Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-10, 18:20
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή Κολλημα ενυδρείου.

Εχω παραγγείλει τζάμια ρονταρισμένα για να κολλήσω ένα 35*30*30. Ψάχνω στο ιντερνετ για να βρώ πως ακριβώς τα κολλάω αλλα δεν έχω βρει κάτι ξεκάθαρο.

Θα βάλω στην βάση μια λωρίδα σιλικόνης και θα βάλω επάνω το τζάμι; Πως θα σταθεί όρθιο για να στεγνώσει; Πως θα γινει κάθετο;

Κατι είδα οτι κολλάς τις 3 πλευρές με χαρτοταινία και μετά τις 3 αυτές στην βάση κ μετα προσθέτεις σιλικόνη;

Γενικά ότι συμβουλές μπορείτε, ευπροσδεκτες. Και αμα πάει καλά αυτο το πρότζεκτ, ίσως κολλήσω εγώ και το 200αρι μου (αντί να πάρω έτοιμο)

Υ.Γ. Για τα τζάμια 3x 35*30 και 2x 30*30 ρονταρισμένα, είναι καλή τιμή 18¤; Μου είπαν οτι 8 ειναι τα τζαμια αροντάριστα και +10¤ ροντε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-10, 18:23
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Ριξε ενα βλεφαρο εδω
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Kataskebes.htm
Η τιμη μια χαρα μου ακουγεται....τι παχος τζαμια πηρες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-10, 18:29
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

5αρια. Βασικά δεν τα έχω παραγγείλει ακόμα. Εχω συννενοηθεί μαζί του, αλλα απο τηλέφωνο. Θα παω αυριο για να κοιτάξουμε μαζί τις διαστάσεις γιατί έγινε ένα μικρό μπερδεματάκι.

Τα τζαμια αμα τα παρω αροντάριστα θα σφαχτώ ή απλά είναι λίγο πιο "αγρία"; Δεν θα με πείραζε να γλυτώσω 10¤! Είναι η σιλικόνη και δυο καφέδες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-10, 18:40
Το avatar του χρήστη modatso82
modatso82 Ο χρήστης modatso82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

δυο ενυδρεια που εχω φτιαξει με αρονταριστα τζαμια τα εχω κανει και μου βγηκαν κομπλε..ουτε σφαχτηκα ουτε τπτ....λιγο με ενα γιαλοχαρτο τα περασα και μετα καθαρησα τις πλευρες με βαμβακι και ασετον....ο τροπος που δειχνει το παραπανω site ειναι ο ενας και σου προτεινω αυτον να κανεις...
__________________
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-10, 18:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απλα δεν μπορώ να καταλάβω πως θα είμαι σίγουρος οτι θα βγούν 100% ορθή γωνία όπως και στην αρχή, όταν κολλήσω τα πρώτα δύο τζαμια πως αυτά θα μείνουν εκεί που πρέπει. Δηλαδή βάζω μια γραμμή σιλικόνης στην βάση, βαζω το τζάμι απο επάνω και το πιέζω για να βγάλει την περίσεια σιλικόνη. Μετα; Ποση ώρα πρέπει να περιμένω για να βάλω την πρώτη πλευρά; Κατευθείαν;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-10, 18:57
Το avatar του χρήστη modatso82
modatso82 Ο χρήστης modatso82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

πρωτα θα διαβασεις καλα το αρθρο του tsamisaquariums...μετα θα παρεις ενα φιλαρακι σου να ερθει να σε βοηθησει.....θα στρωσεις σιλικονη συμφωνα με το αρθρο στις δυο πλευρες....θα κολλησεις πρωτα την μεγαλη πλευρα.....θα πατησεις καλα...προσεχε μην σου γλιστρισει το τζαμι και τα κανεις χαλια.....μετα ο ενας θα κραταει και ο αλλος θα βαλει την αλλη πλευρα....αφου θα εχεις βαλει σιλικονη στην πλευρα οπου θα κολλησει με το μεγαλο τζαμι....αμα τα ενωσετε αυτα τα δυο(βαλε και δυο ταινιες να τα κραταει)μετα παει μονο του....καθονται κ δεν πανε πουθενα...
__________________
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-10, 19:00
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

γιαννενα εισαι? αν ειναι να ερθω μια μερα να σε βοηθησω αν θελεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-10, 19:07
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Aν θελεις πες του να ρονταρει τις επανω πλευρες των τζαμιων μονο που δεν θα κολλησουν πουθενα.Στο κολλημα δεν εχεις προβλημα να σφαχτεις ειναι μικρα τα τζαμια
Τωρα αν παλι σου ζητησει 10 ευρω για 4 πλευρες αστο......γυαλοχαρτακι καλο και δε νομιζω να εχουμε αιματα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-10, 19:08
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή κ.ω.

ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΒΟΗΘΟ ,ΤΑ ΚΟΛΑΣ ΟΛΑ ΜΕ ΤΙ ΜΙΑ. Με το δαχτυλοσου ελενχεις της κολησεις που εκανες στα τζαμια,η περνεις ειδικες γωνιες, εχει στο πρακτικερ,κανε τα νζαμια 8χιλ.Και μεσα σε ολες τις γωνιες σιλικονη .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-10, 19:16
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα αν παλι σου ζητησει 10 ευρω για 4 πλευρες αστο......γυαλοχαρτακι καλο και δε νομιζω να εχουμε αιματα...
Ετσι το κόβω. Πρεπει να είναι μόνο και μόνο που σου ανοίγει το μηχάνημα σε χρεώνει τα λεφτά. Θα πάω να ρωτήσω αυριο και βλέπουμε. Αλλή συμβουλή; Εμφανισιακά τι είναι πιο ωραίο; Διαφανη ή μαυρη σιλικόνη; Εγώ 3 ενυδρεία που έχω, τα 2 είναι με μαυρη παντου κ το τρίτο είναι με κουρμπαριστό μπροστα και το πίσω δεν το έχω προσέξει ποτε να πω την αλήθεια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΒΟΗΘΟ ,ΤΑ ΚΟΛΑΣ ΟΛΑ ΜΕ ΤΙ ΜΙΑ. Με το δαχτυλοσου ελενχεις της κολησεις που εκανες στα τζαμια,η περνεις ειδικες γωνιες, εχει στο πρακτικερ,κανε τα νζαμια 8χιλ.Και μεσα σε ολες τις γωνιες σιλικονη .
Εδω σκεφτομουν για πιο μικρα αλλα λέω οτι θα'ναι μικρό το κέρδος σε σχέση με την ασφάλεια. 8αρια δεν χρειαζεται. Στο 72αρι μου είναι 6αρια (εργοστασιακό).

Διόρθωση. Τελικά θα τα κάνω 4αρια. Ενα 35*30*18 εργοστασιακό που έχω έχει 3αρια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 06-12-10 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-10, 19:16
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Και εγω θα σου προτεινα να μην τα παρεις ροντε τα τζαμια,απ οσο ξερω οταν ειναι ροντε απλα εχουν μεγαλυτερη επιφανεια για να κολλησουν αλλα στα 30-40 λιτρα που φτιαχνεις εσυ ετσι και αλλιως δε θα εχεις καμια τρελη πιεση για να αγχωνεσαι....Απο συμβουλες τωρα αυτο που εχω να σου πω ειναι να προσεχεις αναμεσα στη σιλλικονη να μην παγιδευτουν φυσσαλιδες αερα γιατι θα εχεις προβλημα,οσο για το αν θα βγει ορθη η γωνια οταν τα κολησεις δεν μπορω να σου πω ακριβως τι να κανεις,εγω παντως οταν εφτιαξα το 200αρι μου τα κολλησα με ενα φιλο μου γρηγορα γρηγορα ολα τα τζαμια οποτε το ενα κρατουσε το αλλο στο να εχει τη σωστη γωνια.......δεν ξερω αν αυτο ειναι η λυση αλλα επιασε με εμενα.Καλη επιτυχια και αν θυμηθω τπτ αλλο θα σου πω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-10, 19:19
Το avatar του χρήστη modatso82
modatso82 Ο χρήστης modatso82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

διαφανη ή μαυρη?...τι σου αρεσει εσενα ρε tsoum...με διαφανη τα εκανα και τα δυο εγω....στο ενα μαλιστα στις γωνιες εβαλα κατι ξυλινες γωνιες που εχει στα πρακτικερ για να μην φαινονται οι σιλικονες...στο αλλο δεν εβαλα τπτ....γτ ειχα κανει και καλυτερες και καθαροτερες κολλησεις.....και που εισαι?
5αρι τζαμι σε αυτα τα λιτρα....
__________________
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-10, 19:32
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Χεχε! Ε ναι όντως! Είναι στο γούστο του καθενός.

Πως θα αποφύγω τις φυσαλίδες, και, αμα δημιουργηθεί καμία, απλώς κάνω με το δάχτυλο την σιλικόνη λίγο για να φύγει;

Τι εννοείς "που είμαι";

Σιγουρα για το 5αρι; Σου λεώ πως ενα 35*30*15 έχει 3αρι και το έχω πανω απο 6 μήνες χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-10, 21:23
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Αν δημιουργηθουν φυσσαλιδες τοτε καλυτερα πιεσε το με λιγη δυναμη μηπως και φυγουν αλλιως θα αποδυναμωθει η κοληση,Το ενυδρειο θα εχει μονο 15 υψος?αν ναι με 3αρι εισαι αρχοντας δεσ και μονο σου στο παρακατω λινκ http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-12-10, 21:34
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οχι, λεω πως έχω ένα 35μ*30υ*15π με τριάρι. Και σκέφτομαι μηπως κάνω το 35μ*30υ*30π με 4αρι για να το κάνω λίγο πιο μεγάλο. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ανάγκη στα λεφτα, απλα επειδή θα είναι ενυδρείο καραντίνα/γεννήστρα για το μεγάλο αφρικάνικο που θα κάνω δεν θέλω να ξοδεψω και πολλα...

Κάτι δύσκολο τώρα. Αμα θέλω να κάνω φίλτρο στην πλάτη. Αυτό πώς γίνεται; Κάνω τα χωρίσματα οπως το σαμπ; Θα πρέπει να το κάνω απο την αρχή, όταν το κολλάω όλο ή μπορώ να το προσθέσω πιο μετά;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  930
Μέγεθος:  6,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  1003
Μέγεθος:  30,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-12-10, 23:52
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

με το τζαμι μην τρελενεσε αντεχει μια χαρα το 4αρι,στη θεση ομως μαλλον θα το εκανα λιγο μεγαλυτερο για να εχεις και ποιο σταθερες συνθηκες αφου το θες για γεννηστρα/καραντινα,οσο για το φιλτρο πλατης εξαρταται απο το αν νομιζεισ πως μπορεις να το κολλησεις με ηδη φτιαγμενο ενυδρειο,αν νομιζεις πως θα σε δυσκολεψει τοτε καντο τωρα να τελειωνεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-12-10, 01:20
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Να ετοιμάσω πρώτα το φίλτρο πλάτης με τα κάθετα κομμάτια κτλπ και μετά να κολλήσω τα υπόλοιπα; Αυριο πάω για τα τζάμια.

Κατι διαδικαστικό. Οι τρείς μεγαλες πλευρές (30*35) θα κοπούν σε αυτες τις διαστάσεις. Τα δύο πλαινά που θεωρητικά είναι 30*30, με πεντάρι τζαμι δεν πρέπει να είναι 29*30; Δηλαδή απο τα 30 εκατοστά πλατους βγαίνει 1 που είναι τα δυο τζαμια. Οπως φαίνεται στο σκίτσο περίπου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  13,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-12-10, 01:28
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ακριβως.......Εχεις σκεφτει πως να κανεις την εισοδο για να περναει το νερο απο το ενυδρειο μεσα στα φιλτρα?γιατι χρειαζεσαι και μια τρυπα στο τζαμι που τα διαχωριζει.

Υποψιν,μπορεις να χρησιμοποιησεις και πλαστικο για να κανεις το φιτρο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-10, 01:38
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

παιδια πανω στο συγκεκριμενο αρθρο εχουν πει πως ειναι λαθος το αρονταριστο τζαμι γιατι το γυαλι οταν περναει το διαμαντι και το χαραζει για να κοπει δημιουργουνται πολλες ανωμαλιες ,που οταν το ρονταρει στην συνεχεια οι ακρες λειενονται το 1,5χιλιοστο περιπου απο το γυαλι που χανεις
αν βαλεις τις κοντρες το κερδιζεις και με το παραπανω... θα σας πουνε και τα παιδια εδω που εχουν κατασκευασει ποιο πολλα απο εμενα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-10, 01:43
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikeruless Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως.......Εχεις σκεφτει πως να κανεις την εισοδο για να περναει το νερο απο το ενυδρειο μεσα στα φιλτρα?γιατι χρειαζεσαι και μια τρυπα στο τζαμι που τα διαχωριζει.

Υποψιν,μπορεις να χρησιμοποιησεις και πλαστικο για να κανεις το φιτρο σου.
Για αυτό μάλλον θα του πω να κόψει μια γωνία απο επάνω. μόνο εκεί που θα μπαίνει το σφουγγάρι.

Το σκέφτικα και για πλαστικό. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι είδος πλαστικού, που να το βρω κτλπ. Αφου βρήκαμε παπα, ας θάψουμε 2-3 που λένε! Εκτός αυτού το πλαστικό πως το κολλάω μεταξύ του και μετά πως πάνω στο τζάμι; Εχεις καμια ιδέα τι είδος πλαστικού και που μπορώ να το βρώ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια πανω στο συγκεκριμενο αρθρο εχουν πει πως ειναι λαθος το αρονταριστο τζαμι γιατι το γυαλι οταν περναει το διαμαντι και το χαραζει για να κοπει δημιουργουνται πολλες ανωμαλιες ,που οταν το ρονταρει στην συνεχεια οι ακρες λειενονται το 1,5χιλιοστο περιπου απο το γυαλι που χανεις
αν βαλεις τις κοντρες το κερδιζεις και με το παραπανω... θα σας πουνε και τα παιδια εδω που εχουν κατασκευασει ποιο πολλα απο εμενα
Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς... Κόντρες πάντως δεν θα βάλω γιατί είναι πολύ μικρό το ενυρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-12-10, 10:09
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Οτι οταν ρονταριστει ισιωνει το γυαλι και οι μικροανωμαλιες εξαλιφονται ! Και οτι μετα αν βαλεις κοντρες το κερδιζεις σε ασφαλεια ! Αυτο πιστευω οτι εννοει!

5 τζαμι να σαι ησυχος ! αν ισουν κοντα θα σου εδεινα καμποσα που στεκουν !
Επισης στο λινκ που σου εβαλε ο Μιχαλης εχει ενα προγραμματακι που σου λεει ποσο πρεπει να κοπουν οι πλευρες για να φτιαχτει σωστα !!!

Εμεις , για το ενυδρειο που λεει ο Μικε, καναμε τεραστια λαθη κολλησεις στην εξωτερικη πλευρα του πατου , μικροτερα τζαμια γιατι ο τυπος τα εκοψε λαθος , ψημενα γιατι ηταν απο πρωην παγκο κιλικιου , αστα ...παρα πολλα και ομως...170 λιτρα τρεχουν εδω και κανα 2-3 μηνο χωρις προβλημμα !!!

http://www.facebook.com/photo.php?pi...&id=1569821439
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-12-10, 12:06
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

το ρονταρισμα στην ουσια ειναι μια λειανση που κανουν στην ακρη και στις γωνιες της ακρης για να μην κοβουν και να ειναι λεια αυτη η διαδικασια ομως
επειδη τρωει λιγο γυαλι μικραινει την προς κοληση επιφανεια,για αυτο το λογο οταν πλεον εχει τελειωσει το κολημα των γυρο γυρο πλευρων στον πατο κολαμε αυτα τα φιλετα απο γυαλι να πατανε στον πατο και στην πλευρα, δηλαδη η καθετη πλευρα παταει στον πατο και ειναι και κολημενη απο την μεσα πλευρα στην κοντρα,περα απο αυτο και εγω σε αυτες τις διαστασεις χωρις κοντρες θα το εφτιαχνα με 5 αρι γυαλι ρονταρισμενο ομως ,ελπιζω να βοηθησα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-12-10, 17:21
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τα πήρα τα τζάμια και τελικά δεν τα έκανα ροντέ, αλλα τα τρόχισε στις άκρες και έγιναν λίγο τραχια. Τώρα πάω για σιλικόνη. Καμια προταση για συγκεκριμη μάρκα;

Επίσης με τι χρώμα μπορώ να βάψω τζάμι που θα μπεί μέσα στο ενυδρείο; Οχι χρώμα προφανώς, αλλα τύπο χρώματος. Πλαστικό χρώμα;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-12-10, 18:35
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

μπορουσες να παρεις πλαστικο plexiglass σε οτι χρωμμα θελεις!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-12-10, 21:45
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τελικά με τον Κορδια μιλούσα! Δεν είδα να έχεις αυτός κάτι τέτοιο, αλλα έτσι κ αλλιως δεν θέλω κατι να γυαλίζει αλλα πιο ματ-χρώμα.

Ασχετο: Πιστόλι σιλικόνης έχεις; Γιατί εγώ δεν έχω εδώ
-------------------------
Πηρα Den Braven αδιαφανη. Ο τύπος που την πήρα λέει δεν έχει μαυρη ενυδρειακή στην αγορα ( ). Μου τον έπιασαν τον κ*** λίγο γιατί την πήρα 7¤ αλλα τι να πεις. Για να πάω στο πράκτικερ θέλω ταξί 4-5¤ οπότε...!

Τώρα πρόσεξα πως τα πλαϊνα (29*30) έχουν μια μικρή απόκλιση στην μια γωνία. Ετσι οπως κατεβαίνει το τζάμι κλείνει προς τα μέσα δηλαδή περίπου 2 χιλιοστά. Αυτό έγινε απο το κόψιμο και το τρόχισμα φαντάζομαι. Θα υπάρξει πρόβλημα ε; Πρέπει να τα αλλάξω έ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 07-12-10 στις 21:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-12-10, 23:07
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Νέο ενυδρείο.

Διαστάσεις:

52(μ)*23(π)*23(υ). Τοσο ειναι ο διαθέσιμος χώρος.

Τι πάχος τζάμι; Κόντρες χρειάζεται;(Δεν νομίζω)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-12-10, 00:47
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πήρα τα τζάμια και τελικά δεν τα έκανα ροντέ, αλλα τα τρόχισε στις άκρες και έγιναν λίγο τραχια. Τώρα πάω για σιλικόνη. Καμια προταση για συγκεκριμη μάρκα;

Επίσης με τι χρώμα μπορώ να βάψω τζάμι που θα μπεί μέσα στο ενυδρείο; Οχι χρώμα προφανώς, αλλα τύπο χρώματος. Πλαστικό χρώμα;
Γιώργο αν δεν το κόλλησες το ενυδρείο σου, να πας να κάνεις τα τζάμια ροντέ. Το άρθρο για την κατασκευή ενυδρείου που λέει να μην είναι τα τζάμια ρονταρισμένα είναι λάθος.
Δες και αναφορές που γίνανε για το συγκεκριμένο πράγμα:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=45
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=46
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...88&postcount=8
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...8&postcount=53
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...89&postcount=9
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=10
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-12-10, 01:04
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν ξέρω... Μικρό ειναι μωρα, δεν νομίζω να εχω πρόβλημα. Σε ενα ποστ λέει οτι "σε τζαμια πάχους άνω των 6 χιλιοστών η μείωση είναι αμελητεα" Αρα εγώ που έχω 5αρι, αμα φύγουν απο ενα χιλιοστό απο τα πλαγια μένουν 3 προς κόλληση. Ειναι και τα λεφτα. Ο τύπος θέλει 10¤ για το ροντάρισμα (τελικά πάει με το μέτρο). Υπολογίζω οτι η αλλη κατασκευη θα μου βγεί περίπου 13-15¤ οπότε.... Μισο ενυδρείο φτιάχνω.

Ο Χαλβας αναφέρει οτι ειναι λάθος να ασκούμε πίεση στα τζάμια για να βγάλουν την σιλικόνη. Ισχύει αυτό;

Για την αλλη κατασκευη έχεις κάποια αποψη;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-12-10, 01:23
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την αλλη κατασκευη έχεις κάποια αποψη;
Βάλε τις διαστάσεις στα τετράγωνα, και θα σου βγάλει το πάχος.
http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-12-10, 01:33
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

2mm μου λεει με 2,5 safety και 3 με 3 safety!!! Για τις κόντρες αναρωτιώμουν βασικα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κολλημα ΖΒ smernaros Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 10-07-08 19:03
Αλφάδιασμα Ενυδρείου Minas78 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 07-04-08 14:53
Eρωτηση για κολλημα τζαμιων υπο γωνια! Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 05-09-07 20:47
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΟΛΛΗΜΑ vagga Γλυκό νερό - Γενικά 2 18-03-04 00:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08644 seconds with 14 queries