Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-11, 16:09
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή Σύστημα ψύξης/θερμανσης σε rio 240

Καλησπέρα, σκέφτομαι μέχρι το Πάσχα να προχωρήσω στην εγκατάσταση ανεμιστήρων και controller στο rio 240 μου. Έχω διαβάσει όσο περισσότερα threads μπόρεσα να βρω πάνω στο θέμα και θα πορευτώ κυρίως με γνώμονα αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....400#post271400
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15378
http://www.greekdiscus.com/test2000/...Eliwell-Ic-915
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22596

Γενικώς δεν είμαι και πολύ μάστορας, οπότε θα φτιάξω ότι μπορέσω με τη βοήθεια φίλων μου και για ότι δεν είμαι σίγουρος θα συμβουλευτώ ηλεκτρολόγο (μάλλον για ό,τι έχει να κάνει με τον eliwell και τη σύνδεσή του)…

Από υλικά (εδώ θέλω τη βοήθειά σας) σκέφτομαι να προμηθευτώ:


  1. Eliwell IC 915 NTC/PTC (με τον πλαστικό αισθητήρα, από ΕΨΕΜ)
  2. Jaeger 200W (που έχω ήδη)
  3. 4 ανεμιστηράκια 80 mm (μάλλον αυτά http://cgi.ebay.nl/GELID-SILENT-8-80...item2305d9e5a3 που έχουν και αντικραδασμικές βίδες ή κάποια παρόμοια γενικά) + φίλτρα σκόνης (μάλλον αυτά http://cgi.ebay.nl/Metal-Filter-Dust...item23059a3d10 από το ίδιο μαγαζι ή κατι παρόμοιο)
  4. Μετασχηματιστής 1,5-12V που να έχει περισσότερα Α από τα 4 ανεμιστήρια μαζί (θα το ψάξω σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά)
  5. Ποτηροτρύπανο (ή ποτηροπρίονο έχει διαφορά?) 80 mm – θα ψάξω σε praktiker (φαντάζομαι ότι αυτά που είναι για ξύλο κάνουν και για το πλαστικό καπάκι του rio). Αν δε βρω κατι φτηνό μπορεί να παω σε κόψιμο με λάμα από σιδεροπρίονο και μετά λείανση με γυαλόχαρτο.
  6. Κουτί για τον Eliwell (πλαστικό σαν αυτό από το link πιο πάνω)
  7. Καλώδια, βίδες - παξιμάδια (ανοξείδωτα), σιλικόνες και συναφή μικροπράματα…

Ερωτήσεις
Τα 4 80αρια ανεμιστήρια (3 να φυσάνε μέσα και ένα να βγάζει έξω μάλλον) θα είναι αρκετά για το 240? Αυτά που ανέφερα είναι στις 1600 rpm (θόρυβος 18 db) και με ροή 20,72 CFM.
Τα φίλτρα σκόνης είναι απαραίτητα? Σκέφτομαι ότι μπορεί να σκουριάσουν με τον καιρό (θα πιάνουν υγρασία τον χειμώνα που δε θα δουλεύουν τα ανεμιστήρια)..
Πόση εξάτμιση θα δημιουργήσει κάτι τέτοιο (στο περίπου), δηλαδή πόσες μέρες μπορεί να λείψει κανείς από το σπίτι το καλοκαίρι χωρίς να είναι απαραίτητη αναπλήρωση νερού (κατΆ εκτίμηση)?

Παρατηρήσεις συμβουλές και ό,τι μπορείτε να σκεφτείτε που πρέπει να προσεχθεί είναι ευπρόσδεκτα!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-11, 17:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ανεμιστηρακια που επελεξες ειναι "ψοφια".
Καλυτερα παρε δυνατα και ας κανουν θορυβο. Και αυτο γιατι μπορεις να τα δουλευεις με λιγοτερα βολτ (πχ 7,5 ή 9) απο το μουλτι τροφοδοτικο και να μην ακουγονται πολυ. Αν πιασει κανενας καυσωνας του χωνεις 12 βολτ και καθαριζεις.
Προτεινω τα zalman 80αρια 2,800rpm και 35 cmf ροη αερα
http://www.zalman.co.kr/ENG/product/...ad.asp?idx=329
(και 12V που τα εβαζα ηταν μια χαρα για τα δικα μου αυτια - οχι σε κρεββατοκαμαρα το ενυδρειο)
Αν εχεις τρυπες στο ενυδρειο για σωληνες κλπ δεν χρειαζεται ανεμιστηρι για εξοδο αερα.
Βοηθαει ομως στην εξατμιση, αν ενα βγαζει αερα (η μεγαλη εξατμιση ειναι που κατεβαζει τη θερμοκρασια)
Θα ακουγεται περισσοτερος θορυβος ομως απο αυτο που βγαζει αερα.
Εναλλακτικα αφηνεις μισανοιχτο το φλαπ απο το καπακι.

Τα φιλτρα σκονης κανουν φανταστικη δουλεια (εχω δοκιμασει με και χωρις, και εχω αποψη).
Επισης ειναι και πολυ μοστρα. Χωρις φιλτρα ειναι αισχος.
Δεν σκουριαζουν με τιποτα. Τα εχω χρονια χειμωνα καλοκαιρι πανω.
Το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως χρειαζονται και απο μεσα για να μη σκασει κανενα ψαρι που πηδαει εκτος νερου πανω στον ελικα.

Τα antivibe δεν ειναι απαραιτητα.

Εξατμιση θα εχεις.
Στα 180λιτρο του λινκ και για πτωση 5-6 βαθμων, ειχα 2-3 λιτρα την ημερα εξατμιση.

Μονο αν εχεις την εισαγωγη του φιλτρου ψηλα θα εχεις προβλημα και θα θελεις αυτοματη αναπληρωση.
Εγω ελειπα 7-10 μερες χωρις προβλημα.
Εκανα και ενα κολπο.
Μειωνα σταδιακα πριν φυγω τη φωτοπεριοδο (οι λαμπες ανεβαζουν πολυ τη θερμοκρασια) σε 4 ωρες. Αυτο βοηθαγε εκτος της θερμοκρασιας και για μειωμενο μεταβολισμο στα ψαρια (τα αφηνα αταιστα, αφου τους ειχα κανει παχυνση πριν φυγω - προσομοιωση ξηρασια/βροχες ) και τα φυτα (ειχα φουλ φυτεμενο) δεν χρειαζοταν λιπανση και ουτε γινοταν ζουγκλα χωρις το κλαδεμα που ηθελαν.
Εβαζα τη θερμοκρασια στο υψηλοτερο οριο για τα ψαρια για να μην εχω τοση εξατμιση οσο οταν ημουν παρων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-11, 17:35
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Έμπαινε ρε Σπυράκλα............. άκουσες καπάκια και ανεμιστηράκια, και όρμησες.......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-11, 17:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έμπαινε ρε Σπυράκλα............. άκουσες καπάκια και ανεμιστηράκια, και όρμησες.......
Διατριβη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-11, 17:44
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Κανόνισε όμως, γιατί ακούω ότι το καλοκαίρι, οι θερμοκρασίες των ενυδρείων εδώ ανεβαίνουν τόσο πολύ, που ακόμη και για τα δισκάκια μου, θα χρειάζονται ανεμιστηράκια............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-11, 17:53
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Το e-shop δε φέρνει πια zalman ουτε τα φιλτράκια, οπότε θα κάνω μία βόλτα στη Στουρνάρη όταν έρθω Ελλάδα να δω τι θα βρω (διαφορετικά θα πάω σε αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809151). Το ενυδρείο είναι στο σαλόνι οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ήχου (και να υπαρχει τα ψάρια προηγούνται ).
Τρύπες άλλες από αυτές που ήδη έχει το ενυδρείο για τα καλώδια δεν έχω κάνει, και δεν ξέρω αν είναι αρκετές... Εκεί ισως χρειαστεί πειραματισμός με το φλαπ και τους ανεμιστήρες για να δω..
Αυτό με τη φωτοπερίοδο θα εφαρμοστεί σίγουρα (αν όχι 4 το πολύ 6 ώρες σπασμένες σε 2 μερη με κανα 2ωρο κενό). Στην ΕΨΕΜ πάμε και αγοράζουμε επί τόπου ή κανουν και αποστολές?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-11, 18:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανακριβα.
Εδω τα πηρα 3-4 ευρω το ενα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ΕΨΕΜ πάμε και αγοράζουμε επί τόπου ή κανουν και αποστολές?
Δεν νομιζω να κανουν. Παρε ομως ενα τηλεφωνο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-03-11 στις 18:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-03-11, 18:21
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

από που?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-03-11, 18:21
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανόνισε όμως, γιατί ακούω ότι το καλοκαίρι, οι θερμοκρασίες των ενυδρείων εδώ ανεβαίνουν τόσο πολύ, που ακόμη και για τα δισκάκια μου, θα χρειάζονται ανεμιστηράκια............
Ψιτ............. Σπυράκο........... τα δικά μου μυνήματα γιατί τα προσπερνάς ασχολίαστα;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-03-11, 18:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
από που?
τα ειχα παρει απο e-shop εγω (τωρα δεν τα φερνει)

Μια αλλη προταση ειναι κατι γομαρια 120mm που πηρα για το 400αρι με 110 !!!!! cmf ροη, μισο αμπερ το ενα. Βαζεις δυο και το ενυδρειο σηκωνεται 5 ποντους απο το πατωμα
Αλλα δεν σας τα λεω γιατι θα εξαφανιστουν κι αυτα απο τη αγορα οπως τα φιλτρα σκονης και τα zalman

Σωτηρη, χαλλλλλαρα που λες και εσυ
Ολα θα γινουν
(χαχαχαχ δισκοι και ανεμιστηρακια θα μας κραξουν)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-03-11, 18:35
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα δεν σας τα λεω γιατι θα εξαφανιστουν κι αυτα απο τη αγορα οπως τα φιλτρα σκονης και τα zalman
πες έμενα δεν θα το πω πουθενά! αν το πω να ψοφήσουν όλοι οι δίσκοι μου!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-03-11, 18:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
πες έμενα δεν θα το πω πουθενά! αν το πω να ψοφήσουν όλοι οι δίσκοι μου!
Αστο εξαφανιστηκαν ηδη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807938
Μονο πατρα εχει 4 κομματια και καπως ακριβα + μεταφορικα (Αθηνα τα πηρα 6 ευρω το ενα)
http://www.eworld.com.gr/front/details/1216
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-03-11, 18:56
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

όντως πολύ καλά αλλά που να τα βρεις!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-03-11, 12:16
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλή η ιδέα για 120άρια αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χωράνε στο φλαπ του 240.. Επίσης με 0,5 Α το ένα είμαι οριακά με τους περισσότερους 3-12V μετασχηματιστές..
Σκέφτομαι να πάω στον τρόπο σύνδεσης με τις γέφυρες επειδή έιναι πιο απλό μετά με τα φις (έχει μειονεκτήματα σε σχέση με τον άλλο τρόπο?).
Ερώτηση, τι καλώδια χρειάζομαι ακριβώς (πως τα ζητάω στο μαγαζί). 12V 2πλο για τα ανεμιστήρια και 220V 2πλο για τα φις που πανε στον eliwell?
Σπύρο γιατί χρειάστηκε να αλλάξεις το φις του 3-12 μετασχηματιστή? Αυτό είναι πάντα απαραίτητο ή υπάρχουν και με φις που να βολέυει για τη δουλειά μας? Τα (θηλυκα) φις που πανε στον eliwell πρέπει να είναι τα απλά έτσι (όχι σουκο)?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-03-11, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Καλή η ιδέα για 120άρια αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χωράνε στο φλαπ του 240.. Επίσης με 0,5 Α το ένα είμαι οριακά με τους περισσότερους 3-12V μετασχηματιστές..
2. Σκέφτομαι να πάω στον τρόπο σύνδεσης με τις γέφυρες επειδή έιναι πιο απλό μετά με τα φις (έχει μειονεκτήματα σε σχέση με τον άλλο τρόπο?).
3. Ερώτηση, τι καλώδια χρειάζομαι ακριβώς (πως τα ζητάω στο μαγαζί). 12V 2πλο για τα ανεμιστήρια και 220V 2πλο για τα φις που πανε στον eliwell?
4. Σπύρο γιατί χρειάστηκε να αλλάξεις το φις του 3-12 μετασχηματιστή? Αυτό είναι πάντα απαραίτητο ή υπάρχουν και με φις που να βολέυει για τη δουλειά μας?
5. Τα (θηλυκα) φις που πανε στον eliwell πρέπει να είναι τα απλά έτσι (όχι σουκο)?
1. Ναι ειναι too much αυτα για 240 λιτρα. Αλλα μπορει να βαλει καποιος δυο τροφοδοτικα 1,5Α (στα 12V) για καθε δυο ανεμιστηρες. (Εγω εχω βαλει ενα 4Α για ολους, αλλα δεν ειναι multi, δινει μονο 12V)
2. Με γεφυρωμα ειναι πιο ευκολες οι συνδεσεις των τροφοδοτικων και θερμαντηρα, αφου οπως βλεπεις στα σχηματα του λινκ χρειαζονται λιγοτερα φις. Η μονη δυσκολια στην επιλογη με το γεφυρωμα ειναι οτι πρεπει να στριμωξεις πολλα καλωδια στις υποδοχες του eliwell.
3. Για τις υποδοχες του eliwell και τα φις, χρησιμοποιεις απλο καλωδιο ρευματος 230V, σαν αυτα των ηλεκτρικων συσκευων πχ dvd, τηλεορασης.
Απο το τροφοδοτικο μεχρι τα ανεμιστηρακια, μπορεις και πιο λεπτο, σαν αυτο του τροφοδοτικου. Επεκταση στην ουσια θα φτιαξεις του καλωδιου του τροφοδοτικου.
4. Μιλας για το φις του τροφοδοτικου στο ριο180? Αυτο ηταν ηταν εξτρα. Το ειχα βαλει ενδιοαμεσα στο τροφοδοτικο και τα ανεμιστηρακια για να μπορω να βγαζω το φλαπ του ριο χωρις να τραβαω και το τροφοδοτικο μαζι του.
Το αλλαξα γιατι ηταν απλα ελλατωματικο και δεν εκανε καλη επαφη.
5. Θερμαντηρες και τροφοδοτικα εχουν απλα φις διπολικα, οποτε μπορεις με απλα θηλυκα φις διπολικα να κανεις τη δουλεια σου. Ομως αν χρειαστει να βαλεις κανενα σταυρο (πχ για διπλους θερμαντηρες ή τροφοδοτικα και δεν βρισκεις παλιους διπολικους σταυρους κλπ) ή για καποιο λογο και χρονοδιακοπτη δεν θα μπορεις. (μου χρειαστηκε σε καποια φαση σε κατι πατεντες)
Υπαρχουν στο πρακτικερ κατι φις σουκο βιδωτα που μπορεις να χρησιμοποιησεις αν θελεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-11, 12:40
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μια τελευταία ερώτηση, το καλώδιο για το γεφύρωμα τι πρέπει να είναι ακριβώς? Αν πχ πάρω καλώδιο διπλό μπορώ να χρησιμοποιήσω από αυτό (να το χωρίσω στα 2 δηλαδή και να πάρω το μονό)? Σίγουρα ο τρόπος με τις γέφυρες δεν προκαλεί προβλήματα αξιοπιστίας? Το έχετε δοκιμάσει?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-11, 13:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τελευταία ερώτηση, το καλώδιο για το γεφύρωμα τι πρέπει να είναι ακριβώς? Αν πχ πάρω καλώδιο διπλό μπορώ να χρησιμοποιήσω από αυτό (να το χωρίσω στα 2 δηλαδή και να πάρω το μονό)? Σίγουρα ο τρόπος με τις γέφυρες δεν προκαλεί προβλήματα αξιοπιστίας? Το έχετε δοκιμάσει?
Καλωδιο απο αυτο που θα χρησιμοποιησεις για τα φις, θα βαλεις και στα γεφυρωματα. Θα βγαλεις απο μεσα τα δυο καλωδια και θα τα κοψεις ακριβως και λιγο παραπανω (για να μη κρεμονται καλωδια) να φτανουν απο το ενα σημειο επαφης στο αλλο του eliwell.
Παντα με γεφυρωματα τα φταχνω τα eliwell και λειτουργουν αψογα.
Απλη λογικη συνδεσμολογια ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-05-11, 12:28
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

H κατασκευή ολοκληρώθηκε με - σχετική - επιτυχία! Σχετική επειδή ναι μεν δουλεύει, αλλά αισθητικά θα μπορούσε να έχει γίνει καλύτερα... Αλλα δεν πειράζει, το επόμενο θα είναι καλύτερο Μερικές φωτος:








Οι γραμμές γύρω από τα ανεμιστήρια είναι από μολύβι οπότε θα φύγουν σιγά σιγά. Δεν έβαλα τελικά dust-guard (αν και είχα αγοράσει) γιατί έκοβε πολύ τη ροή του αέρα. Παρήγγειλα και 2ο σετ flaps έτσι ώστε το flap με τα ανεμιστήρια να δουλεύει μόνο 2-3 μήνες το καλοκαίρι που είναι απαραίτητο για να προστατευτεί από επιπλέον υγρασίες. Τα ανεμιστήρια πατάνε σε λαστιχένιες ροδέλλες για τους κραδασμούς. Οι βίδες/παξιμάδια είναι γαλβανιζέ.

Ερώτηση: Ρύθμισα ως κατώτατη θερμοκρασία τους 26.5 με αποτέλεσμα αυτή την εποχή να παίζει η θερμοκρασία μεταξύ 26-27. Ρύθμισα ως ανώτατη θερμοκρασία τους 28.5, με το σκεπτικό ότι προς το καλοκαίρ θα ανέβει σταδιακά από τους 26 προς τους 28-29 και θα διατηρείται εκεί με τα ανεμιστήρια (ή τουλάχιστον θα το παλεύει). Είναι σωστή σαν σκέψη, ή θα έπρεπε να πάω σε πιο μικρό εύρος ανώτατης-κατώτατης θερμοκρασίας?

Σχολια και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα! Να ευχαριστήσω όσους συνέβαλλαν με τις συμβουλές τους και κυρίως τον delta66!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-05-11, 13:21
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι.
το κουτι για τον κοντρολερ απο που το πηρες ?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-05-11, 13:24
anastapalios Ο χρήστης anastapalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2010
Περιοχή: Πτολεμαίδα, Ιωάννινα(φοιτητής)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τελευταία ερώτηση, το καλώδιο για το γεφύρωμα τι πρέπει να είναι ακριβώς? Αν πχ πάρω καλώδιο διπλό μπορώ να χρησιμοποιήσω από αυτό (να το χωρίσω στα 2 δηλαδή και να πάρω το μονό)? Σίγουρα ο τρόπος με τις γέφυρες δεν προκαλεί προβλήματα αξιοπιστίας? Το έχετε δοκιμάσει?
Τελικά το έκανες με μονό ή με διπλό καλώδιο το γεφύρωμα??Εάν είναι με μονό θα υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης άρα και λιώσιμου του καλωδίου, άρα ίσως και φωτιά?????
__________________
Όσο ζεις, μαθαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-05-11, 13:55
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Το κουτί το πήρα από μαγαζί με ηλεκτρολογικά, εκεί που πήρα σχεδόν τα πάντα (καλώδια, φις, ανεμιστήρια, τροφοδοτικό κλπ). Τα ανεμιστήρια - ξέχασα να πω - είναι κινέζικα SUNON με 40CFM στις 3000 rpm και 33db (2,7e το ένα).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastapalios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά το έκανες με μονό ή με διπλό καλώδιο το γεφύρωμα??Εάν είναι με μονό θα υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης άρα και λιώσιμου του καλωδίου, άρα ίσως και φωτιά?????
Τελικά δεν έκανα τον τρόπο με τα γεφυρώματα γιατί το καλώδιο που είχα ήταν πολύ χοντρό για να μπούν 3 μαζί σε μία υποδοχή του κοντρόλλερ. Έκανα τον πιο "απλο" (στα δικα μου μάτια) τρόπο που ομως οδηγεί σε περισσότερα φις.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-05-11, 14:06
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

τα ''γενικα'' καλωδια , φις και τετοια ποσο σου κοστισαν ?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-05-11, 14:13
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Χμ, 5μ καλώδιο χοντρο (για 220v), 3m λεπτότερο για τα 12v, 5 ανεμιστήρια, το τροφοδοτικό (1,5-12v) και το κουτί για τον controller πηγαν όλα μαζί γύρω στα 35 ευρω.

ξέχασα και 5 φις μέσα στην τιμή αυτή..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-05-11, 20:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έβαλα τελικά dust-guard (αν και είχα αγοράσει) γιατί έκοβε πολύ τη ροή του αέρα. Παρήγγειλα και 2ο σετ flaps έτσι ώστε το flap με τα ανεμιστήρια να δουλεύει μόνο 2-3 μήνες το καλοκαίρι που είναι απαραίτητο για να προστατευτεί από επιπλέον υγρασίες.

Ερώτηση: Ρύθμισα ως κατώτατη θερμοκρασία τους 26.5 με αποτέλεσμα αυτή την εποχή να παίζει η θερμοκρασία μεταξύ 26-27. Ρύθμισα ως ανώτατη θερμοκρασία τους 28.5, με το σκεπτικό ότι προς το καλοκαίρ θα ανέβει σταδιακά από τους 26 προς τους 28-29 και θα διατηρείται εκεί με τα ανεμιστήρια (ή τουλάχιστον θα το παλεύει). Είναι σωστή σαν σκέψη, ή θα έπρεπε να πάω σε πιο μικρό εύρος ανώτατης-κατώτατης θερμοκρασίας?
Ποια fan filters πηρες?
Αν ειναι τα πλαστικα με το λεπτο τουλι ισως (δεν τα εχω δοκιμασει) να κοβουν πολυ. Τα αλουμινιου παντως δεν κοβουν πολυ και θα σου κανουν πολυ εμφανισιμο το καπακι.
Επισης να πω οτι μαλλον δεν πρεπει να φοβασαι την υγρασια.
Και εγω σκεφτηκα να παρω ατρυπητο καπακι για το χειμωνα αλλα μεχρι να βρω το ξανασκεφτηκα και ειδα οτι εκτος απο πιο εμφανισιμο (με fan filters αλουμινιου), οι τρυπες με τους ανεμιστηρες βοηθανε ακομα περισσοτερο στον καλο αερισμο του ενυδρειου και το χειμωνα.
Τα εχω μονιμα χειμωνα καλοκαιρι και τοσα χρονια δεν επαθαν τιποτα.

Για τη ρυθμιση της θερμοκρασιας το μονο που σε νοιαζει ειναι να μην πεφτουν οι ρυθμισεις ψυξης θερμανσης η μια πανω στην αλλη και λειτουργουν θερμαντηρες και ανεμιστηρια ταυτοχρονα.

Ποσο οριο εχεις δωσει για να αναβουν? 0.2?
Αν ναι, και εχεις ρυθμισει 26.5 κατωτερη θερμοκρασια, η πραγματικα κατωτερη θα ειναι 26.5 - 0.2. Δλδ θα αναβουν οι θερμαντηρες οταν πεσει στους 26.3 και θα κλεινουν οταν φτανει στους 26.5 και παλι.
Το αντιστοιχο για την ψυξη, αν εχεις ρυθμισει 28.5, θα ανοιγουν οι ανεμιστηρες οταν φτανει 28.7 και θα κλεινουν οταν πεσει στους 28.5.
Αν θελεις πραγματικα κατωτερη 26.5 και ανωτερη 28.5, προγραμματισε 0.2 περισσοτερο για την θερμανση και 0.2 λιγοτερο για την ψυξη. 26.7 και 28.3
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-05-11, 22:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ναι είχα βρει τους πλαστικούς με ενα ψιλό σφουγγαράκι μέσα.. Αν πετύχω τους άλλους θα τους δοκιμάσω. Έχω βάλει όριο 0.5 οπότε ανάβει η αντίσταση στους 26 και οι ανεμιστήρες στους 29 (λίγο ψηλό μου φαίνεται, αλλά έχω καιρό να το σκεφτώ και να το αλλάξω αν είναι).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα ψύξης σε (μελλοντικό) χρυσοψαροενυδρέιο! Τηλέμαχος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 75 22-08-10 19:04
Συστημα ψυξης θερμανσης ενυδριου 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 162 02-07-09 21:24
Σύστημα ψύξης (Το έκανα μόνος μου) vasili Γλυκό νερό - Γενικά 11 24-06-09 08:27
Εξωτερικό σύστημα ψύξης manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 23-02-09 19:32
Σύστημα ψύξης : Αναζήτηση υλικών για κατασκευή. Lsourtzo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 04-07-06 15:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09227 seconds with 15 queries