Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-04, 23:27
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου

Για κάθε ενδεχόμενο (νοσοκομείο-καραντίνα-γεννήστρα-διαρροές από το "μεγάλο" ενυδρείο κλπ κλπ), αλλά και για εξασκηση, αποφάσισα να φτιάξω ένα μικρό (45 λίτρα - 50χ30χ30) ενυδρειάκι.
Κατ' αρχήν το σχεδίασα με 5άρι τζάμι, οπότε χρειάζομαι τρία κομμάτια 50χ30 (πάτος και μπρός-πίσω) και δυό κομμάτια 29χ30 (πλαΐνά).
Ερωτήσεις :
1. Τα 5 χιλιοστά πάχος τζαμιού είναι "too much"? μπορεί να γίνει η δουλειά και με 4'αρι? (προτιμώ να μη χρησιμοποιήσω κόντρες).
2. Το βάθος είναι 30 εκατοστά, αν αφαιρέσουμε το πάχος του μπροστινού και του πισινού τζαμιού (0,5+0,5), το πλαινό πρέπει να έχει διάσταση 29. Μήπως να κοπεί κάπως κοντύτερο (πχ 28,9 για να "μείνει χώρος" για την σιλικόνη), η είναι υπερβολή ?
Αυτά...

ΥΓ: Παρατήρησα οτι σχεδόν όλοι όσοι "δίνουν" σχέδια κατασκευής ενυδρείων στο internet, προτείνουν τα "όρθια" τζάμια να "κάθονται" πάνω στον πάτο. Αντίθετα, και στα δυο δικά μου (ετοιματζίδικα - το ένα Muller&Pfleger 112 λίτρα και το άλλο μάλλον κατασκευή του πετσοπά 15 λίτρα) καθώς και ενός φίλου (juwell 120 λίτρα), ο πάτος "περικλείεται" από τα όρθια τζάμια... Τελικά ποιό είναι το σωστό???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-04, 23:29
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Τώρα που το ξανασκέφτηκα, στην περίπτωση 1 που τα ορθια τζάμια κάθονται πάνω στον πάτο, η πίεση του νερου τείνει να τα κάνει να "γλιστρήσουν".
Στην περίπτωση 2 που τα ορθια τζάμια περικλείουν τον πάτο, η πίεση του νερού τείνει να τα κάνει να ξεκολλήσουν.
Σε ποια περίπτωση καταπονείται περισσότερο η σιλικόνη ?

Η ερώτηση ισχύει φυσικά για ενυδρεία χωρίς κόντρες στον πάτο ( αν υπάρχουν κόντρες νομίζω δεν έχει νόημα...).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-04, 03:26
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Κατασκευή ενυδρείου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
1. Τα 5 χιλιοστά πάχος τζαμιού είναι "too much"? μπορεί να γίνει η δουλειά και με 4'αρι? (προτιμώ να μη χρησιμοποιήσω κόντρες).
Καλύτερα 5άρι
Οι κόντρες μπορούν νε σε γλυτώσουν απο μελλοντικούς μπελάδες.
Σκέψου και την παραμόρφωση στο τζάμι.
Πώς θέλεις να βλέπεις τα ψάρια σου?
Στενόμακρα ή μακρόστενα?
Αν και για το μέγεθος του ενυδρείου οι παραμορφώσεις χωρίς κόντρες θα ειναι μικρές.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Μήπως να κοπεί κάπως κοντύτερο (πχ 28,9 για να "μείνει χώρος" για την σιλικόνη), η είναι υπερβολή ?
Αυτά...
Και γιατί όχι 28,8!
Απο το τζαμτζή εξαρτάται αν στο κόψει σωστά ή..........φάλτσα.
Οπότε καταλαβαίνεις πως δεν ειναι μόνον η ακρίβεια της διάστασης.
Και το γώνιασμα?
Οπότε εκτός απο την διάσταση που θα κοπεί το τζάμι πρόσεξε αν μην κοπεί φάλτσα και να ειναι ΚΑΙ γωνιασμένα.
Το φάλτσο κόψιμο μπορεί αν σου κλέψει 1-2 χιλιοστά και το γώνιασμα άλλα 1-2 χιλιοστά.
Βγάλε συμπέρασμα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Τώρα που το ξανασκέφτηκα, στην περίπτωση 1 που τα ορθια τζάμια κάθονται πάνω στον πάτο, η πίεση του νερου τείνει να τα κάνει να "γλιστρήσουν".
Δυνάμεις εφελκυσμού.
Η 1η περίπτωση ειναι καλύτερη.
Η 2η περίπτωση εξυπηρετεί τις ανάγκες της βιομηχανοποίησης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-04, 11:31
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Re: Κατασκευή ενυδρείου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
1. Τα 5 χιλιοστά πάχος τζαμιού είναι "too much"? μπορεί να γίνει η δουλειά και με 4'αρι? (προτιμώ να μη χρησιμοποιήσω κόντρες).
Το 5άρι είναι μια χαρά, είναι πιο σίγουρο και δεν νομίζω πως έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή από το 4άρι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
2. Το βάθος είναι 30 εκατοστά, αν αφαιρέσουμε το πάχος του μπροστινού και του πισινού τζαμιού (0,5+0,5), το πλαινό πρέπει να έχει διάσταση 29. Μήπως να κοπεί κάπως κοντύτερο (πχ 28,9 για να "μείνει χώρος" για την σιλικόνη), η είναι υπερβολή ?
Αυτά...
Δώσε λίγο αέρα, π.χ. 28,7 - 28,8 , εκτός και αν είσαι σίγουρος ΄΄οτι ο τζαμάς είναι τέλειος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
ΥΓ: Παρατήρησα οτι σχεδόν όλοι όσοι "δίνουν" σχέδια κατασκευής ενυδρείων στο internet, προτείνουν τα "όρθια" τζάμια να "κάθονται" πάνω στον πάτο. Αντίθετα, και στα δυο δικά μου (ετοιματζίδικα - το ένα Muller&Pfleger 112 λίτρα και το άλλο μάλλον κατασκευή του πετσοπά 15 λίτρα) καθώς και ενός φίλου (juwell 120 λίτρα), ο πάτος "περικλείεται" από τα όρθια τζάμια... Τελικά ποιό είναι το σωστό???
Σε όλα να ενυδρεία που έχω φτιάξει τα "όρθια" τζάμια "κάθονται" πάνω στην βάση. Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Τώρα που το ξανασκέφτηκα, στην περίπτωση 1 που τα ορθια τζάμια κάθονται πάνω στον πάτο, η πίεση του νερου τείνει να τα κάνει να "γλιστρήσουν".
Σου προτείνω να βάλεις κάτω κόντρες, καθώς δεν φαίνονται επειδή θα καλυφθουν από το υπόστρωμα, και θα κάνουν την κατασκευή πιο σταθερή.
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-04, 13:20
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή Re: Κατασκευή ενυδρείου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Σκέψου και την παραμόρφωση στο τζάμι.
Πώς θέλεις να βλέπεις τα ψάρια σου?
Στενόμακρα ή μακρόστενα?
Η οπτικη παραμορφωση των ψαριων δεν προκαλειται απο την στρεβλωση του τζαμιου αλλα απο την ποιοτητα του .
Για να μην εχουμε οπτικες παραμορφωσεις χρησιμοποιουμε ελβετικο ή ισραηλινο κρυσταλλο που εχει λιγες εως καθολου παραμορφωσεις .
Και επειδη εχει αναφερθει αυτο περι παραμορφωσης των περιεχομενων του ενυδρειου απο την ποιοτητα του τζαμιου το παραθετω οπως ειχε γραφτει τοτε απο τον Στέφανο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefanos.f

Stefanos.f



Ένταξη: 13 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 424
Τόπος: Κορυδαλλος
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 15, 2002 21:24 Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

Οπως ηδη πολυ σωστα αναφερθηκε και απο αλλους το υψος ειναι αυτο που καθοριζει ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ το παχος του κρυσταλου! Ομως σε ενα ενυδρειο οπως για παραδειγμα το δικο μου με διαστασεις 110 Χ 110 Χ 70 τρεις διαφορετικοι κατασκευαστες ενυδρειων με το που τους ειπα τις διαστασεις αποφασισαν οτι επρεπε να χρησιμοποιηθει κρυσταλο 12αρι και οχι 10αρι λογω του υπερβολικου βαθους του ενυδρειου και οχι λογω του υψους! Μαλιστα οταν προσπαθησα να δω, για λογους οικονομιας, αν γινετε να χρησιμοποιησω 10αρι κρυσταλο λεγοντας τους οτι δεν με πειραζει να εχει 60 εκ. υψος ολοι μου ειπαν πως το σωστο ηταν να χρησιμοποιηθει 12αρι λογο του μεγαλου βαθους! Οποτε δεν παιζει παντα ρολο, σχετικα με το παχος του κρυσταλου, το υψος του ενυδρειου αλλα καποιες φορες και το βαθος του (σπανιοτερα ομως)! Τωρα ο λογος που οσοι ξερουν δεν χρησιμοποιουν Ελληνικο κρυσταλο σε ενυδρεια με μεγαλο βαθος (βαθος μεγαλυτερο απο65-70 εκ.) ειναι η παραμορφωση που παρουσιαζει οταν κοιταμε αντικειμενα που βρισκονται βαθυτερα στο πισω μερος του ενυδρειου και οτι παραμορφωνει και αντικειμενα που βρισκονται λοξα και διαγωνια στον αξονα στον οποιο εμεις κοιταμε, εκτος του οτι πρασινιζει! Αν δεν εχουμε χρηματα για Βελγικο τουλαχιστον ας χρησιμοποιησουμε Ισραηλιτικο που εχει επισης πολυ μικρη παραμορφωση (3% περιπου)!
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-04, 15:20
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Κατασκευή ενυδρείου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Η οπτικη παραμορφωση των ψαριων δεν προκαλειται απο την στρεβλωση του τζαμιου αλλα απο την ποιοτητα του .
θα σε απογοητεύσω Σωτήρη
Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις αυτην την άποψη και θα κάνω μια προσπάθεια να σε πείσω.
Στο παλιό μου Ενυδρείο 280 Lt δεν ειχε καθόλου κόντρες.
Λόγω της πίεσης του νερού στο κέντρο έκανε κοιλιά.
Οσο πλησίαζες το ενυδρείο τόσο παραμόρφωνε η εικόνα.
Οταν χρειάστηκε να το μετακομίσω πρόσθεσα κόντρες.
και ως δια μαγείας εξαφανίστηκε η παραμόρφωση της εικόνας.
Τώρα αν σε έπεισα.......έχει καλώς
ΥΓ.
Και δεν είμαι αντίθετος σε αυτό που ανέφερες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-04, 18:12
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

και βεβαια με επεισες και καλα εκανες και το ανελυσες αυτο που ειπες παραπανω , αλλα ετσι οπως το παρουσιασες εβγαζε κανεις το συμπερασμα οτι η παραμορφωση που βλεπουμε στα ενυδρεια ειναι απο την κοιλοτητα που κανει το μπροστινο τζαμι και μονο , και εαν ηταν ετσι τοτε στο δικο μου και σε ολα τα ενυδρεια που εχουν κοντρες γιατι τα βλεπουμε παραμορφωμενα τα περιεχομενα του ενυδρειου ;
Ετσι τωρα καποιος που εχει ενα ενυδρειο με κοντρες και παρ΄ολα αυτα τα βλεπει παραμορφωμενα θα ξερει οτι δεν εχει στραβωσει το ενυδρειο του
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-04, 21:38
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

ok, εκοψα σήμερα τα τζάμια - τελικά θα το κάνω 35 εκ. σε υψος ( οι άλλες διαστάσεις 50χ30).
Επειδή δεν μου ξανάτυχε, θα ήθελα να μου πείτε για την τιμη (αν και μένα μου φάνηκαν φθηνα)
15 Ευρώ για 1 κομμάτι 50χ30, 2 κομμάτια 50χ35, δυο κομμάτια 35χ28,8 και δυο κόντρες 4 εκατοστα -ολα πάχος 5 χιλιοστά.
Δοκίμασα να το στήσω κολλημένο με χαρτοταινία... όντως χρειαζόταν 1-2 χιλιοστα "αέρας" στα πλαινά κομμάτια...
Το κόλλημα θα γίνει μάλλον Σαβ/κο και υποθέτω 3-4 μέρες είναι αρκετές για να "σφίξει" η σιλικόνη.
Μετά, πόσο καιρό να το αφήσω γεμισμένο με νερό για να δω αν έχει τυχόν διαρροές ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-04, 21:51
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

2 μερες αντε το πολυ 3 αλλα στο μπαλκονι μην εχουμε κανα ατυχημα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-07-04, 02:12
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

και η ποιοτητα παιζει ρολο αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο. ποιοτητα/παραμορφωση(κοιλοτητα)=30/70 σε ποσοστο ευθυνης αν μπορουμε να το πουμε ετσι.εχω κατι καλες πληροφοριες για βελγικα κρυσταλλα,οτι ειναι λιρα 100 !!! πληροφοριες ομως...δεν ξερω....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-07-04, 10:56
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

(Μιας και που η ερωτησή μου είναι κοντά σε αυτό το θέμα θα την κάνω εδώ και δεν ανοίγω καινούργιο). Αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω το πάχος του τζαμιού εξαρτάται πολύ από το βάθος αλλά και το ύψος του ενυδρείου. Εγώ λοιπόν θέλω να κατασκευάσω ένα ενυδρείο με περίεργες διαστάσεις δηλαδή 1,20 Χ 40 Χ 40 και ρωτώ το ύψος και το βάθος που θέλω νόμιζω ότι με 5άρι γυαλί καλύπτεται όμως τι γίνεται με το μήκος που είναι μεγάλο. Το 5άρι θα κρατήσει?
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-04, 11:43
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moogy
Αν κατάλαβα καλά από τα παραπάνω το πάχος του τζαμιού εξαρτάται πολύ από το βάθος αλλά και το ύψος του ενυδρείου. Εγώ λοιπόν θέλω να κατασκευάσω ένα ενυδρείο με περίεργες διαστάσεις δηλαδή 1,20 Χ 40 Χ 40 και ρωτώ το ύψος και το βάθος που θέλω νόμιζω ότι με 5άρι γυαλί καλύπτεται όμως τι γίνεται με το μήκος που είναι μεγάλο. Το 5άρι θα κρατήσει?
Το πάχος εξαρτάται από το μήκος και το ύψος.
Εγώ δεν θα εμπιστευομουν ένα τέτοιο ενυδρείο με 5αρι.
Το λιγότερο που θα επέλεγα θα ήταν 8αρι , μην πω καλύτερα 10αρι.

Ψάχνωντας παλαιοτερα στο δίκτυο είχα πέσει σε μία σελίδα οπου έδεινε εναν τύπο υπολογισμού του πάχους των τζαμιών.
Δυστηχώς δεν θυμάμαι URL. Ωστόσο έχω φτιάξει ένα script που χρησιμοποιεί αυτόν τον τύπο. ρίξε μια ματιά εδώ
Στην φόρμα μην δώσεις πάχος τζαμιού, για να υπολογιστεί αυτόματα βάσει αυτού του τύπου.
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-04, 12:24
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Με 8αρι έχω κάνει σε μήκος 1.20
Ομως το 10άρι ειναι καλύτερο γιατι το 8άρι που μπορεί να παραμορφώσει ποιο εύκολα.
Κατω απο 8άρι ουτε συζήτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-07-04, 16:45
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Oscar χρησιμοποίησα την φόρμα που μου έδωσες και δοκίμασα διαστάσεις 1,20 Χ 30 Χ 30 για δοκιμή και το πάχος του τζαμιού που μου έδωσε ήταν 0,44 εκ και 0,62 εκ που σημαίνει (αν καταλαβαίνω καλά) ότι το 5άρι τζαμι θα έκανε για 120Χ30Χ30 αλλά όπως μου είπατε παραπάνω και επαλήθευσε και το πρόγραμμα για 120Χ40Χ40 χρειάζεται 8άρι η και 10άρι τζάμι. Και ρωτάω λοιπόν αυτοί οι 10 πόντοι σε πλάτος και ύψος κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά. Και αν ναι το 120Χ30Χ30 θα άντεχε τελικά με 5άρι?

Παιδιά sorry που επιμένω αλλά βρηκα πολύ 5άρι τζάμι τσάμπα και σκέφτομαι να το εκμεταλευτώ!
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-07-04, 17:25
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

oscar, κάτι που μου φάνηκε περίεργο....
στο ενυδρείο που λέει ο moogy (192 λίτρα - 120 x 40 x 40), με βάση το link που δίνεις, θα χρειαστεί 6,8 χιλιοστά για τα πλαινά τζάμια και 9,5 χιλιοστά για τον πάτο.
Λόγω βιασύνης, έβαλα μήκος - πλάτος 120 και ύψος 40 (576 λίτρα). Τα πλαινά πάλι βγαίνουν 6,8 χιλ., αλλά ο πάτος 7,6 !... δύο χιλιοστά πιο λεπτός. Μετά, από περιέργεια έβαλα διάφορα νούμερα για πλάτος κρατώντας το μήκος και το ύψος σταθερό και συμβαίνει το εξής "περίεργο" :
Οσο και να μικρύνουμε το πλάτος - ακόμα και 1 εκατοστό να το κανουμε - ο πάτος βγαίνει εννιάμιση χιλιοστά. Αν αρχίσουμε να αυξάνουμε το πλάτος πάνω από τα 40 εκατοστα, όσο το αυξάνουμε, τόσο λεπταίνει ο πάτος... Πως εξηγείται αυτό ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-07-04, 17:44
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moogy
Oscar χρησιμοποίησα την φόρμα που μου έδωσες και δοκίμασα διαστάσεις 1,20 Χ 30 Χ 30 για δοκιμή και το πάχος του τζαμιού που μου έδωσε ήταν 0,44 εκ και 0,62
Τα αποτελέσματα που δίνει ο μαθηματικός τύπος ( και από ότι έχω καταλάβει ) είναι τα ελάχιστα δυνατα και με την προυπόθεση οτι υπάρχουν κόντρες πάνω - κάτω. Επίσης ο τύπος περιέχει και κάποιες σταθερές που έχουν να κάνουν με την ποιότητα του τζαμιού.
Εγώ πάντως προσθέτω και κανα 2 μμ ακόμα. Το 0,44 θα το έκανα 5 + 2 = 7μμ.
Επίσης στο site του thekrib.com υπάρχει ένας χάρτης που τον εμπιστεύομαι περισσότερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moogy
Και ρωτάω λοιπόν αυτοί οι 10 πόντοι σε πλάτος και ύψος κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά. Και αν ναι το 120Χ30Χ30 θα άντεχε τελικά με 5άρι?
Σίγουρα. Όσο μεγαλώνει το ύψος μεγαλώνει και η πίεση που δέχονται τα τζάμια.
Έχω δεί ενυδρείο 80χ35χ35 με 6αρι να ραγίζει όταν γεμίστηκε εντελώς.
Σκέψου επίσης πως πρέπει η κατασκευή να έχει ανοχές και να αντέχει πιθανά κτυπήματα. Εαν υποθέσουμε πως είχαμε ένα ενυδρείο 120χ30χ30 με 5αρι, πιθανό να άντεχε οριακά. Τι θα γινόταν όμως εάν έτρωγε ένα δυνατό κτύπημα.

Πιστεύω πάντως και με κάθε επιφύλαξη ότι έχει σημασία και η ποιότητα του τζαμιού.

Παράθεση:
Παιδιά sorry που επιμένω αλλά βρηκα πολύ 5άρι τζάμι τσάμπα και σκέφτομαι να το εκμεταλευτώ!
Να το εκμεταλλευτής. Εάν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να τα κόψεις, είναι μια πολυ οικονομική λύση. Έχω φτιάξει πολλά ενυδρεία από τζάμια που έχω βρεί.

Καλή επιτυχία.
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-07-04, 17:47
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Μηπως εχει καποιο λαθος το script...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-07-04, 17:55
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Οσο και να μικρύνουμε το πλάτος - ακόμα και 1 εκατοστό να το κανουμε - ο πάτος βγαίνει εννιάμιση χιλιοστά. Αν αρχίσουμε να αυξάνουμε το πλάτος πάνω από τα 40 εκατοστα, όσο το αυξάνουμε, τόσο λεπταίνει ο πάτος... Πως εξηγείται αυτό ?
Ίσος να είναι κάποιο bug που μόλις ανακαλύψαμε.

Το script αυτό είναι απλά η υλοποίηση ενός μαθηματικού τύπου που έχω βρει στο δίκτυο. Ο τύπος βασίζεται στην αναλογία μήκους - ύψους.

Έψαξα λίγο στο δίκτυο και βρήκα το site με τον τύπο.
glass thickness

....
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-07-04, 18:00
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Μηπως εχει καποιο λαθος το script...
Πιθανόν. Το scriptaki το είχα φτιάξει γιατί βαριόμουν να κάνω όλους αυτούς τους υπολογισμούς, και γιατί είναι πιο ευκολό να σημπλρώνεις μια φορμα, απο το να κάνεις πράξεις.

Τέλος πάντον αρκετά με το scriptaki, γιατι νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα μας.
Εάν κάποιος θέλει να δουλέψει πάνω σε αυτό μπορώ να του το δώσω.
Είναι γραμμένο σε PHP.
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-07-04, 18:07
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Αααα... το ιδιο site βρήκαμε
Λοιπόν απ' ότι φαίνεται, έχει να κάνει με τη σταθερά beta. Οσο πιο μακρόστενος είναι ο πάτος, τόσο πιο παχύς πρέπει να είναι...και όσο πιό τετράγωνος, τόσο πιο λεπτός.
Συνεπώς δεν έχει bug το script, αλλά έχει να κάνει με το σχήμα του γυαλιού.
Τώρα... γιατί τα τετράγωνα τζάμια αντέχουν περισσότερο από τα μακρόστενα...ελα ντε?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-07-04, 22:56
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Οσο πιο μακρόστενος είναι ο πάτος, τόσο πιο παχύς πρέπει να είναι...και όσο πιό τετράγωνος, τόσο πιο λεπτός.
Συνεπώς δεν έχει bug το script, αλλά έχει να κάνει με το σχήμα του γυαλιού.
Τώρα... γιατί τα τετράγωνα τζάμια αντέχουν περισσότερο από τα μακρόστενα...ελα ντε?
Ξερει κανενας παιδια τιποτα γι'αυτο......
Ισχυει......
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-08-04, 03:55
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

dantouan, την ίδια απορία έχω και γω....
Σύμφωνα με τα όσα γράφει ο Warren Stillwell, για το τζάμι του πάτου ο τύπος υπολογισμού φαίνεται στο link που έδωσε ο oscar :
Πάχος γυαλιού = Τετραγωνική ρίζα ( [beta] * [ύψος ενυδρείου στη τρίτη] * 0.00001 / [επιτρεπόμενη πίεση κύρτωσης] )
Αν υποθέσουμε οτι το ύψος του ενυδρείου είναι σταθερό, όπως και το τζάμι που χρησιμοποιούμε (άρα η "επιτρεπόμενη πίεση κύρτωσης"), τότε το [ύψος ενυδρείου στη τρίτη] * 0.00001 / [επιτρεπόμενη πίεση κύρτωσης] είναι ένας σταθερός αριθμός, ας πούμε "Ζ"... άρα, πάχος = Τετραγωνική ρίζα ( [beta] * Ζ).

O συντελεστής beta είναι ο λόγος των πλευρών του πάτου. Αν ας πούμε ο πάτος είναι 1 χ 1 μέτρο, τότε [λόγος] = 1... αν ο πάτος είναι 2 χ 1 μέτρα τότε [λόγος] = 2 κλπ κλπ...

Από τον πίνακα που δίνει, αν [λόγος] =1, τότε beta = 0.453... αν [λόγος] =2, τότε beta = 0.5688... αν [λόγος] =3 (δηλαδή πάτος 3 χ 1 μέτρα), τότε beta = 0.7134.
Το περίεργο είναι..... ας πούμε οτι Ζ=10 και έχουμε ενυδρείο με ύψος 1 μέτρο. Αν ο πάτος είναι 1 χ 1 μέτρο, έχουμε 1000 λίτρα νερού, beta * Z = 4,53 και πάχος = 2,12.... αν ο πάτος είναι 1,41 χ 0,71 μέτρα, έχουμε πάλι 1000 λίτρα νερού, beta * Z = 5,69 και πάχος = 2,38 και αν ο πάτος είναι 1,73 χ 0,58 μέτρα... και πάλι έχουμε 1000 λίτρα, πάχος = 2,67. Συνοπτικά...
2,12 - 2,38 - 2,67 τρείς διαφορετικές τιμές για το πάχος του τζαμιού, παρ' όλο που έχουμε τα ίδια λίτρα στο ίδιο ύψος με το ίδιο τζάμι... η μοναδική διαφορά είναι το σχήμα του πάτου. Αν είναι τετράγωνος, θέλουμε πάχος 2,12... αν είναι λίγο μακρόστενος θέλουμε 2,38... αν είναι πολύ μακρόστενος θέλουμε 2,67.
*** Τα νούμερα δεν αντιστοιχούν σε ένα πραγματικό ενυδρείο ( τα έβαλα χάριν παραδείγματος ), αλλά το ερώτημα παραμένει :
Για ποιό λόγο οι τετράγωνοι πάτοι να είναι πιο ανθεκτικοί από τους μακρόστενους ???
Η μοναδική πιθανή απάντηση που μου 'ρχεται ( μπορεί να είναι και χαζομάρα ) :
Οταν η πίεση είναι σταθερή, ένα τετράγωνο τζάμι θα λυγίζει λιγότερο από ένα μακρόστενο. Αν ας πούμε καθήσουμε σε ένα σανίδι 1 χ 2 μέτρα θα λυγίσει πχ 5 εκατοστα. Αν όμως καθήσουμε σε ένα σανίδι 0,5 χ 4 μέτρα, θα λυγίσει πολύ περισσότερο (την ίδια επιφάνεια έχουν και τα δυο σανίδια και το ίδιο βάρος δέχονται )... αλλά όμως, στην περίπτωση των σανιδιών, το βάρος μας "επικεντρώνεται" σε ένα σημείο - στη μέση του σανιδιού... στη περίπτωση ενός ενυδρείου, κατανέμεται ομοιόμορφα... Οσο και να το σκέφτομαι, δεν βρίσκω μέχρι στιγμής "λογική" εξήγηση (άσε που "συνήθως" το ενυδρείο "κάθεται" σε κάποια επίπεδη επιφάνεια η οποία κατά πάσα πιθανότητα "βοηθάει" τον πάτο να μη λυγίσει....
Σταματάω εδώ τους όποιους προβληματισμούς μου γιατί νομίζω οτι ψάχνουμε ψύλλους στ' άχυρα.... Η πράξη ( αυτοί που κατασκεύασαν ενυδρεία ) είναι η καλύτερη απάντηση
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-08-04, 04:46
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Προσωπικα παντως, οσες φορες εφτιαξα ενυδρειο (ακομα και με 2,5 μετρα μηκος το τελευταιο ) ,τα τζαμια παντα ειχαν το ιδιο παχος, και για τα πλαινα και για τον πατο, χωρις μεχρι στιγμης να εχω καποιο προβλημα...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-08-04, 10:48
ΡΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο χρήστης ΡΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου

Καλημέρα,

μήπως κάποιος απο εσάς γνωρίζει εαν υπάρχει κάποια σελίδα που να έχει σχέδια κατασκευής ενός ενυδρείου. Θα ήθελα να δω με ποιόν τρόπο πρέπει να μπουν οι κόντρες.

Ευχαριστώ,

Ρήγος Γιώργος
Αθήνα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-08-04, 12:20
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Δες εδώ
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=116
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-08-04, 13:23
ΡΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο χρήστης ΡΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου

Ευχαριστώ,

από τα links που υπάρχουν δεν δουλεύει αυτό με το pdf. Θα μπορούσε κάποιος να μου το στείλει;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-08-04, 15:00
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

To pdf θα το ήθελα και γω (fonamstel@yahoo.com - αν είναι μεγάλο και δεν μπορεί να "έρθει" με pm)

Παρεπιμπτόντως, το ενυδρείο έγινε και σήμερα αρχίζει το στρώσιμο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09440 seconds with 12 queries