Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-09, 18:39
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή Αναπαραγωγη Ladigesocypris ghigii


Το καλοκαιρι περισυνελεξα στην Ροδο 5 ατομα του ειδους Ladigesocypris ghigii κοινως γκιζανι , κατα την μεταφορα απεβιωσαν τα 3 απο αυτα ενω τα αλλα 2 μετα απο 1 ημερα σε κουβα με προσθηκη υποτονικου δυαλυματος αλατιου πηραν τα πανω τους

μετα τα εβαλα σε μπουκαλι και αεροπορικως ηρθαν αθηνα

4,5 μηνες μετα εχθες δλδ τα ειδα να ζευγαρωνουν μεσα στον υαλοβαμβακα που ειχα βαλει μπροστα απο το μπλε σφουγγαρι στο φιλτρο τυπου αμβουργου που ειχε το ενυδρειο και ο οποιος ξεκολλησε με τον καιρο και εφερνε βολτες μεσα στο ενυδρειο

λογω περιορισμενου χρονου λογω στρατου δεν τον απομακρυνα με αποτελεσμα να εχει γινει μια μπαλα που φερνει βολτες το ενυδρειο

ημουνα πολυ τυχερος γιατι τα ψαρια ειναι αρσενικο - θυληκο

μπαινουν λοιπον μεσα στον υαλοβαμβακα 2-2 οπως ακριβως τα κιλι οπου αφηνουν αυγα τα θυληκα και ο αρσενικος τα γονιμοποιει

υποθετω οτι αυτο γινεται καποιον καιρο γιατι σημερα ειδα ενα ψαρακι που ητανα δεν ηταν 1,5 χιλιοστο σαν βελονα να κολυμπα στο ενυδρειο

φωτογραφιες δυστηχως δεν εχω βγαλει αν καταφερω θα βγαλω βιντεο απο τους γονεις γιατι οταν βλεπουν την φωτογραφικη κρυβονται





__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-09, 01:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευελπιστω σε μια επιτυχημενη αναπαραγωγη
τι γινεται με αυτο το ψαρι??
υπαρχει δυνατοτητα να συνδραμουμε στην εξαπλωση του? η εστω στην αναπαραγωγη του σε οικιακα ενυδρεια??
λογω ελλειψης χρονου εκανα μια μικρη αναζητηση...αλλα αν γνωριζετε κατι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-09, 01:22
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

απο οτι ειδα εγω ειναι ευκολο

δεν εκανα κατι για να γεννησει σε ενυδρειο 60χ40χ40 το εχω τροφη κανονικη αποξηραμενη φυλλαρακι και κοκκους και αλλαγη τελευταια φορα εκανα εκανα στην προηγουμενη αδεια πριν 2 μηνες αν μεγαλωσω μικρα οποιος θελει ευχαριστως να του δωσω παντως
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-09, 01:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βαλε με στη λιστα..πρωτο σε παρακαλω!!
το ελληνικο βιοτοπικο ηταν πολυ ενδιαφερουσα εμπειρια για μενα και μου εμαθε πολλα. αλλα τα ψαρια ηταν ακαταλληλα πανω απο ενα μεγεθος κι επεστραφηκαν στη φυση....
με το ψαρακι αυτο ευχαριστως χαλαω το 120λιτρο να το κανω στα μετρα τους..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-12-09 στις 01:59
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-09, 01:36
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

οκ μπηκες
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-09, 01:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περιμενουμε φωτο!!!
(κι εγω τα ευχαριστα νεα...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-09, 14:03
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

αυτό είναι να είσαι ψαρακας!!! καταλαβαίνεις αμέσως τι θέλει ένα ψάρι και του προσφέρεις τα καλύτερα.

μπράβο Νίκο!!!!! έτσι και αλλιώς δεν περιμένουμε κάτι λιγότερο από σένα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-10, 21:11
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

επειδη τυχαινει να ειμαι ροδιτης και ειχα παλια ενα κοπαδι γκιζανια (Ladigesocypris ghigii επιστημονικη ονομασια) στο ενυδρειο μου θα ηθελα να σε ρωτησω αν τελικα τα ψαρακια σου επιβιωνουν στο ενυδρειο σου φυσιολογικα γιατι δεν ξερω αν το εχεις ψαξει αλλα αυτο το ψαρι ειναι ππροστατευομενο ειδος υπο εξαφανιση και δεν συνανταται πουθενα σε ολο τον κοσμο εκτος απο την ροδο !!!!
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-10, 23:38
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το ξερω εδω και μερικα χρονια ειχα ξαναπιασει ια ομαδα γκιζανια αλλα τοτε ουτε εγω ειχα καταφερει κατι ουτε αυτοι που τους τα εδωσα μετα , μεχρι Γερμανια πηγαν αν δεν κανω λαθος εκεινα τα ψαρια

αφου αναπαραγονται γιατι να μην ζουν φυσιολογικα ;
παρουσιαζουν ομως διαφορετικη συμπεριφορα οι γονεις και αλλη τα γεννημενα στο ενυδρειο , οι γονεις δεν κολυμπουν πολυ κρυβονται την περισσοτερη ωρα ενω τρωνε πραγματικα γρηγορα , τα μικρα ειναι χαλαρα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-10, 12:37
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

θελεις να πεις οτι προφανως τα μικρα προσαρμοστηκαν στις νεες συνθηκες! παντως στη ροδο πολυ φοβαμαι οτι δεν γινονται σωστες κινησεις για την προστασια του. φετος εψαξα σε 4 διαφορετικα μερη που παλαιοτερα ειχε και ειχα ξεραθει τα 3 ωστε στο 4ο να βρω γκιζανια !!! αληθεια εσυ απο που τα επιασες απο Αρχιπολη ???
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-10-10, 16:07
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Αφού είναι προστατευόμενο είδος υπό εξαφάνιση δεν είναι παράνομο να το περνούμε απο την φύση;
Μη τρέχουμε κ δεν φτάνουμε αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-10-10, 16:21
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

για να ειμαι ειλικρινης δεν ειναι και εντελως νομιμο αλλα ........ σε συγκεκριμενα σημεια στη ροδο λογω της ανθρωπινης παρεμβασης-ρυπανσης και της ξηρασιας η απομακρυνση των ψαριων απο τα επικινδυνα μερη ειναι σωτήρια!
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-10-10, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού είναι προστατευόμενο είδος υπό εξαφάνιση δεν είναι παράνομο να το περνούμε απο την φύση;
Μη τρέχουμε κ δεν φτάνουμε αργότερα.
Ειμαι φανατικα υπερ της διατηρησης ελληνικων ειδων (μονο να μην βρισκονται κατω υπο ιδιαιτερο καθεστως προστασιας λογω εξαφανισης).
Τι ισχυει εδω?
Απο οτι βλεπω στη red list ειναι υπο επιτηρηση ως Vulnerable.
Conservation Actions: Listed in the Annex II of the European Union Habitats Directive and is protected by a Presidential Decree No 67/1981 of the Greek State. It has been the focus of a European Union Life Project.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-10-10, 23:52
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Το θέμα ειναι ότι είναι υπό προστασία επειδη βγήκε μια απόφαση ή γίνεται κάτι για την προστασία του;
Κ δεν νομίζω να είναι υπό εξαφάνιση επειδή πιάνεται για ενυδρείο αλλά λόγω του ότι ο άνθρωπος έχει καταστρέψει τους βιότοπους τους.
Αυτό που μπορούμε να κανουμε εμεις πάντως είναι να μην το πιάνουμε απο τη φύση αλλά να το περνούμε από αναπαραγωγής άλλων χομπυστων όπως ο fishme1.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-10, 00:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα ειναι ότι είναι υπό προστασία επειδη βγήκε μια απόφαση ή γίνεται κάτι για την προστασία του;
Κ δεν νομίζω να είναι υπό εξαφάνιση επειδή πιάνεται για ενυδρείο αλλά λόγω του ότι ο άνθρωπος έχει καταστρέψει τους βιότοπους τους.
Αυτό που μπορούμε να κανουμε εμεις πάντως είναι να μην το πιάνουμε απο τη φύση αλλά να το περνούμε από αναπαραγωγής άλλων χομπυστων όπως ο fishme1.
Η αναφορα εγινε γιατι ειπε "περισυνελεξα στην Ροδο 5 ατομα".
Οσο για το τι κανουν για την προστασια του, δεν μπορουμε να ξερουμε ουτε να προδικαζουμε το αποτελεσμα.
Απο επικοινωνια που ειχα για παρομοιο θεμα με τη λεκτορα του ΑΠΘ και συνεργατη του fishbase.org Δημητρα Μπομπορη ειχα την εξης απαντηση,

Παράθεση:
Χαιρεται.
Σας βρηκα μεσω του http://www.fishbase.gr και του http://ichthyology.bio.auth.gr/
Ειμαι ενας ενυδρειοφιλος που ειμαι απλο μελος και παρακολουθω ενα φορουμ σχετικο με ενυδρεια.
Τις δυο τελευταιες μερες αναπτυχθηκε μια διαμαχη με αφορμη τη περισυλλογη 20 ατομων γονου ενος ψαριου στην Αλεξανδρουπολη απο περιοχη που απειληται με μολυνση κλπ.
Τα ψαρακια ηταν σε γουρνες που ειχαν αποκοπει απο το ποταμι, με πολυ πιθανο αποτελεσμα το θανατο τους.
Ο φιλος συνχομπιστας τα περισυνελλεξε με σκοπο να προσομοιωσει (οσο μπορει να γινει κατι τετοιο σε κλειστο συστημα) τον βιοτοπο τους σε χημεια νερου, θερμοκρασια και περιβαλλον και αν μπορεσει να τα μεγαλωσει τοσο οσο να μπορει να τα αφησει στον κυριως ποταμο.
Υπηρξαν αντιδρασεις απο αλλους χομπιστες οτι επεμβαινει στη φυση κλπ
Ο ιδιος επιβεβαιωσε οτι η περιοχη απειλειται με οικολογικη καταστροφη και τα ψαρακια ηταν καταδικασμενα.
Μπορειτε εσεις να μου δωσετε την εγκυρη αποψη σας, αν επιτρεπεται να γινεται μια τετοια κινηση και αν μπορει ενας χομπιστας (με την καταλληλη υποδομη και γνωση) να βοηθησει σε τετοιες καταστασεις ισως και ειδη που απειλουνται με εξαφανιση.
Πως θα μπορουσε αληθεια να βοηθησει ενας ενυδρειοφιλος?
Αν γινεται να κοινοποιησω την θεση σας στο φορουμ με καποιο τροπο, θα ηταν χρησιμο ή αν θελετε μπορειτε να στειλετε ενα μηνυμα εσεις ή καποιος βοηθος σας, στο φορουμ.
Το θεμα βρισκεται εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25733
Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση οποια και αν ειναι.
Με εκτιμηση
Σπυρος Δελτα (delta66).


Σπυρο για να πάρει κανείς επίσημη θέση και να μπορεί να τεκμηριώσει την άποψή του θα πρέπει να είναι γνώστης όλων των γεγονότων και κυρίως της κατάστασης που επικρατεί στη συγκεκριμένη περιοχή. Φυσικά το σημαντικότερο είναι να γνωρίζει κανείς το είδος του ψαριού, την κατάσταση του πληθυσμού του (τοπικά και σε επίπεδο χώρας), τους κινδύνους που πιθανόν διατρέχει και από τι απειλείται. Μη γνωρίζοντας λοιπόν όλα αυτά δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο. Αν πρόκειται για το κουνουπόψαρο που αναφέρεται στην ιστοσελίδα που μου έστειλες φυσικά και δεν αξίζει ο κόπος να το συζητάμε. Αν πρόκειται για γόνο καποιου ενδειμικού είδους φυσικά και οι χειρισμοί πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί και κάτω από συγκεκριμένη καθοδήση. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι τέτοιες ενέργεις πρέπει να γίνονται αποσπασματικά και χωρίς σχεδιασμό. Εναλλακτικά ο φίλος σου θα μπορούσε να πάρει το γόνο και να τον μεταφέρει στο ποτάμι απ΄οπου λεει ότι είχαν αποκοπεί αυτές οι νερολακούβες και να τα επελευθερώσει σε πιο ασφαλές περιβαλλον, στο φυσικό τους σύστημα. Είμαι ομως απόλυτα κατηγορηματική ότι δεν μπορούμε να αποκόβουμε ολόκληρο τον πληθυσμό από ένα σύστημα για να τον μεταφέρουμε σε ενυδρείο.
Φιλικά
Δήμητρα
Σιγουρα ο συλλογος θα εχει κι αλλες πληροφοριες για τη νομιμοτητα διατηρησης του συγκεκριμενου ψαριου και θα μας λυσει τις αποριες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-10, 00:33
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

λογικα παρανομα τα εχω στο ενυδρειο αν και ποσως με ενδιαφερουν οι κανονισμοι ενος κρατους που παρανομει σε περιβαλλοντικα θεματα εις βαρος των πολιτων του και του ιδιου του περιβαλλοντος

οταν σταματησουν και οι αλογιστες γεωτρησεις για να μενει και νερο ωστε να κυλα και επιφανειακα αντι να ξερενονται οι κοιτες των ποταμων σε ενα νησι που καθε καλοκαιρι πρεπει να συντηρησει ενα καρο τουριστες (καποτε τουλαχιστον) το ξανασυζηταμε

αναπαραγωγη τουλαχιστον σε επιπεδο χομπυ μαλλον δεν εχει ξαναγινει και για να γινει κατι ωστε να διαδοθει το ειδος μεσω χομπυστων θα πρεπει να μαζευτουν μερικα ατομα να εχουμε συνολο καμια 100αρια ψαρια και να αρχισουμε την διαδικασια

εγω καταφερα και μεγαλωσα δυο ατομα και μεχρι να βρω το πως εχασα πολυ γονο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-10-10, 01:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μακαρι να υπαρξουν συντονισμενες ενεργειες (αμφιβαλλω λιγο γιαυτο) ωστε να μη χαθει το ειδος.
ευχομαι ομως πραγματικα...επειδη ξερουμε σε ποια χωρα ζουμε, ανθρωποι με γνωση και πειρα να αποτολμησουν την αναπαραγωγη του ειδους σε ενυδρεια...γιατι ισως πολυ συντομα να μπορουμε να αντικρυζουμε τα ψαρακια αυτα μονο πισω απο το τζαμι στο σαλονι μας.

υ.γ. η κυρια Δημητρα τα λεει πολυ καλα. αν ετυχε και παρακολουθησε το ποστ εχει πλεον και ολες τις πληροφοριες που ζητησε.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 11-10-10 στις 15:29
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-10-10, 02:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αποψη μου ειναι οτι με συντονισμενες προσπαθειες, οι ευσυνείδητοι και εμπειροι χομπιστες μπορουν να συμβαλουν πολυ και στη διασωση ενος ειδους.

Αναμενω με ενδιαφερον τα αποτελεσματα της προσπαθειας σου fishme1 και ευχομαι καλη επιτυχια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-03-14, 21:54
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Smile

Μετα απο πολυ καιρο χαιρετω παλιους και νεους χομπυστες . Με το χομπυ δεν ασχολουμαι πια , εχω μονο ενα ενυδρειο αυτο με τα γκιζανια τα οποια γεννησανε και παλι και για αυτο ξεθαβω παλι το συγκεκριμενο θεμα καθως εχω πανω απο 50 - 60 γκιζανακια απο τρεις διαδοχικες γεννες κρινοντας απο την διαφορα μεγεθους του γονου .

Αν λοιπον καποιος θελει γκιζανια μπορω να του δωσω .
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-03-14, 22:01
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Που σαι ρε Νικολακη?

Νικο,πες και συνθήκες διατηρησης για να ξερει οποιος ενδιαφερεται τι πρεπει να κανει...
Επισης αν μπορουν να μπουν σε κοινωνικο ενυδρειο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-03-14, 22:14
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Γεια σου Δημητρη ( ; ) καλα θυμαμαι ; βλεπω οτι αρκετοι παλιοι ασχολειστε ακομα καλο αυτο .


Ειναι ευκολα ψαρια , νερο δικτυου , αλλαγες νερου αυστηρα χωρις αντιχλωριο γιατι τα στρεσσαρει και σκοτωνει και τον γονο , θερμοκρασια δωματιου (5 εως 30 + βαθμους κελσιου συνανταμε στο φυσικο τους περιβαλλον ) . Οταν πεφτει η θερμοκρασια πεφτει και ο μεταβολισμος τους και γινονται νωχελικα οποτε ταιζουμε λιγοτερο , μολις μπει η ανοιξη και αρχισει να ζεσταινεται το νερο γινονται και παλι δραστηρια και αναπαραγονται . Δεν ειναι επιθετικα αλλα ειναι ψαρια κρυου νερου και τρωνε τα περισσοτερα φυτα , με χρυσοψαρα πιστευω οτι θα μπορουσαν να μπουν .
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-03-14, 23:08
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

με ενδιαφερει πολυ το στησιμο ενος ελληνικου βιοτοπικου, γυρναει στο κεφαλι μου τουλαχιστον 2 χρονια τωρα. (τωρα ετοιμαζω το στησιμο 2 ακομα ενυδρειων, ενα στο σαλονι 250λιτρο φυτεμενο και ενα που θα μπει στο υπνοδωματιο blackwater με απιστογραμμα). θα το κανω και αυτο καποια στιγμη και πιστευω να μην αργησει.
ειμαι τυχερος γιατι εδω που μενω μπορω να βρω μεγαλη ποικιλια ελληνικων υδροβιων φυτων και απο ψαρια μπορω να βρω το αττικοψαρο, αν και εχω αρκετο καιρο να δω καποια.
εννοειται οτι μολις στηθει το ελληνικο θα μιλησουμε και για τα γκιζανια. το νερο της βρυσης μου εχει gh 22, kh 21 ph 7,6, μηπως θελουν πιο μαλακο νερο? μετρησεις απο τα ποταμια της περιοχης μου δεν εχω αξιωθει να παρω ακομα.

αν σου ειναι ευκολο βαλε καμμια φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-03-14, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως τον.
Με ενδιαφερει να συμβαλω στη διασωση/διαδοση του ειδους.
Εχω μεν 500λιτρα με δυο Fancy χρυσοψαρα (που δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω), αλλα φοβαμαι μηπως τα γκιζανια γινουν μεζες, οσο μεγαλωνουν τα χρυσοψαρα και χωρανε στο στομα τους. (αν και ειναι ηδη μεγαλα).
Τι μεγεθος ειναι (και διαμετρο σωματος) περιπου και σε τι μεγεθος φτανουν τα ψαρακια?

Η σκεψη για την προταση και η αποφαση φυσικα δικη σου.

ΥΓ κανω αποχλωριωση μεσω εξατμισης σε δοχειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-14, 09:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι ευκολα ψαρια , νερο δικτυου , αλλαγες νερου αυστηρα χωρις αντιχλωριο γιατι τα στρεσσαρει και σκοτωνει και τον γονο , θερμοκρασια δωματιου (5 εως 30 + βαθμους κελσιου συνανταμε στο φυσικο τους περιβαλλον ) . Οταν πεφτει η θερμοκρασια πεφτει και ο μεταβολισμος τους και γινονται νωχελικα οποτε ταιζουμε λιγοτερο , μολις μπει η ανοιξη και αρχισει να ζεσταινεται το νερο γινονται και παλι δραστηρια και αναπαραγονται . Δεν ειναι επιθετικα αλλα ειναι ψαρια κρυου νερου και τρωνε τα περισσοτερα φυτα , με χρυσοψαρα πιστευω οτι θα μπορουσαν να μπουν .
Με ενδιαφέρουν τέτοιου είδους ψάρια.
Μπορούν να μπουν σε ενυδρείο 40 Χ 40 Χ 40 ;
Ετοιμάζεται η μετακόμιση των χρυσόψαρων σε μεγαλύτερο και δεν θα ήθελα αυτό να μείνει άδειο. Επίσης να πω πως το ενυδρείο που θέλω να τα βάλω θα είναι σε εξωτερικό χώρο, σε ταρατσόκηπο συγκεκριμένα.
Το ενυδρείο είναι αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74538
Η αντιχλώριωση γίνεται σε βαρέλι με αντλία 400 l/h σε DIY φίλτρο με άνθρακα και σπάνια με αντιχλώριο σε έκτακτες περιπτώσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-03-14, 22:55
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων

αν σου ειναι ευκολο βαλε καμμια φωτο.
Ειναι τα ιδια ψαρια , μπορεις να τα δεις στο βιντεο εδω : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53043 και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37449
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-03-14, 18:55
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Σπυρο (delta) τα ψαρακια ειναι ακομα μικρα 2-3 εκ τα μεγαλυτερα. Τα θυληκα γινονται μεγαλυτερα απο τα αρσενικα φτανοντας περιπου τα 8 εκατοστα , αν θα τα φανε τα χρυσοψαρα δεν ξερω να σου πω αν και ειναι γρηγορα ψαρια , πηδανε ομως εξω απο το νερο οποτε ισως γινει κατι τετοιο αν τα κυνηγησουν τα χρυσοψαρα .

Takis gt νομιζω οτι οι διαστασεις του ενυδρειου σου ειναι μικρες , νομιζω οτι το ελαχιστο για μια ομαδα 5-6 ατομων του ειδους ειναι ενα ενυδρειο με μηκος 60 εκατοστα και αυτο για να μπορουν να κολυμπουν .

Χρηστο οταν κανεις το ενυδρειο στειλε μου ενα πμ να συννενοηθουμε .

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα ειχαμε γιατρους αυτη τη περιοδο και δεν προλαβαινα .
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-03-14, 18:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Takis gt νομιζω οτι οι διαστασεις του ενυδρειου σου ειναι μικρες , νομιζω οτι το ελαχιστο για μια ομαδα 5-6 ατομων του ειδους ειναι ενα ενυδρειο με μηκος 60 εκατοστα και αυτο για να μπορουν να κολυμπουν .
Ευχαριστώ fishme, θα ψάξω για κάτι άλλο τότε.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-03-14, 23:04
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εννοειται οτι θα μιλησουμε μολις στηθει το ενυδρειο. αυτο που φοβαμαι ειναι οτι επειδη τα φυτα θα ειναι απο ποταμακια της γυρω περιοχης, μηπως υπαρξει καποιο προβλημα ασθενειας με τα γκιζανια που ειναι γεννημα - θρεμα ενυδρειου, αν και στα ενυδρεια μου ζει και βασιλευει εδω και πανω απο ενα χρονο ελληνικο κερατοφυλλο, χωρις καμμια επιπτωση σε κανενα ψαρι. βεβαια μεχρι να το βαλω, το κρατησα μονο του σε λεκανη στο μπαλκονι 4-5 μηνες προσθετοντας νερο. θα πρεπει να το ψαξω λιγο.

ετσι ενημερωτικα, σε βολτα που εκανα σημερα σε ποταμακι της περιοχης μου με τρεχουμενο νερο ειδα σημερα παρα πολλα αττικοψαρα (ευτυχως υπαρχουν ακομα), ειχα παρα πολυ καιρο να δω καποια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγη Δισκων Pritanis Δίσκοι 85 09-03-22 10:16
αναπαραγωγη κοι.πως;;; asteris_veroia Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 22-05-08 13:40
Αναπαραγωγη LDA 25? netblues Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 25-06-07 10:08
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ KOI kingelvis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 13-06-07 07:36
αναπαραγωγη deMetrIs Bettas 15 10-10-05 23:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09692 seconds with 13 queries