Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-15, 22:20
Το avatar του χρήστη haf_k
haf_k Ο χρήστης haf_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή Αυτόματη Αναπλήρωση

Σκέφτομαι να φτιάξω την παρακάτω αναπλήρωση.

Θα ήθελα να σχόλια των εμπειροτερων,
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-15, 01:27
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν τα έχω καταλάβει όλα αλλά θα την βρούμε την λύση!
Εξήγησε μου λίγο τα εξής:

(1) Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης δεύτερης αντλίας η οποία θα φεύγει από το sump και θα πηγαίνει στο ενυδρείο. Αν ειναι η κεντρική αντλία μεταξύ ενυδρείου και sump ποιος ο λόγος να ελέγχεται από φλοτεροδιακόπτες? Επίσης το θεωρώ πολύ επικίνδυνο να μπλέξεις 220V και νερό και κατά τον χειρισμό αλλά και πιθανά να πέσει το ρελε διαφυγής (εστω ότι δουλεύει σωστά) και να ψάχνεσαι καμιά ώρα.

(2) Βάζοντας τους φλοτεροδιακόπτες (ΝΟ) να οπλίζουν τον ρελε και να ξεκινάει η πλήρωση θα λειτουργήσει δεν λέω άλλα θα παρουσιαζεται το εξής προβλημα: λόγο της κυμάτωσης της επιφανειας του νερού, λόγο του ότι θα μετακινείται νερό μέσω των αντλιών, το ρελε θα ανοιγοκλείνει και η αντλία θα λειτουργεί κάποια δευτερόλεπτα και θα σταματάει. Αυτό θα γίνεται συνεχεια με αποτέλεσμα και να καταπονείς την αντλία και να μην κάνεις την δουλειά σου σωστά. Το προβλημα λύνεται είτε εισάγοντας κάποιο delay είτε βάζοντας φλοτεροδιακόπτες για να μετράς ανώτερο και κατώτερο επίπεδο στάθμης.

(3) Η αντλία σου ειναι 12volt? Τον φλοτεροδιακόπτη τον έχεις βάλει χαμηλά ώστε να διακόψει αν βγει η αντλία εκτός νερού σωστά?

(4) Το led 2 δεν νομίζω ότι δουλεύει όπως θέλεις ακριβώς. Το led 2 (κόκκινο) θα ανάψει όντως όταν αδειάσει το δοχείο πλήρωσης και πέσει χαμηλά και η στάθμη του sump αλλά θα ανάβει και όταν δουλεύει η αντλία, αν δεν σε πειράζει είσαι οκ.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-15, 13:20
Το avatar του χρήστη haf_k
haf_k Ο χρήστης haf_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν τα έχω καταλάβει όλα αλλά θα την βρούμε την λύση!
Εξήγησε μου λίγο τα εξής:

(1) Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης δεύτερης αντλίας η οποία θα φεύγει από το sump και θα πηγαίνει στο ενυδρείο. Αν ειναι η κεντρική αντλία μεταξύ ενυδρείου και sump ποιος ο λόγος να ελέγχεται από φλοτεροδιακόπτες? Αυτή είναι η κεντρικη αντλια της επιστροφης- Οι διακοπτες σταματουν την αντλια αν για οποιοδήποτε λογο το ενυδρειο υπερχειλησει περισοτερο νερο στο Sump. Επίσης το θεωρώ πολύ επικίνδυνο να μπλέξεις 220V και νερό και κατά τον χειρισμό αλλά και πιθανά να πέσει το ρελε διαφυγής (εστω ότι δουλεύει σωστά) και να ψάχνεσαι καμιά ώρα.
Οι φλοτερδιακοπτες ενεργοποιούν ρελε 12V από το οποιο περναει το 220V

(2) Βάζοντας τους φλοτεροδιακόπτες (ΝΟ) να οπλίζουν τον ρελε και να ξεκινάει η πλήρωση θα λειτουργήσει δεν λέω άλλα θα παρουσιαζεται το εξής προβλημα: λόγο της κυμάτωσης της επιφανειας του νερού, λόγο του ότι θα μετακινείται νερό μέσω των αντλιών, το ρελε θα ανοιγοκλείνει και η αντλία θα λειτουργεί κάποια δευτερόλεπτα και θα σταματάει. Αυτό θα γίνεται συνεχεια με αποτέλεσμα και να καταπονείς την αντλία και να μην κάνεις την δουλειά σου σωστά. Το προβλημα λύνεται είτε εισάγοντας κάποιο delay είτε βάζοντας φλοτεροδιακόπτες για να μετράς ανώτερο και κατώτερο επίπεδο στάθμης. Εχω ηδη delay

(3) Η αντλία σου ειναι 12volt? ναι Τον φλοτεροδιακόπτη τον έχεις βάλει χαμηλά ώστε να διακόψει αν βγει η αντλία εκτός νερού σωστά? Σωστά, εφόσον δεν εχει νερο το δοχείο αναπλήρωση να μην καεί η αντλία

(4) Το led 2 δεν νομίζω ότι δουλεύει όπως θέλεις ακριβώς. Το led 2 (κόκκινο) θα ανάψει όντως όταν αδειάσει το δοχείο πλήρωσης και πέσει χαμηλά και η στάθμη του sump αλλά θα ανάβει και όταν δουλεύει η αντλία, αν δεν σε πειράζει είσαι οκ.
Σωστα, θα πρεπει να του δωσω (-) στην εξοδο του φλοτερ και + από Μ/Τ!

Ευχαριστω για τις παρατηρήσεις σου, καποια σχολια μου με κοκκινο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-15, 14:27
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Μου φαίνεται πως θα δουλέψει όπως θες το σύστημα σου! Το μόνο που δεν έχω καταλάβει ακόμα ειναι πως ειναι δυνατόν να υπερχειλίσει το sump από το ενυδρείο αφού αν δεν βάλει η αντλία νερό στο ενυδρείο δεν θα γυρίσει και νερό στο sump...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-15, 15:01
Το avatar του χρήστη haf_k
haf_k Ο χρήστης haf_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται πως θα δουλέψει όπως θες το σύστημα σου! Το μόνο που δεν έχω καταλάβει ακόμα ειναι πως ειναι δυνατόν να υπερχειλίσει το sump από το ενυδρείο αφού αν δεν βάλει η αντλία νερό στο ενυδρείο δεν θα γυρίσει και νερό στο sump...

Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν κλείσει η αντλία της αναπλήρωσης από αστοχία των φλοτερ [2] τότε θα επιστραφεί το νερό από το ενυδρείο, σε αυτή την περίπτωση σταματάει η παροχή της αντλίας επιστροφής.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυτόματη αναπλήρωση νερού... KOSTASGAVALAS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 03-04-14 11:48
Αυτόματη αναπλήρωση με νερό ΑΟ chrisvari Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 03-05-13 14:27
Αυτόματη αναπλήρωση νερού stathis200 Λοιπός εξοπλισμός 58 16-06-08 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04086 seconds with 15 queries