Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-13, 12:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή Αποβολη νερου απο το ενυδρειο στη λεκανη της τουαλετας χωρις αντλια

Καλησπερα παιδια εχω μια απορια, γινεται απο ενα ενυδρειο, ας πουμε απο το Juwel Rio με το επιπλο του κανονικα, να μπει ενα αλφαδολαστιχο ας πουμε 8-10 μετρων που να πηγαινει απο το ενυδρειο υψους περιπου ενος μετρου, στη λεκανη της τουαλετας χωρις καποια αντλια και μονο με τη δυναμη της βαρυτητας να φυγει το βρωμικο νερο της αλλαγης που θελουμε να κανουμε? Μιας και το ενυδρειο ειναι πιο ψηλα απο την λεκανη της τουαλετας? Φανταζομαι οτι για να παει μεχρι το πατωμα ειναι ενταξει, γινεται, αλλα ομως εδω εχουμε την λεκανη, για να φτασει εκει πανω θα πρεπει να ανεβει το αλφαδολαστιχο 40 εκατοστα πανω κατω. Θα το σπρωξει η βαρυτητα η δεν θα ανεβαινει το νερο χωρις την αντλια? Μπορει να σας ακουγεται χαζο αλλα το εχω απορια

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-13, 12:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Θα φτάνει εκεί το νερό εφόσον η στάθμη του νερού στο ενυδρείο είναι πιο ψηλά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-13, 12:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Απλά, λόγω του μεγάλου μήκους, μην περιμένεις γρήγορη ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-13, 12:43
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά, λόγω του μεγάλου μήκους, μην περιμένεις γρήγορη ροή.
Αυτό είναι που αναρωτιέμαι, πόση ροή θα έχει λέτε? Θα πέφτουν σταγόνιτσες μόνο? Πόση ωρα λέτε να πάρει για να αδειάσει ας πούμε εκατό λίτρα? Λεπτά ή ώρες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-13, 12:45
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι που αναρωτιέμαι, πόση ροή θα έχει λέτε? Θα πέφτουν σταγόνιτσες μόνο? Πόση ωρα λέτε να πάρει για να αδειάσει ας πούμε εκατό λίτρα? Λεπτά ή ώρες?
Η ροή έχει σχέση με τη διαφορά ύψους(βαρύτητα) και όχι με το μήκος, μερικά λεπτά θα κάνει..
όσο πιο φαρδύ βέβαια τα λάστιχο τόσο μεγαλύτερος ο όγκος νερού
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-13, 12:49
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

όσο πέφτει η στάθμη του νερού στο ενυδρείο θα μειώνεται και η ροή. μην περιμένεις να στο αδειάσει όλο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-13, 12:53
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

ωραία οπότε γίνεται και χωρίς αντλία κι ας ειναι με μειωμένη ροή. σας ευχαριστώ παιδιά καλη μερα να εχετε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-13, 12:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροή έχει σχέση με τη διαφορά ύψους(βαρύτητα) και όχι με το μήκος, μερικά λεπτά θα κάνει..
όσο πιο φαρδύ βέβαια τα λάστιχο τόσο μεγαλύτερος ο όγκος νερού
Ετσι ακριβώς, αλλά θα πρέπει να ρουφήξεις για να αρχίσει, και πρέπει να ρουφήξεις τόσο όσο να κατέβει η στάθμη του λάστιχου κάτω από τη στάθμη του ενυδρείου. Ποιος ο λόγος όμως χωρίς αντλία ? Παίρνεις μια αντλία φθηνή για να αδειάζεις αλλά και για να γεμίζεις το ενυδρείο σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-13, 13:00
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
όσο πέφτει η στάθμη του νερού στο ενυδρείο θα μειώνεται και η ροή. μην περιμένεις να στο αδειάσει όλο.
Μου διεφυγε αυτο το ποστ. Οποτε παιδια δεν γινεται να το αδειασει χωρις την βοηθεια αντλιας?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ακριβώς, αλλά θα πρέπει να ρουφήξεις για να αρχίσει, και πρέπει να ρουφήξεις τόσο όσο να κατέβει η στάθμη του λάστιχου κάτω από τη στάθμη του ενυδρείου. Ποιος ο λόγος όμως χωρίς αντλία ? Παίρνεις μια αντλία φθηνή για να αδειάζεις αλλά και για να γεμίζεις το ενυδρείο σου
Ασχετα με το αν υπαρχει η οχι η αντλια, θα ηθελα να ξερω αν γινεται με τη δυναμη της βαρυτητας μονο, για αυτο και σας ρωταω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-13, 13:08
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

όχι φίλε μου δεν θα το αδειάσει όλο, εμένα σταματά στα 4-5 εκατοστά νερό... και μετά χειροκίνητα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-13, 13:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου διεφυγε αυτο το ποστ. Οποτε παιδια δεν γινεται να το αδειασει χωρις την βοηθεια αντλιας?



Ασχετα με το αν υπαρχει η οχι η αντλια, θα ηθελα να ξερω αν γινεται με τη δυναμη της βαρυτητας μονο, για αυτο και σας ρωταω
Θα δουλέψει, και όσο πιο φαρδύ το λάστιχο τόσο καλύτερα και όσο πιο μεγάλη υψομετρική διαφορά τόσο καλύτερα. Ρόλο παίζουν δηλαδή το ύψος και το φάρδος του λάστιχου, το ύψος για τη ταχύτητα ροής και φάρδος για τον όγκο ανά ώρα. Και αν ο πάτος του ενυδρείου είναι πιο ψηλά από το ψηλότερο σημείο της διαδρομής θα αδειάσει όλο (Αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων) Η καλύτερα θα αδειάσει έως το ύψος που είναι το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-13, 13:16
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δουλέψει, και όσο πιο φαρδύ το λάστιχο τόσο καλύτερα και όσο πιο μεγάλη υψομετρική διαφορά τόσο καλύτερα. Ρόλο παίζουν δηλαδή το ύψος και το φάρδος του λάστιχου, το ύψος για τη ταχύτητα ροής και φάρδος για τον όγκο ανά ώρα. Και αν ο πάτος του ενυδρείου είναι πιο ψηλά από το ψηλότερο σημείο της διαδρομής θα αδειάσει όλο (Αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων) Η καλύτερα θα αδειάσει έως το ύψος που είναι το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο
αυτό πως γίνεται, αφού το νερό θα ανέβει όλο το ύψος του ενυδρείου και μετά θα πέφτει, εκτός και αν έχει τρύπα ο πατος και το αδειάζει από εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-13, 13:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό πως γίνεται, αφού το νερό θα ανέβει όλο το ύψος του ενυδρείου και μετά θα πέφτει, εκτός και αν έχει τρύπα ο πατος και το αδειάζει από εκει.
"Η καλύτερα θα αδειάσει έως το ύψος που είναι το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο"
-------------------------
Παιδιά δοκιμάστε με 2 κουβάδες, ο ένας πάνω στο τραπέζι και ο άλλος κάτω να δείτε ότι θα αδειάσει και πόσο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-12-13 στις 13:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-12-13, 13:25
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
"Η καλύτερα θα αδειάσει έως το ύψος που είναι το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο"
στην περίπτωση μας ο πάτος δεν είναι το ψηλότερο σημείο της διαδρομής δες το διάγραμμα στην αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-12-13, 13:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δες πού είναι το κάθε ύψος
το νερό θα πάει από το ψηλότερο σημείο στο χαμηλότερο
μέχρι να γίνουν ίσα , στη περίπτωση μας δεν θα γίνουν ποτε και το φαινόμενο θα συνεχιστεί μέχρι να τελειώσει το νερό στο σημείο εισόδου , εκεί που αρχίζει το λάστιχο δηλαδή


αν το λαστιχο το βάλεις στο πάτο θα αδειάσει όλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-12-13, 13:48
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω ετσι αδειαζω νερο. Το καλυτερο ειναι να βγαλεις τη σχαρα απτο σιφωνι και να βαλεις εκει το λαςτιχο. Ετσι η υψομετρικη διαφορα θαναι μεγαλυτερη και θα παει πιο γρηγορα. Και ναι παιζει ρολο και το μηκος του λαστιχου και μεγαλη κιολας. Οχι μονο το υψος...
Θες να βγαλω ενα βιντεο να παρεις μια ιδεα απτη ροη;

Genecr δικια εχει ο τακης. Ολο θα το αδειασει. Απλα πσο κατεβαινει η σταθμη κανει υποπιεση λογω του υψους του ενυδρειου και μειωνεται η ροη. Επισης αν ας πουμε εχουν αδειασει τα μισα λιτρα και κανει πως περνει αερα το λαστιχο που ειναι μεσα στο ενυδρειο...κλαφτα. Δεν ξαναπερνει μπρος με τιποτα πρεπει να ρουφηξεις πολυυυυυ δυνατα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-12-13, 13:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ετσι αδειαζω νερο. Το καλυτερο ειναι να βγαλεις τη σχαρα απτο σιφωνι και να βαλεις εκει το λαςτιχο. Ετσι η υψομετρικη διαφορα θαναι μεγαλυτερη και θα παει πιο γρηγορα. Και ναι παιζει ρολο και το μηκος του λαστιχου και μεγαλη κιολας. Οχι μονο το υψος...
Θες να βγαλω ενα βιντεο να παρεις μια ιδεα απτη ροη;

Genecr δικια εχει ο τακης. Ολο θα το αδειασει. Απλα πσο κατεβαινει η σταθμη κανει υποπιεση λογω του υψους του ενυδρειου και μειωνεται η ροη. Επισης αν ας πουμε εχουν αδειασει τα μισα λιτρα και κανει πως περνει αερα το λαστιχο που ειναι μεσα στο ενυδρειο...κλαφτα. Δεν ξαναπερνει μπρος με τιποτα πρεπει να ρουφηξεις πολυυυυυ δυνατα.
Εχεις δίκιο για το μήκος γιατι δημιουργούνται στροβιλισμοί μέσα στο λάστιχο και μειώνεται η ταχύτητα, όσο πιο φαρδύ είναι το λαστιχο τόσο λιγότερο έντονο ειναι το φαινόμενο γιατί μεγαλώνει ο ογκος ανά ωρα και υποσκελίζει αυτή την αντίσταση που γίνεται αμελητέα, παίζει ρόλο όμως και σε στενό λάστιχο, αρκετά μεγάλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-12-13, 13:55
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

δε διαφωνώ σε αυτά που λέτε αλλά το έχω κάνει κάποιες φορές και δεν αδειάζει όλο, όταν η στάθμη του νερού στο ενυδρείο πέσει πολύ, τότε αυξάνεται και το ύψος που πρέπει να ανέβει το νερό για να βγεί από το ενυδρείο. Οταν το υψος αυτό είναι αρκετο σε μένα σταματά το σιφωνάρισμα και μένει νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-12-13, 14:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τι να πω; Εγω πριν παρω την eheim 1260 μου (το μαναρι μου μεχει σωσει χαχα) αδειασα ολο το 450αρι ετσι....στο σιφωνι ομως οχι στην τουαλετα.

Με λαστιχο 12/16 εχει τρελη διαφορα. Εχω ενα μικρο λαστιχο 4-5 μετρα και ενα μεγαλο 17 μετρα, καμια σχεση η ροη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-12-13, 14:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δε διαφωνώ σε αυτά που λέτε αλλά το έχω κάνει κάποιες φορές και δεν αδειάζει όλο, όταν η στάθμη του νερού στο ενυδρείο πέσει πολύ, τότε αυξάνεται και το ύψος που πρέπει να ανέβει το νερό για να βγεί από το ενυδρείο. Οταν το υψος αυτό είναι αρκετο σε μένα σταματά το σιφωνάρισμα και μένει νερό.
Το ύψος του εμποδίου δεν παίζει ρόλο, γιατί όσο θα ανέβει τόσο θα κατέβει (τότε έχουμε ισορροπία) , παίζει ρόλο το ύψος από εκεί και κάτω (από τη στάθμη του ενυδρείου), όσο μειώνεται το ύψος στο ενυδρείο μειώνεται και η διαφορά του με το χαμηλότερο σημείο. Το χαμηλότερο σημείο είναι το σημείο εξόδου και το ψηλότερο είναι η στάθμη του ενυδρείου, όσο αδειάζει το ενυδρείο πέφτει η στάθμη και μειώνεται η διαφορά με αποτέλεσμα τη μείωση της ταχύτητας άρα και τη μείωση της ροής. Και όλα αυτά λόγω της βαρύτητας και του ύψους που υπάρχει η γνωστή επιτάχυνση (g) . Φυσικά παίζουν και μεγάλο ρόλο οι τυχόν αντιστάσεις μέσα στο λάστιχο που είπα πριν.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-12-13, 14:16
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Κατω απο τη λεκανη ειναι το συφωνι του μπανιου γιατι δεν αδιαζεις εκει?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-12-13, 14:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι δεν το δοκιμαζεις ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-12-13, 14:20
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

όλο αδειάζει , anyway ... για να μην ρουφάς το λάστιχο και πάθεις καμια ανακοπή , όταν θα στερεώσεις το λάστιχο εντός του ενυδρείου αντί να αδειάσεις γεμίζεις το λαστιχάκι σου με νερό ώστε να φύγει όλος ο αέρας και μετά τα πράγματα είναι εύκολα το βγάζεις από το βρυσάκι που το έχεις συνδέσει τσαλακώνοντας το για να μην σου στάζει μέχρι να το πας στο σιφόνι σου .
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-12-13, 14:37
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Οντως παιδια δεν το ειχα σκεφτει καθολου αυτο με το σιφωνι, ειναι πολυ καλυτερη η ιδεα αυτη (μη σας πω πως ειναι και πιο κοντα στο ενυδρειο απο τη λεκανη της τουαλετας χαχα)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να βγαλω ενα βιντεο να παρεις μια ιδεα απτη ροη;
Με καλυψαν οι απαντησεις σας δεν νομιζω να χρειαστει αλλα αν θελεις και δεν σου ειναι κοπος βγαλτο να υπαρχει γενικα το βιντεο να το δει κιολας και καποιος αλλος που θα εχει την ιδια απορια με μενα πιο μετα Οντως ειναι μεγαλη βοηθεια το φορουμ αυτο, σου ανοιγει τα ματια με αυτα που ακους. Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια ολους σας.

ΥΓ: Και κατι αλλο να σας ρωτησω, μπορω? Εσεις με ποιο τροπο στεγνωνετε τους σωληνες του εξωτερικου φιλτρου, τους σωληνες αλλαγης νερου? Ετσι ωστε να μην μενει καθολου νερο μεσα, ουτε σταγονιτσες να μην υπαρχουν. Ειτε ειναι οι χοντροι σωληνες ειτε ειναι τα σωληνακια αεραντλιας. Πως γινεται να ειναι τελειως καθαροι, μετα την χρηση τους, ετσι ωστε να πανε να μεινουν για λιγο καιρο στη ντουλαπα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-12-13, 14:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
όλο αδειάζει , anyway ... για να μην ρουφάς το λάστιχο και πάθεις καμια ανακοπή , όταν θα στερεώσεις το λάστιχο εντός του ενυδρείου αντί να αδειάσεις γεμίζεις το λαστιχάκι σου με νερό ώστε να φύγει όλος ο αέρας και μετά τα πράγματα είναι εύκολα το βγάζεις από το βρυσάκι που το έχεις συνδέσει τσαλακώνοντας το για να μην σου στάζει μέχρι να το πας στο σιφόνι σου .
Σωστός !!
Και με 2 βανάκια (ενα στην αρχή και ένα στο τελος) κάνεις αυτή τη δουλειά αλλά επίσης τα κλείνεις όταν τελειώσεις και θες να μεταφέρεις το λάστιχο χωρίς να γεμίσεις το τόπο ότι νερά έχουν μείνει μέσα στο λάστιχο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-12-13, 14:39
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν το δοκιμαζεις ?
Να δοκιμασω να το κανω το ολο αυτο? Δεν υπαρχει το αλφαδολαστιχο καν, δεν εχω τοσο μεγαλο βασικα και ηθελα να σας ρωτησω πρωτα προτου το παρω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-12-13, 14:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: Και κατι αλλο να σας ρωτησω, μπορω? Εσεις με ποιο τροπο στεγνωνετε τους σωληνες του εξωτερικου φιλτρου, τους σωληνες αλλαγης νερου? Ετσι ωστε να μην μενει καθολου νερο μεσα, ουτε σταγονιτσες να μην υπαρχουν. Ειτε ειναι οι χοντροι σωληνες ειτε ειναι τα σωληνακια αεραντλιας. Πως γινεται να ειναι τελειως καθαροι, μετα την χρηση τους, ετσι ωστε να πανε να μεινουν για λιγο καιρο στη ντουλαπα?
Είμαι στο 2ο όροφο και έχω 15 μέτρα αλφαδολαστιχο, για να το στεγνώσω πεταω την άκρη απο το 2ο όροφο και αρχίζω να τυλιγω, όταν το μαζέψω όλο έχουν φύγει όλα τα νερα (και εχω κάνει τη πεθερά μου μουσκεμα που μένει στο ισόγειο , με ένα σμπαρο 2 τρυγώνια , βγάζω το άχτι μου)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-12-13, 14:46
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι στο 2ο όροφο και έχω 15 μέτρα αλφαδολαστιχο, για να το στεγνώσω πεταω την άκρη απο το 2ο όροφο και αρχίζω να τυλιγω, όταν το μαζέψω όλο έχουν φύγει όλα τα νερα (και εχω κάνει τη πεθερά μου μουσκεμα που μένει στο ισόγειο , με ένα σμπαρο 2 τρυγώνια , βγάζω το άχτι μου)
Χαχα δεν μπορω να το κανω εγω αυτο κι ας μενω στον δευτερο οροφο και εγω, υπαρχουν αυτοκινητα και ενα μαγαζι απο κατω, θα με βρισουν ασχημα, ποσο μαλλον για να το κανω καθε βδομαδα

-----------------

Εκτος βεβαια αν το κανω τα μεσανυχτα που δεν νομιζω να το καταλαβει κανενας Αλλα και παλι θα ηθελα να ακουσω τις αλλες λυσεις, αν υπαρχουν βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-12-13, 15:16
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

προσωπικά όταν τελειώσω και με το γέμισμα e.t.c μαζεύω το λάστιχο χωρίς να το αφαιρέσω από την βάνα που το έχω τοποθετήσει ώστε να μην αδειάζει κατά την ώρα του μαζέματος και όταν φτάσω στο βανάκη το αποσυνδέω και σηκώνοντας το τυλιγμένο λάστιχο λίγο ποιο ψιλά από την άλλη άκρη που αποσύνδεσα , αδειάζει όλο .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-12-13, 15:18
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικά όταν τελειώσω και με το γέμισμα e.t.c μαζεύω το λάστιχο χωρίς να το αφαιρέσω από την βάνα που το έχω τοποθετήσει ώστε να μην αδειάζει κατά την ώρα του μαζέματος και όταν φτάσω στο βανάκη το αποσυνδέω και σηκώνοντας το τυλιγμένο λάστιχο λίγο ποιο ψιλά από την άλλη άκρη που αποσύνδεσα , αδειάζει όλο .
+1000.Εδω και χρονια εχω καταργησει τους κουβαδες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντλια νερου puntakias22 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 09-12-13 14:24
αντλια για αλαγες νερου ανδρεα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-02-13 02:18
αντλια νερου kyrtokaros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-02-11 21:16
Αντλια για αλλαγες νερου. theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 08-07-08 15:21
αντλια νερου... bas_754 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 23-06-07 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09002 seconds with 13 queries