Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-11-14, 22:52
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Smile ¶λλος ένας που θέλει να συμμετάσχει στο project!!

Υπολογίστε με και μένα στο project!!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-11-14, 23:14
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

πολύ ωραίο φαίνεται μπράβο είναι κ μίνιμαλ κιόλας
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 07-11-14, 01:51
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Γράψτε και τι θα απαιτηθεί επιπλέον... για να καταλαβαίνουμε και οι άσχετοι (λες να είμαι μόνο εγώ; Πλάκα θα έχει!!!!! ).-
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 07-11-14, 13:02
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραίο φαίνεται μπράβο είναι κ μίνιμαλ κιόλας
Ευχαριστώ πολύ αλλά η τέχνη είναι στη πλακέτα.. Εάν ξεχάσω κάτι απλα σβηνω γράφω.. Είναι έτσι λιτό για να μην είναι δύσχρηστο από κινητό και ταμπλετ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράψτε και τι θα απαιτηθεί επιπλέον... για να καταλαβαίνουμε και οι άσχετοι (λες να είμαι μόνο εγώ; Πλάκα θα έχει!!!!! ).-
Τι εννοεις?
-------------------------
και από κινητό


__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimbit22 : 07-11-14 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 07-11-14, 14:48
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Γιατί δε βάζεις το πρότζεκτ σου στο kickstarter, μπορεί να βρεις πολλούς υποστηρικτές που να σε (προ)ενισχύσουν οικονομικά ..
Θεωρώ ότι η πλακέτα σου είναι ικανή για να στηρίξει και θαλασσινά ενυδρεία, στο χώρο των οποίων σίγουρα θα βρεις πολλούς περισσότερους εν δυνάμει πελάτες, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάποια πολύ διαφορετική παραμετροποίηση -τα βασικά που μπορώ να σκεφτώ είναι υποστήριξη probes όπως αυτό για το pH και για άλλες μετρήσεις (πχ.αλατότητα, φωσφορικά), λεπτομερέστερη διαχείριση led φωτισμού (πχ. ανά χρώμα) και υποστήριξη για ένταση του κυκλοφορητή ή wavemaker.. Δες αντίστοιχα πρότζεκτς που υπάρχουν στο δίκτυο για να πάρεις μια ιδέα.
Επίσης, αρκετός κόσμος έχει παλιά raspi (εγώ πχ. έχω τρία) και θα ήταν καλό να υπάρχει μια compatibility και με αυτά (μια εξωτερική κλέμα με καλωδιάκια φερ'ειπείν για τη σύνδεση στην πλακέτα) για όποιον ήδη έχει τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 07-11-14, 16:15
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δε βάζεις το πρότζεκτ σου στο kickstarter, μπορεί να βρεις πολλούς υποστηρικτές που να σε (προ)ενισχύσουν οικονομικά ..
Θεωρώ ότι η πλακέτα σου είναι ικανή για να στηρίξει και θαλασσινά ενυδρεία, στο χώρο των οποίων σίγουρα θα βρεις πολλούς περισσότερους εν δυνάμει πελάτες, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάποια πολύ διαφορετική παραμετροποίηση -τα βασικά που μπορώ να σκεφτώ είναι υποστήριξη probes όπως αυτό για το pH και για άλλες μετρήσεις (πχ.αλατότητα, φωσφορικά), λεπτομερέστερη διαχείριση led φωτισμού (πχ. ανά χρώμα) και υποστήριξη για ένταση του κυκλοφορητή ή wavemaker.. Δες αντίστοιχα πρότζεκτς που υπάρχουν στο δίκτυο για να πάρεις μια ιδέα.
Επίσης, αρκετός κόσμος έχει παλιά raspi (εγώ πχ. έχω τρία) και θα ήταν καλό να υπάρχει μια compatibility και με αυτά (μια εξωτερική κλέμα με καλωδιάκια φερ'ειπείν για τη σύνδεση στην πλακέτα) για όποιον ήδη έχει τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 07-11-14, 16:30
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δε βάζεις το πρότζεκτ σου στο kickstarter, μπορεί να βρεις πολλούς υποστηρικτές που να σε (προ)ενισχύσουν οικονομικά ..
Θεωρώ ότι η πλακέτα σου είναι ικανή για να στηρίξει και θαλασσινά ενυδρεία, στο χώρο των οποίων σίγουρα θα βρεις πολλούς περισσότερους εν δυνάμει πελάτες, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάποια πολύ διαφορετική παραμετροποίηση -τα βασικά που μπορώ να σκεφτώ είναι υποστήριξη probes όπως αυτό για το pH και για άλλες μετρήσεις (πχ.αλατότητα, φωσφορικά), λεπτομερέστερη διαχείριση led φωτισμού (πχ. ανά χρώμα) και υποστήριξη για ένταση του κυκλοφορητή ή wavemaker.. Δες αντίστοιχα πρότζεκτς που υπάρχουν στο δίκτυο για να πάρεις μια ιδέα.
Επίσης, αρκετός κόσμος έχει παλιά raspi (εγώ πχ. έχω τρία) και θα ήταν καλό να υπάρχει μια compatibility και με αυτά (μια εξωτερική κλέμα με καλωδιάκια φερ'ειπείν για τη σύνδεση στην πλακέτα) για όποιον ήδη έχει τον ηλεκτρονικό εξοπλισμό.

To Kickstarter δυστυχως δεν παιζει απο την Ελλαδα. Χρειαζεται να εχεις τραπεζικο λογαριασμο και διευθυνση σε UK, USA, Αυστραλια, Καναδα και μερικες αλλες χωρες. Μεχρι προσφατα η Ελλαδα δεν ηταν μεσα σε αυτες.

Το θαλασσινο θα μπορουσε να γινει αλλα οπως εχω ξαναπει δεν εχω ιδεα απο θαλασσα.

Το παλιο raspi εχει λιγοτερα διαθεσιμα i/o που δεν αρκουν για τις λειτουργιες. Τα extra ΙΟ υπαρχουν πανω στα board αλλα απο οσο ξερω δεν καταληγουν σε καποιο connector . Για αυτη την περιπτωση θα επρεπε να χρησιμοποιηθει ενα I2C io extension αλλα επειδη εγω ειχα το B+ δεν επελεξα αυτη την οδο. Καποιος που εχει ασχοληθει μπορει να φτιαξει ενα Patch για αυτη την περιπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 08-11-14, 14:13
johnrc Ο χρήστης johnrc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά, με ενδιαφέρει και εμένα , θα ήθελα να με υπολογίζετε
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 09-11-14, 23:51
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ αλλά η τέχνη είναι στη πλακέτα.. Εάν ξεχάσω κάτι απλα σβηνω γράφω.. Είναι έτσι λιτό για να μην είναι δύσχρηστο από κινητό και ταμπλετ..
-------------------------

Τι εννοεις?
-------------------------
Για μένα όλα αυτά είναι σαν κινέζικα.... είμαι πανάσχετος
Επειδή λοιπόν ΔΕΝ έχω ιδέα... απλά υποθέτω πως... αυτό θα είναι κάποιο πρόγραμμα ή αν κάνω λάθος... μάλλον θα είναι κάποια συσκευή.
ΔΕΝ αντιλαμβάνομαι λοιπόν... πέραν του κόστους (στο περίπου) που γράφτηκε... τι άλλο θα απαιτηθεί να διαθέτω... για να λειτουργήσει.
Η αλήθεια είναι πως εγώ... για ένα σύστημα που να κάνει ανατολή-δύση κυρίως ψάχνομαι (αν κάνει και κάποιες μετρήσεις... ακόμα καλύτερα).-
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-11-14, 03:08
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα όλα αυτά είναι σαν κινέζικα.... είμαι πανάσχετος
Επειδή λοιπόν ΔΕΝ έχω ιδέα... απλά υποθέτω πως... αυτό θα είναι κάποιο πρόγραμμα ή αν κάνω λάθος... μάλλον θα είναι κάποια συσκευή.
ΔΕΝ αντιλαμβάνομαι λοιπόν... πέραν του κόστους (στο περίπου) που γράφτηκε... τι άλλ θα απαιτηθε να διαθέτω... για να λειτουργήσει.
Η αλήθεια είναι πως εγώ... για ένα σύστημα που να κάνει νατολή-δύση κυρίως ψάχνομαι αν κάνει και κάποιες μετρήσεις... ακόμα καλύτερα.
Ναι, καλά κατάλαβες είναι μια συσκευή που αποτελείται από ένα υπολογιστή τσέπης (raspberry pi http://www.digitallife.gr/raspberry-pi-b-review-28738) μια πλακέτα και από ένα πρόγραμμα που τα σχεδιάζει ο abrous και μια ιστοσελίδα για να παρακολουθείς το ενυδρείο απο κιν, tablet, pc, mac(στο τοπικό δίκτυο wifi του σπιτιού σου εύκολα και με δουλειά στο internet όπου και να είσαι) που σχεδιάζω εγώ.

Στο ποστ #33 μπορείς να δεις μια γραφική αναπαράσταση της συσκευής, το λευκό κομμάτι είναι ο υπολογιστής τσέπης.

Στο ποστ #34 μπορείς να δεις τι κάνουν τα βύσματα και οι συνδέσεις της συσκευής

Στο ποστ #1 μπορείς να δεις αναλυτικά τι λειτουργίες θα έχει και τι θα διαβάζει-ελέγχει(εκτός από το TDS)

Καλό θα ήταν να βρούμε έναν ηλεκτρονικό να κατασκευάσει τις πλακέτες για όσους δεν μπορούν μόνοι τους. Για να βγει ποίο φθηνά. Όποιος έχει κάποιον γνωστό, αν μπορεί, να τον ρωτήσει εάν θέλει να αναλάβει κάτι τέτοιο..

Εάν υποθέσουμε ότι όλα καλά και έχεις την συσκευή έτοιμη στα χέρια σου θα πρέπει απλά να ξέρεις αγγλικά(ή να φωνάξεις ένα φίλο που να ξέρει 2-3 ώρες) για να περάσεις τα προγράμματα στον υπολογιστή τσέπης (raspberry pi). Όλα τα προγράμματα πού θα χρειαστούν έχουν αναλυτικούς οδηγούς εγκατάστασης στα αγγλικά και τα 2 που φτιάχνει ο abrous και εγώ θα τα γράψουμε λογικά στα ελληνικά.
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-11-14, 10:26
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

για κάποιον τελείως άσχετο με τα ηλεκτρονικά είναι δύσκολο να το κατασκευάσει μόνος του? με τις κατάλληλες οδηγιες κατασκευής για τελείως άσχετους? γίνεται μόνο με τη θέληση κ την καλή υπομονή? η ακόμα κ τότε χρειάζεται να το αναλάβει κάποιος που ασχολείται με αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-11-14, 11:16
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Επειδή πρόκειται για υλικά SMD δεν θα το πρότεινα.. Οδηγός κόλλησης εδώ:http://www.infidigm.net/articles/solder/
Από google translate στα ελληνικά:https://translate.google.com/transla...-text=&act=url

Παράθεση:
Εάν υποθέσουμε ότι όλα καλά και έχεις την συσκευή έτοιμη στα χέρια σου θα πρέπει απλά να ξέρεις αγγλικά(ή να φωνάξεις ένα φίλο που να ξέρει 2-3 ώρες) για να περάσεις τα προγράμματα στον υπολογιστή τσέπης (raspberry pi). Όλα τα προγράμματα πού θα χρειαστούν έχουν αναλυτικούς οδηγούς εγκατάστασης στα αγγλικά και τα 2 που φτιάχνει ο abrous και εγώ θα τα γράψουμε λογικά στα ελληνικά.
Εάν περάσουν τα rasberry από τα χέρια μου μπορεί να μην χρειαστεί ούτε αυτό που αναφέρω εδώ γιατί μπορώ να κλωνοποιήσω την κάρτα SD του πρώτου που θα ολοκληρώσουμε.

Αλλιώς μπορούμε να ανεβάσουμε κάπου την εικόνα της κάρτας SD και με λίγες οδηγίες και με ένα πρόγραμμα από τον υπολογιστή σας την περνάτε.
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-11-14, 13:50
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Μάλλον θα το μάθατε!!

http://www.e-pcmag.gr/news/diathesim...i-kai-megethos
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-11-14, 14:06
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Είναι συμβατό με την πλακέτα και το πρόγραμμα που σχεδιάζει ο abrous αλλά για κάνα 6αμηνο δεν θα μπορείς να το βρεις όπως και το πρώτο που είχανε βγάλει.
Μεγάλο μειονέκτημα τα 256MB ram έναντι των 512MB ram καθώς θα τρέχουμε server για την σελίδα ρυθμίσεων και παρακολούθησης ιδιαίτερα αν καταφέρουμε και βάλουμε την αποστολή βίντεο από usb κάμερα
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-11-14, 15:16
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Και εγω συμφωνω οτι η πιο απλη λυση ειναι αυτη της κλωνοποιησης με τη χρηση καποιου εργαλειου οπως του Win32DiskImager. Το προβλημα ειναι οτι το image θα ειναι τουλαχιστον 5 - 6 GB συμπιεσμενο οποτε αρκετα δυσκολο να διακινηθει. Θα χρειαστουμε χωρο σε καποιο FTP server ή σε καποιο cloud drive.
Η αλλη επιλογη ειναι να φτιαχτει καποιος installer που θα εγκαθιστα και ολα τα βοηθητικα software στο raspberry οπως βιβλιοθηκες, databases, απαραιτητα updates , patches καθως και το ιδιο το piAquarium app. Αυτο ειναι ενα projectακι απο μονο του. Αν υπαρχει κανενας Linux guru στο forum που μπορει να το αναλαβει ειναι ευπροσδεκτος .

Οσο για την συναρμολλογηση σε οσους δεν το εχουν ξανακανει δεν το συνιστω. Δεν ειναι το καταλληλο board για πειραματισμους οποτε καλο ειναι να βρεθει καποιος με πειρα που για καποιο μικρο τιμημα θα προσφερθει να το κανει. Εχει και νοημα καποιος να κανει bulk παραγγελια των υλικων γιατι ετσι και αλλιως καποια πολυ φθηνα υλικα που εχουν τιμη της ταξεως των 0.002Ε πωλουνται σε συσκευασια των 100 (αλλιως θα αξιζε πιο πολυ το σακκουλακι )
Η συναρμολογηση για καποιον που το εχει ξανακανει και θα οργανωσει τα υλικα του σε κουτακια εκτιμω οτι ειναι ~2-3 ωρες/board. Θα σας πω ποσο μου πηρε ακριβως την Παρασκευη ή το Σαββατο.
Οποιος ειναι αμετανοητος DIYer παντως θα χρειαστει εκτος απο τα υλικα και το PCB τα παρακατω :

-Κολλητηρι με λεπτη μυτη (αν εχει μυτη miniwave ακομα καλυτερα) για τα SMD. Με θερμοστατη, αν εχετε ηλεκτρονικο ακομα καλυτερα.

-Κολλητηρι με μεσαια μυτη για τα συμβατικα υλικα.

-Μια λεπτηηηηηηηη λαβιδα

-Παστα συγκολλησης SMD (flux κατα προτιμηση Νο-clean). Εγω χρησιμοποιω ChipQuick SMD291NL απο την Farnell (κωδ. 185-0220). Θα βρειτε αντιστοιχη στον Φανο.

- Κολληση λεπτη κατα προτιμηση ΟΧΙ pb-free αλλιως θα βασανιστειτε με τις υψηλες θεροκρασιες τηξης.

- Εκτυπωμενο layout του pcb που δειχνει τις τιμες των υλικων.

- Κοφτακι για ηλεκτρονικα

- Φακο με βαση. Οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.

- Γερα ματια

- Σκληρα νευρα

Αν εχετε κανενα μικροσκοπιο / στερεοσκοπιο απο το σχολειο ή κανενα απο αυτα που πουλουσε καποτε το lidl θα σας χρησιμευσει για να ελεγξετε το pcb μετα για πιθανα βραχυκυκλωματα.

Η προοδος για την ωρα :
Εχω ετοιμο ολο το κομματι του app που αφορα την ανατολη/δυση , τους controllers θερμοκρασιας, τα ψηφιακα φιλτρα για τα αναλογικα καναλια, pH και fan, ενα μερος της διαχειρησης των alarm. Απο το low level μου λειπει το RTC. Επομενο σταδιο ειναι το logging και εχω το διλημα αν θα χρησιμοποιησω mySQL database ή απλα row text αρχεια.
Με αυτα και με τα αλλα ο κωδικας εχει φτασει τις 2000 γραμμες....
-------------------------
Το raspberry A+ υπαρχει διαθεσιμο εδω με 15 GBP καθως και το B+ εδω. Προσοχη γιατι απο το Β+ δεν εχει πολλα, μονο 50.800 τεμαχια διαθεσιμα. Μην τα παρετε ολα . Το Α+ δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει τον ιδιο αριθμο I/O και σιγουρα δεν εχει το ιδιο form factor και δεν θα ταιριαζουν οι τρυπες στηριξης. Τα 256ΜΒ δεν θα ειναι θεμα για το ιδιο το piAquarium app γιατι αυτο θα εχει πολυ μικρο ιχνος αλλα θα ειναι ισως αν στο μελλον θελησουμε να εχουμε παραλληλα υποστηρικτικες εφαρμογες οπως αυτες που ανεφερε ο JimBit22 (καμερες etc). Παντως καθως δεν το εχω δοκιμασει θα συμβουλευα αν δεν το εχετε ηδη να προτιμησετε το B+.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 10-11-14 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 10-11-14, 15:43
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Κανένα project για reef υπάρχει περίπτωση να κάνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 10-11-14, 15:49
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα project για reef υπάρχει περίπτωση να κάνετε?
Απο θαλασσα οπως ειπα δεν ξερω τιποτα. Φανταζομαι οτι οι διαφορες δεν ειναι τραγικες. Δωσε μου μια λιστα με τις απαιτησεις ενος θαλασσινου control απο περιεργεια.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 10-11-14, 16:10
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το προβλημα ειναι οτι το image θα ειναι τουλαχιστον 5 - 6 GB
¶γγελε, δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, φτιάχνουμε ένα torrent σε 2-3 σπίτια κοντά μας και το κατεβάζουν όλοι..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 10-11-14, 16:21
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο θαλασσα οπως ειπα δεν ξερω τιποτα. Φανταζομαι οτι οι διαφορες δεν ειναι τραγικες. Δωσε μου μια λιστα με τις απαιτησεις ενος θαλασσινου control απο περιεργεια.
Φωτιστικό με 2-3 ντιμαριζομενους drivers,Έλεγχος θερμοκρασίας,κυκλοφορητες,έλεγχος στάθμης με αντλιακι αναπληρωσης,ph.Δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να ελέγξουμε,π.χ.περισταλτικες αντλίες
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 10-11-14, 18:13
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο θαλασσα οπως ειπα δεν ξερω τιποτα. Φανταζομαι οτι οι διαφορες δεν ειναι τραγικες. Δωσε μου μια λιστα με τις απαιτησεις ενος θαλασσινου control απο περιεργεια.
Έτσι από περιέργεια και για ιδέες, ρίξε μια ματιά στο φόρουμ που ασχολείται με τέτοιες ακριβώς υλοποιήσεις, το reefpi.net
Ένα αντίστοιχο προτζεκτάκι που βασίζεται όμως στο αρντουίνο είναι το jarduino. Ο κώδικας είναι ελεύθερος να τον περιεργαστείς και θα δεις και μια λίστα με τα βασικά του features στη σελίδα του
Μόνο και μόνο να προσθέσεις σε αυτό που έχεις 2-3 περισσότερα κανάλια για φωτισμό led, θα κερδίσεις και από εκεί μεριά κοινό (που ως γνωστό είναι πιο hitech και πιο γκατζετάκηδες).
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 10-11-14, 18:42
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Τι τύπο Ballast χρειάζεται;

Με τι τύπο Ballast υλοποιείται η ανατολή-δύση;
Δλδ, απλά ή ντιμαριζόμενα;

Ποιο είναι ένα λογικό κόστος για να ασχοληθεί ηλεκτρονικός και να κολλήσει τις πλακέτες; Και αυτό σε πόσες πλακέτες ανάγεται;

Όσον αφορά το προηγούμενό μου post ήταν περισσότερο για ενημέρωση, μήπως και είχε περισσότερα χαρακτηριστικά η νέα σχεδίαση, αλλά ήδη γνωρίζατε οπότε πάμε δυνατά για τα επόμενα βήματα!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 10-11-14, 19:54
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι τύπο Ballast υλοποιείται η ανατολή-δύση;
Δλδ, απλά ή ντιμαριζόμενα;

Όσον αφορά το προηγούμενό μου post ήταν περισσότερο για ενημέρωση, μήπως και είχε περισσότερα χαρακτηριστικά η νέα σχεδίαση, αλλά ήδη γνωρίζατε οπότε πάμε δυνατά για τα επόμενα βήματα!!
Με ντιμαριζομενα πάντα για λάμπες φθορίσμου.. Και αντίστοιχα ντιμαριζόμενα driver για LED.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο είναι ένα λογικό κόστος για να ασχοληθεί ηλεκτρονικός και να κολλήσει τις πλακέτες; Και αυτό σε πόσες πλακέτες ανάγεται;
Αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω με ακρίβεια.. Όποιος έχει κάποιον γνωστό εάν μπορεί να του δείξει το θέμα και να πάρει μια γνώμη.

Διαφορετικά για να μας έρθουν έτοιμα συναρμολογημένα πρέπει να παραγγείλουμε 200+ για να έρθουν στα ίδια λεφτά..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 10-11-14, 22:09
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Στο ZIP υπαρχει ενα PDF file και ενα .xcl. Στο pdf μπορει να δει κανεις τον οδηγο συμαρμολογησης (τελευταια σελιδα) για να κανει μια εκτιμηση της δουλειας. Το xcl ειναι η λιστα των υλικων. Για ευκολια υπαρχει η στηλη που ονομαζεται Farnell και εκει υπαρχει ο κωδικος παραγγελιας του καθε υλικου απο τον συγκεκριμενο προμηθευτη (www.farnell.com). Η λιστα μπορει να μεταβληθει ελαφρως (σε τιμες αντιστασεων και πυκνωτων κυριως) καθως δεν εχουν γινει ακομα δοκιμες και μπορει να προκυψουν μικρορυθμισεις απλα την παραθετω εδω για οποιον θελει να την μελετησει.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip piAquarium.zip (1,01 MB, 160 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-11-14, 03:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, καλά κατάλαβες είναι μια συσκευή που αποτελείται από ένα υπολογιστή τσέπης (raspberry pi http://www.digitallife.gr/raspberry-pi-b-review-28738) μια πλακέτα και από ένα πρόγραμμα που τα σχεδιάζει ο abrous και μια ιστοσελίδα για να παρακολουθείς το ενυδρείο απο κιν, tablet, pc, mac(στο τοπικό δίκτυο wifi του σπιτιού σου εύκολα και με δουλειά στο internet όπου και να είσαι) που σχεδιάζω εγώ.

Στο ποστ #33 μπορείς να δεις μια γραφική αναπαράσταση της συσκευής, το λευκό κομμάτι είναι ο υπολογιστής τσέπης.

Στο ποστ #34 μπορείς να δεις τι κάνουν τα βύσματα και οι συνδέσεις της συσκευής

Στο ποστ #1 μπορείς να δεις αναλυτικά τι λειτουργίες θα έχει και τι θα διαβάζει-ελέγχει(εκτός από το TDS)

Καλό θα ήταν να βρούμε έναν ηλεκτρονικό να κατασκευάσει τις πλακέτες για όσους δεν μπορούν μόνοι τους. Για να βγει ποίο φθηνά. Όποιος έχει κάποιον γνωστό, αν μπορεί, να τον ρωτήσει εάν θέλει να αναλάβει κάτι τέτοιο..

Εάν υποθέσουμε ότι όλα καλά και έχεις την συσκευή έτοιμη στα χέρια σου θα πρέπει απλά να ξέρεις αγγλικά(ή να φωνάξεις ένα φίλο που να ξέρει 2-3 ώρες) για να περάσεις τα προγράμματα στον υπολογιστή τσέπης (raspberry pi). Όλα τα προγράμματα πού θα χρειαστούν έχουν αναλυτικούς οδηγούς εγκατάστασης στα αγγλικά και τα 2 που φτιάχνει ο abrous και εγώ θα τα γράψουμε λογικά στα ελληνικά.
1. Εγώ μόνο το PC χρησιμοποιώ... με κινητό στο διαδίκτυο ΔΕΝ μπαίνω... αλλά σίγουρα ΑΝ κάποιος λείπει από το σπίτι του πχ. διακοπές και μπορεί να κάνει ελέγχους, θα είναι πολύ μεγάλη βοήθεια (ΔΕΝ ξέρω ΜΗΠΩΣ κάνω λάθος... και ΔΕΝ έχω καταλάβει καλά... τον τρόπο λειτουργίας).
Για το κάθε ενυδρείο... φαντάζομαι θα χρειάζεται και διαφορετική συσκευή;
Τα στοιχεία... θα μπορούν να αποθηκεύονται... κάτι σαν ημερολόγιο;
2. Και μόνο που το διάβασα... "έπηξα". ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
3. Στα Ελληνικά... θα είναι καλό... ΑΝ τα καταλαβαίνεις κι όλας... αυτά που διαβάζεις!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-11-14, 11:36
Το avatar του χρήστη Θοδωρής Μ
Θοδωρής Μ Ο χρήστης Θοδωρής Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2011
Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ZIP υπαρχει ενα PDF file και ενα .xcl. Στο pdf μπορει να δει κανεις τον οδηγο συμαρμολογησης (τελευταια σελιδα) για να κανει μια εκτιμηση της δουλειας. Το xcl ειναι η λιστα των υλικων. Για ευκολια υπαρχει η στηλη που ονομαζεται Farnell και εκει υπαρχει ο κωδικος παραγγελιας του καθε υλικου απο τον συγκεκριμενο προμηθευτη (www.farnell.com). Η λιστα μπορει να μεταβληθει ελαφρως (σε τιμες αντιστασεων και πυκνωτων κυριως) καθως δεν εχουν γινει ακομα δοκιμες και μπορει να προκυψουν μικρορυθμισεις απλα την παραθετω εδω για οποιον θελει να την μελετησει.
Μαλλον εκεί θα έχουμε αρκετοί ένα θεματάκι... (εγώ πρώτος...?)

Εάν προκύψει κάποιος γνωστός ηλεκτρονικός να μας τα μοντάρει θα ήθελα να ενημερωθώ και εγώ..

Προοδεύει καταπληκτικά πάντως.!!
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-11-14, 21:19
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

κάπως έτσι ελπίζω να καταφέρουμε να το φτάσουμε (από αυτοματισμούς εννοώ) αυτό έχει wordpress theme
άγγελε, το board που φαίνεται στο 2:47 πόσα μπορεί να θέλει? για σχεδιασμό και κόστος υλικών χοντρικά..
άκυρο, το βρήκα.. https://www.sparkfun.com/products/9533 και https://www.sparkfun.com/products/9427
BORKED
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-11-14, 22:26
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Μίλησα με φίλο ηλεκτρονικό και γνώστη. Του ζήτησα να μου πει κόστος κι αν μπορεί να αναλάβει τις κολλήσεις.

Ήταν αρνητικός ακόμη και στη σκέψη πως όποιος/α μπορεί να επιτύχει καλές κολλήσεις.
Ο χρόνος που θα αφιερώσει όποιος/α το επιχειρήσει είναι μεγάλος και σίγουρα θα του βγει στο τέλος προβληματική η πλακέτα.

Από την άλλη μου/ας προτείνει να απευθυνθούμε μόνο σε εξειδικευμένη επιχείρηση, εδώ (ήταν κάποτε η INTRAKOM αλλά δεν γνωρίζει αν συνεχίζει να δέχεται παραγγελίες) ή στο εξωτερικό που θα αναλάβει την υλοποίηση.

Και έχω λόγο να δεχθώ τα πράγματα όπως τα λέει.
Μπορεί να βοηθήσει όμως στον τομέα των ηλεκτρονικών τμημάτων αν χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-11-14, 22:27
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

4:15 ηρθαν τα PCB απο την Eurocircuits στο γραφειο.



Τα παραταω ολα και 4:30 ξεκιναω. Στις 5:30 εχω συναρμολογησει ολα τα SMD και η πλακετα ειναι για πλυσιμο σε ισοπροπυλικη αλκοολη ...



6:30 Ολα τα συμβατικα υλικα ειναι στη θεση τους :



... Και το Raspi παιρνει τη θεση του :



Συνολο 2 ωρες ακριβως.
Πρεπει να κανω καποιες δοκιμες για να σιγουρευτω οτι ολα ειναι ενταξει και αυτο μαλλον θα μου παρει 1-2 μερες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0354.jpg
Εμφανίσεις:  1423
Μέγεθος:  114,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0356.jpg
Εμφανίσεις:  682
Μέγεθος:  150,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0357.jpg
Εμφανίσεις:  142
Μέγεθος:  166,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0359.jpg
Εμφανίσεις:  679
Μέγεθος:  142,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0360.jpg
Εμφανίσεις:  661
Μέγεθος:  130,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-11-14, 22:31
Το avatar του χρήστη Θοδωρής Μ
Θοδωρής Μ Ο χρήστης Θοδωρής Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2011
Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Τρομερό...!!! ¶ντε τώρα να πω στην γυναίκα μου οτι αυτό είναι για το ενυδρείο και να μην με κοιτάξει λοξα...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-11-14, 22:31
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

ωραιος !!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
GHL Profilux aquarium controller aquarius Λοιπός εξοπλισμός 83 12-11-10 18:06
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Open aquarium controller DiY project abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 30-12-09 19:17
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11547 seconds with 14 queries