Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-10, 03:21
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή HELP Είπα να μπλέξω με τα διοξείδια..

Το ενυδρείο είναι το γνωστό καρφουρίσιο..100χ30χ40
Αφού άλλαξα σεταπ και έβαλα υποστρωμα λέω να κάνω το μεγάλο βήμα και να παραγγείλω μπουκάλα-μανόμετρο-ηλεκτρόβανα κομπλέ

Από αγγελία παλιά νομίζω απο τον Maikl είχα πάρει και ένα bubblecounter ενα κεραμικό-diffuser της alife..με αυτό μοιάζει..http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://i237.photobucket.com/albums/ff192/dinos_album/CO2/reactor.jpg&imgrefurl=http://www.enydriofilia.net/forum/viewtopic.php%3Ff%3D93%26t%3D1010%26p%3D33001&usg= __qSbcaNZ3X_bxUJ6SYdiBXht1RMo=&h=571&w=600&sz=21&h l=el&start=0&zoom=1&tbnid=C9R5mERUZAxTFM:&tbnh=131 &tbnw=129&prev=/images%3Fq%3Dpappillon%2Bceramic%2Breactor%26um%3D 1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:elfficial%26biw%3 D1680%26bih%3D849%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact= hc&vpx=132&vpy=63&dur=2771&hovh=219&hovw=230&tx=11 4&ty=79&ei=AnMFTf-gF8OSswaKzJjrCQ&oei=53IFTaCLA4S1tAaFtoXlCQ&esq=10& page=1&ndsp=46&ved=1t:429,r:0,s:0 (σορρυ που έβαλα λινκ απο άλλο site αλλα δεν τον έβρισκα αλλού)

Το θέμα είναι οτι συνδέω δοκιμαστικά τις μπουρμπουλήθρες στην είσοδο του reactor αλλά δε βλέπω φυσαλίδες..
Πόση πίεση πια θέλει?
Μήπως θέλει αλλαγή ο κεραμικός δίσκος? Μήπως πρέπει να τον έχω λίγο λάσκα?

Ο συγκεκριμένος θεωρείται καλός ή να βάλω το σωληνάκι στην είσοδο του φίλτρου σαν σαν 1000ρη να τελειώνουμε?

Το ενυδρείο ειναι/θα είναι πυκνοφυτεμένο..Λεφτά για πεχα κοντρόλερ δεν παίζουν..Έστω οτι το βάζω στο χρονοδιακοπτη με τα φώτα..
Τι να ρυθμίσω στο μανόμετρο? Πόσες φυσαλίδες θέλουμε το λεπτό για αρχή τουλάχιστον?

Τα σωληνάκια σιλικόνης για τις μπουρμπουλήθρες μας κάνουν ή θέλει ειδικά πιο ανθεκτικά σε πιέσεις?


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-10, 04:14
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εχεις μπουκάλα ή DIY. Δεν το αναφέρεις κάπου. Παντως, εγώ που είχα εναν ολοϊδιο διαχυτήρα με DIY, δεν δουλευε. Ισως φτάει το κεραμεικό που έχει. Αν έχει πιάσει αλγη πρέπει να το καθαρίσεις σε διαλυμα χλωρίνης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-10, 04:23
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Το γράφω στη δεύτερη σειρά...μπουκάλα κτλ..

Ναι είδα και γω στο νετ οτι σε DIY δε λειτούργησε..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-10, 06:06
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

βαλε μονο το σωληνακι. βγαζει μπουρμπουλιθρες? αν ναι
κανε εναν καθαρισμο τον κεραμικο αν λειτουργει καλως αλλιως απο πετκουμουλους 5ε εναν καινουργιο
αν δεν βγαζει το σωληνακι μπουρμπουλιθρες δες αν εχει βαλει αναποδα καμια αντεπιστροφη, δεν αν εχεις πιεση στην μπουκαλα, τσακιζει καπου το σωληνακι παιξε λιγο με τα βανακια μεχρι να δεις μπουρμπουλιθρες.

οσο για τα λαστιχα δεν εχεις προβλημα και με απλο εκτος απο την ηλεκτροβανα η δικια μου οταν ειναι σε κατασταση OPEN ειναι πολυ ζεστη και λιωνει τα απλα σωληνακια το παιδι που μου την ειχε δωσει μου εδωσε και ενα κοκκινο χοντρο και σκληρο λαστιχο απο φρενα αυτοκινητου μου ειχε πει.

φυσαλιδες ξεκινα με 60 το λεπτο καθε μερα ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΣΠΙΤΙ θα ανεβαζεις ανα 10 περιπου αλλα θα βλεπεις τα ψαρια αν πανε στην επιφανεια εχεις βαλει πολυ co2 κανε κατα την γνωμη μου 2 βηματα πισω και εισαι οκ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Viva vιvarium το είπα και το έκανα… AQUA PURA Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 89 21-02-11 11:02
Είπα να μην κλαδέψω.... aristomenis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 29-05-08 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03403 seconds with 13 queries