Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-14, 16:45
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Αντιστοιχία LED με λάμπες

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας να καταλάβω κάτι. Πώς θα "αντιστοιχήσω" τα w/l κλασικών λαμπτήρων φθορισμού ενυδρείου με τα Led που θα χρειαστώ για υποκαταστήσω τον ίδιο φωτισμό? Υπάρχει κάποιος μπούσουλας? Γιατί ψάχνοντας δεν έχω καταλαβει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-14, 16:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά θέλω την βοήθεια σας να καταλάβω κάτι. Πώς θα "αντιστοιχήσω" τα w/l κλασικών λαμπτήρων φθορισμού ενυδρείου με τα Led που θα χρειαστώ για υποκαταστήσω τον ίδιο φωτισμό? Υπάρχει κάποιος μπούσουλας? Γιατί ψάχνοντας δεν έχω καταλαβει...
Ο ποιό σωστός τρόπος είναι με τα lumen, να δεις πόσα lumen βγάζουν οι φθορίου που έχεις και να βάλεις led με τα αντίστοιχα lumen
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-14, 08:16
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τα λούμεν είναι λάθος τρόπος και θα σας πω γιατί. Το λούμεν είναι αυτό που αισθάνεται το μάτι όχι αυτό που πραγματικά φέγγει. π.χ. λάμπα osram t8 30βατ, 2400 λούμενς!!! grolux τ8 30βατ 800λούμεν!!! οπότε τα λούμεν δεν βγάζουν άκρη.

Τα λεντ από τη φύση τους, παράγουν περισσότερο μπλε και λιγότερα κίτρινα και πράσινα, οπότε τα λούμεν τους είναι λιγότερα, αλλά τα par (Το οφέλιμο φως για τα φυτά δηλαδή) είναι πολύ καλύτερο από τις λάμπας φθορίου. Από την εμπειρία μου με τα λεντ, θα σου πω ότι για κάθε 30βατ φθορίου θα χρειαστείς 20 με 24 βατ λεντ ανάλογα το λεντ και την απόδοσή του, και τη γωνία φωτώς. Αν χρειαστείς βοήθεια παραπάνω πες μου.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-14, 10:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λούμεν είναι λάθος τρόπος και θα σας πω γιατί. Το λούμεν είναι αυτό που αισθάνεται το μάτι όχι αυτό που πραγματικά φέγγει. π.χ. λάμπα osram t8 30βατ, 2400 λούμενς!!! grolux τ8 30βατ 800λούμεν!!! οπότε τα λούμεν δεν βγάζουν άκρη.

Τα λεντ από τη φύση τους, παράγουν περισσότερο μπλε και λιγότερα κίτρινα και πράσινα, οπότε τα λούμεν τους είναι λιγότερα, αλλά τα par (Το οφέλιμο φως για τα φυτά δηλαδή) είναι πολύ καλύτερο από τις λάμπας φθορίου. Από την εμπειρία μου με τα λεντ, θα σου πω ότι για κάθε 30βατ φθορίου θα χρειαστείς 20 με 24 βατ λεντ ανάλογα το λεντ και την απόδοσή του, και τη γωνία φωτώς. Αν χρειαστείς βοήθεια παραπάνω πες μου.
Φίλε 981gr, θα συμφωνήσω μαζί σου, το θέμα είναι όμως πως σπάνια μπορεί κάποιος να βρει πόσα par είναι η κάθε αντίστοιχη λάμπα, φθορίου ή led. Τα πιο εύκολα που μπορεί να μάθει κάποιος είναι τα lumen και τα kelvin. Αν στη περίπτωση μας αντικατασταθούν λάμπες φθορίου με led , με τις ίδιες όμως αντίστοιχες τιμές σε lumen και kelvin, δεν θα έχει πλησιάσει πολύ στις αντιστοιχίες ; Δηλαδή μια λάμπα φθορίου osram t8 30 watt με 2400 lumen να αντικατασταθεί με led 2400 lumen στα ίδια όμως kelvin, ή μια grolux τ8 30 watt με 800 lumen , με led στα ίδια kelvin και στα 800 lumen. Τότε δεν είμαστε πολύ κοντά στις αντιστοιχίσεις ; Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, απόψεις ανταλλάσουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-14, 13:06
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το παράδειγμα με την grolux ήταν τυχαίο και όχι για αντιπαραβολή με την φθορίου τ8. άμα ψάξεις θα δεις ότι το χρωματικό φάσμα ενός λεντ 6500κ, είναι πολύ διαφορετικό από μία φθορίου στα 6500. Επίσης, από μάρκα σε μάρκα, το λεντ είναι περίπου το ίδιο σε φάσμα, ενώ μία φθορίου κάνει πολύ μεγάλη διαφορά από μάρκα σε μάρκα.

Δες για παράδειγμα αυτή τη φώτο
στο α είναι μία λάμπα φθορίου στα 6500 κ, και στο β είναι ένα λεντ στα 6500κ.
Παρατηρώντας το διάγραμμα θα δεις ότι τα λεντ έχουν ελάχιστο πράσινο (που είναι και το χρώμα που δείνει την αίσθηση των πολλών λούμεν) ενώ τα λεντ έχουν βασικά μπλέ (όχι και τόσο φωτεινό χρώμα).
Σόρυ για τη φώτο, αλλά είναι ότι καλύτερο βρήκα.

ότι έχω πει για τα βατ των λεντ πιο πάνω σε σχέση με τις φθορίου είναι από προσωπικές παρατηρήσεις, καθώς έχω 2 ενυδρεία και το ένα δουλεύει αποκλειστικά με λεντ, και το άλλο με μία τ8 30βατ, και 20βατ λεντοταινία.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-14, 13:22
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Για τις λεντοταινίες ποια η γνώμη σου? Γιατί δεν έχω ακούσει καλά σχόλια, όμως θα με βόλευε γτ δε το χω με τις κατασκευές!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-14, 13:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλε 981gr, η αλήθεια πως δεν έχω μπει σε τόσο βαθιά ανάλυση για τα led , και ότι ξέρω είναι μόνο από προσωπική εμπειρία και παρατηρήσεις στην ανάπτυξη των φυτών
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις λεντοταινίες ποια η γνώμη σου? Γιατί δεν έχω ακούσει καλά σχόλια, όμως θα με βόλευε γτ δε το χω με τις κατασκευές!
Εγώ προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος, μου χάλαγε μία το μήνα και σταμάτησα να ασχολούμαι, led ταινίες όχι επώνυμες αλλά από ebay. ¶λλα παιδιά λένε πως είναι ευχαριστημένοι, οι απόψεις διίστανται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-04-14 στις 13:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-14, 14:43
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

χρησιμοποιώ λεντοταινία εδώ και 1,5 χρόνια στο ενυδρείο αγορασμένη από ebay, και δουλεύει άψογα ακόμα. Το θέμα με τις λεντοταινίες είναι το τροφοδοτικό που θα βάλεις και τα βατ ανά μέτρο. Αν το τροφοδοτικό παίζει καλά και σταθερά στα 12βολτ, τότε όλα καλά. Μετά η λεντοταινία είναι πιο ευαίσθητη όσο ανεβάζουν τα βατ. Οπότε όσο πιο χαμηλά τα βατ, τόσο μεγαλύτερη η αξιοπιστία. Από εκεί και μετά, βάζεις και μία 14,4 βατ ανά μέτρο αν θες, αλλά με μία ελαφριά ψύχτρα π.χ. ένα προφίλ αλουμινίου στο 1 εκ.
Η λεντοταινία που δουλεύω είναι 4,8 βατ ανά μέτρο.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-14, 14:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
χρησιμοποιώ λεντοταινία εδώ και 1,5 χρόνια στο ενυδρείο αγορασμένη από ebay, και δουλεύει άψογα ακόμα. Το θέμα με τις λεντοταινίες είναι το τροφοδοτικό που θα βάλεις και τα βατ ανά μέτρο. Αν το τροφοδοτικό παίζει καλά και σταθερά στα 12βολτ, τότε όλα καλά. Μετά η λεντοταινία είναι πιο ευαίσθητη όσο ανεβάζουν τα βατ. Οπότε όσο πιο χαμηλά τα βατ, τόσο μεγαλύτερη η αξιοπιστία. Από εκεί και μετά, βάζεις και μία 14,4 βατ ανά μέτρο αν θες, αλλά με μία ελαφριά ψύχτρα π.χ. ένα προφίλ αλουμινίου στο 1 εκ.
Η λεντοταινία που δουλεύω είναι 4,8 βατ ανά μέτρο.
Η αλήθεια είναι πως δούλευα την 14,4W/m χωρίς ψύκτρα , και ίσως για αυτό μου έπεφτε η απόδοσή της. Από τροφοδοτικό δούλευα ένα της Viwsonic 12V 3A από οθόνη υπολογιστή.
Τώρα στα led που δουλέυω, έβαλα τροφοδοτικό από υπολογιστή και σώθηκα, τα πρώτα δουλεύουν περίπου 14 μήνες και δεν τα ξεχωρίζω από τα καινούρια, γιατί ξεκίνησα με λίγα και στο δρόμο παρατηρώντας πρόσθετα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-14, 17:50
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Οι λεντοταινίες που πωλούνται με έτοιμο μετασχηματιστή δικό τους φαντάζομαι είναι κατάλληλος έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-14, 19:39
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τακις μετρα την ταση εξοδου του τροφοδοτικου. Παιζει να σου δουλευουν καλα γιατι δουλευουν σε χαμηλοτερη των 12v ταση γι αυτο να αντεχουν (τα τροφοδοτικα pc κλανουν πολυ ευκολα!!!)

καπσοκ... Αυτα με τον ετοιμο μετασχηματιστη αν ειναι κινεζικα τον πουλο. Θα παρεις ενα τροφοδοτικο να αντεχει πολυ. Π.χ. Αν θες να βαλεις 50βατ λεντ θα παρεις τροφοδοτικο τουλαχιστον 65βατ για να εισα σιγουρος!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-14, 20:01
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λεντ από τη φύση τους, παράγουν περισσότερο μπλε και λιγότερα κίτρινα και πράσινα, οπότε τα λούμεν τους είναι λιγότερα, αλλά τα par (Το οφέλιμο φως για τα φυτά δηλαδή) είναι πολύ καλύτερο από τις λάμπας φθορίου.
Ακριβώς όπως τα λες. Τα περισσότερα LED δεν χρησιμοποιούν συνδυασμούς με Κόκκινο-Πράσινο-Μπλε αλλά Μπλε-Κίτρινο. Διαβάστε ένα εξαιρετικό φυλλάδιο εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-14, 23:05
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

λυπάμαι αλλά είσαι λάθος.. στο διάγραμμα b απο τα 500 εως τα 600 nm ειναι το φάσμα φωτος που δεν χρησιμοποιούν τα φυτά.. είναι ουσιαστικά το πράσινο χρώμα (530-570nm) πιάνει και ελάχιστο γαλάζιο και ελάχιστο κίτρινο.. το φάσμα του διαγράμματος α ειναι πιο σωστό για φυτά και δεν εκπέμπει περισσότερο πράσινο απο το διάγραμμα b..

ψάξε το καλύτερα.. τα απλα λεντ του εμποριου εκπέμπουν κυριος πρασινο κιτρινο και μπλέ αναλόγως τα κελβιν που δίνει 3000κ-4000κ εως 6500κ. Δεν εκπέμπουν καθόλου πορτοκαλι που ειναι χρήσιμο στα φυτά και κόκκινο (650-680nm) που ειναι το πρώτο απαραίτητο μήκος κύματος για υγιεί ανάπτυξη φυτών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 03-04-14 στις 23:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-04-14, 08:07
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Διαβάζεις λάθος το διάγραμμα.
Τα LED εκπέμπουν μπλε και κίτρινο, το διάγραμμα Α στα 550nm (πράσινο) κάνει κορυφή που είναι αχρείαστη/κακή. Όπως λες από την στιγμή που βλέπουμε κάτι να είναι πράσινο σημαίνει ότι αντανακλά το συγκεκριμένο χρώμα, άρα το πράσινο δεν κάνει κάτι στα φυτά. Αυτή η κορυφή είναι όμως κακή καθώς συνδέεται με τα lumens.
Αν πάρεις μία λάμπα με 1000 lumens αυτό πάει να πει ότι το πράσινο της θα έχει την ίδια "ένταση" με το μπλε (450nm) και τη διπλή από το κόκκινο (600nm) [διάγραμμα Α] ενώ το LED με 1000 lumens θα έχει διπλάσια "ένταση" μπλε και ίδια στο κόκκινο [διάγραμμα Β].
Με απλά λόγια για μία λάμπα και ένα LED 1000 lumens έχεις:
LED: 2500 μονάδες μπλε, 1000 μονάδες πράσινο, 750 μονάδες κόκκινο
Λάμπα: 1000 μονάδες μπλε, 1000 μονάδες πράσινο, 330 μοναδες μπλε
Παρατηρούμε λοιπόν ότι το LED με ίδια lumens έχει 2,5 φορές εντονότερο μπλε και κόκκινο απ' ότι μια λάμπα ίδια φωτεινότητας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-04-14, 11:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακις μετρα την ταση εξοδου του τροφοδοτικου. Παιζει να σου δουλευουν καλα γιατι δουλευουν σε χαμηλοτερη των 12v ταση γι αυτο να αντεχουν (τα τροφοδοτικα pc κλανουν πολυ ευκολα!!!)

καπσοκ... Αυτα με τον ετοιμο μετασχηματιστη αν ειναι κινεζικα τον πουλο. Θα παρεις ενα τροφοδοτικο να αντεχει πολυ. Π.χ. Αν θες να βαλεις 50βατ λεντ θα παρεις τροφοδοτικο τουλαχιστον 65βατ για να εισα σιγουρος!!!
Φίλε 981gr το είχα μετρήσει και έβγαζε 12,4 V αν δεν κάνω λάθος. Τα led που χρησιμοποιώ είναι για καμπίνα αυτοκινήτου, και ίσως να έχουν μεγάλες ανοχές. Αυτά τα led τα έχω σε diy φωτιστικό στο χωλ του σπιτιού μου και λειτουργούν συνεχώς εδώ και 4 χρόνια (μπορεί και 5), έτσι πήρα την ιδέα και τα έβαλα και στο ενυδρείο. Θέλω να βρω χρόνο να κάνω μια παρουσίαση του φωτιστικού αλλά και του τροφοδοτικού. Έχω χωρίσει το φωτισμό σε 3 ζώνες ,με 3 ψηφιακούς χρονοδιακόπτες και με 4 ρελεδες λειτουργώ το ίδιο τροφοδοτικό για φωτισμό αλλά και για τα ανεμιστηράκια συνδεμένα στον STC-1000. Το τροφοδοτικό λειτουργεί μια χαρά, και πιστεύω πως θα αντέξει πολύ περισσότερο από τα άλλα γιατί υπολειτουργεί, είναι περίπου 350-400 W και τα φώτα και ανεμιστηράκια να τραβάνε μάξιμουμ 60-65 watt.
Τα led που χρησιμοποιώ είναι αυτά




είναι 48 led smd 3528 σε κάθε πλακέτα, είχα χρησιμοποιήσει και smd 5050 αλλά έχουν υπερβολικό φως και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση και τα έβγαλα.
Μια ιδέα πως είναι το φωτιστικό




έχουν γίνει αλλαγές βέβαια, τώρα έχει 24 πλακέτες , 2 warm white , 4 ροζ και 18 cool white , και 6 ακόμα cool white έξω από το φωτιστικό, και αυτό για να καλύψω όλη την επιφάνεια του ενυδρείου, συνολικά 30 πλακέτες. Σύμφωνα με αυτά που γράφουν οι Κινέζοι στο ebay, η κάθε πλακέτα βγάζει 180-190 lumen , και 1,8-2 watt.
Κάτι αντίστοιχο έχω και στο μικρό ενυδρείο (30αρι)




σε αυτό είχα πλακέτες με 24 smd 3528 και τις άλλαξα και έβαλα 3 πλακέτες με 48 smd 3528.
Το ξέρω πως αυτές οι κατασκευές δεν είναι τεκμηριωμένες και έγιναν με δοκιμές και παρατηρήσεις των ψαριών και των φυτών, και όπως φαίνεται λειτούργησαν. Με τα φυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σημείο που καταντάει κουραστικό να κλαδεύω.
πάρε μια ιδέα τι γίνεται στο ενυδρείο




και εδώ το μικρό




Στο μεγάλο υπάρχει μπουκάλα CO2 ελαφριά λίπανση, στο μικρό τίποτα, ούτε ίχνος απο λίπασμα ουτε CO2 , εχει βέβαια εύκολα φυτά, το πιο δύσκολο είναι cabomba caroliniana. Στο μεγάλω έχω χάσει τη μπάλα για το τι έχω πλέον, ότι βρώ το βάζω.
Πιστεύω να μη χάλασα το θέμα του φίλου με όλα αυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-04-14, 11:43
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

πολύ καλή κατασκευή!! μπράβο!!!

-νομίζω κάποιος το έχει πεί πιο πάνω.. ..για τα WATΤ να ξέρεις οτι πάντα το τροφοδοτικό θα πρέπει να έχει μια ανοχή 20% πιο πάνω.. δηλαδή εαν τα συνολικά watt των led είναι 100w το τροφοδοτικό πρέπει να είναι 120w..

τα ανοιχτού τύπου μεταλλικά τροφοδοτικά έχουν μεγαλύτερη αντοχή απο τα κλειστού τύπου πλαστικά..

για να σου πάνε 4-5 χρόνια χωρίς πρόβλημα ειναι πολύ καλής ποιότητας και κατασκευής..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-04-14, 19:00
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Δε το χάλασες, το βελτίωσες το θέμα... μόνο που μου σπασες τα νεύρα με το πόσο απλά τα παρουσιάζεις και μου ρχεται ν αυτοκτονήσω χαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-04-14, 19:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το χάλασες, το βελτίωσες το θέμα... μόνο που μου σπασες τα νεύρα με το πόσο απλά τα παρουσιάζεις και μου ρχεται ν αυτοκτονήσω χαχαχ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-04-14, 19:57
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Ωραίος!!!! Μπράβο!!! άσχετο, Τα ροζ γιατί τα έβαλες???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-04-14, 22:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος!!!! Μπράβο!!! άσχετο, Τα ροζ γιατί τα έβαλες???
Διάβασα πως κάνει καλό για την ανάπτυξη των φυτών, όπως και το μπλε και κόκκινο μαζί. Οταν έψαχνα για led, είδα πως όλα τα led υδροπονίας είναι ροζ ή μπλε και κόκκινα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
prime - αντιστοιχο της sera δοσολογια puntakias22 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 04-12-13 14:08
Πόσα watt φως αντιστοιχουν για 180 Juwel; STAMATIA Γλυκό νερό - Γενικά 14 24-10-08 13:08
Λάμπες 36W ; qstavrosq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-06-05 18:24
Αντιστοιχία PC και Standard fluorocent bulbs johnny98130 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 19-11-04 21:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06998 seconds with 15 queries