Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-05-16, 14:49
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
ασε τωρα που βρηκες ετοιμη δικαιολογια να μην αλλαξεις πετρες!!
ειπαμε να προσεχουμε αλλα οχι κι ετσι..δηλαδη εγω που θα βρεθω?στο υπογειο?
χαχαχαχαχαχαχαχα....... μη χάσεις εσύ !!!

Θα σου κάνω μια σύντομη περιγραφή για να καταλάβεις (θα σου βάλω και εικόνες)

Εσυ και η γυναίκα είσαι στο σπίτι και.. ξεκινάει κάπως έτσι λοιπόν, μετά από λίγο θυμάται κάτι που είχες κάνει εσύ πριν από λίγο καιρό, και περνάτε στο στάδιο και μετά στο και λίγο αργότερα στο και μετά χωρίς να το πάρεις χαμπάρι βρίσκεται κοντά στο ενυδρείο και αρχίζει να .. , για πες μου εσύ τώρα, ο .. αποκάτω δεν θα αισθάνεται κάπως έτσι...
όταν θα βλέπει ένα ενυδρείο 1 τόνο να περνάει από δίπλα του !!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα..........

Φιλαράκι εύχομαι να μην γίνει ποτέ κάτι τέτοιο σε εσένα,..... (εύχομαι η δικιά σου να πηγαίνει μακριά από το ενυδρείο)
χαχαχαχαχαχαχαχαχα.......
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-05-16, 17:13
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εχω ενημερωσει απο κατω να προσεχουν απο που περνανε
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-05-16, 17:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να έχω μπει στη διαδικασία να το ψάξω,
θα σας έλεγα μη τρελαίνεστε
Έζησα τον σεισμό της Θεσσαλονίκης το '78 και πριν δύο χρόνια έναν εδώ που ζω τώρα (ο πρώτος 6,5 ρίχτερ και ο δεύτερος 6,3 αλλά με μακρινό επίκεντρο). Ενυδρεία αντίστοιχα με του Λάμπρου, σε όροφο, δεν έπαθαν τίποτα (πέρα από την παλινδρόμηση, τα νερά που έπεσαν στο πάτωμα από τον κυματισμό και το δικό μου κοψοχόλιασμα ).
Τόσα χρόνια επίσης δεν άκουσα περίπτωση να έχει προκληθεί ζημιά σε πλάκα ορόφου από το βάρος ενυδρείου (σε ξύλινο πάτωμα ναι).
Φυσικά αν ζει κάποιος σε παλιό σπίτι (ο νέος αντισεισμικός κανονισμός ισχύει από το 2000) ή έχει υπόνοιες ότι υπάρχει καταπόνηση/κακοτεχνίες κλπ, πρώτα για τη δική του ασφάλεια πρέπει να ελέγξει τη στατικότητα του κτιρίου με μηχανικό (και να μη παίρνει υπόψη του ότι λέμε εμείς οι άσχετοι ).
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-05-16, 17:35
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ρε παιδιά μήπως τελικά ισχύει η παρακάτω σκέψη...


Αν έχουμε έστω ένα σαλόνι 35 τμ. (άρα η πλάκα είναι 35 τμ.) αυτή η πλάκα μπορεί να σηκώσει 35Χ500κιλά=17500 κιλά. Πόσο λοιπόν βάρος μπορεί να έχουν οι περιμετρικοί τοίχοι τα πλακάκια και τα έπιπλα συνολικά σε ένα δωμάτιο? (μην ξεχνάμε βέβαια ότι τα τοιχία μοιράζουν το βάρος τους και σε διπλανές πλάκες).


Επίσης σίγουρα οι δυνάμεις που εξασκούνται στην πλάκα δεν είναι μόνο στο σημείο που εφάπτεται το ενυδρείο με την πλάκα, αλλά μοιράζονται και παραδίπλα. Δηλαδή τα ενυδρεία που στηρίζονται σε 4 ή 6 πόδια θα έπρεπε η πλάκα στο σημείο επαφής τους να είχε βουλιάξει...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-05-16, 18:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εχω την εντύπωση ότι κόβεται η πλάκα σαν σαλάμι εκεί που το βάρος είναι υπερβολικό.
Κάποτε μίλαγα με κάποιον σε μια εταιρία που πούλαγε χρηματοκιβώτια, και μου έχει πει πως αν η πλάκα δεν αντέξει το χρηματοκιβώτιο θα βρεθεί στο ισόγειο και η πλάκα θα κοπεί σαν σαλάμι στο σημείο που θα είναι το χρηματοκιβώτιο.
Και θυμήθηκα και αυτό το βίντεο
https://www.youtube.com/watch?v=MblfN34OdlY
δεν κατέρρευσε το κτήριο , η πλάκα κόπηκε, εκεί βέβαια η πλάκα ήταν της "πλάκας", αλλά λέμε για συμπεριφορά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-05-16, 10:54
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Η πλάκα μεταφέρει το φορτίο στα δοκάρια και αυτά στη συνέχεια στις κολώνες. Το βίντεο του Τάκη είναι κατασκευή με κομμένες κολώνες για να δημιουργηθεί ανοιχτός χώρος για δεξιώσεις. Αν και η πλάκα έμενε στη θέση της δεν άντεξε το βάρος και το συντονισμό από το χορό. Τα φορτία αυτά θα πήγαιναν σε κολώνες οι οποίες όμως πλέον δεν υπάρχουν. Η πλάκα δεν έχει που να διοχετεύσει το φορτίο και ουσιαστικά καταρρέει. Για να είμαι ακριβής διοχετεύει το βάρος στα παλαιά σημεία στήριξης. Η τοποθέτηση μεγάλους βάρους έχει επίσης σχέση και με το κέντρο βάρους που δεν είναι αναγκαστικά στο μέσο της πλάκας και πολλά άλλα... όπως και να έχει όμως η πλάκα δεν κόβεται σε καμία περίπτωση έτσι απλά. Κάτι τελευταίο όσο ανεβαίνουμε όροφο τόσο λιγότερο βάρος μπορούμε να βάλουμε. Τα στατικά είναι αρκετά σύνθετη επιστήμη και καλό αν απασχολούν κάποιον να απευθυνθεί σε μηχανικό. Στα λοιπά θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο.

Για να επιστρέψω στην αρχική ερώτηση προσωπικά σε ξύλινο πάτωμα δε θα έβαζα πολύ βαρύ ενυδρείο και αν έβαζα θα φρόντιζα να πατάει σε μεγάλη βάση και όχι σε ποδαράκια. Πέρα από την κατασκευή του (ειδικά αν είναι μασίφ με τα δοκάρια από κάτω), το ξύλινο πάτωμα "περπατάει" αφού υπάρχουν συστολές - διαστολές όλο το χρόνο. Ακόμα και κατασκευή ψαροκόκαλο να είναι, που οι δυνάμεις ουσιαστικά αλληλοεξουδετερώνονται και πάλι υπάρχουν περίοδοι που φουσκώνει (ειδικά σε μέρη που το βλέπει ο ήλιος) και άλλες που "μαζεύει" (γιαυτό και τρίζει άλλωστε). Σε δάπεδο laminate θα το έβαζα πιο άνετα μιας και δεν το λες ξύλο αυτό το πράγμα που και πάλι όμως έχει αυξομειώσεις. Πατάει όμως απευθείας στην πλάκα και όχι σε ξύλινα δοκάρια. Και πάλι με μεγάλη βάση και όχι σε ποδαράκια γιατί όσο μασίφ και να είναι το ξύλο έχει πάντα αρκετό κενό - αέρα μέσα και θα βαθουλώσει. Επίσης το ξύλινο πάτωμα έχει κενά γύρω γύρω - δεν ακουμπάει στον τοίχο - που καλύπτονται από το σοβατεπί, ώστε να "παίρνει" τις αυξομειώσεις. Βάζοντας μεγάλο βάρος εκεί η λειτουργία αυτή παύει στο σημείο αυτό και εντείνεται στα υπόλοιπα.

Αυτά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντοχη Ενυδρειου!! andy1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 03-12-12 21:36
Αντοχή DIY ενυδρειων alex_s DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 01-08-10 10:30
ερωτηση για αντοχη dr.geo Bettas 3 28-05-08 21:34
αντοχή ψαριών GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-05-08 16:03
αντοχη σιλικονης?? dinos99 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 17-11-07 14:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04002 seconds with 13 queries