Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-16, 00:24
Το avatar του χρήστη gouliermos
gouliermos Ο χρήστης gouliermos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Λεντοταινίες 5:1 Red Blue (υδροπονίας)

Καλησπέρα φίλοι συναγωνιστές!
Τον τελευταίο καιρό ψάχνω λίγο το θέμα του φωτισμού προκειμένου να μπορέσω να μετατρέψω το low tech ενυδρείο μου σε ένα αξιοπρεπή κήπο. Παράλληλα ψάχνομαι και για το CO 2 αλλά εκεί τα πράγματα είναι πιό απλά όσον αφορά τον εξοπλισμό γιατί όσο πιο τυποποιημένος και αυτοματοποιημένος είναι είναι τόσο πιό σωστά θα τρέχει το σύστημα και έχω σχεδόν αποφασίσει.
Ας επανέλθω όμως στο θέμα του φωτισμού το οποίο με απασχολεί αρκετά διότι το καπάκι του ενυδρείου μου (1μ Χ 0,30) και η υπάρχουσα εγκατάσταση μίας τ8 δεν μου δίνουν περιθώρια για αρκετά watt στα 120 lt που έχω.
Προ ημερών βρήκα τις παρακάτω ταινίες στο ebay εκ πρώτης όψεως πιστέυω οτι θα κάνουν γάντι στο καπάκι μου και αφού δίνουν 12w το μέτρο θεωρητικά με 5 τέτοιες θα έχω 60 w σε μια λωρίδα 1m X 6 εκ που θα μπορώ να κολήσω στο καπάκι και θα συνδυάσω με την 75 cm t8 που ήδη η βάση είναι εργοστασιακή και θα συμπληρώσει εν μέρη το φωτισμό .
Για να καταλάβετε τι θέλω να πώ παρακάτω είναι δύο φωτογραφίες απο ένα πείραμα που έκανα χθές με μία απλή RGB που είχα πρόχειρη στην οποία άναψα μόνο το κόκκινο και το μπλέ εξίσου και πιστεύω οτι είναι κατατοπιστικές για το τί θέλω να κάνω.
Το ερώτημά μου είναι αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει τέτοιες ταινίες (5:1 όπως στο ebay) και γενικότερα αν αυτό το είδος του φωτισμού θα είναι κατάλληλο για τη σωστή ανάπτυξη των φυτών και τη ζωή των ψαριών στο ενυδρείο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20161115_181347.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20161115_181710.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  31,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λεντοταινίες σε ριο180 kostas_pana DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 26-10-14 11:40
17/6/2011 blue VT male + blue VT/plakat female Αντωνης Πατρα Bettas 17 09-12-11 21:54
Krakatau blue tiger (Aura blue shrimp) el.stel Γαρίδες του γένους Caridina 9 18-10-11 21:22
Blue Tiger-Blue pearl πρωτες φωτος !!! Raven Γαρίδες 79 16-04-10 08:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02936 seconds with 16 queries