Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 05-04-17, 20:53
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Όπως λέει και η Πέππα, σας ευχαριστώ όλους
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 05-04-17, 20:55
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει και η Πέππα, σας ευχαριστώ όλους
😀

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 05-04-17, 21:04
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μπορεί όμως κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ενώ στις κάτω ράγες του breadboard δίνω 12v (+) και (-) απ' το τροφοδοτικό, όταν συνδέσω εκεί την αντλία με τα δοκιμαστικά καλώδια κάνει reset o arduino;
Απλά την συνδέω με το (+) και το (-) της, δεν περνάει ούτε από αντιστάσεις, διόδους κτλ.
Κανένα καλώδιο του arduino δεν έχει να κάνει με τις κάτω ράγες.
Ελαττωματικό breadboard;
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 05-04-17, 21:16
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί όμως κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ενώ στις κάτω ράγες του breadboard δίνω 12v (+) και (-) απ' το τροφοδοτικό, όταν συνδέσω εκεί την αντλία με τα δοκιμαστικά καλώδια κάνει reset o arduino;
Απλά την συνδέω με το (+) και το (-) της, δεν περνάει ούτε από αντιστάσεις, διόδους κτλ.
Κανένα καλώδιο του arduino δεν έχει να κάνει με τις κάτω ράγες.
Ελαττωματικό breadboard;
Για κάποιο λόγο υπάρχει επικοινωνία. Ίσως ελαττωματικό όπως είπες

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 05-04-17, 22:04
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Μήπως έχεις κάποιο πολύμετρο να ελέγξεις ωμικά αν υπάρχει επικοινωνία ανάμεσα στις πάνω γραμμές και τις κάτω;
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 05-04-17, 22:26
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Όχι δυστυχώς δεν έχω.
Αλλά το rtc που σύνδεσα στις κάτω ράγες χωρίς καθόλου ρεύμα, δεν έπαιξε.
Υπέθεσα ότι αν έπαιζε, θα υπήρχε επικοινωνία με τις πάνω που έχουν 5v.
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 05-04-17, 23:55
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Τι ακριβώς εννοείς πάνω και κάτω ράγες; Μπορείς να βάλεις μία φώτο;

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 06-04-17, 01:05
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ακριβώς εννοείς πάνω και κάτω ράγες; Μπορείς να βάλεις μία φώτο;

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Ράγες εννοώ του breadboard.
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 06-04-17, 06:09
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ράγες εννοώ του breadboard.
Το κατάλαβα, απλά βάλε μία φώτο του breadboard με τα εξαρτήματα μπας και δούμε κάτι

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 06-04-17, 07:35
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί όμως κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ενώ στις κάτω ράγες του breadboard δίνω 12v (+) και (-) απ' το τροφοδοτικό, όταν συνδέσω εκεί την αντλία με τα δοκιμαστικά καλώδια κάνει reset o arduino;
Απλά την συνδέω με το (+) και το (-) της, δεν περνάει ούτε από αντιστάσεις, διόδους κτλ.
Κανένα καλώδιο του arduino δεν έχει να κάνει με τις κάτω ράγες.
Ελαττωματικό breadboard;


Δεν μπορεί να κάνει reset χωρίς καμία επικοινωνία ακόμα και ελαττωματικό να είναι. Κάτι σου έχει ξεφύγει και "επικοινωνεί".
Ακόμα και για τις δοκιμές σου βάλε εξωτερικό τροφοδοτικό στο arduino δεν παίζει σωστά με το usb.

Επίσης καλό θα είναι να βάλεις και ανεξάρτητη γραμμή τροφοδοσίας στους ρελεδες.

Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τροφοδοτικό από υπολογιστή. Έχεις έτοιμες και δυνατές τάσεις 5 + 12 βολτ.

Πάρε ένα φτηνό πολυμετρο να βλέπεις τα βασικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 06-04-17, 10:12
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Κι όμως έκανε reset χωρίς να επικοινωνεί τίποτα με το arduino. Αφού το κοιτούσα, το ξανακοιτούσα και στο τέλος τράβηξα μακριά την αντλία από το arduino θεωρώντας ότι ήταν παρεμβολές απ' τα πηνία της.
Τώρα δεν έχει νόημα να βγάλω φώτο, την έχω συνδέσει κανονικά όπως πρέπει.
Το τροφοδοτικό από pc θέλει χώρο και δεν το έχω προβλέψει, δεν ξέρω αν χωρέσει στο κουτί που θα μπουν οι πρίζες με τα ρελέ.
Προσάρμοσα λίγο τον κώδικα στα μέτρα μου ελαφρώνοντάς τον αρκετά με την αφαίρεση όλων των στοιχείων που έχουν να κάνουν με led. Από ανατολή-δύση μέχρι και τα εικονίδιά του.
Έφτιαξα την αρχική οθόνη με τον τρόπο που με βολεύει. Φίλτρο και θερμοστάτης που θα δουλεύουν πάντα μπήκαν στην πρώτη σειρά.
Επόμενο βήμα να αφαιρέσω τη λειτουργία ταΐσματος, αφού στην ουσία δεν ρυθμίζεις ώρα ταΐσματος, αλλά τι θες να δουλεύει και τι όχι όταν ταΐζεις (πχ. να κλείνει ο κυκλοφορητής).
Και εδώ όπως είναι τώρα:






Στο κενό που θα μείνει στην αρχική οθόνη με την αφαίρεση και του ταΐσματος, σκέφτομαι να βάλω και εγώ μέτρηση ph όπως ο dkatsariotis.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:16 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 09-04-17, 12:07
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μητρήθηκε και σημαδεύτηκε το κουτί με τις πρίζες του ρελέ, ώστε να κάτσουν όλες ευθυγραμμισμένα.
Σήμερα θα κάνω τις τρύπες, θα περάσω τα ρεύματα και θα βιδώσω το ρελέ στο κουτί:


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:17 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 09-04-17, 19:30
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Όμορφα προχωράει η κατασκευή. Μπράβο Μπορείς να μας βάλεις το link με τον κωδικά του?
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 09-04-17, 21:16
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Με τον αρχικό κώδικα ή με τις μετατροπές που έχω κάνει; Θα τον προχωρήσω κι άλλο βέβαια όπως αναφέρω πιο πάνω, θέλω να αφαιρέσω και την λειτουργία ταΐσματος.
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 11-04-17, 08:32
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μητρήθηκε και σημαδεύτηκε το κουτί με τις πρίζες του ρελέ, ώστε να κάτσουν όλες ευθυγραμμισμένα.

Σήμερα θα κάνω τις τρύπες, θα περάσω τα ρεύματα και θα βιδώσω το ρελέ στο κουτί:





Θα σου προτείνω σε κάθε πρίζα δίπλα να βάλεις και ένα λεντ 220 βολτ παράλληλα συνδεδεμένο ώστε να βλέπεις μπαμ ποτέ η πρίζα έχει ρεύμα. Έτσι θα είναι πιο μπαμ να βλέπεις αν δεν δουλεύει κάτι αν έχει ρεύμα η πρίζα του.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 11-04-17, 11:21
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Σωστός, θα καταλαβαίνω γρήγορα αν είναι θέμα των ρελέ.
Λογικά θα πρέπει να συνδεθούν πριν τις πρίζες ώστε το καλώδιο να τελειώνει στις πρίζες, σωστά;
Ο ουδέτερος θα πρέπει να είναι όμως κοινός, αφού και των ρελέ ο ουδέτερος θα είναι κοινός.
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 13-04-17, 07:12
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράλληλα τα συνδέεις στις βίδες της πρίζας. Όπως θα βιδώνεις τα καλώδια στις πρίζες θα βάλεις και τα καλώδια του λεντ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 13-04-17, 18:02
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ok, μόλις τα αγοράσω θα ανεβάσω φώτο.
Ο ds1307 rtc τελικά μπήκε στο συρτάρι, με 10 μέρες περίπου χρήση έδειχνε 2 λεπτά μετά.
Σε κάποιους έχει δουλέψει αρκετά καλά, για 'μένα δεν αξίζει ούτε το 1.50 ευρώ που κάνει!
Το ds3231 αντιθέτως και πιο φθηνό είναι και δεν έχει χάσει καθόλου εδώ και 4-5 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 18-04-17, 02:24
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Προχωράμε σιγά σιγά.
Την λειτουργία των led την έκανα ξανά όπως ήταν.
Θέλω να ψάξω λίγο τον κώδικα, αν καταφέρω και ενσωματώσω την ανατολή δύση για λάμπες φθορίου θα μου άρεσε να φαίνεται στην αρχική οθόνη η δυνατότητα που δείχνει πχ. από ήλιο -> φεγγάρι όταν γίνεται το fade.

Εδώ το ρελέ έτοιμο με μοιρασμένη την φάση:


Οι πρίζες κατά την σύνδεση (εδώ έντυσα με αυτοκόλλητο που είχα στο χρώμα του καπακιού μου την κατασκευή, γιατί το δικό του χρώμα δεν κολλούσε πουθενά, παρόλο που θα μπει πίσω από το ενυδρείο και δεν θα φαίνεται ):


Και η πίσω μεριά τους:




Εκκρεμούν τα led σε κάθε πρίζα μετά την προτροπή του puntomad.
Τα περισσότερα στάδια όπως βλέπετε είναι αντιγραφή απ' το αρχικό project και αυτό το κάνει αρκετά εύκολο για αρχάριους.
Αυτή τη στιγμή μαθαίνω τον κώδικα και προσπαθώ να τον φέρω όσο μπορώ στα μέτρα μου.
Οι αλλαγές που του έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι:
  • Αφαίρεση λειτουργίας ταΐσματος και αντικατάσταση του εικονιδίου του στην κάτω μπάρα της αρχικής οθόνης, με την λειτουργία schedule.
Και εδώ να ευχαριστήσω τον dkatsariotis για την βοήθειά του να μου στείλει έτοιμη την μπάρα. Γλίτωσα το photoshop που είμαι παντελός άσχετος .
  • Αντικατάσταση των 2 εφεδρικών εξόδων Aux 1 & Aux 2 σε Ato Heat & Ato Circ ώστε να συνδέσω εκεί τον θερμοστάτη και τον κυκλοφορητή του βαρελιού της αναπλήρωσης.

Η αρχική οθόνη όπως ήταν αρχικά:


Και όπως είναι τώρα:





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:20 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 18-04-17, 08:40
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Το καλώδιο που δίνει την φάση στους ρελεδες φαίνεται ψιλό στην φωτό. Είναι ικανό να τροφοδοτήσει όλες τις καταναλώσεις σου ;
Αν δεν έχεις υπολογίσει κάτσε και υπολόγισε τα φορτία σου (ποσό ρεύμα θα τραβάς ) όταν δουλέψουν όλα μαζί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 18-04-17, 11:34
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

1άρι είναι και νομίζω σηκώνει μέχρι 5Α.
Το πιο ενεργοβόρο που θα συνδεθεί πάνω του είναι ο θερμοστάτης 100w.
Δεν θα αντέξει λες;
Edit: Με βάση τους υπολογισμούς μου, όλες οι συσκευές αν δουλέψουν ταυτόχρονα θα τραβήξουν 237w.
Σε calculator watt -> amp μου τα έβγαλε 1.07Α.
Δεν ξέρω όμως την αναλογία ρεύματος/διάμετρο ώστε να υπολογίσω αν είμαι οκ.
Edit 2: οκ πήρα επιβεβαίωση απ' τον κουνιάδο μου που είναι ηλεκτρολόγος:
0,75mm 5A. 1mm 7A. 1,5mm 10A
¶ρα είμαι άνετος...
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 26-04-17, 00:35
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ήρθε το prototype board και μαντέψτε... πρόβλημα πάλι .
Έτσι όπως είναι κατασκευασμένο το συγκεκριμένο, αν κουμπώσει όπως πρέπει το tft shield, με βγάζει μια σειρά παρακάτω στο 40πινο.





Καμιά λύση;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:20 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 29-04-17, 13:01
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Τελικά παράγγειλα ένα καλώδιο ide male to female:
http://www.ebay.com/itm/170709721128...%3AMEBIDX%3AIT
ώστε η μια μεριά του να συνδεθεί στο θυληκό 40πινο που θα κολληθεί στο prototype:
http://www.ebay.com/itm/152228595125...%3AMEBIDX%3AIT
και η άλλη μεριά του καλωδίου να συνδεθεί στο αρσενικό 40πινο που δίνει το tft shield.
Έτσι ελπίζω η καλωδιοταινία να μπορέσει να στραβώσει λίγο και να έρθει εκεί που πρέπει ώστε να είναι όλα τα πιν σωστά.
Σχετικά με τον κώδικα, είναι σχεδόν έτοιμος. Τον έχω φέρει στα μέτρα μου μετά από αρκετούς πειραματισμούς, διάβασμα και φυσικά αρκετή βοήθεια από τον dkatsariotis.
Έχω προσθέσει να φαίνεται η θερμοκρασία του βαρελιού με μεγάλο εικονίδιο, δίπλα απ' την κυρίως θερμοκρασία ώστε να μπορώ να τις βλέπω και τις δύο από μακριά, γιατί όπως ήταν ο κώδικας, ήταν αρκετά μικρά και δεν βόλευε.
Κατέβηκε και η λειτουργία αναπλήρωσης από κάτω (το εικονίδιο iAqua) απλά αν δεν την ενεργοποιήσεις δεν φαίνονται οι λειτουργίες της και δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί.


Οι περισσότερες αλλαγές του κώδικα, γίνονται με απλή λογική. Αν καταλάβεις πως δουλεύει, ξέρεις και τι αλλαγές πρέπει να κάνεις.
Αν αλλάξεις πχ. την σειρά που εμφανίζονται τα εικονίδια στις ρυθμίσεις, πρέπει να αλλάξεις και τις συντεταγμένες x και y στην κατηγορία touch έτσι ώστε να καταλαβαίνει ότι το πάτημα σε αυτές τις συντεταγμένες πρέπει να οδηγήσει εκεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:21 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 29-04-17, 14:10
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά παράγγειλα ένα καλώδιο ide male to female:
http://www.ebay.com/itm/170709721128...%3AMEBIDX%3AIT
ώστε η μια μεριά του να συνδεθεί στο θυληκό 40πινο που θα κολληθεί στο prototype:
http://www.ebay.com/itm/152228595125...%3AMEBIDX%3AIT
και η άλλη μεριά του καλωδίου να συνδεθεί στο αρσενικό 40πινο που δίνει το tft shield.
Έτσι ελπίζω η καλωδιοταινία να μπορέσει να στραβώσει λίγο και να έρθει εκεί που πρέπει ώστε να είναι όλα τα πιν σωστά.
Σχετικά με τον κώδικα, είναι σχεδόν έτοιμος. Τον έχω φέρει στα μέτρα μου μετά από αρκετούς πειραματισμούς, διάβασμα και φυσικά αρκετή βοήθεια από τον dkatsariotis.
Έχω προσθέσει να φαίνεται η θερμοκρασία του βαρελιού με μεγάλο εικονίδιο, δίπλα απ' την κυρίως θερμοκρασία ώστε να μπορώ να τις βλέπω και τις δύο από μακριά, γιατί όπως ήταν ο κώδικας, ήταν αρκετά μικρά και δεν βόλευε.
Κατέβηκε και η λειτουργία αναπλήρωσης από κάτω (το εικονίδιο iAqua) απλά αν δεν την ενεργοποιήσεις δεν φαίνονται οι λειτουργίες της και δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί.


Οι περισσότερες αλλαγές του κώδικα, γίνονται με απλή λογική. Αν καταλάβεις πως δουλεύει, ξέρεις και τι αλλαγές πρέπει να κάνεις.
Αν αλλάξεις πχ. την σειρά που εμφανίζονται τα εικονίδια στις ρυθμίσεις, πρέπει να αλλάξεις και τις συντεταγμένες x και y στην κατηγορία touch έτσι ώστε να καταλαβαίνει ότι το πάτημα σε αυτές τις συντεταγμένες πρέπει να οδηγήσει εκεί.
Μια χαρά σε βρίσκω. Απλά να ξέρεις ότι ίσως η καλωδιοταινία να μην παίξει. Αντίστοιχη έχω πάρει και δεν έπαιξε. Ήθελε αντίστροφη στα pin και πήρα σκέτα header και πρέσα και την έφτιαξα μόνος μου.

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 29-04-17, 14:24
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Γιατί να μην παίξει; Αφού εκεί που θα ξεκινήσει, εκεί θα καταλήξει.
Αν δηλαδή πχ. το πάνω αριστερό καλώδιο της καλωδιοταινίας ξεκινάει στην θέση 22 στον arduino, εκεί δεν θα καταλήξει πάλι στην οθόνη;
Και είναι και μικρή για να μην έχω θέμα με την ωμική αντίσταση, 10cm.
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 29-04-17, 15:33
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να μην παίξει; Αφού εκεί που θα ξεκινήσει, εκεί θα καταλήξει.
Αν δηλαδή πχ. το πάνω αριστερό καλώδιο της καλωδιοταινίας ξεκινάει στην θέση 22 στον arduino, εκεί δεν θα καταλήξει πάλι στην οθόνη;
Και είναι και μικρή για να μην έχω θέμα με την ωμική αντίσταση, 10cm.
Όχι, δεν είναι αυτό το θέμα. Το πρόβλημα θα το καταλάβεις όταν δεις τα pin σε σχέση με την ταινία. Θα δεις ότι πχ στην πλακέτα τα pin πάνε πάνω αριστερά το 1 , πάνω αριστερά το 2. Στην καλωδιοταινία θα δεις ότι στην άλλη άκρη τα pin θα καταλήγουν πάνω δεξιά το 1 και πάνω αριστερά το 2. Παράδειγμα σου λέω μην προσπαθήσεις να το δεις πριν έρθει η ταινία. Αν προσέξεις στις φωτό που είχε βάλει θα δεις ότι έχω μιλήσει ανάποδα την ταινία ταινία για να έρθουν τα pin στην σωστή θέση. Στην δική σου περίπτωση δεν ξέρω αν θα ισχύσει αλλά έλεγξε με ένα πολύμετρο τις θέσεις πριν δώσεις τα ρεύματα

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 29-04-17, 16:53
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να το καταλάβω. Ελπίζω να παίξει και να μην χρειαστεί χειρουργείο.
Κάτι άλλο, έχω ένα θεματάκι και είμαι στο ψάξιμο.
Όταν βγάλω τον arduino από το ρεύμα και τον ξαναβάλω, ενώ η θερμοκρασία του βαρελιού είναι χαμηλότερη απ' το ορισμένο σημείο, δεν ανοίγει το ρελέ ώστε να ενεργοποιηθεί ο θερμοστάτης.
Αν πιάσω όμως το αισθητήριο και ανέβει η θερμοκρασία πάνω από το όριο και μετά το αφήσω και κρυώσει, παίζει κανονικά.
Είναι θέμα alarms;
Δεν θέλω να τον ρυθμίσω να είναι μόνιμα ανοιχτός όπως του ενυδρείου, γιατί μπορεί μετά από αλλαγή να μην γεμίσω το βαρέλι κατευθείαν και να δουλεύει ο θερμοστάτης και να καεί.
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 29-04-17, 18:55
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να το καταλάβω. Ελπίζω να παίξει και να μην χρειαστεί χειρουργείο.
Κάτι άλλο, έχω ένα θεματάκι και είμαι στο ψάξιμο.
Όταν βγάλω τον arduino από το ρεύμα και τον ξαναβάλω, ενώ η θερμοκρασία του βαρελιού είναι χαμηλότερη απ' το ορισμένο σημείο, δεν ανοίγει το ρελέ ώστε να ενεργοποιηθεί ο θερμοστάτης.
Αν πιάσω όμως το αισθητήριο και ανέβει η θερμοκρασία πάνω από το όριο και μετά το αφήσω και κρυώσει, παίζει κανονικά.
Είναι θέμα alarms;
Δεν θέλω να τον ρυθμίσω να είναι μόνιμα ανοιχτός όπως του ενυδρείου, γιατί μπορεί μετά από αλλαγή να μην γεμίσω το βαρέλι κατευθείαν και να δουλεύει ο θερμοστάτης και να καεί.
Ναι είναι θέμα η alarms η στην αρχή του κώδικα θέτεις off το ρελέ με κάποιο digitalwrite high

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 01-05-17, 02:57
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Έχω παρατηρήσει και αν ανοίξω πχ. τον κυκλοφορητή να δουλεύει και βγάλω τον arduino από το ρεύμα, όταν τον ξαναβάλω δεν δουλεύει.
Δεν θα έπρεπε να αποθηκεύονται αυτές οι ρυθμίσεις;
Εσένα πως είναι; Δεν μιλάω για το φίλτρο και τον θερμοστάτη που είναι ρυθμισμένοι πάντα on.
Αυτό δεν κάνει αυτός ο κώδικας;

// used for storing power states of relays
struct PWR
{
byte pwrLight1;
byte pwrLight2;
byte pwrFilter;
byte pwrCirc;
byte pwrHeat;
byte pwrCO2;
byte pwrAux1;
byte pwrAux2;
}
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 01-05-17, 07:17
Το avatar του χρήστη mpampis varytimos
mpampis varytimos Ο χρήστης mpampis varytimos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2016
Περιοχή: Germany
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

EEPROM.write(11, feedPower.pwrCirc);

αυτός ο κώδικας αποθηκεύει και υπαρχει στο πρόγραμμά σου
κάπου αλλού μέσα στο πρόγραμμα το γράφει κλειστο η δεν αποθηκεύετε σωστά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
aquarium controller, arduino, iaqua


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
arduino απορια gregkn73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 20-11-14 03:20
arduino controller ikaria_jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 09-02-14 16:21
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Προγραμματισμός σεμιναρίων ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 33 03-12-07 09:58
Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις KwstasV DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 12-02-07 14:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09591 seconds with 14 queries