Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-04, 13:19
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή ΨΥΞΗ

Επειδή το καλοκαίρι ήδη μπήκε και η εξωτερική θερμοκρασία έπιασε τους 23 C έχω αρχίσει να ψάχνω λύσεις για ψύξη. Δυστυχώς επειδή το ενυδρείο μου είναι μέσα σε βιβλιοθήκη και δεν μπορώ να αφήνω το καπάκι ανοικτό δεν νομίζω η λύση του ανεμιστήρα υπολογιστή να με βοηθήσει. Μήπως έχετε υπόψη σας καμιά άλλη λύση και κάπως φτηνή ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-04, 15:03
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: ΨΥΞΗ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steve_ier
Μήπως έχετε υπόψη σας καμιά άλλη λύση και κάπως φτηνή ???
Δεν ειναι ανάγκη να ειναι τελείως ανοιχτό το καπάκι.
Απλά να υπάρχει ενα άνοιγμα όσο του ανεμιστήρα.
Μάλιστα μπορείς να βάλεις ακόμη εναν ανεμιστήρα να βγάζει τον αέρα έξω.
Θα χρειαστεί να συμπληρώνεις και νερό (αυτό το σκέφτηκες?)
Αν έβαζες και μια φωτογραφία........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-04, 09:14
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Και που να φανταστείτε ότι εδώ εμάς ήδη έχει φθάσει στους 27 βαθμούς το νερό στο ενυδρείο, λύση πρώτη αφήνουμε το καπάκι ανοιχτό και συμπληρώνουμε το νερό δεν ρίχνει την θερμοκρασία πολύ αλλά δεν την ανεβάζει κιόλας, δεύτερη λύση που χρησιμοποιώ εγώ τουλάχιστο το καλοκαί ρι με τις ψηλές θερμοκρασιες που επικρατούν στη κύπρο και ηδιως στο εσωτερικό του νησιού καθ ότι ειμαι λευκωσία, και επειδή δεν μπορώ να τοποθετήσω ανεμηστηράκι γιατί δεν τα καταφέρνω με τα ηλεκρολογικά βάζω στη κατάψυξη μικρες μπουκάλλες νερού και τις ώρες των ψηλών θερμοκρασιών τοποθετώ μία και μετά άλλη για να χαμηλώσω οσο γίνεται τη θερμοκρασία του ενυδρείου, το περασμένο καλοκαίρι έτσι το πέρασα και δεν είχα απόλυες στο ενυδρείο μου φυσικά τον περασμένο χρόνο είχα γκάπυς μονο φέτος που έχω και κορύδορας δεν ξέρω τι θα γίνει πάντως αλλη λύση για μένα δεν υπάρχει καθ οτι έξω η θερμοκρασία οταν φθάνει τους 40 μέχρι 42 βαθμούς φανταστήκετε πόσο θα ανέβη η θερμοκρασία του νερού στο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-04, 22:35
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή

Τελικά μετά από μελέτη και συζήτηση βρήκα τη λύση
Θα κόψω ένα τετράγωνο τζαμίου όπου θα ενσωματώσω ψύκτρες στις οποίες θα έχω κολήσει και άλλες ψύκτρες οι οποίες θα είναι μέσα στο νερό και σε αυτές που είναι έξω από το νερό (υδατοστεγές σύστημα) θα κάτσουν δύο ανεμιστήρες όπως ακριβώς και στους επεξεργαστές Θα στείλω φωτογραφίες μόλις το ετοιμάσω για να δείτε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-04, 01:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steve_ier
θα έχω κολήσει και άλλες ψύκτρες οι οποίες θα είναι μέσα στο νερό
Σου λέω προκαταβολικά πως θα αποτύχει και θα απογοητευτείς.
Οι ψύκτρες θα είναι αλουμινένιες έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-04, 01:51
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steve_ier
.............θα ενσωματώσω ψύκτρες στις οποίες θα έχω κολήσει και άλλες ψύκτρες οι οποίες θα είναι μέσα στο νερό και σε αυτές που είναι έξω από το νερό (υδατοστεγές σύστημα) ................Θα στείλω φωτογραφίες μόλις το ετοιμάσω για να δείτε
οι φωτογραφιες παιζουν λιγοτερο ρολο.......σημασια εχουν τα αποτελεσματα και η ασφαλεια.....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-04, 01:54
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ακόμα και αυτό να βάλεις steve οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές.
Δες εδώ.
http://www.drsfostersmith.com/produc...&N=2004+112985
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-04, 09:28
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steve_ier
οι οποίες θα είναι μέσα στο νερό
οταν λες μεσα στο νερο τι ενοεις?
Γιατι δεν βαζεις πανο απο το κοψιμο εναν καλο ανεμιστηρα για pc?
Μια χαρα θα ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-04, 12:51
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAN
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steve_ier
οι οποίες θα είναι μέσα στο νερό
οταν λες μεσα στο νερο τι ενοεις?
Γιατι δεν βαζεις πανο απο το κοψιμο εναν καλο ανεμιστηρα για pc?
Μια χαρα θα ειναι...
Δεν θέλω να έχω καθόλου εξάτμιση νερού.....
Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν οι αλουμινένιες ψύκτρες θα δημιουργήσουν πρόβλημα στο νερό Στην ουσία θα είναι κάτι σαν αυτό που λέει ο lasal αλλά από πάνω και θα είναι πιό μεγάλο με δύο ψύκτρες ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-04, 20:24
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αλουμινιο = περιεκτικοτητα σε μολυβδο = θανατος !!
οχι αμεσως αλλα μετα απο καιρο ,θα αρχισεις να μετρας πτωματα !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-05-04, 22:05
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή

Αν η ψύκτρα είναι χάλκινη είναι καλύτερα ???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-04, 23:36
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αν κανω λαθος να με διορθωσετε,αλλα νομιζω οτι περιεχει κασσιτερο που κιαυτο ειναι απαγορευτικο.
βλεπω εχεις μια εμμονή με τις ψυκτρες μεσα !!!
το οτι κανείς δεν το δοκιμασε, δε σου λεει < μη τζιζ ? >
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-05-04, 23:58
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Μα και ο χαλκός απο μόνος του δεν είναι επικύνδινος;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-04, 01:16
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

kala min to pate makria an kanei o xalkos i to allo.Bazontas psiktres den tha kanei psixi alla tha ferei to nero toy enydreiou sta epipeda tou peribalontos xorou p.x. 40C o aeras sto domatio toso tha paei kai sto enydreio.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-04, 02:05
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Steve
Λοιπόν έχουμε και λέμε
Ξέχνα τις ψύκτρες.
Ξέχνα τις ψύκτρες, το αλουμίνιο ξέχνα οτιδηποτε μεταλλικό.
1η περίπτωση Θέλεις να κάνεις πραγματική δουλειά χωρίς απώλειες?
2η περίπτωση Θέλεις να κάνεις πείραμα?
Περίπτωση πρώτη
Αν θέλεις να ρίξεις την θερμοκρασία του νερού έχεις μόνον 3 λύσεις.
Οι 2 ακριβές ειναι= chiller ή aircontition
Και η φθηνή που είναι το ανεμηστηράκι.
Αν δεν σε βολεύει να τοποθετήσεις το ανεμηστηράκι ακριβώς πάνω απο το νερό του ενυδρείο τότε μετέφερε τον αέρα με έναν σωλήνα.

Περίπτωση δεύτερη
Δεν ειμαι υπέρ αυτής
Ο λόγος ειναι γιατι "στην εποχή της ρόδας δεν μπορούμε να ξανανακαλύψουμε την ρόδα"
Φιλικά lasal
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-04, 15:21
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

-Να ρωτήσω και εγώ κάτι που πιθανόν να είναι βλακεία??
-
-ΟΚ, θα ρωτήσω:
Αν, λέω αν κολλήσει κάποιος ΄πίσω από όλη την πλάτη του ενυδρείου
(εξωτερικά φυσικά) στο τζάμι, ψύκτρες και βάλέι ένα κάπως ισχυρό ρεύμα αέρα να τις περνάει, θα καταφέρει τίποτα??
(απλή απορία!)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-04, 16:49
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Chiller.-
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-05-04, 23:17
steve_ier Ο χρήστης steve_ier δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2003
Περιοχή: Ierapetra - Crete
Μηνύματα: 64
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steve_ier
Προεπιλογή

Τελικά μετά από ψάξιμο σχετικά με το κατά πόσο γίνεται να βάλεις κάποιο μέταλλο μέσα στο νερό βρήκα ότι μπορείς να το κάνεις, εφόσον το μέταλλο έχει κάποιες προδιαγραφές για χρήση σε τρόφιμα. Οπότε θα πρέπει να είναι 99,9 καθαρό με ειδικό γαλβάνισμα που χρησιμοποιούν οι βιομηχανίες γάλατος
Οπότε απλά το ξεχνάμε...
Αυτό λοιπόν που σκέφτομαι τώρα είναι η έμμεση βύθιση της ψήκτρας. Δηλαδή θα φτιάξω ένα γυάλινο κουτί με πολύ λεπτό τζάμι το οποίο θα γεμίσω νερό και θα βάλω την ψήκτρα μέσα (υδατοστεγές) και το οποίο στην συνέχεια θα βυθίσω μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-05-04, 11:09
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Φίλε μου φαίνεται τρομακτικά πολύπλοκο αυτό που θα κάνεις. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις το μέγεθος του ενυδρείου; Αντί να φτιάξεις κάτι υδατοστεγές μπορείς να φτιάξεις ένα εξωτερικό ενυδρείο με καθαρό νερό, να ψύχεις εκείνο και να περνάει με σωλήνες μέσα από το άλλο οπότε θα έχεις ανταλλαγή θερμοκρασιών ανάμεσα στα δύο. Όμως για να το πετύχεις αυτό θα χρειαστείς μεγάλο μήκος σωλήνων.
Το να βυθίσεις κάτι στο ενυδρείο θα έχει δύο προβλήματα. 1) ότι πρέπει να φτάσει μέχρι το βυθό ή να χρησιμοποιήσεις πολύ γερά στηρίγματα και 2) ότι πάλι χρειάζεσαι μεγάλη επιφάνεια για να γίνεται η ανταλλαγή θερμοκρασίας που συνεπάγεται μείωση της χωρητικότητας του ενυδρείου.
Θα επιμείνω. Γιατί δεν χρησιμοποιείς τα απλά παραδοσιακά ανεμιστηράκια και σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης νερού; Αν σε προβληματίζει ο χώρος φτιάξε ένα δεύτερο ενυδρειάκι, βάλτο πιο ψηλά από το άλλο και να δουλέψεις υπερχείλιση. Φυσικά όλα αυτά σε συνδυασμό με κάποιο ηλεκτρονικό μετρητή θερμοκρασίας γιατί τα ανεμιστηράκια είναι θαυματουργά.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-05-04, 18:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καλησπερα σε όλους.

Το θέμα με εχει απασχολήσει εδώ και λίγο καιρό και μιας και εχουν γραφτει διάφορα θα ήθελα να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.
Σαφέστατα το ανεμιστηράκι είναι η απλούστερη και οικονομικότερη λύση.
Η εξάτμιση του νερού είναι αυτή που προκαλεί την πτώση της θερμοκρασίας. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ιδρώνουμε όταν ζεσταινόμαστε..
Το μόνο μεταλλικό υλικό που μπορεί να έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου χωρίς πρόβλημα είναι το ανοξείδωτο ατσάλι που χρησιμοποιείται κατά κόρον από όλες τις βιομηχανίες τροφίμων. Υπάρχουν εργαστήρια- μηχανουργεία στην Αθήνα που αναλαμβάνουν τέτοιες "περίεργες" κατασκευές όπως αναφέρθηκαν παραπάνω.
Μια άλλη φτηνή λύση είναι να χρησιμοποιηθεί ένα κοινό ψυγείο γραφείου, από αυτά τα μικρά που βάζουν στα ενοικιαζόμενα δωμάτια και ξενοδοχεία.
Βάζουμε μέσα στο ψυγείο ένα πλαστικό κουβά γεμάτο π.χ. με γλυκόλη (και νερό θα έκανε) βυθίζουμε αρκετές σπείρες πλαστικής σωλήνας ενυδρειου μέσα στον κουβά και με μια αντλια ανακυκλωνουμε νερό από το ενυδρειο (ρουφώντας από χαμηλά και βγάζοντας στην επιφάνεια ωστε να πετύχουμε καλύτερη ομοιογένεια θερμοκρασίας. Ρυθμίσεις και απο τον θερμοστάτη του ψυγείου και με ένα θερμοστάτη που ενεργοποιεί την αντλία πάνω π.χ. από τους 28 βαθμούς. (και χρησιμοποιουμε το ψυγείο και για ευαίσθητες τροφες..) Επίσης ένα απλό μηχανικό φίλτρο στην είσοδο για να μην βουλώσει θα ήαν χρήσιμο.
Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσουμε ενα ανοξειδωτο "εναλλάκτη" θερμότητος βουτηγμένο μέσα στην γλυκόλη.
Επίσης, αν η μια πλευρά ΄του ανοξείδωτου κατασκευαζόταν επίπεδη θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και στοιχεία πελτιε (που προκαλούν ψυξη όταν περάσει από μέσα τους ρεύμα) Στοιχεία πελτιε υπάρχουν φτηνά σε συστήματα ψύξης υπολογιστών. Περιπου 60Ε για 50W ψυκτικής ισχύος.
Πλεονέκτημα είναι ότι ειναι αθόρυβα και χωρίς κινούμενα μέρη.(και πολυ μικρότερα απο ένα ψυγείο γραφείου.
(το θεμα βεβαια θέλει λίγο ψάξιμο ακόμη)

Τέλος, να παρατηρήσω οτι όταν μιλάμε για ψυξη χρησιμοποιούμε "ψύκτες" και όχι "ψυκτρες" όπως κατά κόρον διαβάζουμε (τελείως λάθος) και στα περιοδικά πληροφορικής. Ψυκτρες ειναι τα λεγόμενα καρβουνάκια που χρησιμοποιούνται σε συγκεκριμένους τύπους ηλεκτρικών κινητηρων οπως τα δράπανα (ή αλλιως black& decker).. καμμία σχέση με ψύξη όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-05-04, 20:10
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παιδια οπως ειπε και ο lasal 2 ειναι οι λυσεις.
Chiller-θεωρω οτι ειναι η καλυτερη
Κλιματιστικο-αν δεν εχετε ειναι ευκαιρια να το αποκτησετε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-05-04, 13:59
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Υπαρχουν καποια προιοντα τα οποια δουλευουν στην αρχη της ανταλλαγης θερμοκρασιας και εχει να κανουν με ψυχτρες και ανεμιστηρακια. Υπαρχει μια παρομοια συσκευη σε καποια μαγαζια στο ιντερνετ που δουλευουν ετσι. Αλλα η ψυχτρα ειναι εκτος του ενυδρειου, κολυμενη σε ενα πλαστικο μπετονι με λεπτα τοιχωματα στο οποιο κυκλοφορει νερο του ενυδρειου. Ετσι εχεις καποιο καλο ελενχο στην θερμοκρασια του νερου σου αλλα ποσο ελενχο εχεις θα πρεπει να το ψαξεις.

Θεωρητικα μια λυση ειναι να κοληθουν στην πλατη του ενυδρειου και να δεις τι θα κανει. Κατι θα κανει αυτοι ειναι σιγουρο, το ποσο θα μας καλυψει δεν το γνωριζω καθοτι δεν το εχω δει στην πραξη. Εχω ηδη τις πρωτες υλες να το δοκιμασω στο σπιτι μου πανω σε ενα ενυδρειο μικρο που εχω.

Τωρα εαν πας για λυσεις με ψυγειακη μικρο και τετοια , παιδια συγνωμη αλλα ειναι τελειως χαζο να μπλεξεις σε ολη αυτην την κατασταση. Χαμος πανου με καλωδια και σωληνες, με ενα μπογο τρελο μεσα στο σπιτι σου και τετοια αλλα χαρητωμενα. Τωρα να πω οτι επειδη δεν θα εχεις και θερμοστατη δεν θα μποριες να ελενχης τιποτα απο θερμοκρασια?Τα ψαρια θα παθουν σοκ απο το πανω κατω.Εδω μιλαμε για οσο γινεται σταθερες θερμοκρασιες και αυτο δεν γινεται με μεσοβεζικες λυσεις...

Δοκιμασμενη λυση για εμενα ειναι στανταρ το chiller ως η καλυτερη δυνατη. Το ανεμιστηρακι αλλα με ελενχτη θερμοκρασιας και οχι οποτε θελουμε εμεις,ετσι?Βεβαια εχουμε μεγαλη εξατμιση νερου αλλα ειναι η ποιο φθηνη μεθοδος.Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Το κλιματιστικο κανει δουλεια και σε εμας και στα ψαρακια μας και καθε σπιτι πρεπει να εχει τουλαχιστον 1.Αλλα εαν πας καπου για κανα 20 ημερο τι κανεις?Για τρογη με μια ταιστρα ολα καλα αλλα με το κλιματιστικο? Λογικα το κλεινεις και φευγεις αρα ψαχνεις και κατι αλλο για τοτε.

Τωρα το μονο που ισως λογικα να δουλεψει περα απο αυτα ειναι αυτο που σας ειπα παραπανω ειναι η λυση με τις ψυχτρες και τα ανεμιστηρακια.

Ενα παραδειγμα.
http://www.premiumaquatics.com/Merch...Code=Minichill

Παρακαλουνται τα τζινια του board να κανουνε την δουλεια τους και να μας ενοιμερωσουμε επι αυτου. Ισως σας προλαβω βεβαια....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-05-04, 15:52
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Παρακαλουνται τα τζινια του board να κανουνε την δουλεια τους και να μας ενοιμερωσουμε επι αυτου. Ισως σας προλαβω βεβαια....
Δεν πρόσεξες οτι έχει ξαναναφερθεί την Τρι Μάϊ 04, 2004 23:54
πλιζζζζζ μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια
Το IceProbe Thermoelectric Aquarium Chiller δεν ειναι παρά ένα peltier
Δεν έχει την ικανότητητα να ψύχει μεγάλες ποσότητες νερού.

http://www.in.gr/Articles/Article.as...eTitle=RAM+140
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-05-04, 17:09
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Οχι βρε παλικαρα μου, δεν με καταλαβες. Δεν λεω να βαλουμε αυτο καθ'αυτο. Πουθενα δεν το αναφερω αυτο. Αναφερομαι στην ολη σκεψη που θα μπορουσαμε να κανουμε κατι custom εμεις, με βαση ομως αυτη την αρχη. Στο site που το διαφημιζουν λενε πως σε ενυδρειο με 10 γαλονια εχει δυνατοτητα ψυξης μεχρι περιπου 10 φαρεναιτ. Οποτε δεν βαζεις μονο ενα και δεν βαζεις το ετοιμο, αλλα το φτιαχνεις εσυ ο ιδιος συμφωνα με αυτα που θες.. Δεν κοστιζει πολυ μια δυο μεγαλες ψυχτρες ουτε και τα ανεμηστηρακια εχουν κανα σοβαρο κοστος. Οποτε σαν ιδεα δεν ειναι αποριπτεα σε καμια περιπτωση....

Ηδη δηλωσα ποιο πανω πως θα το κανω καποια στιγμη για να δω πρακτικα τι κανει. Ολο και κατι θα κανει και σιγουρα εξαρταται απο τις ποσες ψυχτρες εχεις στο ολο συστημα. Ειδικα οταν το ποιο σοβαρο κατα καποιο τροπο κοστος ειναι ο κοντρολερ θερμοκρασιας τοτε που το προβλημα?

Βεβαια μιλαω εκ του ασφαλους αφου εχω τα ενυδρεια μου με ανεμιστηρακια ετοιμα και δεν εχω προβλημα, αλλα ο πειραματισμος ειναι ενα χομπι τωρα, πως να το κανουμε δηλαδη...ειναι μικροβιο και πολλοι απο εσας το εχουνε και με καταλαβαινουν.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-05-04, 17:27
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Στο site που το διαφημιζουν λενε πως σε ενυδρειο με 10 γαλονια εχει δυνατοτητα ψυξης μεχρι περιπου 10 φαρεναιτ.
Για να μην χαρούν μερικοί, αυτό λέει η διαφήμιση. Σε καμία περίπτωση μην περιμένετε για τα 40 λίτρα πάνω από 3 ή 4 βαθμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-05-04, 01:29
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Αγοράστε ένα ψυγειάκι αυτοκινήτου, και έναν κατάλληλο μετασχηματιστή 220V για χρήση στο σπίτι.

Ανοίξτε δύο τρύπες ίσα για να περνάει σωλήνας 3/8", 1/2", ότι έχετε τέλος πάντων. Κάντε πολλές σπείρες τον σωλήνα μέσα στο ψυγειάκι και ξαναβγάλτε το από την άλλη τρύπα.

Αν έχετε εξωτερικό φίλτρο, παρεμβάλετε στην διαδρομή το ψυγειάκι, κατά προτίμηση στην έξοδο του φίλτρου και πριν το ενυδρείο.

Αν δεν έχετε εξωτερικό, χρησιμοποιήστε μια αντλία νερού για να δημιουργήσετε την ροή.

Τα ψυγειάκια αυτοκινήτου κατεβαίνουν έως και 6 βαθμούς C. Όσο υπάρχει ο θερμοστάτης μέσα στο ενυδρείο, είναι αδύνατο να κατέβει παρακάτω η θερμοκρασία από το επιθυμητό.

Ψυγειάκι για 220V πάρτε από δώ http://www.speltecgr.com/main_gr.html
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-05-04, 02:26
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Διευκρυνήσεις
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
θα μπορουσαμε να κανουμε κατι custom εμεις, με βαση ομως αυτη την αρχη.
Δηλαδή εννοείς peltier? αυτό εννοείς?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Δεν κοστιζει πολυ μια δυο μεγαλες ψυχτρες ουτε και τα ανεμηστηρακια εχουν κανα σοβαρο κοστος. Οποτε σαν ιδεα δεν ειναι αποριπτεα σε καμια περιπτωση....
Θέλεις να πείς 2 μεγάλες ψύκτρες 2 ανεμιστηράκια 2 peltier και 2 μετασχηματιστές???
Χωρίς να βάλουμε το κόστος του ελεγκτή θερμοκρασίας
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Θεωρητικα μια λυση ειναι να κοληθουν στην πλατη του ενυδρειου και να δεις τι θα κανει.
Εννοείς το τζάμι???
Που πρακτικά και θεωρητικά ειναι κακός αγωγός της θερμότητος.
Σύμφωνα με την αρχη της ανταλλαγής θερμοκρασίας ειναι οτι χειρότερο.

Εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο.
Ενα δοχείο υπερχείλησης, ενα φλοτέρ (με ενσωματομένο ρελέ) που οταν πέσει η στάθμη του νερού, να ενεργοποιεί ενα κυκλοφορητή.
Kαι ενα ανεμηστηράκι 12V για ψύξη.
Και θα επαναλάβω κάτι για τον φίλο discos.
Im 20er jahrhundert koennen wier nicht wieder das rad erwundern
Τελικά ας μου πούνε όσοι έχουν σκοπό να πειραματιστούν
Το κόστος έχει τελικά σημασία ή όχι?
Γιατί απο εκεί ξεκινούν όλα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-05-04, 12:06
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Lasal στο ολο υφος της απαντησης σου αντιλαμβανομαι μια περιεργη συμπεριφορα προς το προσωπο μου που θελω να πιστευω πως μου...φαινεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Δηλαδή εννοείς peltier? αυτό εννοείς?
Εαν μας κανει ναι, εαν δεν μας κανει οχι. Νομιζω οτι ημουν σαφης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Θέλεις να πείς 2 μεγάλες ψύκτρες 2 ανεμιστηράκια 2 peltier και 2 μετασχηματιστές???
Χωρίς να βάλουμε το κόστος του ελεγκτή θερμοκρασίας
Μετασχηματιστες? ΑΣΧΕΤΟ. Ποιος μιλησε για μετασχηματιστες? Γιατι εχω την βαθια εντυπωση πως δεν εχεις ιδεα για το κοστος...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Εννοείς το τζάμι???
Που πρακτικά και θεωρητικά ειναι κακός αγωγός της θερμότητος.
Σύμφωνα με την αρχη της ανταλλαγής θερμοκρασίας ειναι οτι χειρότερο.

Τοτε γιατι σε ενα ενυδρειο που εχω χωρισμενο απολυτα στην μεση εχω μονο ενα θερμοστατη στην μια πλευρα του? Πριν ρωτησεις σου λεω πως η θερμοκρασια ειναι η ιδια και στις δυο πλευρες του ενυδρειου. Αν ειναι τοσο κακος αγωγος πως γινεται αυτο? Εαν εβαζα φελιζολ δηλαδη θα ειχα τα ιδια αποτελεσματα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο.
Ενα δοχείο υπερχείλησης, ενα φλοτέρ (με ενσωματομένο ρελέ) που οταν πέσει η στάθμη του νερού, να ενεργοποιεί ενα κυκλοφορητή.
Kαι ενα ανεμηστηράκι 12V για ψύξη.
Και θα επαναλάβω κάτι για τον φίλο discos.
Im 20er jahrhundert koennen wier nicht wieder das rad erwundern
Τελικά ας μου πούνε όσοι έχουν σκοπό να πειραματιστούν
Το κόστος έχει τελικά σημασία ή όχι?
Γιατί απο εκεί ξεκινούν όλα
Αυτο που περιπου προτινεις το εχω ηδη σε 3 ενυδρεια μου (ηλεκτρονικα top-off + ανεμιστηρακια + ελενκτης θερμοκρασιας) και στα αλλα 2 εχω βαλει chillers. Η καλυτερη λυση φυσικα ειναι τα chillers.Δεν ειναι και κατι καινουργιο αυτο.

Εχεις ιδεα ποσο κανει ενα top-off? Δεν νομιζω πως εχεις. Οσο για το φλοτερακι ποιος σου εγγυαται πως δεν θα κολησει και θα στα κανει καποια στιγμη μουσκεμα? Το εγγυασε αυτο?Αυτο που προτινεις ειναι μια αρχη αλλα δεν ειναι και η καλυτερη λυση. Εχει πολλα μειονεκτηματα.

Αυτο που λες στα γερμανικα δεν μας το κανεις και ελληνικα? Καλο θα ηταν. Αν και μαλλον καταλαβα τι λες.

Τελικα φιλε ομως θες να με λες και εσυ, το ελενχομενο κοστος ειναι αυτο που θελει ο πειραματισμος. Δεν ειπα πουθενα να παρεις 2 peltier αλλα ουτε και γνωριζεις μου φαινεται το κοστος που εχει η κατασκευη που προτεινα...Βλεπε ψυχτρες+ανεμιστηρακι+ελενκτης. Πιστευω πως στο θεμα του κοστους τα εχεις υπολογισει τελειως λαθος, φαινεται αυτο. Ενα παραδειγμα 18 ευρω η μια ψυχτρα 20*18*6(παχος)cm , 11 ευρω το ανεμιστιρακι και απο 40 εως 80 ευρω ο ελενκτης. Που ειναι το τρελο το κοστος?? Μηπως θα θελαμε να μας πληρωνουν κιολας? Μην τα θελουμε ολα, δεν γινεται.

Το κοστος εννοειτε πως ειναι σχεδον ο ποιο συμαντικος παραγοντας, φτανει να ξερεις τι κανεις

Αλλιως δεν προκειται να ξεκινησης τιποτα γιατι ολα θα ειναι ακριβα, λαθος και τελικα αφου απογοητευτης...θα τα παρατησεις, το κακο συνεχιζεται οταν θα προσπαθησεις να περασεις την γνωμη σου αυτη αλλου. Οποτε φαυλος κυκλος.

Ο σκοπος ειναι με βαση καποιες αρχες ηδη γνωστες να κανεις μια προσπαθεια να ανακαλυψεις κατι αλλο που να σε εξυπηρετη. Δεν λεμε να ανακαλυψης τον τροχο. Αλλα λεμε π.χ. να βαλεις καρφια στο τροχο σου για να πας στα χιονια.

Θα μπορουσα να εγραφα πολλα ακομα αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα. Δεν εχουμε κατι να χωρισουμε lasal, να ενοσουμε εχουμε.

Μαριος
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-05-04, 12:35
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Καθώτι δισκάς δεν εχω ασχοληθεί με ψυξη & ψυκτικα συστήματα ενυδρείων. Το topic αυτό ειναι ακρως επιμορφωτικό για μένα αλλα φαντάζομαι και για πολλους αλλους . Ψυχραιμία ομως παιδια γιατι ανεβαίνουν οι τονοι και δεν χρειαζεται. Εχουμε πει πολλες φορες ότι ο γραπτος λόγος ειναι παρεξηγησιμος και οδηγει σε συμπεράσματα λανθασμένα. ΗΡΕΜΙΑ ΚΥΡΙΟΙ


Υ.Γ. Οχι τιποτα αλλο αλλα θα θυμώσει ο πρόεδρος και κλειδωσει ενα τοσο ενδιαφέρον topic
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-05-04, 13:36
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Lasal στο ολο υφος της απαντησης σου αντιλαμβανομαι μια περιεργη συμπεριφορα προς το προσωπο μου που θελω να πιστευω πως μου...φαινεται.
Χμ δεν ειχα τέτοιο σκοπό
Μάλλον φταίει το ύφος μου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Θα μπορουσα να εγραφα πολλα ακομα αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα. Δεν εχουμε κατι να χωρισουμε lasal, να ενοσουμε εχουμε.
Μαριος
Ε σαυτό συμφωνούμε σίγουρα
Ομως για να μην συνεχιστεί η αντιπαράθεση και μας παρεξηγήσουν το σταματώ εδώ.
Φυσικά μπορούμε να συνεχίσουμε pm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10284 seconds with 12 queries