Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-14, 11:08
soymaki Ο χρήστης soymaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2014
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Κατασκευή καπακιού

Καλημέρα, θα ήθελα να φτιάξω καπάκι για το ενυδρείο μου ξέρετε κάποιο άρθρο ή βίντεο με τα βήματα έτσι ώστε να αποφύγω τα λάθη ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-14, 11:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου και από τι υλικό θες να το φτιάξεις ;
Επίσης θα βάλεις φωτα , ανεμιστηράκια ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-14, 11:42
soymaki Ο χρήστης soymaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2014
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

80*40 είναι λέω να το κάνω ξύλινο και θα βάλω και φώτα led ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-14, 12:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από soymaki Εμφάνιση μηνυμάτων
80*40 είναι λέω να το κάνω ξύλινο και θα βάλω και φώτα led ..
Κοντρα πλακέ δηλαδή.
Θα πρέπει να το περάσεις κάποιο χέρι συντηριτικό ή βερνίκι ή χρώμα για να αντέξει πιο πολύ στην υγρασία, και μια που θα το κάνεις κανε και καμια τρύπα και βάλε ανεμιστηράκια
δες εδώ , υπάρχουν πολλές ιδέες
https://www.google.gr/search?q=diy+%...w=1024&bih=635
-------------------------
Επίσης να σου πω πως με αυτές τις διαστάσεις δεν χρειάζεται κοντρα πλακε πιο παχύ απο 8αρι, άντε 10αρι να σου είναι πιο εύκολο το κόλλημα μεταξύ των κομματιών. Επίσης αν θα βάλεις κόλλα υπάρχει ξυλόκολλα εξωτερικών χώρων που αντέχει πιο πολύ στην υγρασία ή και κόλλα πολυθουρένης, που κολλάει τέλεια αλλά είναι λίγο πιο ακριβή αλλά αφήνει λεκέ στα ξύλα και αν δεν το βλαψεις θα φαινεται, και να μη βάλεις μόνο κόλλα αλλά και καμια βίδα αρκει βέβαια να τη καλύψεις να μη φαίνεται ή κανα καρφάκι ψιλό που δεν θα φαίνεται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-10-14 στις 12:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-14, 12:35
soymaki Ο χρήστης soymaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2014
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου .. θα πάω να πάρω σήμερα τα υλικά ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-14, 12:43
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Αν ηταν 80x35 υπαρχει ετοιμο εργοστασιακο καπακι με φωτιστικο μαζι στα 50¤.
Στο 80χ40 θα μπορουσες να παρεις ενα μαυρο plexiglass που θα στο κοψουν απο εκει που θα το παρεις σε 3 κομματια 80χ10(ανοιγμα μπροστα) 80χ10(ανοιγμα πισω) 80χ15 μεσαιο κομματι) και να τους βαλεις 4 μεντεσεδακια(2 μπροστα 2 πισω) και αδιαβροχες ταινιες led 5050 14,4W /m κολημενες στο μεσαιο (80χ15).
Θα μοιαζει περιπου με τα καπακια της juwel (3 κομματια) αλλα αντι για Τ5 θα εχει led.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-14, 13:23
soymaki Ο χρήστης soymaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2014
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

το plassglass είναι καλύτερο ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-14, 13:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από soymaki Εμφάνιση μηνυμάτων
το plassglass είναι καλύτερο ?
Οπως το δεις, σίγουρα είναι πιο όμορφο, και αν το φτιάξεις σωστά είναι πιο ανθεκτικό από το ξύλο στο χρόνο. Για μένα είναι πιο εύκολο να το φτιάξω με πλεξι παρα με ξύλο (Τι είπα τώρα ε )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-14, 13:33
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Θα σου πω πως το εκανα εγω και μου βγηκε καλο.

Για ενυδρειο 60*30. Ηθελα ενα καπακι 10 ποντων υψους. 2.2 ποντοι απο αυτους κατεβαινουν στο γυαλι και οι υπολοιποι 7.8 ειναι πανω απο το γυαλι.

Πηρα κοντρα πλακε 4αρι 4 λωριδες. 2* 60.9*10 και 2*30,1*10. Αυτες οι λωριδες ειναι το εξωτερικο κομματι του καπακιου. Αυτο που φαινεται. Τα κολλησα με ατλακολ για να ερθουν φατσα τα ξυλα.

Ο τροπος που τα κολλησα φαινεται στο επαγγελματικο σχεδιο νουμερο 1.

Επομενα κομματια 8αρι κοντρα πλακε 60*30. Αυτο θα ειναι το καπακι πανω στο οποιο θα μπουν ανεμιστηρες και φωτα. 2 κομματια 8αρι 60*7 και 2 κομματια 28.4*7.

Τα 4 τελευταια κομματια ειναι η πατουρα πανω στην οποια θα κολλησει το περιμετρικο κομματι και πανω στην οποια στηριζεται το καπακι.

Βαζω το καπακι κατω και του φοραω το περιμετρικο κομματι που εφτιαξα πριν. Βαζω τα κομματια της πατουρας στις αντιστοιχες θεσεις και τα κολλαω πανω στο περιμετρικο κομματι. Ο λογος που εβαλα το καπακι μεσα στο περιμετρικο κομματι, ειναι για να μπορω να κολλησω την πατουρα στους 0.8 ( τοσο οσο θελει το καπακι για να ειναι χωνευτο ) ποντους ακριβως χωρις να μετραω. Αφου η πατουρα και το περιμετρικο κομματι κολλησουν βιδωνω τα κομματια μεταξυ τους γιατι η κολλα απο μονη της δεν ειναι αρκετη.


Στην συνεχεια περναω ολα τα κομματια με Aquaxyl plus. Ακολουθει πολυ στοκαρισμα και πολυ τριψιμο ξεκινωτας απο γυαλοχαρτο 240 και καταληγοντας στα 1000. Στην εσωτερικη πλευρα της κατασκευης δεν εδωσα τοση σημασια.

Το καπακι ( το κομματι 60*30 ) που εμεινε το κανεις οτι θελεις.


Τελος το περναω ολο με μαυρη ριπουλινη και πανω απο αυτο με smaltoxyl hydro σατινε.



Edit : Τακη το καπακι που περιγραφω μου κοστησε 13 ευρω σε ξυλα και αλλα 5 με 6 ευρω τα διαφορα αλλα. ( ριπουλινη και βερνικια ειχα ). Ενα αντιστοιχο σε μαυρο plexi ποσο το κοβεις να κοστιζει? Περα απο το κομματι αντοχης, το plexi νομιζω υπερτερει και αισθητικα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Eksoteriko.png
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  2,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-14, 13:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτή είναι η διαφορά πλεξι με ξύλο, το ξύλο θέλει αρκετή δουλεια, το ξεκινάς πως θα έρθει φτηνότερο αλλά αν βάλεις χρώματα βερνίκια κλπ θα σου έρθει σχεδόν το ίδιο στο κόστος με το πλέξι. Επίσης αν πιάνουν τα χέρια σου , με πλεξι θα το τελειώσεις σε 2 μέρες (ανάλογα τα κόλπα που θες) και το ξύλινο θα σου φάει μια εβδομάδα τουλάχιστον. Με το ξύλο όμως αν το στοκάρεις μπορείς να κρύψεις τυχόν ατέλειες που στο πλέξι θα φαίνονται, το στοκάρισμα όμως μπορεί να φανεί μετά από καιρό και να θέλει το καπάκι κάποιο φρεσκάρισμα, το πλεξι όμως δεν θέλει τιποτα, βούτα όλο στο νερό και πλύνετο (αρκει να βγάλεις τα ηλεκτρολογικα από πάνω του), το καθένα έχει τα υπερ και τα κατά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων

Edit : Τακη το καπακι που περιγραφω μου κοστησε 13 ευρω σε ξυλα και αλλα 5 με 6 ευρω τα διαφορα αλλα. ( ριπουλινη και βερνικια ειχα ). Ενα αντιστοιχο σε μαυρο plexi ποσο το κοβεις να κοστιζει? Περα απο το κομματι αντοχης, το plexi νομιζω υπερτερει και αισθητικα.
Κοίτα , αν σου κόψουν τα κομμάτια θα κοστίσει περισσότερο, αν τα κόψεις εσυ θα στοιχίσει το ίδιο, και αν αγόραζες τα χρώματα και τα βερνίκια θα σου στοιχίσει πολύ λιγότερο. Θα σου πω ενδεικτικές τιμές. Θεωρητικά το πλέξι εχει 25 Ευρώ το τετραγωνικό μέτρο, αρα με 1 μέτρο έχεις κάνει το καπάκι και θα σου περισσέψουν και κομμάτια. Στο Leroy (δυστυχώς έχει μόνο διάφανο και άσπρο πλεξι) 3αρι πλεξι κάνει 5 Ευρω το κομμάτι 50 Χ 50 , 10 Ευρώ 100 Χ 50 και 35 Ευρώ 150 Χ 100 , αν πας στο Σπακούρη και πάρεις 100 Χ 100 μάυρο θα σου πάρει κανα 30αρι (άσχετα αν κάνει 25 το τετραγωνικό ) αν του πεις να σου κόψει όλα τα κομμάτια, κάηκες. Βέβαια έχω ακούσει πως υπάρχουν και άλλοι με πλέξι πιο φθηνοι αλλά ακόμα δεν έχω σίγουρες τιμές , στην επόμενη κατασκευή σίγουρα θα κοιτάξω και αλλού
-------------------------
Επίσης να πω πως για να κολλήσεις το πλέξι , με 10 Ευρώ πέρνεις 1 λιτρο χλωροφόρμιο από Καλογερόπουλο στο Πειραιά και θα κολλήσεις χιλιόμετρα πλεξι (με 10 Ευρώ έπαιρνα 100 ml κόλλα απο το Σπακουρη, αλλά τώρα έμαθα )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-10-14 στις 13:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-14, 14:04
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

- Καλημερα σας .. απο που μας τηλεφωνειτε?
- Ε... απο τηλεφωνο...
- Καλημερα στην πανεμορφη λεφωνο.

Το λεω γιατι ειπες κατι για 1 βδομαδα. Ειμαι στην δευτερη και εχω ακομα..

Μωρε αυτα ειναι τα προβληματα με το Plexi. Δεν μπορω να το κοψω και για να βρω κομματι, κοφτες, κολλες κτλ σε φυσιολογικη τιμη πρεπει να κανω ολοκληρο ταξιδι.
Σκεψου οτι εδω, τοπικα ειχα πληρωσει για κομματι παχους 1εκ 35*15 ή 15 ευρω ή 20. Δεν θυμαμαι καλα. Εχοντας αυτο κατα νου δεν παω καν να ρωτησω τιμη για καπακι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-14, 14:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
- Καλημερα σας .. απο που μας τηλεφωνειτε?
- Ε... απο τηλεφωνο...
- Καλημερα στην πανεμορφη λεφωνο.

Το λεω γιατι ειπες κατι για 1 βδομαδα. Ειμαι στην δευτερη και εχω ακομα..

Μωρε αυτα ειναι τα προβληματα με το Plexi. Δεν μπορω να το κοψω και για να βρω κομματι, κοφτες, κολλες κτλ σε φυσιολογικη τιμη πρεπει να κανω ολοκληρο ταξιδι.
Σκεψου οτι εδω, τοπικα ειχα πληρωσει για κομματι παχους 1εκ 35*15 ή 15 ευρω ή 20. Δεν θυμαμαι καλα. Εχοντας αυτο κατα νου δεν παω καν να ρωτησω τιμη για καπακι.
Μια φορα θα πάρεις ένα κοφτάκι , και με 1 λίτρο κόλλα περάσεις χρόνια (εγώ με ένα λίτρο πέρασα 1 χρόνο , και έχω φτιάξειιιιιιιιιιι, ούτε θυμάμαι πόσες κατασκευές) αλλά μετά θα φτάχνεις συνέχεια, αν δεις πόσο εύκολο υλικο είναι θα καταλάβεις. Και αν ασχοληθείς και λίγο και το μάθεις θα φτιάχνεις ότι θες γρήγορα, είναι να κάνεις την αρχή
-------------------------
Φίλε soymaki αν θες να δεις με πλεξι πως γίνεται δες εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81660

και led

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80766
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-10-14 στις 14:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλές για κατασκευή καπακιού tzetzos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 18-02-14 20:59
βάψιμο καπακιού ενυδρείου mikrosaquaristas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 23-03-11 13:19
κατασκευή καπακιού για χελωνιέρα giotiss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 11-04-10 13:10
Παρουσίαση καπακιού με ανεμιστηράκια! StelMex DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-02-10 15:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05307 seconds with 16 queries