Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-11, 13:01
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή Ερώτηση co2

Καλησπέρα
Θέλω να φτιάξω co2 με μαγιά καιζαχαρη σε ενυδρειο 300 λίτρων πόσες φυσαλιδες πρέπει να βγάζει το λεπτό για να Είμαι εντάξει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-11, 13:16
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το ποσες φυσαλιδες θα βγαζει το λεπτο δεν μπορεις να το καθορισεις στο diy co2 ..διαβασε αναλυτικα τις οδηγιες και πειραματισου...λαβε υποψιν οτι τα λιτρα ειναι πολλα .θα σε καλυψει μονο αν εχεις λιγα και ευκολα φυτα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-11, 14:16
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Έχω ανουμπιες και εχινοδορους ... Έχω φτιάξει ένα μικρό μπουκάλι νερού για να δοκιμάσω και έχω βάλει το σωληνακι στην έξοδο του εσωτερικού φιλτρου που έχω και ανα δευτερόλεπτο ρίχνει και ένα συνεφακι φυσαλιδων
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-11, 14:22
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

οι ανουμπιες ειναι πολυ ευκολα φυτα και αναπτυσσονται ακομα και σε συνθηκες μηδαμινου φωτισμου..τωρα για τους εXινοδωρους εξαρταται απο το ειδος που εχεις..αλλα και παλι..περα απο ενα γενικο λιπασμα (seachem flourish για παραδειγμα) δεν χρειαζεσαι κατι αλλο..βαλλε και καμια φωτο αν ειναι ευκολο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-11, 14:34
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
οι ανουμπιες ειναι πολυ ευκολα φυτα και αναπτυσσονται ακομα και σε συνθηκες μηδαμινου φωτισμου..τωρα για τους εXινοδωρους εξαρταται απο το ειδος που εχεις..αλλα και παλι..περα απο ενα γενικο λιπασμα (seachem flourish για παραδειγμα) δεν χρειαζεσαι κατι αλλο..βαλλε και καμια φωτο αν ειναι ευκολο
Για Φωτο αυτή τη στιγμή δε μπορώ γιατί ποσταρω απο iPhone απο φωτισμό έχω 60watt όσο για λίπασμα ρίχνω Αυτό που ανεφερες μια φορά την εβδομάδα επίσης έχω βάλει και μερικές ταμπλετες της ίδιας μάρκας ....τα φυτά μου φυλαρακια βγάζουν συνέχεια απλώς είπα να τα βοηθήσω λίγο ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-11, 18:04
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

60watt σε 300 λιτρα πιστευω οτι ειναι πολυ λιγα!Οσο για το diy co2 εχω και εγω σε 350 λιτρα το εχω κανει σε ενα 2 λιτρο μπουκαλι και το εχω βαλει και εγω στην εξοδο του φιλτρου οπως εσυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-11, 21:34
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

2 λαμπες των 30watt ειχε πανω το ενυδρειο αλλα αμα δω οτι τα φυτα δε τραβανε θα αναγκαστω να βαλω κιαλλο φως ...οσο για το co2 θα βαλω και γω διλιτρο μπουκαλι τωρα εχω ενα μπουκαλακι του νερου μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-11, 21:56
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

φως παραπανώ θα βάλεις αναλογα τι ψάρια εχεις μέσα, αν τους αρεσει, αν θες να παλεψεις με αλγες, αν χρειαζεται στα φυτα και διαφορα άλλα...δεν ανεβαζεις απλα την φωτεινότητα και τελειωσαν τα προβληματά σου!

η μαγια ειναι ευκολη, στις ανουμπιες δεν χρειάζεται, στο αλλο δεν ξερω, αλλα και παλι μονο το διοξίδιο δεν αρκει, αν θες να τα βοηθήσεις αρχιζεις λίπανση (χαλαρα, οχι πολλά πολλά!)
υποψιν, οσο "πειραζεις" τοσο θα ανεβαινουν οι απαιτήσεις, περισσότερο φως, περισσοτερες αλγες, αλλα λιπάσματα, το πολυ φως μπορεί να σου καψει φυτα κ.α

παρολα αυτα, για να μην σε απογοητεύσω, εγω μολις ανεβασα απο 0,2w/lt σε 0,8w/lt και εχοντας μέσα μονο CO2 (δεν εχω βαλει ακομα αλλα λιπάσματα) μέσα στην πρώτη ώρα είδα τα φυτά να παράγουν οξυγόνο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-11, 22:16
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Λιπάσματα όπως λέω και παραπάνω ρίχνω το flourish και επίσης έχω βάλει ταμπλετες στους εχινοδορους φύλλα καινούργια βλέπω συνέχεια .... Όσο για τα ψάρια έχω Όσκαρ σεβερουμ και corry
-------------------------
Και βέβαια φιλε εχεις δίκιο ότι όσο Πειραζεις τόσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις αλλα αυτή δεν είναι και η μαγεία αυτής της ενασχόλησης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimost : 19-05-11 στις 22:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
A/O Ερώτηση για PH seven77 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 01-11-09 21:22
Ερώτηση για CO2 ΜΑΝΩΛΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 9 14-09-08 13:10
Ερώτηση για CO2 cutter Αρχάριοι γλυκού νερού 15 11-02-06 11:50
Ερώτηση για CO2 basillis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 13-07-05 13:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03953 seconds with 15 queries