Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-03, 17:02
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή DIY CO2 Reactor

Eπειδη πριν 2-3 μερες εκανα κι εγω το πρωτο μου DIY CO2 με την γνωστη συνταγη ζαχαρης-μαγια, το επομενο βημα ειναι να βρω τροπο καλης διαχυσης του στο νερο. Εχω ψαξει στο Net για διαφορα σχεδια τα οποια ειναι σιγουρα αποτελεσματικα αλλα ως επι το πλειστον, με εξαιρεση καποιες εφαρμογες στις οποιες ο αντδραστηρας ειναι εκτος ενυδρειου και ειναι αποδεκτες, ειναι κατι ασχημες κουμουτσες μεσα στο νερο και δεν μου αρεσουν.

Οποτε σκεφτηκα το εξης:
Επειδη εχω ενα Fluval 203 εξωτερικο, και οπως πολυ γνωριζουν δεν ειναι πρακτικο, για να κανεις διαχυση τροφοδωτοντας το απο την εισροη του νερου ωστε να βγαινει απο την εξοδο και ο λογος ειναι η διαταξη της προπελας η οποια ειναι ψηλα και γεμιζει αερα ο χωρος της με αποτελεσμα την κακη λειτουργια του φιλτρου.
Aρα λοιπον τι πρεπει να κανω αν θελω να χρησιμοποιησω εναν παραπλησιο τροπο για την διαχυση?
Να παρακαμψω το σημειο της προπελας! Και πως το εκανα αυτο?

Mιας και χρησιμοποιω συσκευη ορου για bubble counter και συνδεση με το μπουκαλι παραγωγης CO2 σκεφτηκα να καρφωσω την ακρη του σωληνακιου στην αρχη του σωληνα του νερου που επιστρεφει στο ενυδρειο με μια βελονα συριγγας (σαν να τοποθετεις ορο στο χερι!) με αυτο τον τροπο επιτυγχανεται και εκροη μικρων φυσαλιδων λογω της μικρης διαμετρου της βελονας.

Και απο οτι βλεπω το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο εκτος απο το οτι η φυσαλιδουλες δεν φτανουν σε ολο το ενυδρειο (150L) οποτε ισως χρειαστει να χωρισω την εξοδο του νερου σε 2 σωληνες και να μπαινει και απο δεξια και απο αριστερα νερο με CO2.

Θα δουμε αυριο τι μετρησης θα παρω απο το νερο. Μεχρι σημερα το pH ειχε κατεβει κατα 0,5 και ο τροπος διαχυσης ηταν με απλη τοποθετηση του σωληνα μες στο νερο κατω απο ενα κοχυλακι για να αιχμαλωτιζει τις φυσαλιδες. Αρα αυριο θα εχω μεγαλυτερη πτωση.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-03, 23:26
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

http://tsamis.aaquaria.com/co2c.htm

Αν θες ''επαγγελματικη'' διαχυση φτιαξε αυτη την μικροκατασκευη ειναι πολυ ευκολη και δουλευει αψογα.
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-03, 02:22
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Αυτήν την κατασκευή
http://tsamis.aaquaria.com/co2c.htm
την έχω κάνει Μιχάλη αν την θέλεις έλα να στην δώσω.
Ομως μπορείς να πετύχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα με την μίνι μπουρμπουλίθρα.
Φυσικά και κατάλαβες τι εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-03, 05:23
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Να καταλαβουμε και οι υπολοιποι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-03, 10:35
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ήταν μια ευκαιρία να το γράψω Τόλη όμως νύσταζα και πήγα για ύπνο
Τον διαχυτή με το μπιμπερό τον δοκίμασα και είχα καλά αποτελέσματα.

Ήθελα όμως κάτι περισσότερο.
Επειδή είχα μια θεωρία ήθελα να την δοκιμάσω και στην πράξη
Έκανα διάφορα πειράματα και τελικά αποζημιώθηκα.
Η θεωρία μου είναι εύκολη στην κατανόηση όσο και απλή.

Τα diffuser (Διαχυτές) βασίζονται στην απόσταση που διανύουν οι φυσαλίδες και στην παραμονή τους μέσα στο νερό.
Όσο περισσότερο παραμείνει μια φυσαλίδα μέσα στο νερό τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να διαλυθεί ένα μέρος της και να απορροφηθεί το CO2.
Μια φυσαλίδα μεγέθους παράδειγμα 3 χιλιοστά θα διανύσει μια Α απόσταση και θα έχει έναν A χρόνο παραμονής μέσα στο νερό.
Τώρα αν η φυσαλίδα αρχής εξαρχής έχει μέγεθος 10 φορές μικρότερο ή και περισσότερο τότε θα διανύσει μεγαλύτερη απόσταση άρα θα έχει και μεγαλύτερο χρόνο παραμονής μέσα στο νερό.
Έκανα διάφορες δοκιμές όπως όλοι μας.
Έστελνα τις φυσαλίδες απευθείας στον κυκλοφορητή.
Δοκίμασα διάφορες πορώδες πέτρες.
Δοκίμασα με διαχύτες.
Δοκίμασα διάφορα.
Μέχρι και διαφορετικούς τύπους από ξύλα που να μην φουσκώνουν και αν μην ανοίγουν ή να μην βουλώνουν οι πόροι τους μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.
Σημειώνω πως τα ξύλα έπειτα από λίγο καιρό παρουσίαζαν μύκητες αν το CO2 είχε παραχθεί με DIY.
Στο τέλος κατέληξα να χρησιμοποιώ την κλασική άσπρη πορώδη πέτρα η οποία βγάζει αρκετά μικρές φυσαλίδες, μεγαλύτερες απότι αν ήταν από ξύλο αλλά ικανοποιητικές σε μέγεθος.
(Σίγουρα την έχουν χρησιμοποιήσει αρκετοί εδώ μέσα)
Όσο η παροχή ήταν 20 έως 30 φυσαλίδες το λεπτό όλα πήγαιναν καλά
Τώρα αν ήθελε κάποιος να δώσει περισσότερες φυσαλίδες η φυσαλίδα μεγάλωνε πολύ και αυτό δεν ήταν το επιθυμητό.
Για να επιτύχω σωστό αποτέλεσμα καλή παροχή αλλά και μικρή φυσαλίδα σύνδεσα παράλληλα 5 πέτρες.
Στη αρχή 2 μετά 3 και στο τέλος με 5 πέτρες.
Παραπάνω από 5 πέτρες δεν είχε νόημα.
Εκεί το αποτέλεσμα τελικά ήταν το καλύτερο.
Ένα μέρος από τις φυσαλίδες ξαναμπαίνει μέσα στην είσοδο του φίλτρου και τις ξαναστέλνει μέσα στο ενυδρείο.
Ο χρόνος παραμονής μέσα στο νερό αυξήθηκε δραματικά με αποτέλεσμα να υπάρχει πολύ καλή οικονομία στο CO2.
Φυσικά υπάρχει και ένα αρνητικό σημείο.
Επειδή οι φυσαλίδες είναι αρκετά μικρές και πολλές δεν έχει εκείνη την διαύγεια το νερό που θα είχε αν λειτουργούσε με έναν διαχυτή.
Ελπίζω να το δοκιμάσουν κι άλλοι και να μας πουν την γνώμη τους.
Υγ.
Οι δοκιμές είχαν γίνει όλες πριν από το καλοκαίρι στο παλιό μου ενυδρείο.
Θα συνεχίσω να κάνω κι άλλα πειράματα αρκεί να έχω έμπνευση.
Κάθε γνώμη και ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-03, 11:03
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ναι το ειδα προχθες που επισκεφθηκα τον λασαλ και οι φυσαλιδες ειναι πολυ μικρουτσικες, και γι'αυτο και νομιζω οτι η δικια μου ιδεα ειναι εξισου καλη γιατι στο νερο οι φυσαιλιδες που καταληγουν εχω παρομοιο μεγεθος. Ομως δεν διασχιζουν ολο το ενυδρειο κατα μηκος.

Θα περασω αν ειναι γιαννη να το παρω για δοκιμη, εφοσν το εχεις και δεν το χρειαζεσαι μην το κανω κι εγω απο την αρχη, η να το δω τουλαχιστον.Τα λεμε συντομα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-03, 12:06
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Με το διαχυτήρα οι φυσαλίδες δεν φαίνονται καν.
Άρα η διάχθση είναι καλύτερη. :P
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-03, 17:56
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μολις συνδεσα το DIY reactor του lasal μου το εδωσε εχθες (στην συναντηση που καναμε οι θεσαλονικεις) πολυ καλο μπορω να πω.
Το συνδεσα οχι με κυκλοφορητη αλλα στην εξοδο του νερου στο σωληνα του εξωτερικου φιλτρου. Κατα τη διαρκεια των δοκιμων το δοχειακι ειχε γεμισει με CO2 το οποιο ομως οταν ρυθμισα στο σωστο ρυθμο μπουρμπουληθρων σιγα σιγα μειωθηκε ..πραγμα που σημαινει οτι γινεται καλη διαλυση. Σωστα?

Ευχαριστω λασαλ πιστευω θα εχω κατακορυφη αποδοση του CO2 με την συσκευουλα αυτη. Ειδωμεν!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-03, 22:13
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Να μετρήσεις το διοξείδιο στο νερό ,Μιχάλη,για να δείς αν γίνεται επαρκής διάχυση!Απο κυκλοφορία στο ενυδρείο πώς πάς;Έχεις και εσωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο;Έχω τη γνώμη οτι θα σου μειώσει την ροή πολύ η πατέντα εκει που την τοποθέτησες .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-03, 11:18
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Αν στην έξοδο της σωλήνας του εξωτερικού φίλτρου συνδέατε το σωληνάκι του CO2 . Στην συνέχεια συνδέατε σύστημα UV τοποθετημένο κάθετα, με την είσοδο στο πάνω μέρος και την έξοδο στο κάτω. Η φυσαλίδα τότε θα υποχρεωνόταν σε διάλυση , αφού για να συνεχίσει την πορεία της προς το ενυδρείο θα πρέπει να καταδυθεί. Γίνεται και με ένα απλό πλαστικό μπουκάλι . Τρυπάμε για εισαγωγή, και εξαγωγή το στόμιο που θα κοιτάει κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-03, 19:27
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εκανα μετρησεις και εβγαλα

Τα εξης:

pH 8.25
GH 12
KH 9
CO2 1.5 μγ/λ

Την αλλαγη νερου μου την εκανα εχ8ες και τοποθετησα τον διαχυτηρα πως το βλεπετε?

Μηπως να ξαναεβαζα την παροχη του CO2 στην αρχη της εξοδου του νερου στο φιλτρο για να κανει μεγαλυτερη και ορμητικοτερη διαδρομη μεσα στο σωληνα το αεριο?Οποτε οταν βγαινει θα μενει και μεσα στο reactor.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-03, 19:52
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

12 gh και 8,25 ph στη Θεσσαλονικη;1,5 μg ή 1,5mg εννοείς για το διοξείδιο;λίγο μου φαίνεται όπως και να έχει!Αν μπορείς να κατεβάσεις την kh στο 6 ακόμα καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-03, 21:18
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
pH 8.25
KH 9
Με αυτές τις τιμες του ΚΗ το διοξειδιο που έχεις οπως φαινεται από τους σχετικούς πίνακες δεν μπορει σε καμία περίπτωση να επηρεάσει το PH . (μεγάλο σταθεροποιητικό δυναμικό οπως λέει και στο MCH).
Η πτώση του ΚΗ που προτέινει ο tasos ασφαλώς θα βοηθήσει να κατέβει το PH με λιγότερη ποσότητα CO2.
Η πτώση του ΚΗ τωρα μπορει να γίνει με πολλους τρόπους (RO, DI, ρητίνες κτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-03, 03:14
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Απεσταγμένο νερό Μιχάλη.... εκτός και αν βγάζεις λάθος μετρήσεις στο Ph.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-03, 07:45
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Με αυτές τις τιμες του ΚΗ το διοξειδιο που έχεις οπως φαινεται από τους σχετικούς πίνακες δεν μπορει σε καμία περίπτωση να επηρεάσει το PH . (μεγάλο σταθεροποιητικό δυναμικό οπως λέει και στο MCH).
Και εγώ που έχω ΚΗ 12 πώς τα καταφέρνω;
Πρώτα κοιτάς να έχεις όσο γίνεται λιγότερη ανάδευση στην επιφάνεια, να μήν έχεις καμμιά αεραντλία, και αν χρειάζεται βάζεις ποιό πολύ μαγιά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-10-03, 11:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
johnny 98130 wrote:

Με αυτές τις τιμες του ΚΗ το διοξειδιο που έχεις οπως φαινεται από τους σχετικούς πίνακες δεν μπορει σε καμία περίπτωση να επηρεάσει το PH.
Επαναλαμβάνω γιατι μάλλον δεν κατάλαβες: To διοξείδιο που έχει ο φίλος mikenuke το οποίο μετρησε 1,5m/lt δεν μπορει να επηρεάσει το PH οπως φαινεται από τους σχετικους πίναλες. Αν όμως η ποσότητα αυτή αυξηθεί όπως κανεις εσυ (βάζοντας μαγια) τοτε το PH θα μειωθει.

Απλα ειναι προτιμότερο να μειώσει το ΚΗ για να μπορει με λιγότερη ποσοτητα διοξειδίου να ελλατώσει το PH
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-10-03, 16:47
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

To έπιασα!

Επιμένω όμως, πρωτα να προσπαθήσει να ανεβάσει το CO2 με τους τρόπους που είπα, αν δεν τα καταφέρει, μετά να αρχίσει με απεσταγμένα, τύρφες, RO κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-10-03, 20:25
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επιμένω όμως, πρωτα να προσπαθήσει να ανεβάσει το CO2 με τους τρόπους που είπα, αν δεν τα καταφέρει, μετά να αρχίσει με απεσταγμένα, τύρφες, RO κλπ.
Ισως έχεις δικιο. Απλά βρίσκεις ποια ειναι η καλύτερη πρακτική βασει των ψαριών του εκάστοτε ενυδρείου και του εξοπλισμού που διαθετεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06299 seconds with 12 queries