, 01:40
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Πάντως, αφού άρχισαν, και να μην πάει καλά η γέννα θα το επαναλάβουν πολλές φορές ακόμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-03, 01:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δες μηπως ειναι χαλασμενα τα αυγα της αρτεμιας - δοκιμασε με καινουργια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-03, 09:20
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Eυχαριστώ Τόλη,αλλά έχω δοκιμάσει δύο μάρκες αποξηραμένων αυγών(Sally`s,και μία αργεντινής)και δυο διαφορετικές συσκευασίες (από το ίδιο μαγαζί όμως) της Revolution με αυγά χωρίς κάψα!
Φαντάζομαι οτι έχω εξαντλήσει αυτή την πτυχή του θέματος.
Κανένα σχόλιο για τη σκληρότητα;
Από ότι φαίνεται,θα αρχίσω να ρίχνω το sera micron από σήμερα για να κάνει και infusoria(έτσι λέει τουλάχιστον!)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-03, 15:59
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα M. ramirezi δεν είναι γνωστά για τις ικανότητες τους ως γονείς ή την απαραίτητη προσοχή που δίνουν στα αυγά και τα μωρά τους. Έχει παρατηρηθεί πάρα πολύ συχνά οι γονείς να παρατάνε τα αυγά τους ή ακόμα και να τρώνε τα μωρά τους. Προσωπικα θα έκανα το εξής:
Αν έχεις ένα δεύτερο, μικρό ενυδρείο...

Θα έβαζα κάποια από τα μωρά μόνα τους στο δεύτερο ενυδρείο και θα τα μεγάλωνα εγώ για σιγουριά. Έτσι θα μπορούσα να τα ελέγχω ευκολότερα και καλύτερα κάνοντας όλα τα απαραίτητα που χρειάζονται... από αλλαγές νερού μέχρι την σωστή διατροφή.

Τα υπόλοιπα που θα μείνουν με τους γονείς καλό είναι να τα χωρίσεις μετά από 1... το πολύ 1,5 μήνα. Τότε θα έχουν μεγαλώσει αρκετά και οι γονείς θα είναι έτοιμοι να πάνε για την επόμενη γέννα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-03, 16:47
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Απο ολα τα αρθρα που εχω διαβασει απο εκτροφεις του ειδους βγανει το συμπερασμα οτι αυτες οι κιχλιδες συμπεριφερονται λιγο διαφορετικα απο οτι τα υπολοιπα ειδη dwarf cichlids της νοτιου Αμερικης.
Οι κυριοι αυτοι λοιπον γραφουν ακριβψς το αντιθετο απο οτι εγραψε ο Τακης.
Αμεσως μετα την εκολαψη των αυγων το αρσενικο ειναι αυτο που αναλαμβανει την φροντιδα των μικρων ,κατι που κανει μαλιστα με μεγαλη προσοχη. Συνηθως η θυλικια μολις τα μικρα ειναι ετοιμα να κολυμπησουν αδιαφορει πλεον γι'αυτα.
Οι περισσοτεροι λοιπον ειτε απομακρυνουν την θυλικια απο το ενυδρειο αναπαραγωγης και αφηνουν τον αρσενικο να βγαλει τα καστανα απο την φωτια ,ειτε απομακρυνουν και τους 2 γονεις και μεγαλωνουν τα μικρα μονα τους.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-04-03, 18:52
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Σε πολλές περιπτώσεις οι εκτροφείς έχουν μεθόδους που είναι πέρα από τις δυνατότητες, αλλά και τους στόχους των χομπιστών που έχουν ένα ενυδρείο. Από προσωπική εμπειρία και εμπειρία φίλων ξέρω ότι τα μικρά μπορούν να μείνουν με τους γονείς και να έχουν καλή εξέλιξη. Το αν θα επιβιώσουν όλα τα μικρά βέβαια είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν όμως και διαφορές στην συμπεριφορά των ενήλικων. Το καλύτερο λοιπόν είναι να παρατηρήσει κανείς την συμπεριφορά των γονιών και ανάλογα να τα μεταχειριστεί μετά. Όπως είπα και πριν, οι γέννες είναι επαναλαμβανόμενες.
Το να έχει κανείς εφεδρικά ενυδρεία για να βάζει τα μικρά, δεν θεωρείται δεδομένο για τον καθένα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-03, 19:20
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Τακη δεν εχω λγο να διαφωνησω μαζι σου . Ο Τασος εχει ηδη γραψει οτι εχει ενα ενυδρειο με δισκους οπου κρατουσε και τα ραμιρεζι , αλλα και οτι τα ραμιρεζι πλεον ειναι στο δικο τους ενυδρειο. Οποτε εχει την δυνατοτητα να μεταφερει εναν απο τους 2 γονεις στο μεγαλο ενυδρειο χωρις προβλημα. Αυτο που διαβασα εγω ειναι απλος οτι καλο ειναι να μεταφερεται η θυλικια και οχι ο αρσενικος.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-03, 12:55
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Είναι πολύ πιθανό να διαπιστώσει κανείς ότι η θηλυκιά τρώει τα μικρά, αλλά αυτό δεν είναι δεδομένο. Όπως επίσης είναι πιθανό τις πρώτες φορές να τρώνε τα αυγά, μέχρι να μάθουν. Μπορεί ακόμα να μην υπάρχει διάθεση συνεργασίας μεταξύ των γονιών και πραγματικά να πρέπει να μείνουν τα μικρά μόνα ή μόνο με τον αρσενικό. Αν υπάρχει δυνατότητα να μείνουν τα μικρά μόνα ίσως να ήταν μια λύση, αλλά εγώ θα προτιμούσα αρχικά να δω την συμπεριφορά των γονιών πριν κάνω κάτι άλλο. Το γεγονός ότι υπάρχουν διαφορετικές εμπειρίες από πολλούς χομπίστες δείχνει ότι αξίζει τον κόπο να δει καθένας τι βιολί βαράνε τα δικά του ψάρια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-04-03, 22:35
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Σήμερα τα μικρά κλείνουν δύο ημέρες ελεύθερης κολύμβησης!Από αύριο θα τα μάθω και ύπτιο Χαζοχαίρομαι θα πείτε και έχετε δίκιο,αλλά είναι η πρώτη φορά που τα συγκεκριμένα ψάρια μου γεννούν και κρατάνε το γόνο-τις προηγούμενες έτρωγαν τα αυγά μια μέρα πρίν την εκκόλαψη.Αναρωτιέμαι πόσο να τα αφήσω τώρα μαζί με το γόνο.Και οι δύο γονεις προσέχουν το γόνο,κρατόντας τον συγκεντρωμένο Προς το παρόν τα τα`ι`ζω με το sera micron με συνδιασμό με τι ζελέ από ζωντανε=ές τροφές της tetra,διαλυμένε στο νερό Το ξέρω οτι σας έπρηξα,μα κάντε κουράγιο,θα μεγαλώσουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05768 seconds with 14 queries