Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-02, 13:08
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή νέος στην παρέα - έκδοση με φυτά

οκ, με πείσατε (με πρήξατε! μάλλον σας έπρηξα) και αποφάσισα να πάω για full planted και ο Θεός βοηθός.
έκανα μια μικρή αλλά πάρα πολύ μικρή έρευνα ... και αποφάσισα:

1. για χαλίκι, ένα επίπεδο 2-3 χιλιοστά μιξαρισμένο με σκούρο low-calcium beach gravel και laterite (μιας και περιέχει λέει σίδερο) και ένα επίπεδο 100% με beach gravel.
2. φυτά τα ανθεκτικά και αυτά που δεν θέλουν υπερβολικό φωτισμό, όπως java fern, Hygrophillia polsperma και Vallisneria spiralis.
3. λέω να κάνω και το σύστημα με την μαγιά που διάβασα προλίγου και ακούγεται σχετικά εύκολο στην κατασκευή.

Κάποιες απορίες όμως ... να κάνω το στρώσιμο πριν βάλω φυτά ή να βάλω πρώτα τα φυτά ... διαβάζω ότι το στρώσιμο με φυτά μέσα παίρνει περισσότερο καθώς απορροφούν αρκετή αμμωνία.
Η java fern είναι καλό διαβάζω να δεθεί πάνω σε κάποιο κορμό ή πέτρα ... πώς ακριβώς το κάνω αυτό; Φοβάμαι μην πειράξω τις ρίζες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-02, 14:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πολύ καλή επιλογή που θα ασχοληθείς με φυτεμένο ενυδρείο! Θα δεις ότι θα το ευχαριστηθείς.

Για να πάρεις και μια ιδέα, να μια λίστα με εύκολα φυτά που έχει ετοιμάσει ο Tolis:
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=397

Το στρώσιμο του νερού θα το κάνεις από την πρώτη στιγμή. Δηλαδή με τα φυτά μέσα. Δεν επηρεάζουν τόσο το στρώσιμο και δεν πρόκειται να καθηστερήσουν καθόλου την ολοκλήρωση του κύκλου... ειδικά τα φυτά που αναφέρεις εσύ που δεν είναι γρήγορης ανάπτυξης.

Να και ένα άρθρο για το δέσιμο φυτών πάνω σε ξύλο ή πέτρα:
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=412
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-02, 15:08
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Γιατι θες να κανεις αυτες τις μιξεις με το χαλικι για υποστρωμα.Γιατι δεν βαζεις ψιλο χαλαζιακο χαλiκι σε μιξη με καποια ποσοτητα λατεριτη.Απο την αλλη υπαρχει και μια σοβαρη λυση με φυλλοχωμα και ολα τα υπολοιπα που ανεφερα αλλα αυτο θελει μια προεργασια και προετοιμασια.Το προβλημα με ολες αυτες τις μιξεις ειναι οτι βαλε βγαλε φυτα,καποια στιγμη θα σου ερθουν τα πανω κατω και το αντιστροφο.Οποτε θα πρεπει να εχει καποια εκατοστα διαφορα το ενα υποστρωμα απο το αλλο.
επειδη ομως δεν μπορεις να εχεις 10 εκ. χαλικι σε 60 λιτρο γιατι αυτοματα και με ολα τα υπολοιπα που θα μπουν φιλτρο κτλ...θα αποκτησεις ενα 40 λιτρο.Οποτε σκεψου το θεμα του υποστρωματος σοβαρα γιατι ενα full planted σε 60 λιτρα σε περιοριζει αρκετα ως προς τον αριθμο των ψαριων και ως προς το μεγεθος τους.Εγω προς το παρον θα προτεινα για να μπεις και στο κλιμα χαλαζιακο χαλικι 2-3χιλιοστα σε μιξη με λατεριτη(προσοχη στην ποσοτητα του λατεριτη,ασε που ειναι και πανακριβος).

Τα συγκεκριμενα φυτα ειναι μια χαρα για αρχη.
Το DIY CO2 να το κανεις ειναι αρκετα ευκολο.Υπαρχει και σχετικο topic εαν δεν κανω λαθος.
Για το στρωσιμο του ενυδρειου δεν υπαρχει κανενα προβλημα να ξεκινησεις με φυτα.Αντιθετα θα σου κανει και καλο γιατι τα φυτα τραβανε νιτρικα.
Δεν ειναι δυσκολο.Τη java fern να την δεσεις σε ξυλο.Απλα θα παρεις μια πετονια θα την δεσεις επανω προσεκτικα χωρις να κοψεις τις ριζες και θα την αφησεις καμποσο καιρο μεχρι να πιασουν οι ριζες μεσα στο ξυλο.Μετα μπορεις να αφαιρεσεις την πετονια.Απλα να θυμασαι οτι δεν χρειαζεται να την δεσεις πολυ σφικτα ωστε να τραυματισεις τις ριζες!Οσο πρεπει για να κρατηθει στην θεση που θελεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-02, 15:32
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: νέος στην παρέα - έκδοση με φυτά

Χαίρομαι που τελικά αποφάσισες να βάλεις φυτά στο ενυδρείο σου.

Αφού σου έχει απαντήσει ήδη ο Giorgos στα υπόλοιπα, εγώ θα σου πω μόνο να προσέξεις το χαλίκι που θα βάλεις στον πάτο με τον λατερίτη να είναι πιο ψιλό από το χαλίκι που θα τα σκεπάσεις, ώστε να μην έρθει σιγά σιγά στην επιφάνεια.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-02, 15:56
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

τελικά αγόρασα το 112λιτρο ... στο φόρουμ του γλυκού νερού έχω και τις λεπτομέρειες.
επομένως, για να αρχίσω οργανωμένα όσον αφορά τα φυτά ... μου είπατε ότι είναι προτιμότερο να έχω ένα υπόστρωμα ψιλού χαλαζιακού χαλικιού μιξαρισμένου με μια μικρή ποσότητα λατερίτη στο ύψος των 2-3 χιλιοστών, σωστά;;;
Ώς βασικό στρώμα, τι πρέπει να βάλω λοιπόν και τι ύψος αφού θέλουμε πιο χοντρό χαλίκι για να μην μας ξεράσει το υπόστρωμα;;;
Τα είδη που ανέφερα διάβασα σε άλλο τόπικ ότι δεν έχουν τόσες αυξημένες απαιτήσεις από διοξείδιο του άνθρακα. Επειδή είμαι και πολυάσχολο παιδί και δεν ξέρω αν το DIY CO2 θα μου έχει επιτυχία, μπορώ στην αρχή να αρκεστώ με κάποιο supplement σε υγρή μορφή; Τι είδος λιπάσματος προτείνετε; Το κιτ του ενυδρείου ήρθε με το υγρό PlantaMin της Tetra ... ξέρετε μήπως την χρήση και δοσολογία του;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-02, 17:53
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: νέος στην παρέα - έκδοση με φυτά

Όσο αφορά τα διακοσμητικά, εάν εννοείς πέτρες, εγώ πριν από μερικούς μήνες που είχα κατέβει κάτω πήρα ένα μπουκαλάκι ακουφόρτε και από όποιο ποτάμι πέρναγα έκανα μια εξόρμηση δίπλα στον δρόμο και μάζεψα αρκετές που δεν ήταν ασβεστολιθικές (δεν άφριζαν όταν τις κατάβρεχα με ακουαφόρτε ). Όπότε το ίδιο μπορείς να κάνεις και εσύ.
Τώρα ξύλα δεν θα στο συνιστούσα (ούτε και κάποιος άλλος) να μαζέψεις από οπουδήποτε και να τα βάλεις στο ενυδρείο σου. (και εγώ κάποια ξύλα που είχα μαζέψει, τα πέταξα)
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-12-02, 18:45
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

ωραία ... αυτό θα κάνω και εγώ!
λοιπόν όσον αφορά τα φυτά και το πρώτο γέμισμα του ενυδρείου, πώς προτείνεται να εργαστώ ώστε να μην σοκαριστούν με την θερμοκρασία του νερού βρύσης;
Αυτό που σκέφτηκα είναι να γεμίσω 50% το ενυδρείο με νερό βρύσης, να ενεργοποιήσω τον θερμοστάτη αφού τον έχω βάλει πλάγια ώστε το πάνω μέρος του να είναι έξω από το νερό, να ζεσταθεί στην επιθυμητή θερμοκρασία το νερό, μετά να φυτέψω τα φυτά και στη συνέχεια να προσθέσω το υπόλοιπο νερό;
Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Ψάχνω το φορουμ αλλά δεν βρίσκω κάτι .... ίσως δεν ψάχνω καλά;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-02, 22:01
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ο ποιο απλος τροπος ειναι να βαλεις χλιαρο νερο απο την βρυση << μεχρι την ,μεση>> μετα φυτεψε τα (( χωρις τα γλαστακια))και μετα προσθεσε το υπολοιπο νερο.
βαζοντας και αντιχλωριο βεβαια!!.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-03, 20:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

To θερμαντικο σου οσο ειναι αναμμενο, πρεπει να ειναι βυθισμενο στο νερο.

Μην πονοκεφαλιαζεις με διαφορεςτικες διαμετρους χαλικιου και ιστοριες. "Πουδραρισε" τον βυθο του ενυδρειου με λατεριτη, οσο να το σκεπασει, και ριξε ενα στρωμα χαλαζιακο διαμετρηματος 2-3 χιλιοστων, και υψος 6-7 εκατοστα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04434 seconds with 12 queries