Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-02, 04:30
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Blue Acara

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Blue Acara
Post by: lee_gore on 11/04/02 at 15:03:24
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια και χαρα σας

Παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω μερικα πραγματα σε οτι αφορα το Blue Acara και την αναπαραγωγη του. Θα ηθελα συγκεκριμενα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει αναπαραγωγη και αν ξερει σε τι συνθηκες γινεται αυτο. Το προβλημα μου ειναι πως εχω ενα ζευγαρι (ετσι μου ειπαν στο μαγαζι που τα αγορασα) εδω και καιρο (το υποτιθεμενο αρσενικο ειναι 20 εκ και ενω το θηλυκο ειναι 14) και δεν εχουν μεχρι τωρα κανει τιποτα. Μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν τα εξης (120 λιτρα), 1 οσκαρ μικρο, 1 fire mouth, 1 dollario , i placostomus 20 cm , 1 clown , 2 corydoras , i angelfish , 2 african cichlids δαιμονισμενες και αν ξεχνω κανενα καλη του ωρα.
pH=7 και θερμοκρασια = 26-27 C.Aυτα και ευχαριστω προκαταβολικα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Blue Acara
Post by: polleni on 11/04/02 at 15:19:10
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ φίλε,

Εχω και εγώ δύο αμερικάνικες κιχλίδες (18 και 13 εκατοστά αντίστοιχα) σε 360 λίτρα νερό, με 50% αλλαγή την εβδομάδα και λυπάμαι που δεν έχω περισσότερο χώρο να τους δώσω. Ναι, σωστά κατάλαβες, οι δύο αυτές κιχλίδες είναι μόνες, κατάμονες. Ούτε pleco έχει εκεί μέσα ούτε τίποτα άλλο. Και πάλι λίγος μου φαίνεται ο όγκος.

Ελπίζω ότι γίνομαι κατανοητός.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Blue Acara
Post by: ASCCO1 on 11/04/02 at 15:32:39
--------------------------------------------------------------------------------
η καλυτερη λυση ειναι να αφησεις σε αυτο το ενυδρειο μονο τα blue acara, και αφου φτιαξεις το νερο αναλογα με τις παραμετρους που θελει το συγκεκριμενο ειδος, ι σως να μπορεσουν να αναπαραχθουν


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Blue Acara
Post by: Giorgos on 11/04/02 at 17:22:24
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε lee_gore,

Γιατί με στεναχωρείται με τα Oscar; Τι το παίρνετε αυτό το ψάρι αν δεν έχετε να διαθέσεται τον χώρο που χρειάζεται (300 λίτρα για ένα Oscar); Και γω έχω Oscar αλλά ζουν σε ενυδρείο 800 λίτρων με άλλα 3 ψάρια...
Με την σύνθεση σου (που θα έχεις ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα στην πορεία αν δεν την αλλάξεις ---> με το "σοβαρά προβλήματα" εννοώ θανάτους βέβαια) χρειάζεσαι πάνω από 500 λίτρα... και λίγα λέω. Τα corydoras και το angelfish σε λίγο καιρό θα γίνουν μεζέδες. Το ίδιο μάλλον και το clown. Τα africans (καταρχάς τι africans είναι; jewel μήπως; ) τι δουλειά έχουν εκεί μέσα ???;

Τώρα για τα Blue acara. Δες εδώ http://www.aquariacentral.com/fishin...sh/acara.shtml
Το καλύτερο είναι να τους δώσεις ολόκληρο το ενυδρείο (και λίγο είναι) δικό τους και αν είναι ταιριαστό ζευγάρι, θα γίνει.

Και κάτι άλλο. Μήπως δεν είναι Blue acara (Aequidens pulcher) και είναι Green Terror (Aequidens rivulatus) Φώτο --> http://www.aquariacentral.com/fishinfo/fresh/terror.htm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02831 seconds with 14 queries