Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-09-08, 00:08   #1
450 VISION Δεξαμενη-προτασεις
 
Το avatar του χρήστη kostasoyk
kostasoyk
Junior Member
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostasoyk Ο χρήστης kostasoyk δεν είναι συνδεδεμένος 01-09-08, 00:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σε ολους.με λενε Κωστα και ειμαι καινουργιο μελος στην κοινοτητα.εχω στην κατοχη μου ενα 450 VISION τροπικο και ενα 120 επισης τροπικο.ασχολουμαι περιπου 4 ετη με το hobby αλλα εχω πολλα ακομα να μαθω.περναω κατευθειαν στο θεμα που ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.βρηκα στα σκουπιδια μια δεξαμενη 450vision(ξεχωρα απο αυτη που εχω).tην γεμισα και την εχω τριπλοτσεκαρει.ειναι μια χαρα.το προβλημα ειναι οτι δεν εχει τιποτα αλλο παρα μονο τα κρυσταλα και το κουτι του φιλτρου μεσα το οποιο ειναι τελειως αδειο.ουτε καπακια ουτε λαμπες ουτε βαση ουτε τιποτα.ειναι μια αδεια δεξαμενη.επειδη την εχω στην βεραντα και επειδη δεν ειμαι σε οικονομικη κατασταση για να φτιαξω ενα ακομα κομπλε 450(αφηστε που ρωτησα σε pet shop και μου ειπανε καλυτερα να παρω καινουργιο ,γιατι το να φτιαξω αυτο απο την αρχη κομπλε κομματι κομματι θα μου στοιχισει παρα πολλα χρηματα και δεν συμφερει)θελω να μου δωσετε καποιες ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ και σχετικα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ προτασεις-λυσεις για να το λειτουργησω στη βεραντα μου οπως ειναι (αν γινεται)πχ να το κανω με χρυσοψαρα ή οτι αλλο μπορειτε να μου προτεινετε αρκει οπως ειπα και πριν να μου δωσετε μια ολοκληρωμενη λυση και να ειναι και ομορφο αισθητικα μιας και θα ειναι και τον χειμωνα εξω .ευχαριστω εκ των προτερων.ΚΩΣΤΑΣ
Εμφανίσεις: 5057
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-08, 12:46
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Το βασικό είναι να βρεις το φίλτρο και τα υλικά. Ένα καλό φίλτρο μαζί με τα υλικά του θα σου πιάσει γύρω στα ¤ 100. Πάνε και σε μια μάντρα βρες το υπόστρωμα που σου ταιριάζει (max ¤ 20 μια πενηντάκιλη σακούλα) και είσαι βούτυρο. Θερμοστάτης δεν χρειάζεται όπως και φυτά αφού σκοπεύεις να βάλεις χρυσόψαρα. Αν πάλι θέλεις φυτά, φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος θα έχει να σου δώσει καμιά ανούμπια. Φως δε σου χρειάζεται μια και θα είναι στη βεράντα. Όσο για το καπάκι μπορείς να αγοράσεις μια θαλασσοσανίδα από πράκικτερ και με λίγο μεράκι κάνεις ένα καπάκι τούρμπο. Ελπίζω να σε κάλυψα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-08, 21:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasoyk Εμφάνιση μηνυμάτων
για να το λειτουργησω στη βεραντα μου οπως ειναι (αν γινεται)πχ να το κανω με χρυσοψαρα ή οτι αλλο μπορειτε να μου προτεινετε αρκει οπως ειπα και πριν να μου δωσετε μια ολοκληρωμενη λυση και να ειναι και ομορφο αισθητικα μιας και θα ειναι και τον χειμωνα εξω .ευχαριστω εκ των προτερων.ΚΩΣΤΑΣ
Δεν νομίζω ότι μπορεί να συντηρηθεί ενυδρείο έξω από το σπίτι και ειδικά τον Χειμώνα...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-08, 22:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να γινεται κουβεντα.
Τα χρυσοψαρα σε ποια κατωτερη θερμοκρασια (οχι αντεχουν) ζουν ανετα?
Αν ειναι πχ 10C και εβαζε θερμαντηρα θα πληρωνε πολλα ρευμα ή δεν θα γινοταν για αλλους λογους?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-08, 23:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εκτος των fancy ποικιλιων, μπορουν μια χαρα να βγαλουν το χειμωνα εξω.
Ο κυριος φοβος ειναι μην παγωσει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-08, 23:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-08, 07:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θά αντέξουν σε θερμοκρασίες 0-5 βαθμών? Ιδίως τις κρυες νύκτες του Χειμώνα?
Ή θα αντέξουν τις μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας μεταξύ μέρας και νύκτας?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-09-08, 07:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο με το θερμαντηρα θα λειτουργουσε που ειπα?
πχ σταθερα 15 βαθμους το χειμωνα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-09-08, 09:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όταν θα έχει κρυο, ο θερμαντήρας δεν θα σταματά καθόλου, ενω ενδέχεται να χρειάζεται πολλούς για να γίνει.
Νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-08, 20:36
Το avatar του χρήστη kostasoyk
kostasoyk Ο χρήστης kostasoyk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

παιδια παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ο θερμαντηρας δεν θα συμφερει διοτι στανταρ τις κρυες μερες θα δουλευει συνεχως και η ΔΕΗ θα με κανει senior Member κατευθειαν για να μη σας πω Moderator
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-08, 22:16
Το avatar του χρήστη kostasoyk
kostasoyk Ο χρήστης kostasoyk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ANTE ρε παιδια βοηθηστε λιγο.πειτε καμια γνωμη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-08, 23:11
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

πεταμενες visionares στο βυρωνα???θελω και εγω.
δε μπορεις να βρεις 1,5 μετρακι :P να το βολεψεις μεσα?και σιγα σιγα το φτιαχνεις μωρε . καπακια νομιζω εχει το aquaristic.net και για βαση κατι θα βρεθει.εξω δε θα φαινεται τιποτα απο τι πρασινιλα που θα πιασει με το φυσικο φως.επισης εχω δει να γινεται θεμα εδω μεσα για το βαρος στα μπαλκονια.ψαχτο και αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-08, 00:05
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smernaros Εμφάνιση μηνυμάτων
πεταμενες visionares στο βυρωνα???θελω και εγω.
δε μπορεις να βρεις 1,5 μετρακι :P να το βολεψεις μεσα?και σιγα σιγα το φτιαχνεις μωρε . καπακια νομιζω εχει το aquaristic.net και για βαση κατι θα βρεθει.εξω δε θα φαινεται τιποτα απο τι πρασινιλα που θα πιασει με το φυσικο φως.επισης εχω δει να γινεται θεμα εδω μεσα για το βαρος στα μπαλκονια.ψαχτο και αυτο.
Συμφωνώ κι εγώ.

Πάντως αν δεν μπορέσεις να το κρατήσεις....εγώ έχω χώρο, ξέρεις....
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-08, 16:04
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Δεδομενου οτι δεν εχουμε πολλες μερες πολικες θερμοκρασιες προσωπικα θα εψαχνα ποια ψαρια μπορουν να ζησουν σε χαμηλες θερμοκρασιες και εναν τροπο να κρατησω το νερο πανω απο του 5 βαθμους κελσιου...
Βεβαια οταν χρειαστει να δουλεψει αυτο θα τραβαει αρκετο ρευμα αλλα πιστευω πως θα ειναι συνολο κανα μηνα το χρονο... (παιζει ρολο βεβαια και που ακριβως εισαι ποσο ψηλα ειναι το μπαλκονι κτλ...)

(μπορεις και πλευρικα να το ντυσεις ωραια με ξυλο ωστε να περιορισεις την απολεια θερμοκρασιας )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-09-08, 00:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και απο πανω?
Δεν εχει καπακι, θελει και εκει θερμομονωση.
Ασε που και το καλοκαιρι θα εχει προβληματα με τη θερμοκρασια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-09-08, 19:22
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Το ποιο βασικο ειναι να δεις αυτο που αναφερουν τα παιδια παραπανω, αν δηλαδη το μπαλκονι αντεχει το βαρος.
Απο εκει και περα σιγουρα το στησιμο δεν θα ειναι ευκολο (για τετοιο ενυδρειο και ολα να τα εχεις παιδευεσαι να το στησεις ποσο μαλλον οταν πρεπει να βρεις λυσεις στα θεματα που αναφερεις...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-09-08, 22:43
Το avatar του χρήστη kostasoyk
kostasoyk Ο χρήστης kostasoyk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ευχαριστω ρε Μητσο.παντως η λυση του chemical mac δεν μου ακουγεται κακη ρε παιδια.καλη, απλη και οικονομικη αν σκεφτει κανεις οτι θα μπουν χρυσοψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-09-08, 08:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχω κρατησει ολοκληρο χειμωνα γεννα απο σκαλαρια στο μπαλκονι σε carrefur 120 με 200 watt θερμαντηρα χωρις προβλημα. Το ενυδρειο μονωθηκε περιμετρικα με φελιζολ παχους 12cm. Μονο η βαση παρεμεινε οπως ηταν (αλλα καθοτι ξυλο και μετα πλαστικο με κενο αερα μια χαρα μονωση ηταν και αυτο.
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν βλεπεις τιποτε.. (και το να προσαρμοσεις φελιζολ σε κουρμπα θελει περισσοτερη τεχνη επισης..)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-09-08, 11:06
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

απλα εαν πχ βαλει και ο φιλος φελιζολ 12 εκατοστα εαν παρει το μπλε ξερω οτι με πιστολακι για τα μαλλια παραμορφωνεται ευκολα, για το ασπρο δεν ξερω
οποτε μπορει το καθε φυλο (περιπου 3-4 εκατοστα) να τα παραμορφωσει ξεχωριστα και να τα τυλιξει με ταινια συσκευασιας

πολυ μπελας ομως; και για ποιο λογο;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσιαση Vision 450 DiscusBoy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 17-10-07 23:52
Juwel Vision 180 DJK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-08-05 15:26
Ποιος την εχει μεγαλυτερη ...? (δεξαμενη εννοω) Tricky Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-03-05 02:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05936 seconds with 13 queries