Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-14, 20:47
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή λεντοταινίες σε ριο180

καλησπέρα σε όλους,

επιστρέφω στο φόρουμ μετα απο αρκετό καιρό με νέο ενυδρείο. λοιπόν αγόρασα ενα ριο180 και ψάχνω τρόπους να μειώσω την κατανάλωση ενέργειας του.
έχει πάνω 2*45w t5 και λέω να παρέμβω και να περάσω μερικά μέτρα λεντοταινίας (αυτή http://www.ledomagazo.gr/led-strip-1...over-ip65.html) , για χαμηλων απαιτήσεων φυτά 3 μέτρα απο αυτήν κολλημένη στα φλάπς του ριο θα είναι αρκετή ή οχι?
τη κελβιν θέλω για φυτεμένο ενυδρείο?
τροφοδοτικό 60βατ ή παραπάνω?
θα θέλει και ψύξη? το τροφοδοτικό θα είναι εκτός καπακιού...

ευχαριστώ εκ των προτέρων....
-------------------------
http://energy-save.gr/index.php?page...mart&Itemid=89

υπάρχει περίπτωση να υπάρχει λεντ λάμπα που να κουμπώνει πάνω στην τ5 βάση των 895mm του ριο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas_pana : 25-10-14 στις 20:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-14, 21:32
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

λεντ λαμπα υπαρχει τ8.Κοιτα για diy κατασκευη απο λεντ αλλα ας μας πουν οι ειδικοι τα βαττ και τα χρωματα που χρειαζονται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-14, 23:56
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Τα 6000k νομιζω ειναι μια χαρα ,η τιμη ειναι το θεμα.(τοσα εχει η λεντοταινια του λινκ)
Περσυ αγορασα απο ebay 4 μετρα led ταινια 5050 led 14,4W/ μετρο αδιαβροχη (IP65) με αυτοκολητη ταινια,μαζι με 2 βισματακια και 1 τροφοδοτικο με περιπου 15¤.
Edit
http://www.ebay.com/itm/3528-5050-56...item338de68fa8
Εδω πχ αν διαλεξεις
led 5630
waterproof
1 reel
παιρνεις 5 μετρα σαν αυτη του λινκ σου μαζι με τροφοδοτικο με 19.50¤.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-14, 01:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά , προσωπικά τις φοβάμαι τις λεντοταινίες. Όταν πρωτοέστησα το τροπικό ξεκίνησα με λεντοταινίες , 5050 smd 60 led/m, σε 3 μήνες άλλαξα 3 λεντοταινίες, όλες τα παίζανε σε 1 μήνα με 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα, ήταν αγορασμένες από ebay, άλλα παιδιά λένε πως είναι ευχαριστημένοι, εγώ όχι. Τα συγκεκριμένα led (5630) δεν τα έχω δουλέψει ποτέ και δεν μπορώ να πω αν αντέχουν και τι απόδοση έχουν, αυτό που διάβασα όμως μου κάνει εντύπωση , έχουν τη διπλάσια απόδοση σε lumen από τα 5050 και μάλιστα στα ίδια watt, επίσης να πω πως κι η τιμή τους μου φαίνεται τσιμπημένη σε σχέση με του ebay, στο eshop που έβαλες λέει 12,40 το μέτρο και στο ebay στη σελίδα που έβαλε ο Θωμάς (dragonld) 9,70 τα 5 μέτρα, βέβαια το Ελληνικό eshop λέει πως είναι nano cover και πλήρη αδιάβροχο αν δεν κοπεί, δεν την γνωρίζω αυτή τη μέθοδο αδιαβροχοποίησης. Επειδή έχω κάνει πολλές αγορές και πολλές δοκιμές με led, και σε ενυδρεία αλλά και για φωτισμό στο σπίτι, θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις αμέσως όλα όσα θες, αλλά κάνε δοκιμές, αγόρασε μόνο 1 και αν δεις ότι κάνει δουλειά πάρε και τα υπόλοιπα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-14, 11:40
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Στο θεμα διαρκειας ζωης εχει δικιο ο Τακης,οσες φορες πηρα δεν κρατησαν πανω απο 4-6 μηνες αλλα συγκριτικα με τις Τ5 Τ8 που πρεπει να τις αλλαζεις καθε χρονο και κοστιζουν τα 5πλασια και καινε περισσοτερο ειναι καλυτερες απο θεμα οικονομιας.
Ριξε μια ματια και στα led που εχει βαλει ο Τακης στο καπακι του,αυτα κρατανε πολυ περισσοτερο και εχουν ελαχιστες απωλειες,απλα θα πρεπει να βρεις ενα τροπο να τα στεγανοποιησεις γιατι νομιζω δεν ειναι αδιαβροχα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80766
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03561 seconds with 13 queries