Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-12-13, 16:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δοκιμασω να το κανω το ολο αυτο? Δεν υπαρχει το αλφαδολαστιχο καν, δεν εχω τοσο μεγαλο βασικα και ηθελα να σας ρωτησω πρωτα προτου το παρω
Μπορεις να το κανεις εικονικα σε ενα κουβα με το λαστιχο που ηδη θα εχεις, σηκωνοντας το ή και κανωντας του στη μεση κουρμπα προς τα πανω, για να δεις σε ποιο υψος σταματει η ροη.

Για να αδειασει το λαστιχο, το γυρναω οπως το τυλιγω να στραγγιξει το νερο και στο τελος φυσαω και μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-12-13, 17:02
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να αδειασει το λαστιχο, το γυρναω οπως το τυλιγω να στραγγιξει το νερο και στο τελος φυσαω και μεσα.
Το εχω κανει αυτό, δεν φεύγουν οι μικρές σταγόνες καν απο μέσα. Πως φεύγουν αυτές?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-12-13, 17:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω κανει αυτό, δεν φεύγουν οι μικρές σταγόνες καν απο μέσα. Πως φεύγουν αυτές?
Ε ενταξει δεν χρειαζεται τοση λεπτομερεια. Θα στεγνωσει μονο του σε λιγο.
Αν εισαι τοσο ψειρας, βαλε μπιστολακι στο χλιαρο να φυσαει με χωνι μεσα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-12-13, 17:36
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ενταξει δεν χρειαζεται τοση λεπτομερεια. Θα στεγνωσει μονο του σε λιγο.
Αν εισαι τοσο ψειρας, βαλε μπιστολακι στο χλιαρο να φυσαει με χωνι μεσα
Αν σου πω οτι ειμαι λιγο ψειρας? Το δοκιμασα με το πιστολακι χτες το απογευμα (χωρις το χωνι, το σκεφτηκα και αυτο αλλα δεν το βρισκω και η μανα η καημενη δεν ξερει που το εχει βαλει) Εχτες το εκανα κιολας, τωρα που το βλεπω δεν εχει στεγνωσει, εχει και πολλες σταγονιτσες παντου ακομα ...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-12-13, 19:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατα την αποψη μου, καλα κανεις και εισαι ψειρας (εκει που πρεπει). Αυτο ειναι το νοημα του χομπι για μενα.
Το στασιμο νερο ειναι γνωστο οτι ευνοει την αναπτυξη παθογονων βακτηριων και παρασιτων.
Πιστευω ομως οτι αυτες οι σταγονες δεν ειναι προβλημα. (τουλαχιστον εγω δεν εχω συναντησει ετσι προβλημα)
Θα στεγνωσουν. (αλατα μονο μενουν - ειναι αυτες οι ασπριλες που φαινονται εσωτερικα του διαφανους αλφαδολαστιχου). Δεν μπορει να επιζησει ετσι εκει τιποτα.
Και οταν θα χρειαστεις παλι το λαστιχο, μπορεις να του περασεις ζεστο νερο απο το ντους (βγαζωντας το "τηλεφωνο"), ετσι "για τα ματια".

Αν θελεις να εισαι πολυ ψειρας, μπορεις να βαλεις το λαστιχο, πριν το ξαναχρησιμοποιησεις μετα απο καιρο, να τρεξει με μια αντλια σε ενα κουβα με διαλυμα χλωρινης 5% και νερου 95%.
Μετα θελει πολυ καλο ξεβγλαμα μεχρι να μη μυριζει χλωριο, μολις εφαρμοσεις τη μυτη σου στο σωληνα και τραβηξεις τζουρα.
Αλλα πιστευω οτι ειναι περιττο. Ενα απλο ξεβγαλμα φτανει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-12-13, 19:28
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν το εφαρμοσεις στη μυτη και τραβηξεις τζουρα αλα scarface, καλα ταξιδια αν δεν εχει καθαρισει. Θα βλεπεις πρασινους ελεφαντες να κολυμπανε στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-12-13, 19:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωπα μωρε.
Τσαμπα μαστουρα

Υποτιθεται οτι, οπως εγραψα, θα το εχει ξεβγαλει καλα πριν και θα ειναι ενας τελικος ελεγχος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-12-13, 21:26
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω κανει αυτό, δεν φεύγουν οι μικρές σταγόνες καν απο μέσα. Πως φεύγουν αυτές?
εχω ακριβως το ιδιο setup με τον φιλο stan! ακριβως...
ρουφαω λιγο στο λαστιχο αρχιζει και κατεβαίνει το νερο και το ριχνω στην λεκανη, δεν ειναι πυρηνική φυσικη πια!
οσο για τα υπολείμματα τωρα του λαστιχου που γεμιζω, και σε εμενα μενουν μεσα νερα. Αυτο που κανω εγω πριν την αλλαγη ειναι να του βαζω με πιεση να περναει νερο φρέσκο απο μεσα κανα λεπτό και μετα ειμαι έτοιμος.
Ετσι εξαλείφω να παει καποιο βακτηριο που εχει δημιουργηθει μεσα στο 10ημερο; τοσο οσο δηλαδη μενουν καποια υπολειμματα νερου.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-12-13, 00:14
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το στασιμο νερο ειναι γνωστο οτι ευνοει την αναπτυξη παθογονων βακτηριων και παρασιτων.
Για αυτο κανω ολη αυτη τη φασαρια, το ειχα ξαναδιαβασει καπου εδω μεσα νομιζω, οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αυτο και δεν θα ηθελα να εχω καποιο προβλημα αν ειναι στο χερι μου. Φανταζομαι αυτο "για τα ματια" με το ζεστο νερο ειναι μια απλη και καλη λυση, το ιδιο και η λυση του φιλου vaspiou με το φρεσκο νερο για ενα λεπτο, το αλλο με τις χλωρινες και τις τζουρες θα το εχω υποψην μου και θα το κανω προληπτικα που και που
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-12-13, 00:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτο κανω ολη αυτη τη φασαρια, το ειχα ξαναδιαβασει καπου εδω μεσα νομιζω, οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αυτο και δεν θα ηθελα να εχω καποιο προβλημα αν ειναι στο χερι μου. Φανταζομαι αυτο "για τα ματια" με το ζεστο νερο ειναι μια απλη και καλη λυση, το ιδιο και η λυση του φιλου vaspiou με το φρεσκο νερο για ενα λεπτο, το αλλο με τις χλωρινες και τις τζουρες θα το εχω υποψην μου και θα το κανω προληπτικα που και που
Εγω έχω άλλο λάστιχο για την έξοδο και άλλο για την είσοδο, στην έξοδο 15μετρο που βγαίνει στο μπαλκόνι και για την είσοδο 2μετρο , και άλλη αντλια για την έξοδο και άλλη για την είσοδο. Της εισόδου καθαρίζει πολύ εύκολα, της εξόδου όπως είπα παραπάνω αλλα και να μείνουν λίγες σταγόνες δεν προκειται να περάσει ποτε νερό προς το ενυδρείο, μόνο από.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-12-13, 00:23
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ναι και γω 2 εχω. της εισόδου με νοιάζει
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-12-13, 00:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω έχω άλλο λάστιχο για την έξοδο και άλλο για την είσοδο
Me too.
Το λαστιχο της εξαγωγης του νερου δεν με ενδιαφερει και τοσο (αν και το αδειαζω κι αυτο).
Σε αυτο προσεχω μονο να εχω καποιο προστατευτικο να μη ρουφηξει κανενα ζωντανο, και προσεχω ιδιαιτερα μονο οταν ειναι να βγαλω νερο απο το ενυδρειο για καθαρισμο υλικων φιλτρου.
Για το λαστιχο της εισαγωγης του νερου της αλλαγης τα ειπα.

Το πιο "δυσκολο" ειναι στο μεγαλο ενυδρειο, που το λαστιχο εξαγωγης και εισαγωγης ειναι το ιδιο και μονιμα συνδεδεμενο στο φιλτρο για ευκολη αλλαγη. (δεν μπορω να το ξεβιδωνω απο τη βανα καθε φορα κλπ)
Απλα το στραγγιζω καλα (ειναι διαφανες και βλεπω μεσα) και δεν εχει παρουσιαστει ποτε προβλημα.
Εξαλλου πριν βαλω νερο, πρωτα βγαζω. Αυτο το ξεπλενει καλα.
Μια φορα το χρονο του περναω και ενα καθαρισμα με διαλυμα χλωρινης νερου να γινει καινουριο και τελος.
Με το διαφανες αλφαδολαστιχο μπορεις και ελεγχεις γενικα την κατασταση,
Αυτο που πρεπει να φοβαται καποιος ειναι τα λαστιχα ποτισματος που δεν φαινονται εσωτερικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-12-13, 00:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Me too.
Το λαστιχο της εξαγωγης του νερου δεν με ενδιαφερει και τοσο (αν και το αδειαζω κι αυτο).
Σε αυτο προσεχω μονο να εχω καποιο προστατευτικο να μη ρουφηξει κανενα ζωντανο, και προσεχω ιδιαιτερα μονο οταν ειναι να βγαλω νερο απο το ενυδρειο για καθαρισμο υλικων φιλτρου.
Για το λαστιχο της εισαγωγης του νερου της αλλαγης τα ειπα.

Το πιο "δυσκολο" ειναι στο μεγαλο ενυδρειο, που το λαστιχο εξαγωγης και εισαγωγης ειναι το ιδιο και μονιμα συνδεδεμενο στο φιλτρο για ευκολη αλλαγη. (δεν μπορω να το ξεβιδωνω απο τη βανα καθε φορα κλπ)
Απλα το στραγγιζω καλα (ειναι διαφανες και βλεπω μεσα) και δεν εχει παρουσιαστει ποτε προβλημα.
Εξαλλου πριν βαλω νερο, πρωτα βγαζω. Αυτο το ξεπλενει καλα.
Μια φορα το χρονο του περναω και ενα καθαρισμα με διαλυμα χλωρινης νερου να γινει καινουριο και τελος.
Με το διαφανες αλφαδολαστιχο μπορεις και ελεγχεις γενικα την κατασταση,
Αυτο που πρεπει να φοβαται καποιος ειναι τα λαστιχα ποτισματος που δεν φαινονται εσωτερικα.
Με αυτα τα λάστιχα αλλάζω νερό σε 3 ενυδρεία, πριν και μετα την εξαγωγή η αντλια εξαγωγής πλένεται με νερο βρύσης, όταν μπαινει στο μικρο που έχω και γαρίδες cherry εχω σακουλάκι από τούλι που μπαινει μεσα η αντλια, όταν και αν γεννήσουν οι γαριδες θα μπει σε καλτσον, το μεγάλο ειναι με ροδόστομους που δεν υπάρχει κίνδυνος και στο χρυσοψαράδικο δεν το συζητάμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-12-13, 01:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απλα να παρατηρησω οτι καποιοι αποφευγουν να μπλεκουν τον εξοπλισμο διαφορετικων ενυδρειων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-12-13, 01:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα να παρατηρησω οτι καποιοι αποφευγουν να μπλεκουν τον εξοπλισμο διαφορετικων ενυδρειων.
Για αυτο τη πλένω στη βρύση, και υπάρχει και 3η αντλία για backup (κινέζικες sun sun από petcumulus)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-12-13, 02:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν πετυχαινεις καποια ασφαλεια με το πλυσιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-04-14, 23:16
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

για να αδειασει ο σωληνας απο τις σταγονες νερου μεσα του σε ποσοστο θα ελεγα 90-99%, χωρις καθολου κοπο και σε δευτερολεπτα, τωρα πλεον χρησιμοποιω εναν φυσητηρα (blower) μαζι με ενα χωνι, κανει φοβερη δουλεια ετσι, στο προτεινω για οποιον δεν το εχει σκεφτει ετσι. τον βρισκεις και στο πρακτικερ και σε μαγαζια με ειδη μηχανηματων και εργαλειων στα 15 με 25 ευρω, το χωνι ειναι το κλασσικο (που χρησιμοποιουμε για τα λαδια) το βρισκεις παντου, στα ειδη κουζινας, στις λαικες, στους κινεζους με 1 ευρω.





ΥΓ: τον φυσητηρα τον αγορασα βασικα για αλλες χρησεις, στη πορεια ομως μου ηρθε η ιδεα αυτη και οντως ειναι πολυ καλη νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-04-14, 10:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Νομίζω πως το ψυρίζετε...πολύ ...με το θέμα των σταγόνων

Στο τέλος θα ψάχνουμε για λάστιχα μιας χρήσης!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-04-14, 12:37
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως το ψυρίζετε...πολύ ...με το θέμα των σταγόνων

Στο τέλος θα ψάχνουμε για λάστιχα μιας χρήσης!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 26-04-14, 12:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω.
Ενα γυρισμα του λαστιχου για να αδειασει, πιστευω οτι ειναι αρκετο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 26-04-14, 17:04
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ για να γλιτώσω τα 15 ευρώ... λέω να σταματήσω τις αλλαγές νερού!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-04-14, 23:46
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

το παράκάνω λέτε ε? καλά εγώ είπα απλώς να το αναφέρω μίας κ νόμιζα ότι θα ήταν χρήσιμο για όποιον ενδιαφέρετε. άλλωστε δεν τον αγόρασα τον blower μόνο για αυτή τη χρήση, υπήρξε ήδη για άλλες δουλειές.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 27-04-14, 00:19
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Το καλυτερο είναι να βγαινεις στο μπαλκονι και να παριστάνεις τον Ιντιανα Τζοουνς μονο που αντι για μαστιγιο να εχεις το λαστιχο.Δεν μενει τιποτα μεσα.Αρκει να μην είναι πολύ μακρυ το λαστιχο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 27-04-14, 08:40
iliaskeles Ο χρήστης iliaskeles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

επειδη και γω ετσι το κανω μπορω να σου πω κ αλλο κολπο βαζεισ το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο μεχρι εκει που θεσ να αδιασει υπολογισε το βαθοσ μετα ρουφα πολλεσ φορεσ μεχρι το νερο να φτασει πολυ κοντα και δεν χρειαζετε να το βαλεισ στην τουαλετα λογικα απο κατω θα εχεισ τισ σιτεσ τισ αποχετευσησ αστο να τρεχη εκει να ξερεισ μεγαλο ρολο παιζει να ρουφιξεισ πολλεσ φορεσ για να ερθει με δυναμη το νερο καταλαβεσ??και μετα κανε μια πατεντα με το λαστιχο βρεσ πωσ εχουν τα φιλτρα νερου στη βρυση που διαφημηζουν που τρεχει το νερο και μετα τραβασ ενα σιδερακι και σταματαει να τρεχει απο την βρυση και τρεχει απο το φιλτρο στο ποτηρι βρεσ ενα τετοιο μονο αυτο που συνδεετε στην βρυση και συνδεσετο στο αλφαδολαστιχο και ρυθμισε ποσο ζεστο θεσ να ειναι το νερο και μετα τραβασ το σιδερακι και πασ κοιτασ τηλεωραση και αυτο θα γεμηση το ενυδρειο σου εγω σωθηκα ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-04-14, 09:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, είμαι της άποψης πως το νερό του ενυδρείου να μη το πετάμε στην αποχέτευση αλλά να χρησιμοποιείται για πότισμα (εξαιρείται βέβαια το νερό από θαλασσινά ενυδρεία) ή για άλλους λόγους όπως πλύσιμο μπαλκονιών αυλών κλπ ειδικά τώρα απο ανοίγει ο καιρός. Για το πότισμα ισχύει βέβαια για όσους έχουν φυτά σε γλάστρες ή σε κήπο, και όσοι δεν έχετε δεν θα είναι άσχημο να βρείτε λίγο χώρο στο μπαλκόνι σας και να βάλεται καμιά γλάστρα. Εγώ αυτό κάνω και για οικονομικούς λόγους (δύσκολοι καιροί σήμερα και έχω πάνω από 60-70 γλάστρες) αλλά και για οικολογικούς λόγους, είναι κρίμα να πετάμε τόσο νερό ενώ αλλού "λένε το νερό νεράκι".
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-04-14, 10:52
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, είμαι της άποψης πως το νερό του ενυδρείου να μη το πετάμε στην αποχέτευση αλλά να χρησιμοποιείται για πότισμα (εξαιρείται βέβαια το νερό από θαλασσινά ενυδρεία) ή για άλλους λόγους όπως πλύσιμο μπαλκονιών αυλών κλπ ειδικά τώρα απο ανοίγει ο καιρός. Για το πότισμα ισχύει βέβαια για όσους έχουν φυτά σε γλάστρες ή σε κήπο, και όσοι δεν έχετε δεν θα είναι άσχημο να βρείτε λίγο χώρο στο μπαλκόνι σας και να βάλεται καμιά γλάστρα. Εγώ αυτό κάνω και για οικονομικούς λόγους (δύσκολοι καιροί σήμερα και έχω πάνω από 60-70 γλάστρες) αλλά και για οικολογικούς λόγους, είναι κρίμα να πετάμε τόσο νερό ενώ αλλού "λένε το νερό νεράκι".
Εγω αυτο εκανα οταν ειχα ενυδρεια και εχουμε και πολλες γλαστρες.Βεβαια οταν εχουμε ασθενεια στο ενυδρειο και δεν εχουμε καραντινα καλο ειναι το νερο να πηγαινει στην αποχετευση.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-04-14, 12:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαια οταν εχουμε ασθενεια στο ενυδρειο και δεν εχουμε καραντινα καλο ειναι το νερο να πηγαινει στην αποχετευση.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όπως επίσης το ρίχνουμε στην αποχέτευση αν έχουμε ρίξει αλάτι στο ενυδρείο, τα φυτά δεν το αντέχουν το αλάτι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-04-14, 13:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαζουμε χαμηλη δοσολογια δεν τα πειραζει τα φυτα. Εκτος κι αν ειναι τιποτα περιεργα δυσκολα φυτα, δεν ξερω τι θα γινει.
Ενα φικο που ποτιζω με το νερο απο τα χρυσοψαρα παντως που βαζω λιγο αλατακι ενιοτε (1 γρ ανα λιτρο), εχει γινει 2 μετρα δεντρο (ο κορμος χωρις το φυλλωμα, που με αυτο παει ακομα πιο ψηλα και εχει βγει εξω απο το μπαλκονι - ο kfg το εχει δει).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-04-14, 13:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iliaskeles Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη και γω ετσι το κανω μπορω να σου πω κ αλλο κολπο βαζεισ το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο μεχρι εκει που θεσ να αδιασει υπολογισε το βαθοσ μετα ρουφα πολλεσ φορεσ μεχρι το νερο να φτασει πολυ κοντα και δεν χρειαζετε να το βαλεισ στην τουαλετα λογικα απο κατω θα εχεισ τισ σιτεσ τισ αποχετευσησ αστο να τρεχη εκει να ξερεισ μεγαλο ρολο παιζει να ρουφιξεισ πολλεσ φορεσ για να ερθει με δυναμη το νερο καταλαβεσ??και μετα κανε μια πατεντα με το λαστιχο βρεσ πωσ εχουν τα φιλτρα νερου στη βρυση που διαφημηζουν που τρεχει το νερο και μετα τραβασ ενα σιδερακι και σταματαει να τρεχει απο την βρυση και τρεχει απο το φιλτρο στο ποτηρι βρεσ ενα τετοιο μονο αυτο που συνδεετε στην βρυση και συνδεσετο στο αλφαδολαστιχο και ρυθμισε ποσο ζεστο θεσ να ειναι το νερο και μετα τραβασ το σιδερακι και πασ κοιτασ τηλεωραση και αυτο θα γεμηση το ενυδρειο σου εγω σωθηκα ετσι
Τα λες... λάθος.
Κανένα ρόλο ΔΕΝ "παίζει" το πόσες φορές θα ρουφήξεις για να έχει δύναμη (ή όχι... το νερό)... μια φορά είναι αρκετή... στην συνέχεια αναλαμβάνει η βαρύτητα και η διατομή του λάστιχου.-
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-04-14, 13:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κι ομως εχω παρατηρησει (παλια που ρουφαγα κι εγω, πριν φτιαξω τα συστηματα μου για αλλαγη νερου) οτι αν δεν ρουφαγα (μια μεν φορα για να μη το καταπιω, αλλα) πολυ δυνατα, μπορει να ειχε χαμηλη ροη η εξοδος του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντλια νερου puntakias22 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 09-12-13 14:24
αντλια για αλαγες νερου ανδρεα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-02-13 02:18
αντλια νερου kyrtokaros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-02-11 21:16
Αντλια για αλλαγες νερου. theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 08-07-08 15:21
αντλια νερου... bas_754 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 23-06-07 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09200 seconds with 13 queries