Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-20, 20:21
giorghs Ο χρήστης giorghs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2020
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Unhappy Μεγάλο πρόβλημα με χρυσόψαρα ενυδρείου

Καλησπέρα σας,
εδώ και 1,5 βδομάδα αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τα χρυσόψαρα του ενυδρείου μου.
Είχα 2 χρυσόψαρα εδώ και 5-6 μήνες σε ενυδρείο - κουτί αποθήκευσης 76 λίτρων με φίλτρο και κάποια λίγα φυτά μέσα, με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.
Πριν 1,5 βδομάδα τα έβγαλα και τα 2 χρυσόψαρα εκτός ενυδρείου λόγω προβλήματος του Κόμετ με κάποια μαύρα στίγματα που παρατήρησα στο σώμα του και επίσης δεν έτρωγε και έτσι τα έβαλα και τα απευθείας σε καραντίνα σε 2 μικρά σαν αυτοσχέδια τάπερ (ανοιχτά από πάνω) του 1 λίτρου.
Μέσα σε λίγες μέρες ενώ έκανα αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα ή και κάθε μέρα, πέθανε το Σουμπουκίν που είχα στα ξαφνικά, ενώ δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Μετά από λίγες μέρες με άφησε και το Κόμετ που είχα.
Από ένα petshop πήρα ένα ακόμα Σουμπουκίν πριν μια βδομάδα μαζί με 2 nerite σαλιγκάρια. Το έκανα καραντίνα για 3 μέρες και την Κυριακή που μας πέρασε το έβαλα μέσα στο κυρίως ενυδρείο.
Ξαφνικά, εδώ και λίγες ώρες κάθόταν στον πάτο ή κρυβόταν σε μια κεραμική σπηλιά που έχω μέσα στο ενυδρείο μετά την αλλαγή νερού που έκανα. Το παρατήρησα για κάποιες ώρες και ακολούθως το έβγαλα (επειδή κόντευε να ψοφήσει και αυτό) σε μια χελωνιέρα 2 λίτρων που έχω με αποχλωριωμένο καθαρό νερό. Δεν το κόβω να σωθεί αλλά είπα μπας και ζήσει. Στο ενυδρείο δεν είχε καμία ελπίδα, έτσι όπως ήταν.

Τα NO2 μου είναι στο 0 με υγρό τέστ, πριν που τα είδα.
NO3 δεν έχω πλέον αν και παλαιότερα ήταν κάπου στο 50.
Κάθε βδομάδα κάνω μία αλλαγή νερού με αντιχλώριο κάπου στο 35-40%.
Στο ενυδρείο βάζω Seachem Flourish, diy θειικό μαγνήσιο και diy θειικό κάλιο, βακτήρια για το φίλτρο και Easy Life Voogle.
Από αυτά μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα;
Επίσης γίνεται να είναι λόγω της τροφής και αν έχει χαλάσει εκείνη; έχω κόκκους και flakes εδώ και 5 μήνες.
Αν έχει χαλάσει η τροφή πως γίνεται να το καταλάβω;

Παρακαλώ βρείτε μου κάποια επίλυση που να ποιάσει, γιατί όπου και αν έχω ρωτήσει δεν είχα κάτι που να βοήθησε έμπρακτα μέχρι στιγμής.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-20, 20:35
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Γεια, μερικές φωτογραφίες θα βοηθουσαν. Τι φίλτρο εχεις? Θερμοκρασία ποσο? Επίσης καραντίνα 3 μέρες δεν ειναι καραντίνα με ο,τι αυτο μπορεί αυτο να σημαινει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-20, 23:44
giorghs Ο χρήστης giorghs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2020
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Φίλτρο εσωτερικό RESUN Magi-380, θερμοκρασία 27 με 29 ανάλογα την ώρα της ημέρας, Στην καραντίνα του έβαζα και Easy Life Voogle και ουσιαστικά στο τέλος της 4ης μέρας το μετέφερα στο κυρίως ενυδρείο.
Σημειώνω ότι και τα προηγούμενα 2 ψαράκια που είχα, κάναν ακριβώς το ίδιο, πριν πεθάνουν.
Μόλις το ξανάβαλα στο κυρίως ενυδρείο μπας και...
Κάνει ότι ακριβώς έκανε και στην χελωνιέρα.
Για την ακρίβεια δεν κολυμπάει αν δεν το κουνήσω ή κάνω ανατάραξη στο νερό με κάποιο αντικείμενο κοντά του. Λίγο κουνιέται και μετά σταματάει και απλά ανοιγοκλείνει το στόμα του και τα βράγχια για να αναπνεύσει και όλα αυτά στον πάτο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200820_001157tr.jpg
Εμφανίσεις:  422
Μέγεθος:  200,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-20, 09:33
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Υψηλη θερμοκρασία για χρυσοψαρα, εαν δεν εχεις προνοήσει για εξτρα οξυγονωση ισως αυτο ειναι λογος.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-20, 11:40
giorghs Ο χρήστης giorghs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2020
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Τελικά πέθανε και το Σουμπουκίν που είχα μόλις 1 βδομάδα.
Επειδή έφυγαν όλα τα χρυσοψαράκια που ήταν για καιρό ή μπήκαν μέσα τις τελευταίες 2 βδομάδες. Τι κάνω τώρα πριν ξαναβάλω κάτι άλλο μέσα και για πόσο καιρό;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Υψηλη θερμοκρασία για χρυσοψαρα, εαν δεν εχεις προνοήσει για εξτρα οξυγονωση ισως αυτο ειναι λογος.
Τα χρυσόψαρα έχω διαβάσει σε διάφορα ελληνικά και ξένα forum και sites, ότι αντέχουν έως 32 βαθμούς και γενικά ότι είναι σκληρό είδος ψαριού και δεν φεύγει εύκολα.
Το φίλτρο περιλαμβάνει σωληνάκι αεραντλίας και μπαίνει αρκετό οξυγόνο, δημιουργώντας και αρκετές μπουρμπουλήθρες + τα φυτά που έχω μέσα. Από οξυγόνο μπορούν να αναπνεύσουν 10 ψάρια εκεί μέσα. Τα προηγούμενα 2 χρυσοψαράκια που είχα μέσα, ήταν 5-6 μήνες εκεί.

Σε λάθος λόγο εστιάζεις. ¶λλη είναι η αιτία και θεωρώ, παρότι άσχετος, κάποιο βακτήριο στο ενυδρείο ή λίπασμα που ρίχνω.
Έριχνα: Seachem Flourish (3 μήνες), diy θειικό μαγνήσιο (αυτό το ρίχνω ακριβώς 2 βδομάδες πλέον), diy θειικό κάλιο (το ρίχνω 3,5 μήνες), βακτήρια για το φίλτρο (5 μήνες) και Easy Life Voogle (1 βδομάδα). Ρίχνω και αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-20, 19:39
giorghs Ο χρήστης giorghs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2020
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Τελικά είχα υψηλά νιτρικά no3 (από 60 και πάνω), βρήκα τι έφταιγε και διόρθωσα το πρόβλημα με ζωντανά βακτήρια και σφουγγάρι νιτρικών στο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-20, 05:25
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorghs Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά είχα υψηλά νιτρικά no3 (από 60 και πάνω), βρήκα τι έφταιγε και διόρθωσα το πρόβλημα με ζωντανά βακτήρια και σφουγγάρι νιτρικών στο φίλτρο.

Χρειαζονται τακτικες αλλαγες νερου.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
goldfish, ενυδρείο, χρυσόψαρα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το μεγάλο πρόβλημα τις καραντίνας! tkalamat Malawi 39 29-05-20 21:19
Μεγάλο πρόβλημα θορύβου με σωλήνες σαμπ λόγω αέρα Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 95 10-06-18 16:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
καθαρισμα ενυδρείου τροπικών ώστε να φιλοξενηθούν χρυσόψαρα JENI Χρυσόψαρα 3 17-04-08 18:02
Χρυσόψαρα! Πρόβλημα? andreasp Χρυσόψαρα 41 17-02-07 09:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04404 seconds with 14 queries