Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-08, 20:48
Enas Ο χρήστης Enas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Περιοχή: JHGG
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Μονομαχος Προβλημα

Γεια σας εχω εναν μονομαχο τον οποιο τον πηρα εχθες τον εχω σε μια 10λιτρη γυαλα χωρις τιποτα αλλα η γυαλα ειναι διπλα σε μια λαμπα η οποια ανεβαζει την θερμοκρασια εχω επισης ενα ψευτικο φυτο.Ο μονομαχος παει και καθεται ψηλα στο φυτο αναμεσα σε 2 φυλλα και μετα απο περιπου 15 λεπτα κανει μια βολτα και γυριζει παλι πισω ειναι λογικο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-08, 21:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας εχω εναν μονομαχο τον οποιο τον πηρα εχθες τον εχω σε μια 10λιτρη γυαλα χωρις τιποτα αλλα η γυαλα ειναι διπλα σε μια λαμπα η οποια ανεβαζει την θερμοκρασια εχω επισης ενα ψευτικο φυτο.Ο μονομαχος παει και καθεται ψηλα στο φυτο αναμεσα σε 2 φυλλα και μετα απο περιπου 15 λεπτα κανει μια βολτα και γυριζει παλι πισω ειναι λογικο?
απολυτα λογικο...οι μονομαχοι θελουν τουλαχιστον ενα μικρο ενυδρειακι με φιλτρανση και σωστη θερμοκρασια.......οποτε ζει σε ασχημες συνθηκες και το ψαρι εχει προβλημα....διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm και εδω στην κατηγορια betta....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-08, 21:08
Enas Ο χρήστης Enas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Περιοχή: JHGG
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Εχω διαβασει εκει αρκετες φορες και εβγαλα ενα συμπερασμα απο το ποτηρακι που τα εχουν χαρη τους κανουμε που τα βαζουμε και σε γυαλες αλλοστε ολοι σε γυαλες τα εχουν!!!Κι αν ναι εχει προβλημα τι προβλημα εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-08, 21:15
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

Το πρόβλημα είναι ότι ο μονομάχος απλά είναι ΤΡΟΠΙΚΟ ψάρι, ¶ρα χρειάζεται ενυδρείο τουλάχιστον 10 λίτρα, θερμοστάτη για τον χειμώνα και φυσικά φίλτρο με ελαφριά ροή. Προσωπική μου γνώμη ότι θέλει και κανένα ξυλάκι με καμιά ανούμπια δεμένη επάνω και θα είναι βασιλιάς. Τώρα αυτά με τα ποτηράκια απλά δεν θέλω να τα σχολιάσω......
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-08, 21:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβασει εκει αρκετες φορες και εβγαλα ενα συμπερασμα απο το ποτηρακι που τα εχουν χαρη τους κανουμε που τα βαζουμε και σε γυαλες αλλοστε ολοι σε γυαλες τα εχουν!!!Κι αν ναι εχει προβλημα τι προβλημα εχει?
δεν του εκανες χαρη που τον πηρες απο ποτηρι και το εβαλες σε δεκα λιτρα γυαλα...του εκανες ζημια γιατι ο επομενος που θα τον αγοραζε θα ηξερε τι κανει και θα τον προσεχε!!
αυτο το συμπερασμα εβγαλες με το "διαβασμα" που εκανες?? η εκανες το ποστ για να προκαλεσεις??
και ποιοι ειναι αυτοι οι "ολοι " που τους εχουν σε γυαλες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-08, 21:21
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Βασικά η άποψη σου περί χάρης με βρίσκει άκρως αντίθετο... Μην ξεχνάς πως όλα αυτά τα ψάρια κανονικά ζουν στη φύση και είναι δύσκολο να ζήσουν νορμάλ σε μία σκέτη γυάλα... Από τη στιγμή που τα πήραμε από το φυσικό τους περιβάλλον πρέπει να προσπαθήσουμε να τους παρέχουμε ό,τι πιο φυσιολογικό για αυτά ώστε να μην ζουν με ένα μόνιμο στρες... Το αν μένουν σε κυπελάκια δεν πάει να πει ότι οτιδήποτε μεγαλύτερο από ένα ποτήρη είναι καλύτερα... ¶λλωστε σε αυτά τα ποτηράκια πεθαίνουν πάρα πολλά ψαράκια... Και εγώ που τον έχω σε μία 10λιτρη γυάλα ακόμα και αν του έχω φιλτράκι κι αν του κρατάω σταθερή θερμοκρασία και αν του έχω τα ζωντανά του τα φυτά,μερικές φορές μελαγχολώ που δεν του παρέχω κάτι μεγαλύτερο. Όμως από τη στιγμή που του βαλα και τα φυτάκια του και πάει και κρύβεται και παίζει ανάμεσα σ'αυτά μου ανέβηκε η διάθεση καθώς, αν και έχω δρόμο ακόμα, ξέρω ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο... Συμβουλή μου πάρε ένα 20λιτρο ενυδρειάκι κομπλέ και ασχολήσου με το μονομάχο και μην υιοθετείς τέτοιες απόψεις που βολεύουν τους καταστηματάρχες και να ξέρεις πως ο μονομάχος σου θα σε ανταμείψει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-08, 21:26
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Αν εννοείς γυάλλα αυτό το σφαιρικό βάζο καλυτερα να το ξεχάσεις.Δεν του έκανες χαρη αφού μπορούσε να τον πάρει ενας απο το Gab η ευσυνύγητος χομπίστας και να περνούσε ζωή και κότα.Πάρε ενα τουλάχιστον 8λιτρο ενυδρεικάκι με φίλτρο κρεμαστο και θερμοστάτη βάλε του φυτά και αρκετό κερατόφυλλο και θα δεις την συμπεριφορα του μοναχικού σου μαχιτή να γίνεταi αρνάκι και να σου δίξει ποσο ξεχωριστό ψάρι είναι.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-08, 07:58
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παιδιά...
Γυάλα δεν είναι μόνο αυτό...
Γυάλα είναι και αυτό...
Μπορεί ο enas να πήρε μόνο το ενυδρείο... χωρίς φως καπάκι φίλτρο και τα λοιπά.Το οποίο το βρίσκω λογικο με βάση από αυτά που θα του είπαν στο pet shop.
Με ένα φίλτρο θερμοστάτη και με καμιά πατέντα με φως θα είσαι μια χαρά...
Όλα αυτά αν η γυάλα σου είναι παραλληλόγραμμη,αν όχι κατα την γνώμη μου τα επιστρέφεις από εκεί που τα πήρες... ή αλλάζεις την γυάλα με ένα ενυδρείο >10 λίτρων και είσαι μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-08, 08:15
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σωστός.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-08, 08:21
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παιδιά χαμηλώστε την ένταση! Ο enas τώρα μαθαίνει!

Κι εγώ όταν πρωτοπήρα ενυδρείο δεν δέχτηκα την συμβουλή "κάθε εβδομάδα αλλαγή νερού" με αποτέλεσμα να την πληρώσουν τα ψάρια.

Enas οι μονομάχοι υποφέρουν μέσα σε γυάλες (για τα ποτηράκια δεν το συζητάμε καθόλου ). Όπως κι όλα τα ψάρια τους συγχίζει που ο κόσμος τους γίνεται στρογγυλός και δεν έχει αρχή και τέλος. Θέλει και τα λίτρα του για να ζει σε υποφερτές συνθήκες!

Φαντάσου να ζεις σ' ένα ασανσέρ και να σου φρεσκάρουν τον αέρα μια φορά την εβδομάδα!

Εντάξει τα "φυλακίζουμε" αλλά να τα δώσουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-08, 11:03
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβασει εκει αρκετες φορες και εβγαλα ενα συμπερασμα απο το ποτηρακι που τα εχουν χαρη τους κανουμε που τα βαζουμε και σε γυαλες αλλοστε ολοι σε γυαλες τα εχουν!!!Κι αν ναι εχει προβλημα τι προβλημα εχει?
Συμβουλή(πάντα φιλικά): Να είσαι πάντα δεκτικός σε άλλες απόψεις, ειδικά όταν προέρχονται απο άτομα που συντηρούν και φιλοξενούν το ψάρι ,που μόλις γνώρισες, για χρόνια. Τις εύκολες υποθέσεις μπορούμε να τις κάνουμε όλοι αλλά για να μάθουμε να φιλοξενούμε τα ψάρια μας πρέπει να πάμε πιο πέρα από τις υποθέσεις. Και εγώ ξέρω ότι το ψάρι μου πρέπει να φάει αλλα ρώτησα και έμαθα ΤΙ πρέπει να φάει.

Καλή συνέχεια, καλως ήρθες και να χαίρεσαι τον μονομάχο σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρρωστος μονομαχος; strinzis Bettas 1 04-02-08 22:42
Προβλημα μονομαχου... AXEL Bettas 7 04-09-07 17:37
ΦΩΤΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ petros Bettas 3 24-05-07 01:02
Αρρωστος Μονομαχος... Lary80 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-10-04 16:38
Αρρωστος μονομαχος ANEMOS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 09-09-04 01:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04839 seconds with 13 queries