Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-13, 18:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Ενυδρείο ή γλαστρολίμνη ή mini pond σε ταρατσόκηπο

Πληροφορίες:

Ειδος
ενυδρείου: Χρυσοψαράδικο/γλαστρολίμνη/Mini pond
Διαστάσεις
: 40 x 40 x 40
Όγκος
:50-55 Λίτρα ωφέλιμο
Ποικιλιες
χρυσοψαρων: 2 Black moor, 2 shumbukin μεδιπλήουρά, 1 common ή commet κίτρινομεκοντήουρά , 1 common ή commet πορτοκαλίμεκοντήουρά, 2 chinese algae eater
¶λλοι
συγκάτοικοι :
Φυτά
:1 Νούφαρο
Διακοσμητικά
υλικά:Ψιλό χαλίκι, βότσαλα
(
χαλίκι
, ξύλακ.λ.π.)
Φόντο:
Διαμπερές
Εξοπλισμος Φωτισμού/
watt:Χωρίς
Διάρκεια φωτισμού:
Φυσικός φωτισμός
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:
DIY Εσωτερικό SUB 2 διαμερισμάτων με 6 λίτρα ελαφρόπετρα, 1 λίτρο siporax, σφουγάρια χοντρό και ψιλό και υαλοβάμβακα με 1 αντλία sicce nova 800 l/h
Μέσα Θερμανσης:
200wΘερμαντήρας sicce
Μέσα Ψύξης:
1 Ανεμιστηράκι 12αρι
Λίπανση:
Χωρίς
Παροχή
CO2: Χωρίς

Παράμετροι:

pH:7,8
Γενική σκληρότητα (GH):
10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
7
Αμμωνία (ΝΗ3):
0
Νιτρώδη (ΝΟ2):
0
Νιτρικά (ΝΟ3):
<20
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):
50%+ 1 ή και 2 φορές την εβδομάδα
Θερμοκρασία (μέση τιμή):
Φέτος το καλοκαίρι με τις ζέστες έφτασε και 29 αλλά συνήθως ήταν 27. Τον χειμώνα 25-26 αλλά όταν είχε ήλιο το είχα δει και 27-28
¶λλες πληροφορίες:

Για σας και πάλι παιδιά. Αυτό είναι το 1ο ενυδρείο που ασχολήθηκα. Όλα ξεκίνησαν τον Μάιο του 2012 όταν ένας φίλος μου χάρισε 1 νούφαρο για το ταρατσόκηπο μου. Στην αρχή έφτιαξα τη γυάλα σε ένα φίλο τζαμά και αφού μπήκε το νούφαρο μου πετάξανε την ιδέα να βάλω και κανα χρυσόψαρο μέσα. Αυτό ήταν, έφαγα κόλλημα. Φυσικά τότε άρχισαν και τα ΠΟΛΛΑ και τα ΜΕΓΑΛΑ λάθη. Ξεκίνησα με 2 χρυσόψαρα και έφτασα να έχω 10 χρυσόψαρα, 2 pleco, 4 chinesealgaeeaterκαι καμιά 12αρια Gappy. Με τις μεγάλες ζέστες άρχισα να χάνω τα gappy, κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά, γιατί δεν πέθαιναν αλλά τα έβρισκα έξω από το ενυδρείο ή ψόφια πάνω στα φύλλα του νούφαρου. Τότε ασχολήθηκα να ψάχνω στο internet και άρχισα να διαβάζω γενικότερα και έμαθα κάτι λίγα πραγματάκια. Ίσως να ήμουνα και λίγο τυχερός γιατί εκτός από τα gappy δεν είχα άλλες απώλειες εκτός από ένα χρυσόψαρο μικρό που χτύπησα κατά λάθος με τη βούρτσα που καθάριζα το ενυδρείο, πολύ στεναχώρια τότε, πάρα πολύ.

Ξέρω πως θα με κράξετε λίγο (ίσως και πολύ) και το περιμένω αλλά πιστεύω πως όλοι μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

Όπως καταλάβατε το ενυδρείο βρίσκετε έξω σε ταράτσα. Το καλοκαίρι είναι σκεπασμένο από τον ήλιο με τέντες και το χειμώνα που πέρασε το έντυσα με dow και δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από ΑΡΚΕΤΗ άλγη.

Ο στόχος μου είναι να φτιαχτεί ένα άλλο ενυδρείο στη ταράτσα πάλι με διαστάσεις 1,20 χ 50 ή 55 χ 60 ή 64 ύψος, ξύλινο και 1 πλευρά με τζάμι και ίσως διπλό για να μην έχω μεγάλες απώλειες θερμότητας το χειμώνα και αυτόματη αναπλήρωση αλλά λόγω οικονομικών θα περιμένει ακόμα (έλλειψη χρημάτων στάση εμπορίου).

Σας βάζω και φωτό να δείτε πως ξεκίνησαν όλα και πως είναι τώρα, οι πρώτες φωτό είναι από πέρυσι με το μικρό φίλτρο και μετά με το νέο που έφτιαξα και φωτό πως περίπου είναι ο ταρατσόκηπός μου (τον λέω «Ο Μικρός μου Παράδεισος»)

Φέτος το νούφαρο δεν τα πήγε τόσο καλά όπως πέρυσι, θα δούμε του χρόνου, αρκεί να είμαστε καλά.

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας αλλά μη βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας σας παρακαλώ

Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  3466
Μέγεθος:  57,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10062012128.jpg
Εμφανίσεις:  2429
Μέγεθος:  54,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11062012131.jpg
Εμφανίσεις:  2742
Μέγεθος:  79,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11062012132.jpg
Εμφανίσεις:  2785
Μέγεθος:  79,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21062012139.jpg
Εμφανίσεις:  8964
Μέγεθος:  61,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21062012140.jpg
Εμφανίσεις:  3426
Μέγεθος:  53,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21062012141.jpg
Εμφανίσεις:  3887
Μέγεθος:  63,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21062012142.jpg
Εμφανίσεις:  1529
Μέγεθος:  46,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21062012150.jpg
Εμφανίσεις:  1392
Μέγεθος:  46,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_000118.jpg
Εμφανίσεις:  5340
Μέγεθος:  69,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_000119.jpg
Εμφανίσεις:  1376
Μέγεθος:  52,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_000120.jpg
Εμφανίσεις:  2379
Μέγεθος:  64,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα104.jpg
Εμφανίσεις:  5284
Μέγεθος:  98,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα105.jpg
Εμφανίσεις:  3593
Μέγεθος:  81,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα106.jpg
Εμφανίσεις:  4241
Μέγεθος:  84,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-13, 18:24
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Πολύ ωραίος ο κήπος σου.Χάρμα οφθαλμών!
Από την στιγμή που αναγνωρίζεις ποιά τα λάθη
σου δεν χρειάζετε να πούμε τιποτε.
Να τον χαίρεσε τον "Μικρό Παράδεισό" σου .
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-13, 18:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα λαθη τα ξερεις.πολυ ομορφο ειναιτα νουφαρα πως τα εχεις φυτεψει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-13, 19:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα λαθη τα ξερεις.πολυ ομορφο ειναιτα νουφαρα πως τα εχεις φυτεψει?
πέρυσι και φέτος απλά τα έβαλα στο χαλίκι του ενυδρείου και τα σκέπασα με τα βότσαλα, φέτος όμως δεν πήγαν τόσο καλά όσο πέρυσι για αυτό έκοψα τη γλάστρα που ήταν το νούφαρο όταν αγόρασα φέτος, κόλλησα βότσαλα με ενυδρειακή σιλικόνη και έβαλα κοκκινόχωμα σκέτο αφού το σκέπασα και αυτό με λίγο από το χαλίκι και κάποια βότσαλα και τώρα το έχω έξω σε έναν κουβά. Φέτος το τσάκισαν τα χρυσόψαρα και δεν προλάβαινε να βγάλει πολλά φύλλα, το περσινό δεν άντεξε. Αυτό που έχω τώρα θα το βάλω αφού μεγαλώσει πολύ πρώτα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-13, 19:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ωραία η εικόνα

Μερικές απορίες, γιατί κι εγώ φέτος περνάω τον 1ο μου χειμώνα με χρυσοψαράδικο σε εξωτερικό χώρο

Ισχυει αυτο που γραφεις?

Θερμοκρασία (μέση τιμή):Φέτος το καλοκαίρι με τις ζέστες έφτασε και 29 αλλά συνήθως ήταν 27. Τον χειμώνα 25-26 αλλά όταν είχε ήλιο το είχα δει και 27-28
=============================================
Με τη ΔΕΗ πως ήταν τα πραγματα????

Εγω πάντως παρατηρώ το τελείως αντίθετο, αλλά μάλλον παίζει ρόλο ο προσανατολισμός
Το καλοκαίρι είχα άλγη, τώρα πλέον δεν έχω καθόλου

Γιατι επέλεξες τόσο υψηλές θερμοκρασίες??? Πχ μέχρι 15C νομίζω πως τα χρυσόψαρα ειναι οκ

Αν εχεις χρόνο απαντάς...για να παίρνω ιδέες!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-13, 20:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

επειδή έχω τα chinese algae eater μέσα για αυτό τώρα έχω γύρω σους 26. Πέρυσι μου έκανε νερά ο θερμοστάτης και δεν έπεφτε κάτω από 26 και όντως καταχείμωνο όταν είχε ήλιο είδα και 28 αλλά νομίζω πως πρέπει να ήταν πλασματικό γιατί έχω παρατηρήσει πως όταν ο ήλιος χτυπάει το θερμόμετρο δείχνει παραπάνω. Έχω παραγγείλει έναν STC-1000 από EBAY και νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση. Αλλά και τα chinese να μην είχα θα το έβαζα στους 18 γιατί το ντύσιμο με DOW δείχνει πως κάνει δουλειά. Με τη ΔΕΗ είχα κάποια μικρή αύξηση αλλά πέρυσι δούλεψε για 1η φορά και το άλλο ενυδρείο και δεν μπορώ να πω με ακρίβεια αν έφταιγε το ένα η τα άλλο ενυδρείο. Μάλλον 3 ενυδρεία, δούλευε και το μικρό το 30λιτρο που το είχα για γεννήστρα, σύνολο 3 ενυδρεία.
Για την άλγη, το καλοκαίρι έχω τέντες και ο ήλιος το βλέπει 15-20 λεπτά το πρωί γύρω στις 8 και άλλο τόσο το απόγεμα κατά τις 4. Ενώ το χειμώνα τις βγάζω τις τέντες και το βλέπει ο ήλιος από πάνω όλη τη μέρα, γύρω γύρω έχω ο DOWκαι κόβει τον ήλιο ενώ από πάνω έχω διαφανές plexiglassγια τη βροχή αλλά και όσο κρύο κρατήσει.
----
Τα chinese πάντως την τσακίζουν την άλγη, κάνουν τις πέτρες να γυαλίζουν, όχι όμως και τα τζαμια, και για αυτό τα έχω.
------
Μόλις είδα πως τα chinese θέλουν 22-26, θα κατεβάσω τη θερμοκρασία στους 23-24, δεν χρειάζεαι τόσο πολύ.

Temperature: Active over a wide temperature range of 60 – 90°F/16° – 32°C. Prolonged exposure to conditions towards either extreme of this range is not recommended however and this fish should be kept in a heated aquarium at 22 – 26 °C for general care.

http://www.seriouslyfish.com/species...lus-aymonieri/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-13, 21:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα εβγαζα τα CAE και για αλλους λογους, εκτος του οτι θελουν μεγαλυτερη θερμοκρασια.
Επιβαρυνουν το νερο, γινοται "evil" ψαρια οσο μεγαλωνουν και γινονται και πολυ μεγαλα.
Τα χρυσοψαρα το θελουν το κρυο νερο τους το χειμωνα.
Δεν ειναι καλο για παρτι τους, να μην αφηνεις τη θερμοκρασια να πεσει.
Μεχρι τους 15.

Κατα τα αλλα αν φτιαξεις κατι πιο ανετο θα ειναι καλυτερα για ολους (καθαρο νερο για τα ψαρια, συντηρηση απο ιδιοκτητη)

Διαβασε κι αυτο για λοιπες πληροφοριες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Πιστυεω θα δουμε ωραια πραγματα απο σενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-13, 11:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά κατΆ αρχήν ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
delta66 έχεις δίκιο για τα CAE, είναι λίγο διαολάκια, παρόλο που τα χρυσόψαρα είναι τούμπανο μπροστά τους τα ενοχλούν λίγο, και πέφτει και ένα κυνηγητό μεταξύ τους κάποιες φορές που τα βλέπεις και λες «μα πως τρέχουν έτσι και δεν χτυπάνε πάνω στο νούφαρο», διαόλια στη κυριολεξία. Η αλήθεια είναι όμως πως από ότι είδα είναι πολύ καλά αλγοφάγα. Στις φωτό πού έχω φαίνεται λίγη άλγη αλλά οι πρώτες είναι από πέρυσι και ήταν πολύ μικρά ακόμα, και οι φετινές μόλις τα είχα βάλει, τα είχα στο κάτω ενυδρείο, και όταν πρασίνισαν οι πέτρες τα ανέβασα επάνω, οι πέτρες αυτές την άλλη μέρα γυάλιζαν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-13, 11:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν πρασίνισαν οι πέτρες τα ανέβασα επάνω, οι πέτρες αυτές την άλλη μέρα γυάλιζαν.
καλα αλγοφαγα ειναι,αλλα μηπως πρεπει να τα ταιζεις περισσοτερο;...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-13, 11:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ρίχνω και φαί, Όταν ταΐζω τα χρυσόψαρα τρώνε και αυτά, για αυτό ρίχνω και φυλλαράκια για τι αν έριχνα μόνο πελετ δεν θα προλάβαιναν να φάνε τίποτα, ενώ με τα φυλλαράκια όλο και κάτι φτάνει στο πυθμένα να φάνε και αυτά. Τα φυλλαράκια δεν τα ρίχνω στη επιφάνεια, τα βυθίζω
-------------------------
Να σας πω παιδιά τώρα για το τάισμα. Τα ταΐζω με φυλλαράκια TropicalGoldfishColor, μικρά πέλετ Sera goldy color spirullina και σκουλήκια (Γαιωσκόληξ ο κοινός). Έχω δει και σχετική αναφορά εδώ στο GAB. Φέτος μάζεψα από το ταρατσόκηπο, έχω και μικρό λαχανόκηπο στο πίσω μέρος που έχει μόνιμα ήλιο, όταν έβγαλα τα καλοκαιρινά λαχανικά (ντοματιές, πιπεριές, αγγουριές κλπ) για να μπουν μαρούλια (εννοείτε πως δεν μπαίνουν λιπάσματα, κομποστ και κοπριά μόνο). Μάζεψα σε ένα μπολ γύρω στο μισό κιλό, τα έπλυνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, έλιωσα και 2 σκόρδα με λίγο νεράκι και μπήκαν στο καταψύκτη, και μια δύο φορές την εβδομάδα ταΐζω όλα τα ψάρια, και χρυσόψαρα και τροπικά. Όταν ρίχνω τα σκουλήκια τα πιάνει αμόκ, τρελαίνονται. Ειδικά πριν την αλλαγή νερού έχει ένα καλό τάισμα με σκουλήκια. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να τα ενοχλεί πάντως, ίσα ίσα, και τρώνε και δείχνουν δραστήρια με λαμπερό χρώμα. Γενικά το τάισμα τους είναι πλουσιοπάροχο που καμιά φορά φοβάμαι μήπως το παρακάνω.
Επίσης σήμερα το πρωί μέτρησα τα νιτρικά και είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με τις προηγούμενες φορές, μετά από πολύ καιρό είναι η πρώτη εβδομάδα που δεν χρειάστηκε να κάνω αλλαγή νερού και Τετάρτη (οι αλλαγές νερού γίνονται Τετάρτη και Σάββατο 30-40 λίτρα) Έχουν περάσει 2 εβδομάδες που χάρισα 3 ψάρια για να ελαττώσω κάπως την ιχθυοφόρτιση , πρόσθεσα και 1 κιλό ζεόλιθο και ίσως από τη πτώση της θερμοκρασίας να έχει πέσει ο μεταβολισμός τους και λερώνουν λιγότερο. Θα πρέπει να κάνω κάτι για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και μετά να δω τι θα βάλω σε αυτόν τον κύβο, κάτι που να αντέχει σε αυτές τις συνθήκες έξω. "Οψόμεθα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-10-13 στις 11:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-10-13, 13:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια χαρα σε βρισκω στο "μενου"

τον ζεολιθο προσεξε τον μη διαταραξει τη βιολογια σου(κραταει την αμμωνια).επισης κραταει και νιτρικα,και μαλον γιαυτο τα βλεπεις μειωμενα.
μην επαναπαυεσαι και πολυ,συνεχισε να κανεις αλλαγες γιατι δεν ειναι μονο τα νιτρικα το προβλημα.

και μην ριξεις αλατι οσο εχεις το ζεολιθο μεσα γιατι θα βγαλει οτι εχει κρατησει στο νερο.(αυτο το ξερεις φανταζομαι,απλα το λεω...)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-10-13, 14:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα σε βρισκω στο "μενου"

τον ζεολιθο προσεξε τον μη διαταραξει τη βιολογια σου(κραταει την αμμωνια).επισης κραταει και νιτρικα,και μαλον γιαυτο τα βλεπεις μειωμενα.
μην επαναπαυεσαι και πολυ,συνεχισε να κανεις αλλαγες γιατι δεν ειναι μονο τα νιτρικα το προβλημα.

και μην ριξεις αλατι οσο εχεις το ζεολιθο μεσα γιατι θα βγαλει οτι εχει κρατησει στο νερο.(αυτο το ξερεις φανταζομαι,απλα το λεω...)
Εννοείτε πως προσέχω με τον ζεόλιθο, οι εβδομαδιαίες αλλαγές γίνονται με θρησκευτική ευλάβεια, τον ζεόλιθο τον έβαλα για να μη κάνω αλλαγές και μεσοβδόμαδα. Για το αλάτι δεν το συζητάω, τον έχω ξαναδοκιμάσει και με αλάτι τον επαναφορτίζω. Ξέρω πως ο ζεόλιθος κρατάει την αμμωνία, άρα όσο λιγότερη αμμωνία τόσο λιγότερα νιτρικά, και τώρα που δεν έχω το νούφαρο μέσα λόγο χειμώνα νομίζω πως είναι καλύτερα να έχω και χαμηλά νιτρικά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-10-13, 15:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα σε βρισκω στο "μενου"

τον ζεολιθο προσεξε τον μη διαταραξει τη βιολογια σου(κραταει την αμμωνια)

Να καλεσω τους myth busters?
Φυσικα και δε διαταρασει καμια βιολογια ο ζεολιθος (ακομα κι αν παψει να ειναι ενεργος μπορει να λειτουργει ως βιολογικο), και αν χρησιμοποιηθει με σωστο τροπο και χωρις υπερβολη μονο καλο μπορει να κανει. (για τη βιολογια δεν ειναι ανησυχητικη η χρηση του)
Το ελαττωμα του για χρηση σε φιλτρο ειναι πως θελει τακτικη ανανεωση ή "επαναφορτιση".
Σε φυτεμενα η χρηση του στο υποστρωμα δεχνει να δρα πολυ ευεργετικα παντως
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-10-13, 16:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να καλεσω τους myth busters?
Φυσικα και δε διαταρασει καμια βιολογια ο ζεολιθος (ακομα κι αν παψει να ειναι ενεργος μπορει να λειτουργει ως βιολογικο), και αν χρησιμοποιηθει με σωστο τροπο και χωρις υπερβολη μονο καλο μπορει να κανει. (για τη βιολογια δεν ειναι ανησυχητικη η χρηση του)
Το ελαττωμα του για χρηση σε φιλτρο ειναι πως θελει τακτικη ανανεωση ή "επαναφορτιση".
Σε φυτεμενα η χρηση του στο υποστρωμα δεχνει να δρα πολυ ευεργετικα παντως
Φίλε Nick74 έχεις δίκιο με τα λίγα που ξέρω, αλλά προσέχω γιατί όταν "γεμίσει" ο ζεόλιθος, χωρίς καμία αλλαγή στη ρουτίνα του ενυδρείου θα δεις τα νιτρικά να ανεβαίνουν γιατί θα έχει σταματήσει να δεσμεύει αμμωνία, και η αμμωνία αυτή θα γίνει νιτρικά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-10-13, 17:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλεσε τους,αλλα δε νομιζω να μας πουνε τιποτα καινουριο

http://www.worldfishcenter.org/Naga/...uabyte%204.pdf

http://www.zeolite-products.com/medi...%20zeolite.pdf

http://www.mrsec.psu.edu/education/n...ng_ammonia.pdf

εκτος απτη δυνατοτητα του να κραταει την αμμωνια,εχει και την ιδιοτητα απο ενα σημειο και μετα,να την απελευθερωνει σταδιακα.(γιαυτο και εξεταζεται σαν "λιπασμα μακρας διαρκειας") που ειναι καλο για τα φυτα οπως ειπες σωστα.αλλα για τα ψαρια?


"Ion Exchange and Nitrification for Peak Loads of
Ammonium
Another application where ammonium exchange in zeolites
and nitrification are combined has been investigated by Beler-
Baykal et al. (1994, 1996) and Beler-Baykal and Guven
(1997). Its purpose was to use the zeolite as an adsorbent when
peak loads of ammonium occurred in a trickling filter. They
noticed that the ammonium, earlier adsorbed to the zeolite,
was desorbed during periods of very low ammonium concentrations.
Beler-Baykal et al. (1996) performed experiments
where 90% of adsorbed ammonium could be desorbed with
tap water in the first half-hour. Nguyen (1997) showed, however,
that ammonium held tightly to the zeolites and was not

extracted after 116 h of shaking with distilled water."


εδω κοιταμε να την αφαιρεσουμε με καθε δυνατο τροπο.και θα την ξαναβαλουμε μεσα εστω και σε μικρες ποσοτητες? (που δεν ειναι και ελεγχομενες?)
μιλωντας για μενα παντα,την αμμωνια τη θελω μονο στο φιλτρο και πουθενα αλλου.και εκει ακομα,θελω μονο να μπαινει και οχι να βγαινει
και πιο συγκεκριμενα,να οξειδωνεται βιολογικα (αφου ετσι αλλαζει μορφη)και οχι να μαζευεται καπου.
οση αμμωνια αφαιρεις,τοση βιολογια δεν θαχεις στα υλικα του φιλτρου.απλο ειναι.

μη μου το κανεις σαν τον αλλον γνωστο εμπορο που εχει το ζεολιθο "για πασα νοσο και πασα μ...ια" και εχει "λυσει το προβημα των αλλαγων"...

και εδω,η καλυτερη μελετη(πιο αναλυτικη) που εχω διαβασει μεχρι τωρα για τον ζεολιθο.ιδιαιτερα ενδιαφερουσα για εμας απτο κεφαλαιο 5(σελ 62) και μετα.

"Evaluation of the ammonia exchange capacity of clinoptilolite in a recirculating
fresh water fish culture system"...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-10-13, 11:58
Το avatar του χρήστη Stefs
Stefs Ο χρήστης Stefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

πολυ ωραιος
__________________
Ζωότοκα Λατρεία
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-10-13, 21:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και ένα update για τεχνικούς λόγους, φωτογραφίες με το πώς είναι το φίλτρο , με το καλοκαιρινό καπάκι, αφού αφαιρέθηκε το ανεμιστηράκι για να μη σκουριάζει και με το χειμωνιάτικο καπάκι που το προστατεύει από τις βροχές και τέλος που είναι κρυμμένα τα πολύμπριζα κλπ.

Η ξύλινη επένδυση είναι με ξύλα από παλέτες.

Το νούφαρο βγήκε μπας και το σώσω για του χρόνου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06102013172.jpg
Εμφανίσεις:  3172
Μέγεθος:  86,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06102013173.jpg
Εμφανίσεις:  2387
Μέγεθος:  82,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06102013174.jpg
Εμφανίσεις:  695
Μέγεθος:  72,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06102013175.jpg
Εμφανίσεις:  1825
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06102013177.jpg
Εμφανίσεις:  1889
Μέγεθος:  62,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-10-13, 22:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

To καπάκι το έφτιαξες εσυ από πλεξιγκλας?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-13, 10:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
To καπάκι το έφτιαξες εσυ από πλεξιγκλας?
Ναι φίλε Σάκη
Ετοιμάζω μια παρουσιάση με κατασκευές από πλεχιγκλάς, εργαλεία, κόλλες και τιμές
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-13, 10:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φίλε Σάκη
Ετοιμάζω μια παρουσιάση με κατασκευές από πλεχιγκλάς, εργαλεία, κόλλες και τιμές
Με πολυ χαρα...την αναμένω για να τη διαβάσω
Το καπάκι ειναι ωραία κατασκευή και απ οτι βλέπω χρειάζομαι κι εγω κάτι τέτοιο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-13, 12:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χθες το βράδυ μπήκε σε λειτουργία ο STC-1000 που επιτέλους ήρθε από EBAY. Το αποτέλεσμα ήταν το αναμενόμενο, επιτέλους το ενυδρείο έχει σταθερή θερμοκρασία 23,5.
Το τελευταίο καιρό ταλαιπωρήθηκαν πολύ τα ψάρια γιατί οι αυξομειώσεις της θερμοκρασίας ήταν πολύ μεγάλες μέσα στην ημέρα. Το βράδυ αναγκαστικά έβαζα τον θερμαντήρα στη πρίζα στους 24 βαθμούς και το πρωί το ενυδρείο είχε 26-27, τον έβγαζα και το βράδυ που γύριζα σπίτι η θερμοκρασία ήταν 22-23.
Αυτή τη φορά στον STC-1000 έκανα διαφορετική συνδεσμολογία, η έξοδος για τον θερμαντήρα είναι κανονικά μια πρίζα με 220V ενώ για το ανεμιστηράκι λειτουργεί σαν ρελέ στα 12V, δηλαδή υπάρχει είσοδος και έξοδος για 12V, και αυτό έγινε λόγω οικονομίας χώρου γιατί στο «εικονοστάσι» (έτσι λέω τη τρύπα αυτή http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1381173542) υπάρχει ήδη ένα τροφοδοτικό για τη διακοσμητική λεντοτενία και με το ίδιο θα λειτουργεί και το ανεμιστηράκι , έτσι και αλλιώς το καλοκαίρι το ανεμιστηράκι θα είναι σχεδόν μόνιμα σε λειτουργία λόγω ζέστης και έτσι ας είναι το τροφοδοτικό μόνιμα σε τάση.
Το κουτί του STC-1000 το έφτιαξα και αυτό από πλεξιγκλάς (που ως γνωστό είναι οι περισσότερες κατασκευές μου) και θα είναι συρταρωτό κρεμαστό στο «εικονοστάσι» με ένα διαφανές πλεξιγκλάς μπροστά να το προστατεύει από τυχόν νερά. Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-11-13, 01:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ανέβηκα στη ταράτσα και έχει μια ξαστεριά και ένα φεγγάρι πανέμορφο, και μια που έχω μαζέψει τις τέντες τα χρυσόψαρα απόψε θα έχουν πραγματικό moonlight
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-11-13, 15:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία έπεσε αισθητά πλέον και το ενυδρείο πρέπει να προετοιμαστεί για να περάσει το χειμώνα, εδώ και ημέρες λειτουργεί κανονικά ο STC-1000









μπαίνει συρταρωτός και με διάφανο πλεξιγκλας προστατεύεται από τυχόν νερά.

Ντύθηκε με dow το ενυδρείο για να υπάρχουν μικρές απώλειες θερμοκρασίας.










Καλό χειμώνα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-11-13, 18:15
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Ωραιος....
....αντε ξεκινα κι ενα πιο μεγαλο ενυδρειο τωρα...το'χεις
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-11-13, 20:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος....
....αντε ξεκινα κι ενα πιο μεγαλο ενυδρειο τωρα...το'χεις
Αυτο το'χω, άλλα δεν έχω ,αλλα θα γίνει και θα είναι και ξύλινο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-04-14, 19:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μόλις μπήκα σπίτι και ανέβηκα στη ταράτσα να δω τι κάνουν τα χρυσόψαρά μου και δυστυχώς βρήκα το μεγάλο μου νεκρό. Δεν είχα παρατηρήσει τίποτα παράξενο, το πρωί τα τάισα κανονικά οπως κάθε μέρα, και αυτό όπως και τα άλλα ήρθε να το ταίσω, μόλις με δουν έρχονται όλα στα τζάμι ή στην επιφάνεια. Στεναχωρήθηκα γιατί ήταν το πρώτο που αγόρασα πριν 2 χρόνια και είχα προσπαθήσει πολύ, σαν αρχάριος, να τα κρατήσω. Κρίμα που αυτό δεν θα προλάβει να μπει στο νέο που ετοιμάζω να φτιάξω. Οι μετρήσεις νερού φυσιολογικότατες, ΝΗ3=0 ΝΟ2=0 ΝΟ3=10. αλλαγή νερού είχα κάνει χτες, κάνω μέρα παρά μέρα 70%-80% τη φορά , και αυτό μέχρι να μπουν στο νέο τους σπίτι. Το συγκεκριμένο είχε φτάσει τα 145 γραμμάρια, 15 πόντους χωρίς την ουρά και 19 με την ουρά. Το δέρμα του γυαλιστερό και λαμπερό το χρώμα του, το μόνο που θα έλεγα κάπως παράξενο είναι οτι μου φάνηκε πρισμένο, αλλά γενικά ήταν στρουμπουλό θα έλεγα. Δεν το αναφέρω στις ασθένειες γιατί δεν΄έχω κάποιο σύμπτωμα ή κάτι ανησυχητικό τους τελευταίους μήνες ούτε έχω αλλάξει κάτι στις ρουτίνες του ενυδρείου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-04-14, 22:33
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Πολλη κριμα Τακη: Ηταν πραγματικα πανεμορφο και με πολυ
ζωντανα χρωματα,ολοκληρη ψαρουκλα θα ελεγα.Τι να πω?
Καλο ταξιδι για τον ψαρο....παραδεισο.
Μαλλον πρεπει να επισπευσεις την καινουργια κατασκευη!
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-04-14, 22:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλη κριμα Τακη: Ηταν πραγματικα πανεμορφο και με πολυ
ζωντανα χρωματα,ολοκληρη ψαρουκλα θα ελεγα.Τι να πω?
Καλο ταξιδι για τον ψαρο....παραδεισο.
Μαλλον πρεπει να επισπευσεις την καινουργια κατασκευη!
Ασε, πάω να σκάσω
Σ/Κ φεύγουν οι γλάστρες και ξεκινάω τον πάγκο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-04-14, 23:45
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Παντως ετσι μπαμ και κατω περιεργο.Ασθενεια τετοια υπαρχει?
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-04-14, 23:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως ετσι μπαμ και κατω περιεργο.Ασθενεια τετοια υπαρχει?
Τίποτα Γιώργο, ετσι στα καλα καθούμενα, δεν είχε κανένα σύμπτωμα ούτε είδα κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του. Το πρωί τα τάισα και ήταν μια χαρά. Και το νερό το παρακολουθώ συνέχεια στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Και πρέπει να έγινε νωρίς γιατί το βρήκα να επιπλέει. Και στο συγκεκριμένο ενυδρείο η μόνη ασθένεια που είχε συμβεί ήταν φθινόπωρο που ο μικρός κογκολέζος είχε λίγο άσπρο χνούδι και έκανα θεραπεία με esha-2000, τίποτα άλλο. Και το συγκεκριμένο ψάρι το χαζεύανε όσοι το έβλεπαν, και τα άλλα βέβαια , αλλά αυτο πιο πολύ γιατί ήταν το πιο μεγάλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mini indoor pond leonm Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 59 16-11-13 10:29
...γλαστρολίμνη... lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 42 17-06-10 09:48
Γλαστρολίμνη Samian Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 21-02-10 22:51
Mini Pond στο μπαλκονι Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 11-02-08 09:19
Mini Θαλασσινό Ενυδρείο Filippos Θαλασσινό νερό - Γενικά 22 19-05-04 14:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14214 seconds with 14 queries