Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-14, 13:35
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Προβλημα με κοντρα ή οχι?

Καλημερα.
Σημερα κατα την καθιερωμενη αλλαγη νερου,παρατηρησα τις κοντρες του ενυδρειου μου(Juwel Rio 300).
Μου φαινεται σαν να εχει ξεκολλησει το κατω μισο απο τις κοντρες στο τζαμι που κοιταει προς τα εξω.
Συγκεκριμενα οι δυο πλαστικες κοντρες του ενυδρειου ειναι κολλημενες ,το πανω μισο τους στο τελαρο και το κατω μισο στα τζαμια.
Φαινεται σαν να εχει ξεκολλησει η σιλικονη μονο στο σημειο των τζαμιων,και οχι στο τελαρο.
Παραθετω μερικες φωτο,γιατι πιο αναλυτικα δυσκολο..
Ειναι κατι επικινδυνο και αν ναι,πόσο?


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-14, 13:58
Το avatar του χρήστη bassaris
bassaris Ο χρήστης bassaris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

έχω το ίδιο ακριβώς ενυδρείο εδώ και τρία χρόνια και είναι έτσι από την πρώτη στιγμή που το πήρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-14, 14:49
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μακάρι να μην είναι πρόβλημα. Παρατηρώ ότι η σιλικόνη στο σημείο του τζαμιού είναι αλλά και ήταν εμφανώς λιγότερη από ότι στο τελάρο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-14, 18:50
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Εγω το ειδα αυτο αφου άνοιξε η σιλικόνη στον πάτο και άδειασε ολο το ενυδρειο.
Μετα ειδα οτι είχαν ξεκολλήσει απο το τζαμί. Θα σου πρότεινα να το επισκεύασεις και το καλυτερο ειναι να τις κοψεις και να βάλεις γυάλινες , απλα πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο αν οχι ολο τουλάχιστον τα 3/4. Ειχα κανει προσπάθεια να τις κόλλησω ξανά τις πλαστικές αλλα παλι ξεκολαγαν στη βδομαδα.
Δες και το θέμα που ειχα κανει τοτε http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72998 και αν χρειαστείς βοήθεια εδω ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-14, 20:13
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μα είναι δυνατόν σε τριών μηνών ενυδρείο να συμβαίνει κάτι τέτοιο?
Δλδ να βγαλω τρία τέταρτα νερού και να βάλω σιλικόνη στα συγκεκριμένα σημεία?
Πόσες μέρες θέλει για να στεγνώσει? Και με τα ψάρια τι γίνεται? Που τα πάω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-14, 20:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα είναι δυνατόν σε τριών μηνών ενυδρείο να συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Πόσες μέρες θέλει για να στεγνώσει? Και με τα ψάρια τι γίνεται? Που τα πάω?
Το ενυδρείο δεν έχει εγγύηση?

Πόσα και τι ψάρια έχεις?
ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο του ικεα θα σε βολέψει μέχρι να βρεις λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-14, 20:18
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο δεν έχει εγγύηση?

Πόσα και τι ψάρια έχεις?
ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο του ικεα θα σε βολέψει μέχρι να βρεις λύση.
Φυσικά και έχει.Απο ψάρια έχει 3 maingano, 4 saulosi και 5 hongi συν 4 μωρα saulosi.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-14, 20:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=36973
ένα τέτοιο χρειάζεσαι. Μ' ένα μπολιασμένο εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο μπορείς να κρατήσεις εκεί τα ψάρια σου μερικές μέρες.
Μίλα με το μαγαζί και ζήτα αντικατάσταση του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-14, 20:50
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=36973
ένα τέτοιο χρειάζεσαι. Μ' ένα μπολιασμένο εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο μπορείς να κρατήσεις εκεί τα ψάρια σου μερικές μέρες.
Μίλα με το μαγαζί και ζήτα αντικατάσταση του ενυδρείου.
Πιστεύεις ότι χρειάζεται να γίνει αντίκατάσταση?
Βαριέμαι την όλη διαδικασία. .
Καταρχήν να το πάρουμε από την αρχή.
Είναι κάτι επικίνδυνο? Αυτό το λέω γιατί κάποιος είπε ότι και το δικό του έτσι ήταν από όταν το αγόρασε, τρία χρόνια τώρα και δεν έχει πάθει κάτι. Να στείλω mail στη juwel με φωτογραφίες να δω τι θα μου πούνε?
Μήπως αντί για αντίκατάσταση είναι ευκολότερο αλλα και λιγότερο χρονοβόρο να το επισκευάσω μόνος?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-14, 21:57
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύεις ότι χρειάζεται να γίνει αντίκατάσταση?
Βαριέμαι την όλη διαδικασία. .
Καταρχήν να το πάρουμε από την αρχή.
Είναι κάτι επικίνδυνο? Αυτό το λέω γιατί κάποιος είπε ότι και το δικό του έτσι ήταν από όταν το αγόρασε, τρία χρόνια τώρα και δεν έχει πάθει κάτι. Να στείλω mail στη juwel με φωτογραφίες να δω τι θα μου πούνε?
Μήπως αντί για αντίκατάσταση είναι ευκολότερο αλλα και λιγότερο χρονοβόρο να το επισκευάσω μόνος?
Αν το επισκεύασεις μόνος και αργότερα χτυπά ξύλο ανοίξει κάπου δεν θα στο καλύψει η εγγύηση . Για εμενα ειναι τύχη το αν θα ανοίξει η οχι χωρις τις κόντρες . Ζήτησε αντικατάσταση του ενυδρειου .
Και πίστεψε με 300λτ. Νερο δεν ειναι καθολου λιγα .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-14, 01:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις ξηλωσει το εσωτερικο φιλτρο?
Αν ναι, μη παρεις στην αντιπροσωπεια.
Μαλλον δεν θα δεχτουν αλλαγη γιατι εχεις επεμβει στο ενυδρειο.
Φτιαχτο μονος σου.
Εχω ακουσει οτι αν συμβει κατι τετεοιο αδειαζεις νερο (για να φυγει η καμπυλη) και κολλας γυαλινη κοντρα κατω απο την πλαστικια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-14, 07:43
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις ξηλωσει το εσωτερικο φιλτρο?
Αν ναι, μη παρεις στην αντιπροσωπεια.
Μαλλον δεν θα δεχτουν αλλαγη γιατι εχεις επεμβει στο ενυδρειο.
Φτιαχτο μονος σου.
Εχω ακουσει οτι αν συμβει κατι τετεοιο αδειαζεις νερο (για να φυγει η καμπυλη) και κολλας γυαλινη κοντρα κατω απο την πλαστικια
Οχι,δεν το εχω βγαλει...
Εστειλα mail στη juwel να δω τι θα μου πουνε.
Σε αναζητηση που εκανα στο διαδικτυο για το συγκεκριμενο θεμα,καθως και για τις απαντησεις που εχει δωσει η juwel κατα καιρους σε ατομα με το ιδιο προβλημα,βρηκα οτι οι συγκεκριμενες κοντρες δεν ειναι για να κρατανε το τζαμι αλλα το σχημα του τελαρου.

"The brace bars are not a major structural part of the aquarium so the aquarium will not burst or give way, but they do hold the shape of the aquarium so without them the aquarium may start to bow slightly. The brace bars are available as a replacement item, however, on this occasion if you would care to send me your full address, I would be happy to send 2 replacement free of charge brace bars and glue in the post to you as a gesture of good will. The new brace bars need to be glued into place at the rim of the inside profile, the same as your previous brace bars were. If your aquarium has started to bow slightly, then before fixing the new brace bars into place, you will find that by lowering the water level this will take the pressure off the front of the glass allowing the aquarium to return to it's original shape so that you can then glue the new brace bars into place.

I hope this is of help to you and thank you for contacting Juwel Aquarium."



"The brace bars are indeed there to keep the shape of the top frame and not the aquarium. The aquarium is built to function for a while without the brace bars and may bow slightly. We would suggest that some water is taken out to relieve the pressure a little. As a good will gesture I will pop 2 in the post to you. The glue I will also supply - this should only be used onto dried surfaces and left to dry for 1-2 hours, if the previous profiles do not come out clean these new bars can be fixed along side the old ones."

Βεβαια γιατι να συμβαινει και μαλιστα σε κατι που ειναι και ακριβοπληρωμενο και θεωρειται απο τα κορυφαια ενυδρεια της αγορας.Σιγουρα η Juwel εθελοτυφλει,αλλιως θα το ειχε διορθωσει το προβλημα τοσα χρονια που ακουγεται οτι υπαρχει.
Τελος παντων,θα περιμενω την απαντηση της JUwel,να δω τι θα πουνε,και αναλογως θα πραξω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-14, 11:54
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις ξηλωσει το εσωτερικο φιλτρο?
Αν ναι, μη παρεις στην αντιπροσωπεια.
Μαλλον δεν θα δεχτουν αλλαγη γιατι εχεις επεμβει στο ενυδρειο.
Φτιαχτο μονος σου.
Εχω ακουσει οτι αν συμβει κατι τετεοιο αδειαζεις νερο (για να φυγει η καμπυλη) και κολλας γυαλινη κοντρα κατω απο την πλαστικια
Σπύρο αν βάλεις κόντρα κατω απο την πλαστική , θα ειναι μεσα στο νερο , γιατι η στάθμη του νερού ειναι οριακά με την αρχη - βαση της πλαστικής κόντρας . Το καλυτερο ειναι κόψιμο με ντρεμελ την πλαστική , κόλλημα κατα μηκος 2 φιλέτα τζαμί 80-90 εκ. Και κάθετες κόντρες στο σημείο που ηταν οι πλαστικές . Παιδεμα ειναι αλλα ξενοιαζεις και ξεχνάς την καμπύλη που κανουν απο την μανα τους
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-14, 13:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

The brace bars are not a major structural part of the aquarium so the aquarium will not burst or give way, but they do hold the shape of the aquarium so without them the aquarium may start to bow slightly.


Καλα μιλαμε για μεγιστο "λεω και ξελεω" εδω ε? Δεν ειναι μερος του δεσιματος αλλα αν βγουν, το ενυδρειο καμπυλωνει....οτι ναναι. Απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου σε επωνυμο ενυδρειο και μαλιστα juwel...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-14, 14:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα, περιμενε την απαντηση κι αν ειναι παρομοια, απαντησε τους οτι ευχαριστω θα το επιδιορθωσω μονος μου και θα γνωστοποιησω το προβλημα και την απαντηση σας στους συνχομπιστες που εποικοινωνω στα ενυδρειακα φορουμ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-14, 16:14
Το avatar του χρήστη bassaris
bassaris Ο χρήστης bassaris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ρε παιδια μην τα μεγαλοποιουμε ολα οι κοντρες στο δικο μου απο τοτε που το πηρα ετσι ειναι(ετσι το αγορασα καινουργιο)και ουτε κοιλιες ουτε τιποτα δεν εχει κανει μετα απο 3 χρονια που το εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-14, 16:55
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bassaris Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια μην τα μεγαλοποιουμε ολα οι κοντρες στο δικο μου απο τοτε που το πηρα ετσι ειναι(ετσι το αγορασα καινουργιο)και ουτε κοιλιες ουτε τιποτα δεν εχει κανει μετα απο 3 χρονια που το εχω.
Φιλε μου δεν μεγαλοποιουμε τιποτα , αλλα αν σου αδειάσει στο σαλόνι και κινδυνεύει το χόμπι σου να σταματήσει γιατι κατεστρεψες το σαλόνι τοτε δεν νομίζω να το άφηνες στην τύχη του . Εμενα στα 3 χρονια άνοιξε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα, περιμενε την απαντηση κι αν ειναι παρομοια, απαντησε τους οτι ευχαριστω θα το επιδιορθωσω μονος μου και θα γνωστοποιησω το προβλημα και την απαντηση σας στους συνχομπιστες που εποικοινωνω στα ενυδρειακα φορουμ.

Δεν ιδρώνει το αυτί τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nasos_discus : 26-01-14 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-14, 17:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποτε δεν τις γουσταρα αυτες τις πλαστικες κοντρες της juwel.
εχει δικιο ο κουραμπιες,λενε και ξε-λενε στην ιδια προταση.

για τα λεφτα που ζητανε,τετοια προχειροτητα δεν δικαιολογειται σε τοσο μεγαλα ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-14, 18:42
Το avatar του χρήστη bassaris
bassaris Ο χρήστης bassaris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Φιλε μου δεν μεγαλοποιουμε τιποτα , αλλα αν σου αδειάσει στο σαλόνι και κινδυνεύει το χόμπι σου να σταματήσει γιατι κατεστρεψες το σαλόνι τοτε δεν νομίζω να το άφηνες στην τύχη του . Εμενα στα 3 χρονια άνοιξε.


εγω λεω οτι ετσι ηταν φτιαγμενο για πιο λογο να ανοιξει??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-14, 18:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Για ποιο λογο? Εφοσον δεν υπαρχει η ενισχυση πανω, ολο το στρεςς παει στον πατο. Απλη φυσικη ειναι. Απαραδεκτο ναρθει ετσι τετοιο ενυδρειο. Η ιδια η juwel πεφτει σε αντιφασεις στα μηνυματα πιο πανω. Τι συζηταμε τωρα το προφανες κατασκευαστικο λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-01-14, 20:43
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bassaris Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δεν μεγαλοποιουμε τιποτα , αλλα αν σου αδειάσει στο σαλόνι και κινδυνεύει το χόμπι σου να σταματήσει γιατι κατεστρεψες το σαλόνι τοτε δεν νομίζω να το άφηνες στην τύχη του . Εμενα στα 3 χρονια άνοιξε.


εγω λεω οτι ετσι ηταν φτιαγμενο για πιο λογο να ανοιξει??
Έλα να ρωτήσεις την σύζυγο που είδε δίσκο λιμνη στο σαλονι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λογο? Εφοσον δεν υπαρχει η ενισχυση πανω, ολο το στρεςς παει στον πατο. Απλη φυσικη ειναι. Απαραδεκτο ναρθει ετσι τετοιο ενυδρειο. Η ιδια η juwel πεφτει σε αντιφασεις στα μηνυματα πιο πανω. Τι συζηταμε τωρα το προφανες κατασκευαστικο λαθος?
+1000

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nasos_discus : 26-01-14 στις 20:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-01-14, 20:44
Hlias21 Ο χρήστης Hlias21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2013
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα υπάρχει χρόνια και η juwel δεν εννοεί να το διορθώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-01-14, 21:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι,γιατι οι εταιριες ακολουθουνε στατιστικα στοιχεια για να διαμορφωσουνε το design τους.

για σενα και για μενα που αυτο το βλεπουμε σαν προχειροτητα,αν η juwel δεν εχει ενδειξεις με βαση τα στατιστικα τους για αστοχια υλικου που να σημαινει "πολυ πιθανο προβλημα" δεν θα κατσει να αλλαξει την παραγωγη της.

ασχετα αν ειναι οντως πιθανο σοβαρο προβλημα.
αν δεν το δειχνει η στατιστικη τους δεν προκειται να το κανουνε γιατι δεν τους συμφερει.
το να ανοιξει το δικο σου η το δικο μου ενυδρειο δεν σημαινει κατι για αυτους ετσι μεμονωμενα.

απτην αλλη ο αγοραστης,εχει καθε δικαιωμα να το ψαξει κατα την αγορα και να μην παρει ενα ενυδρειο αν η κατασκευη του του φαινεται επισφαλης

με αλλα λογια δεν θα ιδρωσει ταυτι τους με το παραπονο του ενος η των 10.αλλα κιεσυ εχεις τη δυνατοτητα να μην παρεις Juwel.η να το παρεις και να διορθωσεις μονος σου το προβλημα οταν προκυψει,η πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-01-14, 21:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μου θυμησες λιγο tyler durden στην αρχη χαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-01-14, 21:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-01-14, 21:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι,γιατι οι εταιριες ακολουθουνε στατιστικα στοιχεια για να διαμορφωσουνε το design τους.
Δεν θελει αλλαγη το design. Μια χαρα ειναι.
Το κολλημα δεν κανανε καλα και ξεκολλησε οπως φαινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-01-14, 21:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχα!
ναι βρε σπυρο,αλλα για να κατασκευαστει ετσι το ενυδρειο παει να πει οτι καποιος το σχεδιασε.οταν πεφτει μια πολυκατοικια απο σεισμο,τον μηχανικο κοιτανε οχι τον εργατη που ανακατευε το τσιμεντο
μπορει στο τελος να φταιει ο εργατης,αλλα ο μηχανικος εχει την ευθυνη.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-14, 23:03
Το avatar του χρήστη bassaris
bassaris Ο χρήστης bassaris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Δεν θελει αλλαγη το design. Μια χαρα ειναι.
Το κολλημα δεν κανανε καλα και ξεκολλησε οπως φαινεται.

δεν ειναι κολλημενο σε εκεινο το σημειο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-14, 00:03
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bassaris Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελει αλλαγη το design. Μια χαρα ειναι.
Το κολλημα δεν κανανε καλα και ξεκολλησε οπως φαινεται.

δεν ειναι κολλημενο σε εκεινο το σημειο.
Κανονικα ειναι κολλημένο γίαυτο και εχει σιλικόνη , απλα απο την πίεση και την μη σωστή εφαρμογή της σιλικονης στο τζαμί , ξεκολαει. Απλα για να το δεις πρεπει να προσπαθήσεις να σηκώσεις ελαφριά την κόντρα προς τα πανω και να δεις αν ειναι ξεκολημενη η οχι .Δεν ξεκολαει και απο τις δυο πλευρές η απο την μπροστά η απο την πίσω. Εμενα ειχε ξεκολλήσει η πίσω πλευρά γίαυτο και ανοιξε η πίσω πλευρά του πατου, μπροστά μια χαρά κολλημενες ηταν.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-01-14, 00:18
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και στο δικό μου Rio 400... έτσι είναι... και μάλλον ΔΕΝ το είχα προσέξει ευθύς εξ' αρχής (όταν το πρόσεξα ήταν χρονικά αργά, για να ζητήσω τα "ρέστα").
Το δε μπροστινό τζάμι στο πάνω μέρος (βλέποντας το "χείλος", όταν το κοιτάς από το πλά'ι')... σαν "τα κύματα του Δουνάβεως" ένα πράγμα.
Μέχρι στιγμής (αν θυμάμαι καλά κλείνω 5ετία)... ευτυχώς ΔΕΝ έχει γίνει κάτι αλλά... αν πω ότι ΔΕΝ το φοβάμαι... θα είμαι ψεύτης.
Περιμένω να διαβάσω την απάντηση... που θα σου δώσουν.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοντρα πλακε θαλασσης stanisalus18 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 03-05-13 16:05
προβλημα!!!!! ανδρεα Γλυκό νερό - Γενικά 11 24-10-12 16:59
ΠΡΟΒΛΗΜΑ kokos125 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 20-12-09 13:10
Προβλημα aNe Γλυκό νερό - Γενικά 1 15-12-09 23:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09303 seconds with 13 queries