Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-11-15, 11:00
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη δεν είναι έτσι ακριβώς.
Από μπροστά δεν χάνεις το 20% της ορατότητας, είναι θέμα πως θα το κάνεις, μπορείς να το κάνεις να έχεις και το 100%, εγώ πχ το πηχακι που έχω είναι 4 εκατοστα περιμετρικα με τζαμι 1,20 Χ 50 , άρα χάνω 4 εκατοστα δεξια αριστερα και 4 πόντους απο κατω, βαλε 4 ποντους αμμο, και δεν χανω τιποτα, είναι και η σταθμη 4 ποντους κατω και δεν χανω απο εκει, αρα μονο 4 εκατοστα στο πλαι.
Απο το πλαι ναι χανεις, αλλα συνηθως τα ενυδρεια είναι σε γωνία και τοτε χανεις μόνο τη μια πλευρα, αλλα όλα αυτα είναι σχετικα, γιατι αν αρχίσεις να το ντυνεις με DOW το έκανες το ίδιο.
Το ξύλινο αν θες το κανεις επιπλο
Και με το πλεξιγκλας δεν είναι 2 ενυδρεια το ένα μεσα στο άλλο, αν το πλεξιγκλας είναι 3 χιλιοστα δεν μπορει να το θεωρήσεις ενυδρειο, μόνο του δεν θα αντεξει ουτε 10 ποντους νερό, είναι ακριβως το ίδιο με το να βαλεις πολυεστερα, και ο πολυεστερας ένα κουτι θα γίνει οταν στεγνωσει.
Αν όμως κάνεις ένα ενυδρείο 2 ή 3 μέτρα δεν σε ενδιαφερει το πλαι, εχεις τόση φατσα να βλέπεις, όλα τα υπολοιπα όμως δεν συγκρίνονται, δεν αντεχει με τίποτα το ιδιο ένα 2μετρο ή 3μετρο ενυδρειο γυάλινο με ενα ξύλινο, δεν έχε καμια σχεση, και αν συγκρίνεις ενα 3μετρο ξύλινο με πλεξι εσωτερικα πλαι πιο φθηνο θα είναι απο αντιστοιχο γυαλινο.
Για να καταλάβουμε τη διαφορά κόστους τώρα
Στις διαστάσεις που έβαλε ο Θωμάς , τα τζάμια κάνουν γύρω στα 600 Ευρώ από όσο θυμάμαι, αν το κάνεις ξύλινο και το ντύσεις με πλεξι το κόστος θα είναι το κοντραπλακέ , που είναι υπερβολικά χαμηλότερο από το τζαμί, και το πλεξι θα κοστίσει 100 Ευρώ το πολύ, αν το ντύσει μόνο με μονωτικό θα έχει 50 , και αν θα βάλεις και πολυεστέρα άλλα τόσα, άρα συμφέρει και πάλι με πλεξι, και από αντοχή το ξεχνάς, 200 χρονιά.
Για μικρα ενυδρεια όντως το γαυάλινο είναι καλύτερο, δεν αξίζει το κοπο να το κανεις ξυλινο, απο 300 λιτρα και πανω ναι
Κοιτα το πος φενεται μπορεις να το δει καποιος στης φωτογραφιες σου σε καθε σχολιο.
δες την τερμα αριστερα με την κεντρικη.

οταν ειπα να ντυσεις με dow ελεγα για της πλευρες που δεν βλεπεις. το να εχεις ομος μια πλευρα ακομα και να φενεται το κοντρα πλακε νομιζω σε ενα καινουργιο μοντερνο σπιτι ειναι πολυ κατα και φυσικα η γκρινια της γυναικας ή μανας τεραστια.
το να κανεις ολο το ενυδρειο 2-3μετρα επιπλο στο ενα μετρο υψος δεν το καταλαβα αλαα θα εχει καο αυτο το κοστος. με νομερα σε ευρω δεν μιλαω γιατι δεν εχουν ολοι εργαλια και επιδι μερικοι μπορει να χρειαστουν μαστορα.
Επισις θα διαφωνισω στο οτι δεν τον ενδιαφερη η μια πλευρα γιατι σε ενα ενυδρειο 2*1*1 η πλευρα ειναι μεγαλυτερη απο τα περισοτερα ενυδρεια που δουλευουν τωρα μιση ακομα.
Για το ποσο αντοχη εχει.μην εισαι απολυτος. εγω ακομα και λαθος ενυδρεια που ετυχε να επισκευασω ηταν πανω απο 15και φαντασου οτι πλεον οι σιλικονες εχουν εξεληχθει.;.
Νομοζω οτι ειπες οτι 150εχει μονο.η οψη για την φατσα.
Αμα πεις να.δωσεις και αλλα 100το πλαι τοτε πας στα 250 τοτε γιατι να μπεος σε δοαδικασιες και να μην το κανεις ολο γυαλι. 1ωρα κολημα μεσα στο σπιτι αμα δεν χοραει να μπει στο σπιτι και σε 2-3 ωρες σταματαει να μυριζει σκεψου να θελεις να περασεις 2-3χερια πολιεστερα μεσα στο σπιτι. ουτε μετα απο μια εβδομαδα δεν φευγει η βρομα
Δεν συζυταω λοιπα πριονοδια σκονες κ.α.
το να γλυτωσεις 200ξερω οτι ειναι μανικι αλλα κανεις δυο τονους ενυδρειο.
μην θελουμε να εχουμε το σκυλο ταισμενο και την πιτα ολοκληρη.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-11-15, 11:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοιτα, το αισθητικο είναι καθαρα υποκειμενικό.
Το ξύλινο δεν έχει πριονίδια και τιποτα απο αυτά, παιρνεις τα κομμάτια έτοιμα κομμενα, εσυ μόνο βιδώνεις, τωρα αν δεν εχεις εργαλεία είναι άλλο, στο φτιάχνουν άλλοι, και πάλι πιο οικονομικο θα είναι.
Οταν είπα 100 Ευρω ακομα για τα πλεξι εννοω πως θα κανουν γυρω στα 150 τα ξύλα + 20 Ευρώ (το πολύ να βάψεις απεξω, πήγαμε στα 170 +150 το τζαμι πηγαμε στα 320, ε βαζεις και 100 για πλεξι, που θα εβαζες σε μονωτικο και πολυεστερα, 600 δεν είναι, αλλά και ακομα και 500 να φτασει πάλι δεν είναι το ίδιο.
Θα σου δώσω ενα μέτρο σύγκρισης, το δικο μου το ξύλινο μου στοιχισε 350 χωρις τα πλεξι, τα παντα όμως , φίλτρα ηλεκτρολογικα υδραυλικα αντλιες αυτοματισμους, ολα, αν αγοραζα και τα πλεξι τα έδινα ακομα άλλα 150, 500 δηλαδή, και έκανα και κάποια λάθη που αν προσεχα θα είχα 50 Ευρω τουλάχιστον λιγότερα, αλλά έστω, με 500 Ευρω όλα έτοιμο, είναι πολλά ; Τα έφτιαξα βεβαια μόνος μου, ε αυτο είναι το DIY , το φτιαχνεις όπως θες και κανεις τα κουμαντα σου στο κοστος, αν στο φτιαξει άλλος θα το πληρώσεις, και το δικο μου αν το έφτιαχνα για εσωτερικό χώρο θα μου κόστιζε ακομα λιγότερα, μόνο τα συντηριτικά που το περασα για να αντεχουν ολα στη βροχή φτάνει, που με ένα κουτι λαδομπογια το έβαφα όλο
Για την αντοχη δεν εννοώ μόνο τις σιλικονες, αλλά όλη η κατασκευή, τα τζαμια. Στο λεω, δεν έχει καμια σχεση, μόνο αν το δεις απο κοντα θα καταλάβεις τις διαφορες.
Ολα αυτα είναι θεμα επιλογης του καθενος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-11-15, 12:55
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, το αισθητικο είναι καθαρα υποκειμενικό.
Το ξύλινο δεν έχει πριονίδια και τιποτα απο αυτά, παιρνεις τα κομμάτια έτοιμα κομμενα, εσυ μόνο βιδώνεις, τωρα αν δεν εχεις εργαλεία είναι άλλο, στο φτιάχνουν άλλοι, και πάλι πιο οικονομικο θα είναι.
Οταν είπα 100 Ευρω ακομα για τα πλεξι εννοω πως θα κανουν γυρω στα 150 τα ξύλα + 20 Ευρώ (το πολύ να βάψεις απεξω, πήγαμε στα 170 +150 το τζαμι πηγαμε στα 320, ε βαζεις και 100 για πλεξι, που θα εβαζες σε μονωτικο και πολυεστερα, 600 δεν είναι, αλλά και ακομα και 500 να φτασει πάλι δεν είναι το ίδιο.
Θα σου δώσω ενα μέτρο σύγκρισης, το δικο μου το ξύλινο μου στοιχισε 350 χωρις τα πλεξι, τα παντα όμως , φίλτρα ηλεκτρολογικα υδραυλικα αντλιες αυτοματισμους, ολα, αν αγοραζα και τα πλεξι τα έδινα ακομα άλλα 150, 500 δηλαδή, και έκανα και κάποια λάθη που αν προσεχα θα είχα 50 Ευρω τουλάχιστον λιγότερα, αλλά έστω, με 500 Ευρω όλα έτοιμο, είναι πολλά ; Τα έφτιαξα βεβαια μόνος μου, ε αυτο είναι το DIY , το φτιαχνεις όπως θες και κανεις τα κουμαντα σου στο κοστος, αν στο φτιαξει άλλος θα το πληρώσεις, και το δικο μου αν το έφτιαχνα για εσωτερικό χώρο θα μου κόστιζε ακομα λιγότερα, μόνο τα συντηριτικά που το περασα για να αντεχουν ολα στη βροχή φτάνει, που με ένα κουτι λαδομπογια το έβαφα όλο
Για την αντοχη δεν εννοώ μόνο τις σιλικονες, αλλά όλη η κατασκευή, τα τζαμια. Στο λεω, δεν έχει καμια σχεση, μόνο αν το δεις απο κοντα θα καταλάβεις τις διαφορες.
Ολα αυτα είναι θεμα επιλογης του καθενος

Ολα ειναι μεσα στο προγραμμα. για να γλητωσεις λεφτα απο την κατασκευη μπορεις να κανεις ανετα και στο τζαμενιο εσωτερικο φιλτρο και με μια αντλια και ενα θεμαντηρα να εισαι κομπλε....
Οι τιμες που δινεις ειναι παντα ειναι απο μαγαζια που δεν υπαρχουν παντου.
Απο εκει και περα για μενα μετρανε ολα και το μονο θετικο ειναι το οικονομικο και θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω καθετα για την αξιοπιστια του και αυτο γιατι θελει πολυ λεπτομερια που για σενα μπορει να ειναι απλο αλλα για αλλους βουνο.
Πριν απο περιπου δυο χρονια ειχε γινει ενα μπαμ για τα ξιληνα αλλα απο οτι βλεπω και δεν ξερω το λογο οι περισοτεροι δεν γραφουν πια βασικα παλιοτερα ειδα και καποιες αγγελιες.
Και εμενα με τρελενει η ιδεα του diy αλλα ποτε δεν διαλεξα να βαλω στο σαλονι μου μια κατα εμενα βομβα!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-10-16, 12:55
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους,

Επαναφερω το θέμα γιατί ψήνομαι και εγώ για ενυδρείο σε αυτές τις διαστάσεις περίπου, δηλαδή 200*55*70.

Έχω δει τα Rehau και Αnubias, και δε μου γεμίζουν το μάτι. Από την άλλη, οι κατασκευές όπως εκείνες της Dream Waters είναι καταπληκτικές αλλά πανάκριβες.

Θα ήθελα να μάθω τελικά τι αποφάσισε ο συγγραφέας του ποστ αυτού.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-10-16, 23:21
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Τελικα πηγα στο Rehau 600.
Το DIY κακα τα ψεμματα για να σουλουπωθει και να γινει οπτικα σαν ενα εργοστασιακο θα παει πολυ ψιλα.
Βεβαια καποιους δεν τους απασχολει η εμφανηση και επιλεγουν να εχουν μια "γυαλα" κυριολεκτικα χωρις καπακια και με κρεμαστα φωτιστικα η' λαμπες.
Σαν κατασκευη ειναι πολυ καλυτερη απο οτι περιμενα και τα φωτιστικα του σταθερα χωρις να παιζουν μπρος πισω σαν τα Juwel.
To αρνητικο που βρηκα ειναι οτι το εργοστασιακο επιπλο εχει στενα ντουλαπια με αποτελεσμα να μη χωρανε τα 2080 και fx-6.
Eκει η' το αγοραζεις χωρις βαση και φτοιαχνεις μια απο κιλοδοκο να εχεις απλα
η' περιοριζεσαι στις επιλογες των φιλτρων με 30cm φαρδος καδου
οπως πχ JBL e1901.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-10-16, 23:45
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

κάνεις λάθος γιατί τα diy. Μπορείς να τα κάνεις καλύτερα από εργοστασιακά σε θέμα Αντοχης σιγουρα και με λιγο κοπο και εμφανησης. χωρίς να ανέβεις ψηλά.
και γω αρχάριος έκανα 2 ενυδρεία ένα 300λιτρα και ένα 126 λίτρα και τις βάσεις τους και τα έχω στο σαλόνι και είναι πιο όμορφα από εργοστασιακά που έβλεπα.
το θέμα για την εμφανηση είναι στον καλό και προσεκτικό καθαρισμό της σιλικόνης.
και ένα τελευταίο που κολησα για έναν φίλο που το ήθελε rimless αν το δεις θα πάθεις πλάκα.
και πίστεψε με τα κάνεις όπως θες αλλά αυτό με την ομορφιά ότι τα diy δεν είναι για σαλονι δε συμφωνώ.
είναι πολες φορές ομορφότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-10-16, 00:24
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
και ένα τελευταίο που κολησα για έναν φίλο που το ήθελε rimless αν το δεις θα πάθεις πλάκα.
και πίστεψε με τα κάνεις όπως θες αλλά αυτό με την ομορφιά ότι τα diy δεν είναι για σαλονι δε συμφωνώ.
είναι πολες φορές ομορφότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-10-16, 13:21
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
κάνεις λάθος γιατί τα diy. Μπορείς να τα κάνεις καλύτερα από εργοστασιακά σε θέμα Αντοχης σιγουρα και με λιγο κοπο και εμφανησης. χωρίς να ανέβεις ψηλά.
4 λαμπες T5 150cm 90W,ballasts,1 αξιοπρεπεστατο καπακι και επενδυση ξυλου σε ενυδρειο και βαση δεν πεφτεις κατω απο 300¤ μονο για αυτα + βαση κιλοδοκου +τζαμια σιλικονες εχεις φτασει τα 1200-1500¤ καπου τα διπλασια με τριπλασια απο το να το αγοραζες ετοιμο που και παλι θα ηταν wanna be RIO.
και γω αρχάριος έκανα 2 ενυδρεία ένα 300λιτρα και ένα 126 λίτρα και τις βάσεις τους και τα έχω στο σαλόνι και είναι πιο όμορφα από εργοστασιακά που έβλεπα.
το θέμα για την εμφανηση είναι στον καλό και προσεκτικό καθαρισμό της σιλικόνης.
και ένα τελευταίο που κολησα για έναν φίλο που το ήθελε rimless αν το δεις θα πάθεις πλάκα.
και πίστεψε με τα κάνεις όπως θες αλλά αυτό με την ομορφιά ότι τα diy δεν είναι για σαλονι δε συμφωνώ.
είναι πολες φορές ομορφότερα.

9/10 DIY δεν εχουν καν καπακι η' εχουν πολυκαρβονικο λες και βλεπεις παραγκα με ελενιτ σκεπη.
Τα φωτιστικα ειναι κρεμαστα απο το ταβανι,ledοταινιες η' κρεμαστα τυπου GLO.

To εργοστασιακο εχει κανονικο καπακι με flaps (rehau,juwel rio,anubias)
Kανονικο φωτιστικο που δεν φενεται "ξενο" πανω του σαν προχειροδουλεια και εχει 4 λαμπες Τ5 µτων 90W που οι 2 ειναι daylight και οι αλλες 2 η' nature η' color.

To τι θελει ο καθε ενας και το τι θεωρει ωραιο διαφερει παρα πολυ αλλιως ολοι θα ειχαμε το ιδιο σπιτι,το ιδιο αυτοκινητο και θα κυνηγουσαμε την ιδια γυναικα.
Εγω μιλησα για το δικο μου γουστο και το τι θεωρω ωραιο με βαση το εργοστασιακο.
Οπως και στις DIY κατασκευες γενικως,ασχετα απο τα ενυδρεια,καποιοι προτιμουν την λειτουργικοτητα και το τι παραπανω προσφερει ενω εγω πχ θαυμαζω τις DIY κατασκευες που μοιαζουν με εργοστασιακες και δεν ξεχωριζεις αν αυτο φτοιαχτηκε με το μερακι καποιου η' αν το αγορασε ετσι ετοιμο.

Παραθετω και μερικες τυχαιες φωτο απο το google χωρις να θελω να προσβαλω τους ιδιοκτητες αλλα για να τονισω τη διαφορα.




Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-10-16, 17:22
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Αυτά που έβαλες έτσι όπως είναι δεν είναι για σαλονι αλλά αν φτιαχτούν θα γίνουν τέλεια.
τα εργοστασιακά δεν τα πολύ εμπιστεύομαι γιατί τα περισσότερα είναι κινέζικα.
εγώ σου λέω κάτι τέτοιο για σαλονι με φωτιστικό το ένα κρεμαστο και το άλλο με glo.
και απλά πιάνουν τα χέρια μου δεν είμαι μάστορας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image-0-02-05-2d8a70b422ec2502c5ce01b95b172de62e189cc01f4a2d7bf98cc5e02b037714-V-1.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image-0-02-05-3fa0a0d5ffb4676c49eb961f089cc563df7f92dbeb9a2653645922abe449b77c-V-1.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  28,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image-0-02-05-442630d1a7d4765457a90d9f738238ab3975295cf67011a004be58adde1185d0-V-1.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  34,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image-0-02-05-743724d14347795c4e1aa86f0e20e635e35489e5b367c62d1993cfa4968138c4-V-1.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  30,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-10-16, 19:13
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που έβαλες έτσι όπως είναι δεν είναι για σαλονι αλλά αν φτιαχτούν θα γίνουν τέλεια.
τα εργοστασιακά δεν τα πολύ εμπιστεύομαι γιατί τα περισσότερα είναι κινέζικα.
εγώ σου λέω κάτι τέτοιο για σαλονι με φωτιστικό το ένα κρεμαστο και το άλλο με glo.
και απλά πιάνουν τα χέρια μου δεν είμαι μάστορας.
Καλως η' κακως ολα τα προιοντα που υπαρχουν στην αγορα ειναι κινεζικα.
Αλλα να λενε made in china και αλλα να εχουν ταμπελακια Γερμανιας,Ιταλιας,Αγγλιας κτλ(iphone,samsung,sony κτλ κτλ)
Τα κινεζικα δεν ειναι κακα προιοντα,παντου υσχυει ο κανονας καλο και κακο.
Οπως υπαρχει κακο κινεζικο ετσι υπαρχει και καλο κινεζικο απλα τωρα μαθαμε ολα να τα κρινουμε σαν κακα κινεζικα.

Και αυτο που ποσταρες ειναι ακριβως αυτο που περιγραφω πιο πανω.
Ενυδρειο χωρις καπακι με μια σκαφη για φωτιστικο εγω δεν το θελω σπιτι μου.
Οχι μονο αισθητικα αλλα και λειτουργικα
1)που θα μπουν ανεμιστηρες για τη ψυξη χωρις να φενονται ;
2)τι εξατμιση θα εχεις χωρις καπακι το καλοκαιρι και τι θερμανση θα κρατησεις το χειμωνα;
3)H ροη των φιλτρων απο την αναταραξη της επιφανειας θα ακουγεται σε ολο το σπιτι και κατανταει εκνευριστικο
4)Αν πηδηξει ψαρι εξω ;
και αλλα πολλα.

Εγω λειτουργησα ως εξης
¨Εχω να διαθεσω αυτα τα χρηματα ποια ειναι η καλυτερη επιλογη μου σε ετοιμο η σε DIY.
Oταν καταλαβα οτι το DIY σουλουπομενο ακομα και με φιλικες τιμες χονδρικης στα τζαμια εφτανε τα διπλασια χρηματα δεν ειχα αλλη επιλογη.

DIY θα επελεγα για 2 περιπτωσεις
1)Αν οι διαστασεις που θελω δεν υπαρχουν σε εργοστασιακο πχ 300χ100χ80
2)Αν το budget μου ειναι τοσο περιορισμενο που η μονη λυση ειναι να θυσιασω τη καλαισθησια για να παρω κατι και να το βαλω στο υπογειο.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-10-16, 19:27
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων

DIY θα επελεγα για 2 περιπτωσεις
1)Αν οι διαστασεις που θελω δεν υπαρχουν σε εργοστασιακο πχ 300χ100χ80
2)Αν το budget μου ειναι τοσο περιορισμενο που η μονη λυση ειναι να θυσιασω τη καλαισθησια για να παρω κατι και να το βαλω στο υπογειο.
Μονο και μονο για το πρωτο θα πηγαινα σε Diy και οχι μονο σε γυαλινο...αποψη μου παντα..
Οσον αφορα το 2ο δεν ειναι απολυτο...δεν θυσιαζεις καμια καλαισθησια...βεβαια ομως ειναι οπως το βλεπει ο καθενας...απο αυτα που εδειξες ουτε και εμενα μου αρεσαν τα περισσοτερα...
Υπαρχουν ομως και Diy που με ψαξιμο κανεις παπαδες και το κανεις πολυ καλυτερο απο οσο φανταζεσαι...γτ πολυ απλα δεν εισαι σε κατι fix...τα φτιαχνεις ολα απλα λυτα στα μετρα σου...για μενα αυτο μετραει
Φιλικα παντα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-10-16, 19:31
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Νομιζω οτι οι τυχαιες φωτο που επέλεξες δεν ηταν καθόλου τυχαίες.ισχυει ομως ότι το γουστο ειναι σχετικο.καλοριζικο σου εύχομαι το καινούργιο ενυδρειο σού ,καλογεμιστο κ γεματο ζωη.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-10-16, 19:35
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

BORKED

Αυτο με τα ανοιχτα ενυδρεια με τα κρεμαστα φωτιστικα κτλ οντως φενεται χαλια.. δεν βλεπονται μιλαμε..
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-10-16, 19:40
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι οι τυχαιες φωτο που επέλεξες δεν ηταν καθόλου τυχαίες.ισχυει ομως ότι το γουστο ειναι σχετικο.καλοριζικο σου εύχομαι το καινούργιο ενυδρειο σού ,καλογεμιστο κ γεματο ζωη.
Oι 3 απο τις 4 ειναι στο google με αναζητηση "2 metra enydreio"
H 4h μολις ειχε ανεβει στο fb σε group με αγγελιες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
BORKED

Αυτο με τα ανοιχτα ενυδρεια με τα κρεμαστα φωτιστικα κτλ οντως φενεται χαλια.. δεν βλεπονται μιλαμε..
Eσυ μας δειχνεις ενα βιντεο με φοβερα aquascapes και εγω μιλαω για τη διαφορα μιας σκετης γυαλας και ενος εργοστασιακου ενυδρειου με καπακι,φωτιστικο "κρυφο" και επενδυση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 16-10-16 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-10-16, 23:18
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν αυτος που κανει DIY ειναι τσαπατσουλης προφανως και θα γινει για ταναθεμα το ενυδρειο. Το οτι τα χωρις καπακι ειναι χαλια σε σχεση με τα καπακια...υποκειμενικο μεν αλλα μην τρελαθουμε :P οσον αφορα εξατμιση και ψυξη, μια χαρα κανεις ψυξη που χαιρεσαι να την βλεπεις, συν οτι ελειψη καπακιου δουλευει πολυ καλυτερα η ψυξη, μιας και στην εξατμιση βασιζεται. Οποτε το θεμα εξατμισης δεν το συζηταμε. Αν πεταξεις δυο ανεμιστηρια οπως ναναι προφανως και θαναι χαλια. Τα ετοιμα ειναι η ευκολη λυση, και ταυτοχρονα περιοριστικη οσο περναει ο καιρος. Και σιγουρα ενα DIY μπορει να γινει ΠΟΛΥ πιο στιβαρο απο ενα ετοιμο, που συνηθως ειναι κινα και συνηθως παιζουν σε συντελεστη ασφαλειας 3.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-10-16, 00:13
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αυτος που κανει DIY ειναι τσαπατσουλης προφανως και θα γινει για ταναθεμα το ενυδρειο. Το οτι τα χωρις καπακι ειναι χαλια σε σχεση με τα καπακια...υποκειμενικο μεν αλλα μην τρελαθουμε :P οσον αφορα εξατμιση και ψυξη, μια χαρα κανεις ψυξη που χαιρεσαι να την βλεπεις, συν οτι ελειψη καπακιου δουλευει πολυ καλυτερα η ψυξη, μιας και στην εξατμιση βασιζεται. Οποτε το θεμα εξατμισης δεν το συζηταμε. Αν πεταξεις δυο ανεμιστηρια οπως ναναι προφανως και θαναι χαλια. Τα ετοιμα ειναι η ευκολη λυση, και ταυτοχρονα περιοριστικη οσο περναει ο καιρος. Και σιγουρα ενα DIY μπορει να γινει ΠΟΛΥ πιο στιβαρο απο ενα ετοιμο, που συνηθως ειναι κινα και συνηθως παιζουν σε συντελεστη ασφαλειας 3.
Για το θεμα εμφανησης συμφωνω απολητα και το τονισα και πιο πανω.
Πχ εμενα δεν μου αρεσουν καθολου τα Vision ενω ενας φιλος που εψαχνε να παρει 400λιτρο οσο και αν επεμενα για RIO 400 αυτος ηθελε Vision.

Φυσικα και το γνωριζω οτι με την εξατμιση καταφερνεις ψυξη του ενυδρειου αλλα και αυτη ειναι ανεξελεκτη και ασκοπη πολλες φορες.
Ειναι προτιμοτερο να εχεις κλειστο καπακι με ανεμιστηρες και να δουλευουν οταν το κρινει ο ελεκτης θερμοκρασιας.
Εγω περισσοτερο τονισα τη απωλια θερμανσης το χειμωνα οταν δεν εχεις καπακι.
Δεν ειναι καποιο πλεονεκτημα των DIY αν θες ανοιγεις η΄ αφερεις τα flaps.
Το προβλημα ειναι οταν δεν μπορει κανενας να κοιμηθει γιατι εχεις βαλει στο σπιτι σου τους καταραχτες του Νιαγαρα απο το θορυβο της ροης των φιλτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-10-16, 01:10
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Γιατί να κάνουν θόρυβο τα φίλτρα και να μην σ αφήσουν να κοιμηθείς?
εγώ στο μεγάλο έχω φίλτρο 2000l/h και δεν κάνει τον παραμικρό ήχο.
δεν κατάλαβα τι εννοείς θόρυβο από το φίλτρο. τα φίλτρα είναι αθόρυβα και τα spray bar κάτω από την επιφάνεια του νερού. γιατί να κάνει θόρυβο?
και για την θερμοκρασία που λες το ενυδρείο θα είναι μέσα στο σπίτι οπότε δε θα έχεις θερμοκρασία στην ατμόσφαιρα κάτω από 18-20 βαθμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-10-16, 02:05
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να κάνουν θόρυβο τα φίλτρα και να μην σ αφήσουν να κοιμηθείς?
εγώ στο μεγάλο έχω φίλτρο 2000l/h και δεν κάνει τον παραμικρό ήχο.
δεν κατάλαβα τι εννοείς θόρυβο από το φίλτρο. τα φίλτρα είναι αθόρυβα και τα spray bar κάτω από την επιφάνεια του νερού. γιατί να κάνει θόρυβο?
και για την θερμοκρασία που λες το ενυδρείο θα είναι μέσα στο σπίτι οπότε δε θα έχεις θερμοκρασία στην ατμόσφαιρα κάτω από 18-20 βαθμούς.
Αν ειναι κατω απο την επιφανεια πως θα κανουν αναταραξη επιφανειας/οξυγονωση;
Eγω τα εχω ακριβως στην επιφανεια με μια μικρη κληση προς τα κατω.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-10-16, 08:26
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

E λαθος ταχεις :P κοιτα παντου, απο κατω με ελαφρα κλιση προς τα πανω. Και προφανως δεν ακουγεται τιποτα....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-10-16, 09:56
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Όταν έχεις διάθεση και πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να φτιάξεις με πολύ λιγότερα χρήματα DIY σαλονατα με καπάκι και κρυφό φωτισμό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _LD_1263_1.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  52,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-10-16, 10:13
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Δεν φτανουν μονο τα χερια και η διαθεση θα πρεπει να διαθεσεις και τα διπλασια χρηματα οταν πρεπει να φτοιαξεις ενυδρεια πανω απο 600 λιτρα.
Οι DIY κατασκευες αξιζουν οταν θα κανεις κατι που δεν υπαρχει ετοιμο η' οταν θα σου στοιχισει πολυ λιγοτερα απο το ετοιμο.
Στη περιπτωση αυτη μονο τα τζαμια και οι σιλικονες εχουν παραπανω απο το ετοιμο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβεις διαστάσεις

1 τεμαχια 200x60 απλο 12mm (πατος)
1 τεμαχιο 200x70 extra clear 12mm (προσοψη)
1 τεμαχιο 200x70 απλο 12mm (πλατη)
2 τεμαχια 70x57,6 extra clear 12mm (πλαινα)
.................................................. .................................................. ..
Κοντρες
4 τεμαχια 197,6x10 απλο 12mm
4 τεμαχια 57,6x10 απλο 12mm
5 τεμαχια 37,6x10 απλο 12mm
1 τεμαχιο 57,6x20 απλο 12mm

Ακου τώρα και μια τιμή να σου φύγει το κεφάλι

610 Ευρώ + ΦΠΑ

150 Ευρώ + ΦΠΑ μόνο η οθόνη
Βαλε κιλοδοκους για τη βαση
Ξυλα για να ντυσεις τη βαση
Επενδυση για το ενυδρειο
Υλικα για καπακι
4 Λαμπες 1,5 μετρο με μπαλαστ,καλωδια κτλ
Ακομα και ο Bob o μαστορας με φιλικες τιμες θελει τα διπλασια,ενω καποιος που δεν εχει γνωστο τζαμα και μαραγκο για να τα παρει τιμη χονδρικης,θα πρεπει να διαθεσει τα τριπλασια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
E λαθος ταχεις :P κοιτα παντου, απο κατω με ελαφρα κλιση προς τα πανω. Και προφανως δεν ακουγεται τιποτα....
Αν τα βαλεις μεσα στο νερο δινεις ροη στην επιφανεια χωρις να "αφριζει"
(αυτες τις φυσαλιδες σαν αεραντλια)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonld : 17-10-16 στις 10:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-10-16, 10:50
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Ερώτηση? τα κινεζικά έχουν τζάμια extra clear έχουν βάση με κοιλοδοκούς εάν έχουν οκ εάν όχι να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-10-16, 23:11
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkalamat Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση? τα κινεζικά έχουν τζάμια extra clear έχουν βάση με κοιλοδοκούς εάν έχουν οκ εάν όχι να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Επειδη εχω μιλησει με πολλους φιλους και με τζαμαδες το extra clear ειναι λιγο στον αερα.
Tι ειναι το extra clear;
Ποιος πουλαει extra clear;
Eιναι οντος extra clear η' απλα οταν το κοιτας στα κοψηματα δεν πρασινιζει;
Tι προελευση(Kινα;Τουρκια; ) ειναι αυτο το extra clear και ποια η τιμη του;

Οταν επερνα τιμες, ακουσαν το extra clear δεν ηξεραν καν τι ειναι,φυσικα δεν το ειπαν αλλα ηταν σαν να στραβοκαταπιαν.
Τωρα για τη βαση με κυλοδοκο δεν σε καταλαβαινω,δηλαδη αλλη βαση θα φτοιαξεις για το DIY και αλλη για το Anubias η' το Rehau;
Kανενας δεν σε υποχρεωνει να το παρεις με βαση.
Ολη αυτη η κουβεντα δεν γινεται για το ποιο ειναι καλυτερο αλλα με το τι μπορεις να πετυχεις με ενα budget των 700¤.
Η θα παρεις κατι ομορφο και ετοιμο η' θα φτοιαξεις κατι μετριο και αυτο αν ο τζαμας ειναι αδερφος σου,πατερας σου,γαμπρος σου γιατι οπως ειδες πιο πανω με 700¤ ουτε τα τζαμια δεν περνεις (610+24%=750) ποσο μαλλον extra clear...
Σιλικονες,σιδερα,χρωματα,αντισκουριακα,ξυλα,λαμπες ,επενδυσεις,ballast,καλωδια,καπακι κτλ δεν ειναι αλλα 500¤;

Εχω δει και ωραια DIY ενυδρεια που φυσικα δεν κοστισαν 700 και 800 αλλα 1500+.
Οταν εβαλα αγγελια οτι ψαχνω ενυδρειο περιπου 2 μετρα και αρχισαν να μου στελνουν τιμες και photo εκλαιγα απο τα γελια με αυτα που αντικρισα.
Σαπια επιπλα.τζαμια ολο γρατζουνιες,βασεις χωρις επενδυση,για καπακι ουτε λογος στη καλυτερη κανενα αφρολεξ,φωτιστικα ο θεος να τα κανει για να μη παθεις ηλεκτροπληξια,τρυπες με ταπες,χωρις κοντρες με 10αρια και και και
Για αυτο λεω οτι ενα ετοιμο εργοστασιακο ειναι πολυ πιο ομορφο απο τη πλειψηφια των DIY που εχω δει μεχρι τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-10-16, 08:36
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Είχα κάνει ερεύνα αγοράς για ενυδρειο που σχεδίαζα να φτιάξω 170χ58χ60 και μου είχαν δόση τιμές για 10cm 200 Ευρώ με κόντρες πάνω κάτω και ρονταρισμένα, και για 12cm 380. Όσο για πιο ωραίο σίγουρα ειναι αλά 2 μέτρα δεν βλέπω σε κανένα πετ σοπ να έχουν,έχεις βρει και πόσο κάνουν.
(ίσος εγώ λόγω επαγγέλματος επιπλοποιός να τα βλέπω λίγο πιο εύκολα τα DIY.)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-10-16, 08:56
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

εγω νομιζω οτι δεν ειναι μονο το οικονομικο, αν και βασικοτατο. για μενα ειναι και λιγο να σου αρεσει η ολη διαδικασια. το ενυδρειο μου (98*45*60) ειναι DIY, το πειρα απο εναν θειο μου που το ειχε παρατιμενο και το ξεκωλησα το καθαρησα και το ξανακωλησα. αν ειναι ομορφο και προσεγμενο σαν εργοστασιακο; οχι! αλλα το εκανα μονος μου και πολυ το χαρηκα!!! παντος πιστεβω οτι αν φτιαξω ενα καπακι και κρυψω μρ κατι τις γωνιες και τον πατο με το νταου δεν θα εχει κατι να ζηλεψει απο τα εργοστασιακα, αλλα αυτο ειναι κατι που προς το παρον δεν με πιραζει! το 2ρο που θα φτιαξω θα ειναι καλητερο, που να δειτε και το 3το χαχαχαχα
τελος παντον αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε καποια πραγματα το αποτελεσμα ειναι υποκειμενικο και οσο αφορα τα DIY ειναι σε μεγαλο ποσοστο η χαρα της δυμιουργειας, απο κει και περα οσο μεγαλητερη πειρα εχεις τοσο καλητερο το αποτελεσμα (και οσο πιανουν τα χερια σου φυσικα).
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-10-16, 10:05
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkalamat Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα κάνει ερεύνα αγοράς για ενυδρειο που σχεδίαζα να φτιάξω 170χ58χ60 και μου είχαν δόση τιμές για 10cm 200 Ευρώ με κόντρες πάνω κάτω και ρονταρισμένα, και για 12cm 380. Όσο για πιο ωραίο σίγουρα ειναι αλά 2 μέτρα δεν βλέπω σε κανένα πετ σοπ να έχουν,έχεις βρει και πόσο κάνουν.
(ίσος εγώ λόγω επαγγέλματος επιπλοποιός να τα βλέπω λίγο πιο εύκολα τα DIY.)
Rehau 600 180x60x70 (517¤+219¤ βαση)
ANubias 1800 180x60x65 (680¤ μαζι με βαση)
Rena 200x50x60
Aquatlantis 200x60x70
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 18-10-16, 10:40
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Το ANubias 1800 180x60x65 ειναι σε πολύ καλή τιμή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπολι απο ενυδρειο με γκαπι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα lordpektroni Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-14 23:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13520 seconds with 16 queries