Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-14, 22:51
sokrates978 Ο χρήστης sokrates978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2014
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Ενυδρειο απο inox

Καλησπέρα είμαι νέος στο χώρο έχω ένα ενυδρείο 80*40*60 έχω μέσα τρία μικρά σκαλαρια και θέλω να μεγαλώσω την οικογενεια.Εχω σκεφτεί να φτιάξω ένα ενυδρείο από inox είναι 1050μ*650π*800υ ξέρει κάποιος να μου πει αν θα έχω προβλήματα με τα ψάρια λόγο μετάλλου. Το ενυδρείο θα έχει φιλτρανση από ένα sub 190 λίτρα από αντλία θα έχω μια EHEIM pump compact+ 3000 θα κατασκευαστούν πλάτες από έμενα τα πάντα θα είναι οπός πρέπει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-14, 00:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν νομιζω καποιος να εχει δοκιμασει.
Αυτο που ξερω ειναι οτι το μονο μεταλλο που βαζουν αφοβα σε ενυδρειακο εξοπλισμο που ερχεται σε επαφη με το νερο, ειναι το τιτανιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-14, 08:49
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Εξαρτάται από την ποιότητα του ανοξείδωτου. Θέλει ανοξείδωτο από 316 και πάνω. Ίδιας ποιότητας θα πρέπει να είναι και η κόλληση. Επίσης στα σημεία που θα υπάρχουν τα γαζιά από την κόλληση, θα πρέπει να είναι πολύ καλά τροχισμένα, ώστε να είναι λεία για να μην υπάρχουν σημεία αποίκησης βακτηριδίων. Έχε υπόψη σου πως θα σου στοιχίσει πάρα πολύ ακριβά αν πας να στο φτιάξουν στο εμπόριο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-14, 09:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν έχεις πρόσβαση σ' αυτό το υλικό αφού με την τιμή του θα σου βγει ο κούκος αηδόνι αλλά και φτηνό να το βρεις, θα έλεγα να μη το κάνεις.
Ακόμα κι αν βρες ανοξείδωτο ποιότητας σ΄αυτή που φτιάχνουν τους κάδους πλυντηρίων (grade 316 και πάνω http://en.wikipedia.org/wiki/Stainless_steel ) δεν γλυτώνεις από την σκουριά πχ στις κολλήσεις (που θέλουν και ειδική διαδικασία).
Απλά ξέχνα το και σκέψου για γυάλινο (εγώ ούτε τα ξύλινα δεν εμπιστεύομαι τουλ. σε βάθος χρόνου)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-14, 10:03
giorgos78 Ο χρήστης giorgos78 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2014
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ρε παιδιά αν το φτιάξει και μετά το βάψει με μονοτικό δεν θα κάνει δουλειά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-14, 10:11
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν έχεις πρόσβαση σ' αυτό το υλικό αφού με την τιμή του θα σου βγει ο κούκος αηδόνι αλλά και φτηνό να το βρεις, θα έλεγα να μη το κάνεις.
Ακόμα κι αν βρες ανοξείδωτο ποιότητας σ΄αυτή που φτιάχνουν τους κάδους πλυντηρίων (grade 316 και πάνω http://en.wikipedia.org/wiki/Stainless_steel ) δεν γλυτώνεις από την σκουριά πχ στις κολλήσεις (που θέλουν και ειδική διαδικασία).
Απλά ξέχνα το και σκέψου για γυάλινο (εγώ ούτε τα ξύλινα δεν εμπιστεύομαι τουλ. σε βάθος χρόνου)
Δεν σκουριάζουν οι κολλήσεις όταν το υλικό συγκόλλησης είναι ίδιο με το κυρίος υλικό. Ούτε το ανοξείδωτο από κάποια ποιότητα και πάνω παθαίνει τίποτα. Τι υλικά υπάρχουν στο εμπόριο πάνω σε αυτόν το τομέα δε φαντάζεσαι. Το θέμα είναι πως δεν αξίζει το κόστος μιας τέτοιας κατασκευής μόνο και μόνο για ένα ενυδρείο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-14, 10:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Δεν είμαι και ειδικός αλλά αυτά μου 'χει πει φίλος που ασχολείται με inox κατασκευές και είχε ντύσει ένα ενυδρείο με inox καπάκι και περιμετρικά όπως και τη βάση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-14, 11:16
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Αν μιλάμε για ανοξείδωτες κατασκευές σε επίπεδο τύπου κάγκελα σκάλες κτλ, ισχύουν τα παραπάνω Αν μιλάμε για την βιομηχανία τροφίμων πάμε σε άλλο επίπεδο. Αν οι συγκολλήσεις γίνουν με mig περιορίζονται σε μικρότερο αριθμό συγκολλητικών υλικών, με αποτέλεσμα την οξείδωση. Αν οι συγκολλήσεις γίνουν με tig, υπάρχει και το κατάλληλο συγκολλητικό υλικό για την εκάστοτε χρήση. Στο λέω εκ πείρας από την εργασία μου πριν από κάτι χρόνια σε εταιρία κατασκευής και εγκατάστασης εξοπλισμού, σε βιομηχανίες τροφίμων
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-14, 12:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Σ' ευχαριστούμε!

Δηλ. αν είχαμε τα φράγκα θα μπορούσαμε λες να φτιάξουμε με inox ένα σχεδόν αθάνατο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-14, 12:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos78 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδιά αν το φτιάξει και μετά το βάψει με μονοτικό δεν θα κάνει δουλειά?
Μα τότε γιατί να το κάνει ανοξέιδωτο αν πρόκειτε να το βάψει ; Ας το κάνει με απλή λαμαρίνα ή ξύλινο. Επίσης το inox δεν βάφεται, θες ειδικά αστάρια αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-14, 12:57
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το inox δε βαφετε εύκολα θέλει εποξεικα,πάλι με πρόλαβε ο Τάκης ..εχω αμφιβολιες αν θα πιασει και η σιλικόνη για την οθόνη..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-14, 13:01
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Αν λέμε για γλυκού νερού, ναι! Αν πάμε σε θαλασσινό θα χρειαστεί σίγουρα και κάποια επικάλυψη, αν και υπάρχει ατσάλι που είναι κατάλληλο για χρίση μέσα στην θάλασσα αλλά η τιμή του δεν υπάρχει. Το θέμα είναι γιατί να μπει κάποιος σε τέτοια διαδικασία. Σε μικρά ενυδρεία το κόστος είναι απαγορευτικό, καθαρά κοροϊδία και σε μεγάλα, μπορεί να κατασκευαστούν με πάρα πολλά φτηνότερα υλικά. Αν υπήρχαν βιομηχανοποιημένα, όπως οι νεροχύτες του σπιτιού μας, θα ήταν πολύ καλύτερα, αλλά θα είχαν μικρό αγοραστικό κοινό. Ένα ανοξείδωτο ενυδρείο θα μπορούσε να έχει εφαρμογή σαν εντοιχιζόμενο. Σαν κόστος κατασκευής απαιτεί ακριβά μηχανήματα για την επεξεργασία του και εξειδικευμένο προσωπικό. Σε αντίθεση από ένα γυάλινο που μπορεί να φτιάξει ο καθένας, χωρίς εργαλεία με λίγη εξάσκηση. Στο θέμα στερέωσης της οθόνης, θα μπορούσε να μπει με φλάντζα περιμετρικά και να συγκρατηθεί με βίδες. Όπως τα φιλιστρίνια στα βαθυσκάφοι.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-14, 13:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο αποψης θερμομονωσης τι λεει σαν υλικο?
Επηρεαζεται ευκολα και επιτρεπει την αποτομη μεταβολη της θερμοκρασιας?

Απο αποψης αντανακλασεων για την συμπεριφορα των ψαριων?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-14, 14:02
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο αποψης θερμομονωσης τι λεει σαν υλικο?
Επηρεαζεται ευκολα και επιτρεπει την αποτομη μεταβολη της θερμοκρασιας?

Απο αποψης αντανακλασεων για την συμπεριφορα των ψαριων?
Σπύρο και στις δύο περιπτώσεις είναι χάλια. Σαν μέταλλο έχει τις ίδιες μονωτικές ικανότητες με το απλό σίδερο και μετά από την κατεργασία του γίνεται καθρέφτης.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-14, 14:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οποτε θελει απεξω ντυσιμο με καποιο υλικο για θερμονωση και απο μεσα ντυσιμο με καποιο υλικο (safe) για τις αντανακλασεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-14, 14:38
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε θελει απεξω ντυσιμο με καποιο υλικο για θερμονωση και απο μεσα ντυσιμο με καποιο υλικο (safe) για τις αντανακλασεις.
Πολύ σωστά! Αν υπολογίσουμε και αυτό το κόστος, καταλήγουμε ότι το ποιο συμφέρον υλικό είναι το γυαλί.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-02-14, 14:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σωστά! Αν υπολογίσουμε και αυτό το κόστος, καταλήγουμε ότι το ποιο συμφέρον υλικό είναι το γυαλί.
ή ξύλο και γυαλί αρκεί να υγρομονώσεις το ξύλο κατάλληλα (φαγώθηκα με το ξύλινο εγώ)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-02-14, 18:28
sokrates978 Ο χρήστης sokrates978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2014
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά και ευχάριστο για το ενδιαφερον.Το inox το επέλεξα γιατί ο χορός που έχω είναι περίεργος , θέλει διαμορφώσει και σκεφτικά το μεταλικο.Το inox που θα χρησιμοποιήσω θα είναι 316 και και θα κολληθεί με τικ από την ίδια ποιότητα σύρμα όσο για μόνωση θα ντυθεί όλο με ξύλο από έξω και μέσα θα μπούνε παντού πλάτες θα στεγανοποιηθεί με λότζα από έξω οπότε δεν νομίζω να έχω θέματα με αρρώστια του nox η κάποια σκουριά.Οσο για την κατεργασία του και την κατασκευή του εκεί που εργάζομαι κάνουμε κατασκευές από μέταλλο και ξύλο και θα μου έρθει μια η άλλη με το τζαμί
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-02-14, 18:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Θα περιμένουμε να μας το παρουσιάσεις
Θα είναι και το πρώτο που θα δούμε.............
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-02-14, 20:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sokrates978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά και ευχάριστο για το ενδιαφερον.Το inox το επέλεξα γιατί ο χορός που έχω είναι περίεργος , θέλει διαμορφώσει και σκεφτικά το μεταλικο.Το inox που θα χρησιμοποιήσω θα είναι 316 και και θα κολληθεί με τικ από την ίδια ποιότητα σύρμα όσο για μόνωση θα ντυθεί όλο με ξύλο από έξω και μέσα θα μπούνε παντού πλάτες θα στεγανοποιηθεί με λότζα από έξω οπότε δεν νομίζω να έχω θέματα με αρρώστια του nox η κάποια σκουριά.Οσο για την κατεργασία του και την κατασκευή του εκεί που εργάζομαι κάνουμε κατασκευές από μέταλλο και ξύλο και θα μου έρθει μια η άλλη με το τζαμί
H αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν πολλά αντίστοιχα θέματα
Πάντως τα ασφαλή μέταλα για το ενυδρείο (απ όσο έψαξα) θεωρούνται τα τιτάνιο, χρυσός και καλής ποιότητας inox

Ενα και μοναδικό θέμα που βρηκα το οποίο ίσως βοηθήσει είναι το παρακάτω
http://www.greekdiscus.com/test2000/...F1%E5%DF%EF%F5

Αν δεν επιτρέπονται λινκ απο άλλα φορουμ...το διαγράφετε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
floter inox harris samos Δίσκοι 2 04-11-09 22:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07246 seconds with 13 queries