Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-10, 11:59
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή Kαι τωρα τι κανουμε?

Καλησπερα! Μιας και περιμενω σημερα να μου ερθει μια ΑΟ που παραγγειλα, θα ηθελα να επιβεβαιωσω για ποια πραγματα ειναι σωστο να την χρησιμοποιω.

1) Για την αναπληρωση του νερου που εχει εξατμιστει, αλλα εκει βαζουμε 100% νερο ΑΟ χωρις καθολου βρυσης και δεν χρειαζεται αντιχλωριο, σωστα?
2) Εαν θελω να κατεβασω τιμες GH, KH και ΡΗ με ποσο 100% να παιζω με τα νερα, δηλαδη ας πουμε οτι 50/50 μου δινει ΡΗ 7 και εγω εχω στο ενυδρειο 7,5 εαν κανω αλλαγη 15-20% του νερου καθε εβδομαδα θα ειναι αποτομη η καθοδος ή θα χρηαστει 1-2 μηνες να κατεβει στο 7 το ΡΗ του ενυδρειου και ετσι δεν θα εχουν προβλημα τα ψαρακια?
3) Για να ξερω οτι η ΑΟ δουλευει σωστα, οταν μετραω το νερο που βγαζει πρεπει να εχει μηδενικες σκληροτητες?
4) Και τελευταια αφου σας επριξα και φανηκα και ψειρας αλλα αφου την πηραμε ας την λειτουργουμε σωστα, εαν παιρνω το νερο απο ΑΟ και δικτυου, τα βαζω στο κουβα φτιαχνω το μιγμα μου και τα αφηνω για 1 μερα με κυκλοφοριτη, θα χρειαζετε να βαζω και αντιχλωριο ή το χλωριο θα εχει εξατμιστει?

Ευχαριστω και συγνωμη για το κατεβατο...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-10, 18:24
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

1. Σωστά
2. Εξαρτάται από το buffer, αν π.χ. έχεις ασβεστολιθικές πέτρες μέσα και γενικά υψηλή σκληρότητα μπορεί να πάρει πολύ καιρό με 10-15% αλλαγές ανά εβδομάδα.
3. Όχι αλλά ανάλογα την Α/Ο πρέπει να είναι πολύ χαμηλές 1-3
4. Το αντιχλώριο δεν το βάζουμε μόνο για το χλώριο ή τις χλωραμίνες, καλό είναι να βάζεις

Παρακαλώ και συγχωρεμένος
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-10, 19:39
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Eυχαριστω για την απαντηση Alex!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-10, 15:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα! Μιας και περιμενω σημερα να μου ερθει μια ΑΟ που παραγγειλα, θα ηθελα να επιβεβαιωσω για ποια πραγματα ειναι σωστο να την χρησιμοποιω.

1) Για την αναπληρωση του νερου που εχει εξατμιστει, αλλα εκει βαζουμε 100% νερο ΑΟ χωρις καθολου βρυσης και δεν χρειαζεται αντιχλωριο, σωστα?
2) Εαν θελω να κατεβασω τιμες GH, KH και ΡΗ με ποσο 100% να παιζω με τα νερα, δηλαδη ας πουμε οτι 50/50 μου δινει ΡΗ 7 και εγω εχω στο ενυδρειο 7,5 εαν κανω αλλαγη 15-20% του νερου καθε εβδομαδα θα ειναι αποτομη η καθοδος ή θα χρηαστει 1-2 μηνες να κατεβει στο 7 το ΡΗ του ενυδρειου και ετσι δεν θα εχουν προβλημα τα ψαρακια?
3) Για να ξερω οτι η ΑΟ δουλευει σωστα, οταν μετραω το νερο που βγαζει πρεπει να εχει μηδενικες σκληροτητες?
4) Και τελευταια αφου σας επριξα και φανηκα και ψειρας αλλα αφου την πηραμε ας την λειτουργουμε σωστα, εαν παιρνω το νερο απο ΑΟ και δικτυου, τα βαζω στο κουβα φτιαχνω το μιγμα μου και τα αφηνω για 1 μερα με κυκλοφοριτη, θα χρειαζετε να βαζω και αντιχλωριο ή το χλωριο θα εχει εξατμιστει?

Ευχαριστω και συγνωμη για το κατεβατο...
Η δικη μου αποψη ειναι:
1. Οχι παντα. Υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να χρειαστει να συμπληρωσουμε μεταλλικα αλατα (ειτε με μιξη βρυσης ειτε αλατα εμποριου). πχ αν εχουμε πολλα σαλιγγαρια που τραβανε ασβεστιο για το κελυφος τους.
Οποτε ελεγχουμε το νερο πριν την αναπληρωση και πραττουμε αναλογα ετσι ωστε να βρισκεται στις τιμες που θελουμε μετα την αναπληρωση ή αλλαγη νερου .
(ευκολος και γρηγορος ελεγχος γινεται με το condactivity meter ή το tds meter)
2. Δεν μπορουμε να υπολογισουμε το πεχα εκ των προτερων (η μετρηση πεχα σε νερο με μηδενικη kH οπως το νερο της ΑΟ ειναι εικονικη και αναξιοπιστη). Ξεκιναμε να ρυθμισουμε να εχουμε τις σκληροτητες (gH kH) στις σωστες τιμες για τα ψαρια μας και μετα αναλογα ρυθμιζουμε την kH για το πεχα που θελουμε.
Εκτος αυτων οσο παλιωνει/ωριμαζει το ενυδρειο ή/και αλλαζει η συνθεση ψαριων και γενικα οργανισμων, μπορει να χρειαζεται νεα ρυθμιση του νερου αλλαγης.
Με λιγα λογια βρισκουμε τις αναλογιες στην πορεια.
3. Ναι μηδενικες gH kH και tds μειωμενο κατα 95-99%
4. Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει χλωραμινη στο νερο η οποια δεν εξταμιζεται ευκολα, και υπαρχει μονο χλωριο, μπορουμε να το αφηνουμε μερικες ωρες ή 1-2 μερες με αναταραξη επιφανειας νερου για να εξατμιστει.
Το αντιλχωριο ομως δεν ειναι περιττο ακομα και τοτε γιατι κανει και αλλες δουλειες, οπως δεσμευση βαρεων μεταλλων καποια δεσμευουν και αμμωνια και νιτρωδη και το σημαντικο βοηθανε στην αναπλαση και προστασια της μεμβρανης του σωματος των ψαριων.
Εγω βαζω αντιχλωριο για τα λιτρα της βρυσης (στη μιξη με ΑΟ) ασχετα αν το προετοιμαζω το νερο σε βαρελι και μια εβδομαδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
και τωρα?? τι κανουμε? mpampi19 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 25 06-03-10 14:11
DSB πως κανουμε? alan boy Θαλάσσια Βιολογία 2 22-11-08 15:35
Τωρα τι κανουμε..? Μικρος Αρχάριοι γλυκού νερού 4 02-03-07 14:46
TDS τι κανουμε? alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-02-07 13:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03834 seconds with 15 queries