Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-09-14, 06:31
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Τώρα που έχω αρκετό βιολογικό υλικό μπορω να στρωσω και με βακτήρια (μη παει και χαμένο το μπουκαλάκι ) ?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-09-14, 09:17
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ριξε αλλα αν δεν εχεις τεστ να μετρησεις δε θα καταλαβεις αν στρωνει. Χριαζεσαι και τεστ νερου για να στρωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-09-14, 12:06
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Μηπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος καποια πράγματα για την αναπαραγωγή των βακτηρίων στο ενυδρείο?
Στη βιολογία γενικής μαθαίνουμε τώρα οτι τα βακτήρια εκτός του οτι πρέπει να βρίσκονται σε κατάλληλες περιβαντολογικες συνθήκες (pH, θερμοκρασία κτλ.) πρέπει να έχουν και θρεπτικό υλικό, με κυριότερα τα άζωτο, άνθρακα (ως συστατικά των ενώσεων) και γλυκόζη (ως ενέργεια).
Έστω οτι στο ενυδρείο υπάρχουν οι κατάλληλες περιβαντολογικες συνθήκες. Εγώ ρίχνω κάνα 5αρι φυλλαράκια τροφή κάθε μέρα (μήπως ρίχνω πολλά?) τα οποία παρέχουν το άζωτο. Τον άνθρακα και τη γλυκόζη που την βρίσκουν στο ενυδρείο?
Η μήπως αυτά που λέω ισχύουν για τα βακτήρια γενικά και τα συγκεκριμένα δεν χρειάζονται άνθρακα και γλυκόζη παρα μόνο αμμωνία και οξυγόνο όπως διάβασα και στο άρθρο? Επίσης αφού το κεραμικό υλικό είναι ανόργανο και δεν δίνει ενέργεια, γιατί τα βακτήρια αναπτύσονται κυρίως πανω του και όχι πχ στο σφουγγάρι?
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-09-14, 12:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Οι τροφές όταν σαπίζουν(οξειδώνονται) διασπώνται σε διάφορες ενώσεις (που μπορεί να είναι πρωτεΐνες, γλυκόζες, αζωτούχα, ανθρακικά κλπ).
Στο ενυδρείο αναπτύσσονται διάφορα βακτήρια που κάποια είναι και ανταγωνιστικά μεταξύ τους για την τροφή.
Εμάς μας ενδιαφέρει να αναπτυχθούν πληθυσμοί απ' αυτά που έχουν σαν βασική τροφή την αμμωνία και να την μετατρέπουν κάποια σε νιτρώδη και μετά κάποια άλλα σε νιτρικά (τα οποία απομακρύνουμε με τις αλλαγές νερού ή καταναλώνονται από τα φυτά).
Τα βακτήρια αναπτύσσονται σε όλες τις επιφάνειες του ενυδρείου. Επειδή χρειαζόμαστε μεγάλο και ικανό αριθμό βακτηρίων βάζουμε στα φίλτρα υλικά με όσο το δυνατό μεγαλύτερη ωφέλιμη (αποικίσιμη) επιφάνεια. Αυτό το προσφέρουν τα πορώδη υλικά που παρά τον μικρό τους όγκο έχουν μεγάλη επιφάνεια (πχ ένα λίτρο έχει αρκετές εκατοντάδες τ.μ. επιφάνεια). Επίσης τα βακτήρια δεν τρέφονται από την επιφάνεια αλλά απ' τα ιχνοστοιχεία που υπάρχουν στο νερό, γι αυτό και πρέπει να υπάρχει κυκλοφορία του νερού μέσα απ' τα υλικά.

Οι υπόλοιπες ερωτήσεις για το μάθημα Βιολογίας στον καθηγητή σου
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-09-14, 13:19
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πολύ! Μου ελυσες πολλές απορίες
Υπάρχει κάποιος αλλος τροπος να καταλάβω αν το νερό έχει αμμωνία ή νιτρώδη? Πχ με κάποια αντιδραση που έχει οπτικό αποτέλεσμα?
Επίσης τα φυτά τρέφονται με αμμωνία, αν βάλω φυτά πριν στρώσει θα επιβραδύνει την αναπτυξη των βακτηρίων?
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-09-14, 13:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστώ πολύ! Μου ελυσες πολλές απορίες
Υπάρχει κάποιος αλλος τροπος να καταλάβω αν το νερό έχει αμμωνία ή νιτρώδη? Πχ με κάποια αντιδραση που έχει οπτικό αποτέλεσμα? με τα αντιδραστήρια των υγρών τεστ
Επίσης τα φυτά τρέφονται με αμμωνία, αν βάλω φυτά πριν στρώσει θα επιβραδύνει την αναπτυξη των βακτηρίων? όχι ακριβώς....αλλά καλύτερα να τα βάλεις μετά
.......
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-09-14, 17:32
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή


Αντιδραστηρια μάλλον δεν θα μπορέσω να πάρω αφού έχω ακόμα να φτιαξω καπάκι με φωτιστικό(αν τα καταφέρω ), να πάρω φυτά, ψαράκια και κάποιο driftwood.
Αν τελικά πάρω να πάρω μονο για νιτρώδη ώστε να καταλάβω ποτε θα τελειώσει?
-------------------------
http://www.aquavivere.gr/shop-produc...2-nitrite-test
Ξέρει κανείς αν το συγκεκριμένο είναι υγρό ή στικ?
Δεν γράφει κατι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Εννοώ χωρίς να έχω τα τεστ, γίνεται να φτιαξω μονος μου τα αντιδραστήρια?
-------------------------
Επίσης τώρα θα αρχίσω και την κατασκευή φωτιστικού. Τα Λεντ και οι λεντοταινιες μάλλον απορρίπτονται λόγω χαμηλών βατ αλλά και χαμηλής ποιότητας.
Έχετε να μου δώσετε κάποια ιδέα/συμβουλή?
Το διαθέσιμο υλικό είναι αρκετό πλεξιγκλας άσπρου χρωματος αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Να κάνω καπάκι ή μια λωρίδα που θα στηριξω τη λάμπα? Αναμεσα στη λάμπα και το νερό τι να βάλω? Πως θα φτιαξω πατούρες? Και πολλά αλλά ερωτήματα που δεν μου έρχονται τώρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 20-09-14 στις 17:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 20-09-14, 18:10
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Χριαζεσαι αμμωνιας και νιτρικων σιγουρα εγω νιτρωδη δε μετρησα ποτε να σου πω την αληθεια. Παρε τη σειρα που εχει στο λινκ ειναι υγρα καλα και φθηνα παρε αμμωνιας και νιτρικων αρχικα καπου 8-9¤ θα κανουν περιπου. Ασε για μετα το καπακι . Μονος τετοια τεστ ειναι πολυ δυσκολο να κανεις και σιγουρα ακριβα και με εξιδεικευμενα υλικα. απο φωτισμο μπορουσες αν εβαζες κοντρες και εβαζες καπακι απο τζαμι σειρομενο θα μπορουσες να βαλεις πανω ενα σκαφακι με 2 λαμπες φθοριου Τ5 ή Τ8 θα σου εβγενε οικονομικα . Τωρα αν θες να κανεις καπακι με πλεξιγκαλασς μπορεις να ενσωματοσεις καπως ενα μπαλαστ και ακροφυσια και να βαλεις λαμπες . Ψαξε στις κατασκευες μηπως εχει κατι.

Δωσε προτερεοτητα σε τεστ και σε οτι αλλο χριαζεσαι και μετα ψαρια φυτα ξυλα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 20-09-14, 21:26
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Η συγκεκριμένη εταιρεια δυστυχώς δεν φτιάχνει τεστ αμμωνίας ή τουλάχιστον δε τα έχει το κατάστημα
Η αμμωνία μηδενίζεται πριν τελειώσει ο κύκλος αζώτου, δεν θα είναι καλύτερα αν μετρησω νιτρώδη που μηδενίζονται όταν τελειώσει ο κύκλος?
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 20-09-14, 22:39
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Κ αυτο γινεται να παρεις νιτρωδη και νιτρικα και να μετρησεις νιτρωδη πρωτα και μολις αυξηθουν πολυ σημαινει θεωρητικα παντα οτι η αμμωνια τινει στο 0 αρα πας καλα και μετα απο κανα 3-4 μερες μετρας κ νιτρικα και αν κ αυτα παν ψηλα σημαινει παλι πως πας καλα . Μολις τα νιτρικα τινουν στο απειρο εισε στο τελος κανεις μια αλλαγη 90-95% και γεμηζεις και την αλλη μερα ψαρακια 2-3 για αρχη και μετα απο 10-15 μερες αλλα τοσα και ειναι ετοιμο το κοπαδακι με τα τιγρακια σου . Ετσι πιστευω θα στρωσεις οικονομικα το ενυδρειο σου . Αν ριχνεις τροφη για πηγη αμμωνιας θα αργησεις καλυτερα παρε απο το φαρμακειο καθαρη αμμωνια 2-3¤ τα 100μλ εχουν (διαλυμα αμμωνιας καθαρο με συγκεντρωση 27% ζητα αν δεν εχει 27 παρε και πιο μικρης απλα να ειναι καθαρη πριν τη παρεις κουνα το μπουκαλακι δυνατα αν δεν αφρισει ειναι καθαρο διαλυμα ) ριξε 10-15 σταγονες και μετα απο 6-7 μερες μετρα νιτρωδη και θα εισε οκ. Ενοειτε δε βαζεις ΤΙΠΟΤΑ μεσα οσο στρωνει γιατι θα το χασεις λογω αμμωνιας. Αν συνεχισεις με τροφη βεζε την σε αποχη μην λερωνεις το βυθο σου
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 20-09-14, 23:09
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Δεν βιαζομαι και πολύ αφού δεν έχω πάρει ακόμα τεστακια και θερμοστάτη. Την παραγγελία θα την κάνω μάλλον την αλλη βδομάδα για να τα πάρω όλα μαζί. Οποτε προς το παρόν τουλάχιστον θα συνεχίσω αργά και σταθερά με τροφή.
Ενα πρόβλημα είναι οτι τα τιγρακια θα τα έπαιρνα όλα μαζί απο Αθήνα (για να τα πάρω 12¤ αντί για 48¤...) αλλά αν δεν καταφέρω να βάλω κάνα φυτο και ξύλο μπορεί να πάρω ζωοτόκα απο εδω.
Κάτι άλλο, το βράδυ που δεν έχει θόρυβο το φίλτρο ακούγεται, είναι φυσιολογικο αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-09-14, 23:29
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Ναι κουνα το λιγο δυνατα να φυγει τυχον αερας απ την αντλια του . Ζωοτοκα καλη ιδεα και μολις δυναμωσει η βιολογια σου τα δινεις και βαζεις τιγρακια. Ζωοτοκα γκαπυ πχ χαριζει αρκετος κοσμος αν σου στειλει καποιος απο αθηνα με κτελ θα εισε μια χαρα αν συμφερει
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 21-09-14, 13:32
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Οντως είχε αέρα και μειώθηκε ο θόρυβος αλλά κάνει ακόμα...

Την αφίσα πως να την κολλησω?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 21-09-14, 14:07
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ε λιγο θορυβο θα τον κανει σιγουρα. Την αφισα εξωτερικα με κοκιτικη ταινια εγω ετσι τις εχω ολες. Μαυρο χαρτονι βαλε ή μπλε οχι με σχεδια τα μονοχρωμα ειδικα αυτα τα σκουρα τονιζουν τα χρωματα φυτων και ψαριων
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 21-09-14, 19:57
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Το ξερω το είχα διαβάσει και πήρα άφησα που απεικονίζει μονο το βυθό, με μπλε σκούρο στη βαση που ανοίγει όσο παει προς τα πάνω
-------------------------
Παιδια έχω αρχίσει να πανικοβαλομαι λιγο ,ελπίζω χωρίς λόγο.<br />Είδα σε άλλο φόρουμ ενα θέμα που έλεγε οτι πολλά ενυδρεία έχουν ρεύμα μέσα συνήθως στατικό αλλά καμια φορά και απο διαρροή ηλεκτρικής συσκευής. Έκανα λοιπόν το πείραμα βαζοντας ενα δοκιμαστικό κατσαβίδι και το λαμπακι ηταν κατακόκκινο! Βγάζω το φίλτρο απο την πρίζα* με την ελπίδα οτι θα είναι στατικός και σβήνει το λαμπάκι... Το ξαναβαζω ανάβει παλι και έντονα! Το εκανα κάνα 5αρι φορες μέσα σε λιγα δευτερόλεπτα για να βεβαιωθω και το αποτέλεσμα ηταν παντα το ίδιο,οποτε καταληγω οτι δεν ηταν στατικός αλλά διαρροή απο το φίλτρο! <br />Είναι φυσιολογικό αυτό ή είναι όσο επικυνδινο μου φαίνεται? Δηλαδή κινδυνεύω ανα πάσα στιγμη αν αυξηθεί αυτή η διαρροή να ακουμπησω το νερό και να με χτυπήσει το ρεύμα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 21-09-14 στις 19:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-09-14, 20:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με ηλεκτρολογικα δεν εχω και πολυ σχεση, αλλα αν ειχε διαρροη ρευματος καποιο φιλτρο μου, θα το εβγαζα αμεσα. Διαβασε και ενα σχετικο παλιοτερο θεμα, οπως και αλλα που θα βρεις με την αναζητηση, ωσπου να απαντησει και καποιος πιο ειδικος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 21-09-14, 22:14
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Εκανα μέτρηση με πολύμετρο (το ενα καλώδιο στο νερό και το άλλο στη γείωση της πριζας) και η τάση είναι 20V, οποτε είναι ασφαλές για την ωρα τουλάχιστον.
Μπορεί κάποιος να ελέγξει το ενυδρείο του ειτε με δοκιμαστικό κατσαβίδι ειτε ακόμα καλυτερα με πολύμετρο για να δω αν γίνεται σε ολους ή είναι προβληματικό το φίλτρο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 22-09-14, 10:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα μέτρηση με πολύμετρο (το ενα καλώδιο στο νερό και το άλλο στη γείωση της πριζας) και η τάση είναι 20V, οποτε είναι ασφαλές για την ωρα τουλάχιστον.
Μπορεί κάποιος να ελέγξει το ενυδρείο του ειτε με δοκιμαστικό κατσαβίδι ειτε ακόμα καλυτερα με πολύμετρο για να δω αν γίνεται σε ολους ή είναι προβληματικό το φίλτρο μου?
Αν έχεις ρελέ διαφυγής και είχες βραχυκύκλωμα (δυστυχως δεν υπάρχει διαρροή στον ηλεκτρισμό) τότε θα έπεφτε το ρελέ, και σήμερα θεωρώ πολύ σπάνιο να μην υπάρχει ρελέ διαφυγής σε σπίτι. Αν δεν έχεις ρελέ διαφυγής θα σου πρότεινα να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, θα σου σώσει τη ζωή. Πάμε τώρα στο ενυδρείο, υπάρχει περίπτωση να ανάβει το δοκιμαστικό σε ενυδρείο αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι από βραχυκύκλωμα, συνήθως είναι επαγωγικό και προέρχεται από τις αντλίες, και θεωρητικά είναι ακίνδυνο για σένα αλλά και για τα ψάρια. Για αυτό δες αν έχεις ρελέ διαφυγής, αν έχεις κάνε ένα τεστ αν λειτουργεί σωστά, αν δεν έχεις ή δεν λειτουργεί θεωρώ πως πρώτα πρέπει να ασχοληθείς με αυτό και μετά με όλα τα άλλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 22-09-14, 13:40
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ρελέ έχω αλλά το ενυδρείο δεν είναι γειωμενο. Επίσης αν είναι επαγωγικό δεν θα έπρεπε να ανάβει το λαμπάκι απο το κατσαβίδι για λίγο μέχρι να σταματήσει το κύμα αφού κλείσω το φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 22-09-14, 14:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρελέ έχω αλλά το ενυδρείο δεν είναι γειωμενο.
Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει γείωση για να λειτουργήσει το ρελέ γείωση θα κάνει και το χέρι σου ή οτιδήποτε άλλο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης αν είναι επαγωγικό δεν θα έπρεπε να ανάβει το λαμπάκι απο το κατσαβίδι για λίγο μέχρι να σταματήσει το κύμα αφού κλείσω το φίλτρο?
Μα το επαγωγικό υπάρχει όσο λειτουργεί η αντλία, όταν δεν υπάρχει ρεύμα στην αντλία δεν θα υπάρχει και επαγωγικό. Δεν υπάρχει καθυστέρηση σε αυτό.

Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%E3%E9%EA%FC
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 22-09-14, 14:16
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Εγώ φοραω λαστιχένιες παντόφλες, δεν επηρεάζει τη γείωση αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 22-09-14, 14:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φοραω λαστιχένιες παντόφλες, δεν επηρεάζει τη γείωση αυτό?
Σε ένα βαθμό την επηρεάζει, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι, διάβασε το άρθρο που σου έδειξα, τότε που το έγραψε ο φίλος plin ήμασταν όλοι με ενα δοκιμαστικό στο χέρι και κάναμε δοκιμές στο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 23-09-14, 23:07
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Εφτιαξα το σκελετό για το καπάκι σήμερα. Χρησιμοποίησα άσπρο πλεξι γκλας και το κολλησα με ενυδρειακη σιλικόνη. Όταν θα βάλω τις λάμπες θα χρειαστεί να βάλω κάτι αναμεσα σε αυτές και το νερό η δεν συντρέχει κίνδυνος βραχυκυκλώματος? Κι αν ναι,τι μπορω να βάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 23-09-14, 23:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφτιαξα το σκελετό για το καπάκι σήμερα. Χρησιμοποίησα άσπρο πλεξι γκλας και το κολλησα με ενυδρειακη σιλικόνη. Όταν θα βάλω τις λάμπες θα χρειαστεί να βάλω κάτι αναμεσα σε αυτές και το νερό η δεν συντρέχει κίνδυνος βραχυκυκλώματος? Κι αν ναι,τι μπορω να βάλω?
φοβάμαι πως η ενυδρειακή σιλικόνη δεν θα αντέξει, κόλλησέ το με χλωροφόρμιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 24-09-14, 06:16
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Δε θα αντέξει? Ελαφρύ πλεξι Γκλας είναι ρε συ, εδώ αντέχει τις πιέσεις του νερου στη γυαλα δεν θα αντέξει λίγο πλαστικό και μια λάμπα?
Η λόγω θερμοκρασίας η σιλικόνη εξασθενεί?
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 24-09-14, 08:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα αντέξει? Ελαφρύ πλεξι Γκλας είναι ρε συ, εδώ αντέχει τις πιέσεις του νερου στη γυαλα δεν θα αντέξει λίγο πλαστικό και μια λάμπα?
Η λόγω θερμοκρασίας η σιλικόνη εξασθενεί?
Το ενυδρείο σαν κατασκευή είναι 5 πλευρές κολλημένες μεταξύ τους και για αυτό είναι πιο δεμένο, ενω ένα τελάρο με 4 επιφάνειες και όχι με τόσο μεγάλο σημείο επαφής και συγκόλησης δεν έχει το ίδιο δέσιμο, αν βάλεις και το καπάκι έτσι με σιλικόνη, τότε θα δέσει, αν το κόλλαγες όμως με χλωροφόρμιο δεν θα είχε κανένα πρόβλημα. Επειδή το 1ο καπάκι που έφτιαξα με πλεξιγκλας το κόλλησα και εγω με σιλικόνη, έδεσε η όλη κατασκευή μόνο όταν κόλλησα και τη 5η επιφάνεια (το από πάνω κομμάτι, το καπάκι), αλλιώς το τελάρο ήταν σαν σεισμόπληκτο, έπαιζε ολόκληρο. Θα μπορούσες να βάλεις αλουμινογωνιές στις 4 γωνίες αλλά νομίζω πως δεν θα ήταν και τόσο όμορφο, ίσως να ήταν και λίγο χοντροκομμένο, αλλά σίγουρα θα ήταν πιο ανθεκτικό. Αν είσαι κοντά στο Κερατσίνι φέρτω να στο κολλήσω εγώ, σε 5 λεπτά θα είναι έτοιμο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 24-09-14, 09:14
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά είμαι Πάτρα
Επειδή το έχω κολλήσει ήδη(και τις 5 επιφάνειες), θα το αφήσω να στεγνώσει και μετα θα ελεγξω στατικοτητα. Αν έχει θέμα να βάλω καμια γωνία απο μέσα?
Για ενδιάμεσο υλικό αναμεσα σε λάμπες και νερό τι προτεινεις?
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 24-09-14, 10:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά είμαι Πάτρα
Επειδή το έχω κολλήσει ήδη(και τις 5 επιφάνειες), θα το αφήσω να στεγνώσει και μετα θα ελεγξω στατικοτητα. Αν έχει θέμα να βάλω καμια γωνία απο μέσα?
Για ενδιάμεσο υλικό αναμεσα σε λάμπες και νερό τι προτεινεις?
Αν έχεις κολλήσει και τις 5 επιφάνειες και όχι μόνο το τελάρο θα είναι πιο σταθερό τότε, νόμισα πως έχεις κολλήσεις μόνο το τελάρο.
Αν βλέπεις πως ολη η κατασκευή δεν παίζει τότε είσαι οκ.
Ανάμεσα πάλι διαφανες πλεξι μπορείς να βάλεις, ενα κομμάτι που να κόβει τυχόν σταγόνες που πετάγονται από την αεραντλία ή οτιδήποτε άλλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 24-09-14, 21:47
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Από λάμπες τι να βάλω? Θα βάλω 2 λάμπες Τ8 (η είναι καλύτερα Τ5?) στα 18watt η καθεμία και 435mm. Τι χρώμα να τις βάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 24-09-14, 21:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Από λάμπες τι να βάλω? Θα βάλω 2 λάμπες Τ8 (η είναι καλύτερα Τ5?) στα 18watt η καθεμία και 435mm. Τι χρώμα να τις βάλω?
Από λάμπες δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είναι παντελώς άσχετος και δεν είχα ποτέ μου, για φωτισμό έχω DIY Led
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αφρός σε ενυδρείο 60lt ps1xas Γλυκό νερό - Γενικά 12 06-03-13 22:05
Ενυδρείο 60lt JUWEL yiannis1980 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 13-08-10 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08276 seconds with 13 queries