Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-16, 23:29
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 350 ΛΤ ΚΑΙ ΒΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΗΔΕΝ!

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από 6 μήνες που τρέχω το πρώτο μου 60λτρο σκέφτομαι να φτιάξω ένα αρκετά μεγαλύτερο. Χρονικοί περιορισμοί δεν υπάρχουν, όπως με πάει.

οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι περίπου 1,40 * 0,5 * 0,5. Απ ότι έχω διαβάσει, για ύψος από 0,60 και πάνω απαιτείται μεγαλύτερο πάχος τζαμιού και επίσης το 0,60 ύψος ίσως με δυσκολέψει στην συντήρηση (το συνολικό ύψος βάσης + ενυδρείου σκέφτομαι να είναι στους 130 πόντους) ενώ και οι απαιτήσεις σε φωτισμό ανεβαίνουν.

αρχικά θέλω να ασχοληθώ με την κατασκευή της βάσης. έχω στην κατοχή μου ένα κομμάτι διαστάσεων 180 * 80 * 4 cm από το κεφαλάρι του κρεβατιού που είχα παραγγείλει και μου ήρθε ελλατωματικό (δείτε φωτό). Το έχω χρόνια και πραγματικά θέλω να μου αδειάσει την γωνιά! είναι ασήκωτο! Είναι από μελαμίνη αν δεν κάνω λάθος. θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για την κατασκευή του σκελετού της βάσης για κολώνες διαστάσεων 4*6*υψος?

αν ναι, θα μπορώ να κάνω δουλειά αν αγοράσω αυτό το δισκοπρίονο:
http://www.skroutz.gr/s/9207078/Skil-5166GR.html

η τιμή του είναι σχετικά προσιτή για το μπάτζετ μου και φαίνεται εντάξει.

τι λέτε?

ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160822_215347 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  613
Μέγεθος:  19,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-16, 23:40
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δεν το πας να στο κοψουν ισια και να σου κολησουν και pvc....με το δισκοπριονο,πρεπει να φτιαξεις οδηγο και ειδικο δισκο για μελαμινη..και μετα ταινια και σιδερωμα...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-16, 23:46
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

την ταινία και το σιδέρωμα δεν τα κατάλαβα! χαχα
είναι ασήκωτο ρε γμτ, μένω στον 2ο, στο ασανσερ δεν χωράει, στο αμάξι δεν έχω σχάρα και πρέπει και να αγγαρέψω και κανα φίλο. πες ότι το κατεβάζω, το κόστος για τα μεταφορικά και τις εργασίες που θα πληρώσω θα είναι λογικά περισσότερο από το δισκοπρίονο. στην συσκευασία είδα ότι παρέχονται και οι ράγες για την ευθεία κοπή. τα άλλα που αναφέρεις τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-16, 06:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δες μήπως έχει κάποιος φίλος σου δισκοπρίονο, γιατί θα δώσεις καμια 70αρια Ευρώ και η αξία του ξύλου είναι πολύ μικρότερη, οικονομικά σε συμφέρει να πάρεις καινούριο κομμάτι ξύλο, και θα είναι και ντυμένο περιφερειακά, εκτός και το δισκοπρίονο το θες και για άλλες δουλειές και θα το έπαιρνες έτσι και αλλιώς.
Τώρα αν το κόψεις εσύ θέλει κάποια προσοχή,
κατα αρχή πρέπει να δεις αν ο δίσκος είναι κατάλληλος για μελαμίνη και όχι για ξύλα γενικότερα, γιατί κόβοντας θα σου κάνεις σπασιματάκια στο σημείο του κοψίματος,
μία λύση είναι να βάλεις χαρτοταινία και στις 2 πλευρές στο σημείο που θα κοπεί και θα μειωθεί αρκετά αυτό το σπάσιμο που γίνεται,
το επόμενο είναι να κοπεί ίσια, και συνήθως δεν γίνεται πάντα, γιατί άλλο το κόψιμο με το χέρι και άλλο με δισκοπρίονο πάγκου ή κάθετο με οδηγό,
και μετά να πάρεις ταινία να κολλήσεις στο σόκορο (το σιδέρωμα που σου είπε ο Βασίλης/Bill Samos), και τη ταινία αυτή τη κολλάμε με σίδερο σιδερώματος, και αν είναι πιο φαρδιά τη κόβουμε με ράσπα/λίμα ή με φαλτσέτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-16, 11:47
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το αγόρασα τελικά το δισκοπριονο μαζί και έναν δίσκο για μελαμινη αλλά και για άλλα υλικά (multi material της Bosch). Όλο και σε κάποια άλλη μελλοντική κατασκευή θα χρειαστούν.
Αν οι διαστάσεις του ξύλου για τα πλαίσια πάνω κάτω και για τις κολώνες και τα ενισχυτικα ειναι 4*6 cm πιστεύεται θα είμαι εντάξει?
Απ ότι έχω δει σε διάφορα θέματα αλλά και βίντεο, το σταντ αφού γινει ο σκελετός, επενδυεται εξωτερικά με φύλλα κοντρα πλακέ για να βαφτει στη συνέχεια. Το σιδερωμα λογικά δεν είναι απαραίτητο σωστά?
¶σχετο και σχετικό μαζί. Ρώτησα έναν τζαμα που είδα τυχαία για τζάμια extra clear 3 τεμάχια των 1,4*0,5*0,5 και 2 τεμάχια των 0,5*0,5, ρονταρισμενα. Η τιμή που μου έδωσε είναι στα 250. Κόντρες κτλ τα βρίσκουμε. Πως σας φαίνεται η τιμή?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-16, 23:32
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

καλησπέρα,

το project προχωράει, καλώς θέλω να πιστεύω.
οι τελικές διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 142Χ52Χ60(Υ) και θα προσπαθήσω να το κάνω όσο πιο malawi γίνεται! από τις καλοκαιρινές διακοπές "προμηθεύτηκα" κυκλαδίτικη ψιλόκοκκη άμμο και πέτρες που πιστεύω θα ταιριάζουν.
πριν το ενυδρείο είναι φυσικά η βάση. το ύψος αυτής είναι 75 cm και για τον σκελετό, αρχικά χρησιμοποίησα το πάνελ που είχα όπου έκοψα κομμάτια 4Χ7cm και στην συνέχεια, συμπλήρωσα με καδρόνια από πράκτικερ 38Χ74mm.

Τώρα είμαι στο στάδιο της επένδυσης της βάσης και του πάτου του ενυδρείου. Για τον πάτο σκέφτομαι ένα φύλλο κόντρα πλακέ "οκουμέ" 15mm από leroy merlin ενώ στα πλαινά φύλλα πάχους 10mm. Για την μπροστινή όψη που θα φτιαχτούν και τα ντουλάπια, 15mm. Για τον πάτο πιστεύεται ότι είναι οκ ή να πάω σε πιο χοντρο? επίσης, πάνω από το κόντρα πλακέ πρέπει να βάλω και dow ή δεν είναι απαραίτητο? ρωτάω γιατί αν μπεί θα πρέπει να καλυφθεί (μαζί με το κόντρα πλακέ) από την περιμετρική επένδυση της βάσης και το σκ που έρχεται θα έχω χρόνο να ασχοληθώ.

ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160907_213706 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  546
Μέγεθος:  32,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160910_111308 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  545
Μέγεθος:  36,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160910_150106_001 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  44,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160915_210850 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  590
Μέγεθος:  45,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-16, 16:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Μπραβο φιλε μου ωραια κατασκευη εκανες!!Και φαινεται αθανατη
Περιμενουμε και τη συνεχεια με φωτο
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-16, 17:37
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε, καλή αρχή με την κατασκευή σου. Τώρα είδα το θέμα και εχω την εντύπωση οτι η χρήση μελαμίνης στο σκελετό της βάσης μπορεί να είναι λάθος. Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω οτι θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις μασίφ ξύλο, δοκαράκια. Δες το αυτό και πάρε καμία γνώμη ακόμα πριν προχωρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-16, 23:37
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

για τα πλαίσια και τα κάθετα σε αυτά δοκάρια το έψαξα με τον κολλητό μου που είναι πολιτικός μηχανικός. σαν αντοχή είμαστε εντάξει, προσοχή θέλει να μην βραχούν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-16, 00:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ωραια η βαση!
Δεν εχω δοκιμασει ξυλο σε τετοια βαρη(γιατι το φοβαμαι) , ελπιζω ολα να πανε οπως τα θες!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-16, 08:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotron Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν αντοχή είμαστε εντάξει, προσοχή θέλει να μην βραχούν.
Στα εμφανή τμήματα της μελαμίνης θα πέρναγα ένα μονωτικό βερνίκι. Με τα ενυδρεία δεν ξέρεις από που θα σου έρθει το νερό
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-16, 11:25
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ναι , βερνικι εμποτισμου για ξυλο , οπωσδηποτε!!!
Υπαρχει και μαυρο βερνικοχρωμα , την περνας 2 χερια ολη και εισαι οκ (απο υγρασια)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-16, 11:26
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Τελεια, σας ευχαριστώ πολύ! Σήμερα που θα πάω για ξυλεια θα προμηθευτώ και βερνικι. Αρχική σκέψη ήταν να βάλω duct tape. Την βρήκα σε μαύρο χρώμα και την αγόρασα αλλά το βερνικι καλύτερα.

Για τα κόντρα πλακέ από λιροι Μέριλιν, γνωρίζετε αν το κόστος είναι ανά τετραγωνικό 'η αναλογα με τα φύλλα των 125*250 που έχουν?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-16, 14:28
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotron Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα κόντρα πλακέ από λιροι Μέριλιν, γνωρίζετε αν το κόστος είναι ανά τετραγωνικό 'η αναλογα με τα φύλλα των 125*250 που έχουν?
Χρεώνουν με τα μετρά ακριβώς που θα πάρεις εσύ.
Δες και λίγο εδώ αν και δεν είναι πολύ πρόσφατο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90515

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 17-09-16 στις 14:44
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-16, 22:58
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

να΄σαι καλά stan, όπως τα λες είναι. με το μέτρο που θα πάρεις χρεώνουν. Ένας περιορισμός υπάρχει, δεν κόβουν τμήματα κάτω από 10 εκατοστά, για λόγους ασφαλείας.
στην δική μου περίπτωση, χρειάστηκα κάποια κομμάτια των 5.5, τα πήγα σε έναν εξυπηρετικότατο επιπλοποιό στο περιστέρι (http://www.gonidakis.gr/gonidakis/) και πραγματικά τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Αγόρασα τα κοντρα πλακέ (σημύδα τελικά) στις διαστάσεις που είχα υπολογίσει και ξεκίνησα το βίδωμα. εκεί διαπίστωσα κάποιες λάθος μετρήσεις που είχα κάνει αλλά ήταν πλέον αργά. έπρεπε ή να αλλάξω το σχέδιο (από βιντεο diy στο youtube) ή να μην κάνω τίποτα όοολη την Κυριακή για να ξαναπάω στα leroy. ρίσκαρα και επέλεξα το πρώτο. Αφού παιδεύτηκα για να βάλω σωστά τους μεντεσέδες (άνοιξα τις τρύπες στα φύλλα με το τρυπάνι!) και μετά από διάφορες προσπάθειες για να "κρύψω" ατέλειες, σφάλματα στις μετρήσεις, στα κοψίματα κτλ, το αποτέλεσμα είναι αυτό των φωτογραφιών που επισυνάπτω.

επόμενο στάδιο το τρίψιμο με γυαλόχαρτο, αστάρι και μετά χρώμα ή κάνω λάθος?
τρίψιμο ξύλου: με 100στάρι γυαλόχαρτο κάνει ή προτείνεται διαφορετικό?
αστάρι - χρώμα: νερού ή διαλύτου?
τρίψιμο μετά το αστάρι με 260 ή πιο ψιλό?
προτάσεις για ποιότητα / μάρκα χρώματος?

ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160918_120523 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  506
Μέγεθος:  39,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160918_184351 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  476
Μέγεθος:  26,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160919_222015 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160919_222034 (Medium).jpg
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  37,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-16, 23:37
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παρα πολυ καλη...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-16, 21:29
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους!

η πρώτη φάση του project σχεδόν ολοκληρώθηκε.
Μετά την συναρμολόγηση των..δομικών υλικών σειρά είχε το στοκάρισμα και τρίψιμο όλων των επιφανειών.
στη συνέχεια πέρασμα ένα χέρι με βελατούρα, τρίψιμο με αρκετά πιο ψιλό και πέρασμα 2 χέρια με λαδομπογιά.
Αν και ασχολήθηκα πρώτη φοράμε τέτοιου είδους εργασίες, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

Τώρα είμαι στην φάση αναζήτησης προσφορών για τα τζάμια του ενυδρείου. 10ρι με κόντρες πάνω κάτω όπως στις φωτό. πιστεύεται θα είναι οκ? έκανα κάποια φάλτσα στις πάνω κόντρες για τους σωλήνες των αντλιών και των καλωδίων κτλ. η ακμή των 2 εκατοστών είναι ικανή να πληγώσει το τζάμι και να έχω σπασίματα ή δεν το νοιάζει?

επίσης, οι πάνω κόντρες τι απόσταση πρέπει να έχουν από την μέγιστο ύψος του ενυδρείου? διαβάζοντας διάφορα σχετικά θέματα, οι περισσότεροι τις έχουν στα 5 εκατοστά. εσείς?

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160924_124846.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  38,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160925_110508.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  35,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΚΑΤΩ_ΚΟΝΤΡΕΣ.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  24,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΑΝΩ_ΚΟΝΤΡΕΣ.jpg
Εμφανίσεις:  426
Μέγεθος:  25,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160927_200455 (Small).jpg
Εμφανίσεις:  481
Μέγεθος:  30,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-16, 11:37
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

μπράβο πολύ ωραία δουλειά!!!
θα έλεγα την μελαμίνη ΠΟΛΛΑ χέρια γιατί σίγουρα θα πέσουν νερά.. μην σου πώ βερνίκι στοκο και παλι βερνίκι γιατί θα θέλεις απειρα χέρια να κλείσεις τους πόρους... σίγουρα θα πέσουν νερά και ειναι αμαρτία σε 2-3 χρόνια να έχεις σκασίματα στο σκελετό της βάσης. Είναι πανέμορφη η δουλεία που έχεις κάνει αξίζει να κουραστείς λίγο παραπάνω για αυτό το κομμάτι αν και δεν θα φαίνετε σε κανένα
Για ταινία και σιδέρομα δεν ξέρω πόσο το αδιαβροχοποιεί αλλά 100% δύσκολο νομίζω εκτος και το περάσεις μετα με κάτι μονοτικό πανω απο την ταινία (ίσως ποιο ευκολο)

δεν νομίζω πως παίζει ρόλο το πόσο κάτω θα βάλεις τις κόντρες...
απλά άσε λίγο αέρα για τυχον νερά πουθα πέφτουν πάνω να μην πέφτουν έξω αλλά μέσα στο ενυδρείο...
Μην ξεχνάς οτι δεν θα θέλεις να τις βλέπεις ή να ειναι μέσα στο νερό οπότε όσο ποιο χαμηλα τις βάλεις τόσο μικραίνει το "κάδρο" του ενυδρειου που θα βλέπεις... (σκέψου και τα λάστιχα-σωλήνες για φιλτράρισμα)
(και το διαβολάκι πανω απο το κεφάλι σου σκέφτεται: μήπως να σκεφτείς sump πριν παραγγείλεις τζάμια? )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-16, 18:59
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω πολυ για τις παρατηρήσεις σου.
Νομίζω δεν είμαι έτοιμος για sump. Αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες να έχω διαρροή, πολλοί οι σύνδεσμοι, οι φλατζες κτλ. Εξάλλου είναι το πρώτο ενυδρείο που φτιάχνω και η μικρή μου εμπειρία με οδηγεί σε πιο σιγουρες και εύκολες λύσεις!
Για την μελαμινη η αλήθεια είναι ότι το έχω λίγο άγχος. Έχει περισσεψει βελατουρα και σκέφτομαι μετά από άλλο ένα χέρι βερνικι να περάσω βελατουρα μετά χρώμα και πάλι βερνικι. Όλο και κάτι θα πετύχω τι λες?
Για τις πάνω κόντρες διάβασα ότι για να μην ξεραθει η σιλικόνη τους και χάσουν την λειτουργικοτητα τους θα πρέπει να είναι μέσα στο νερό. Σίγουρα σε όποιο ύψος κι αν μπουν, θα πρέπει να καλυφθούν από το καπάκι που αργότερα θα πρέπει να φτιάξω.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-10-16, 13:22
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotron Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω πολυ για τις παρατηρήσεις σου.
Νομίζω δεν είμαι έτοιμος για sump. Αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες να έχω διαρροή, πολλοί οι σύνδεσμοι, οι φλατζες κτλ. Εξάλλου είναι το πρώτο ενυδρείο που φτιάχνω και η μικρή μου εμπειρία με οδηγεί σε πιο σιγουρες και εύκολες λύσεις!
Φαινομενικά μπορεί να είναι έτσι...
Αν το ψάξεις όμως και κάνεις σωστή κατασκευή σίγουρα σε περίπτωση ατυχήματος το νερό στο πάτωμα σε περίπτωση εξωτερικών φίλτρων θα είναι πολύ περισσότερο απο οτι με sump...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-10-16, 13:24
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαινομενικά μπορεί να είναι έτσι...
Αν το ψάξεις όμως και κάνεις σωστή κατασκευή σίγουρα σε περίπτωση ατυχήματος το νερό στο πάτωμα σε περίπτωση εξωτερικών φίλτρων θα είναι πολύ περισσότερο απο οτι με sump...
+1
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-10-16, 21:56
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Στο επόμενο ίσως το δοκιμάσω. Τώρα προετοιμαζομαι ψυχολογικά (!!!!) για την κολληση των τζαμιων την Κυριακή. Με προβληματιζει λίγο η τοποθέτηση των κάτω καθετων κοντρων.

Τις έκοψα ακριβώς στα 40 cm και μαζί με το πλάτος των δύο μεγάλων κατά μήκος, έρχονται ακριβώς στα 50 cm όσο το εσωτερικό πλάτος. Θα χωρέσουν η θα πρέπει να τις κόψω λιγακι να έχουν αέρα? Η εμπειρία σας τι δείχνει? Θέλουν αέρα η υπάρχουν περιθώρια κάποιων χιλιοστών?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-10-16, 07:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το μυστικό είναι να μην ακουμπάνε τα τζάμια μεταξύ τους,
να υπάρχει έστω και μια μικρή φλούδα σιλικόνης μεταξύ τους,
αν ακουμπάνε θα σπάσουν.
Τις κόντρες μπορείς να τις φας και με ένα χοντρο γυαλόχαρτο,
προσοχή στα κρυσταλάκια,
να φορας γάντια και μετά να σκουπίσεις.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-10-16, 20:49
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Ετριψα λιγακι σήμερα με γυαλοχαρτο και όντως αφαιρέθηκε κάτι τοις. Σ ευχαριστω πολυ Τάκη.
Κάτι άλλο : κατά το κόλλημα των τζαμιων, η χαρτοταινια θα τα κρατήσει μεταξύ τους όσο χρειάζεται η λόγω βάρους να αγοράσω κάτι τέτοιο : https://www.leroymerlin.gr/gr/ergale...75mm-61547654/




Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-10-16, 20:56
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Οι πιο πολλοί που φτιάχνουμε ενυδρεία, βάζουμε χαρτοταινία και κάνουμε μια χαρά την δουλειά μας (μιλάω για σχετικά μικρά ενυδρεία κυρίως)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-10-16, 21:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κρατάει η χαρτοτανία, οι γωνιές όμως είναι καλύτερες, γιατι σχηματιζουν ορθη γωνία ,
είναι και γωνιάστρα ταυτόχρονα δηλαδή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-10-16, 00:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotron;969553
Κάτι άλλο : κατά το κόλλημα των τζαμιων, η χαρτοταινια θα τα κρατήσει μεταξύ τους όσο χρειάζεται η λόγω βάρους να αγοράσω κάτι τέτοιο : [url
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/sfigtires-/goniakos-sfigktiras-me-megisto-anoigma-75mm-61547654/[/url]




Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Ο σφιγκτηρας που αναφερεις ειναι για τζαμι 75mm εσενα τα τζαμια σου ειναι πιο χοντρα,οποτε δεν θα σου κανει..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-16, 11:00
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Καλημερα,
Πιστεύω θα κάνουν γιατί οι σφικτηρες αυτοί κάνουν για πάχος εως 7,5 cm ενώ τα τζάμια που θα κολλήσω έχουν πάχος 1 cm
Για το κράτημα χαμηλά, πάνω από τον πάτο, λέω να χρησιμοποιήσω ιμάντα με καστανια αντί για ταινία.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-10-16, 11:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-10-16, 11:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotron Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το κράτημα χαμηλά, πάνω από τον πάτο, λέω να χρησιμοποιήσω ιμάντα με καστανια αντί για ταινία.
Οχι βρε συ, δεν θέλουν τόσο δύναμη, η χαρτοταινία φτάνει,
απλά να τα συγκρατεί, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω,
το παραπάνω μπορεί να σου τραβήξει τα τζαμια μέσα ή να τα κάνουν να ακουμπάνε μεταξύ τους, δεν πρέπει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεκιναμε για κατασκευη δισκοενυδρειου απο το μηδεν!!! Sakisdraminos Δίσκοι 98 10-02-13 22:16
Κατασκευη βασης 440 λιτρα ενυδρειου. ραφαηλ10 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 29-05-10 19:15
βοηθεια για κατασκευη βασης ενυδρειου ilias13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 05-04-10 22:25
κατασκευη καπακιου κ βασης alan boy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 09-05-07 23:59
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΑΣΗΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ sot-zoe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 18-06-06 19:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09640 seconds with 14 queries