Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-01-04, 11:37
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εμενα η μυρωδια μου θυμιζει μουστο.Λες να κανουμε κανα κρασακι?!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-01-04, 16:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Το μονο αέριο είναι το CO2.
Το υγρό παράγωγο είναι αλκοόλη......οινοπνευματάκι.

και καλά είπες......για εντριβές είναι μανούλα χα,χα,χα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-01-04, 04:21
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

την εφτιαξα την συσκευη την πεμπτη την ημερα των χριστουγεννων. η διαφορα απο πριν ειναι απιστευτη οι καμπομπες που εχω θεριεψανε και ηδη εχουν ξεπερασει την επιφανεια του νερου.δεν πιστευα τοση μεγαλη διαφορα.

τωρα ενα κρισιμο ερωτημα τι γινεται αν το μειγμα παραγει παραπανο co2 απο οσο πρεπει.γιατι εμενα βγαζει αρκετο μπορω να πω?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-01-04, 15:25
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή

Γεια σας και απο μενα.
Τις πρωτες μερες παρατηρηται μπορω να πω μια μεγαλη παραγωγη η οποια σταδιακα πεφτει , αυτο μπορει να γινεται γιατι η θερμοκρασια τις φιαλης ειναι αρκετα υψηλη ή εχεις βαλει πολυ μαγια .
Εαν θελεις μεγαλυτερη διαρκεια με μικροτερη κατα μεσο ορο παραγωγη βαζεις περισοτερη ζαχαρη και λιγοτερη μαγια.

Τωρα ενα δικο μου ερωτημα που εαν υπαρχει κανενας Χημικος θελω την απαντηση του.
CO2 μπορουμε εκτος απο μαγια και ζαχαρη να εχουμε και απο την αναμιξη μαρμαροσκονης και κεζαπ.
Δεν το εχω δοκιμασει διοτι και μονο η μυρωδια του κεζαπ ειναι εντονη και εχω 1 τερατακι στο σπιτι που τα πειραζει ολα.

Παντως ειναι καλυτερη λυση η χειροτερη?

Μαζι με το CO2 παραγωνται και αλλες ουσιες?

Τεχνικος ειναι εφικτο , η χημικη αντιδραση αυτη ειναι εφικτη?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-01-04, 16:15
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Σχετικα με την ροη του αεριου, θα επρεπε να χρησιμοποιησεις μια βαλβιδα ή αν χρησιμποιεις συσκευη ορου να το ρυθμιζεις με το σφικτηρακι που εχει πανω στο σωληνακι.Εσυ δεν εχεις κανενα απο τα δυο?

Παντως απο την εμπειρια μου εχω καταλαβει οτι πρεπει να παρατηρεις καθημερινα την ροη του αεριου γιατι συνεχως και ελατωνεται, και θελει αναλογο ρυθμισμα. Πολυ manual υποθεση. συμβαινει και σε σας το ιδιο?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-01-04, 19:01
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τί είναι το κεζαπ ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-01-04, 01:55
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Τί είναι το κεζαπ ;;;
κεζάπ=Υδροχλωρικό οξύ=aqua forte
Οτι πρέπει για να ψοφίσουν τα ψάρια.
ΥΓ.
Μαρμαρόσκονη= οτι πρέπει για να εκτοξευτεί το GH στα ύψη
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-01-04, 04:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ουτε το aquaforte ουτε η μαρμαροσκονη ερχονται σε καμμια επαφη με το νερο του ενυδρειου για να υπαρξει κινδυνος. Ειναι μια εναλλακτικη στο γνωστο τροπο με την μαγια, που ηταν της μοδας την δεκαετια του 80. Πολυ πιο ευκολος και πιο ασφαλης (για μας) ειναι ο τροπος της μαγιας.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-01-04, 09:59
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή

Ειναι ακριβως αυτο μια παλια μεθοδος .
Ισως λιγο πιο οικονομικη για μενα μιας και στο εργοστασιο που εργαζομαι το κεζαπ το περνουμε με σε δοχεια του 1τονου και η μαρμαροσκονη διατιθετε δωρεαν σε οποιοδηποτε μαρμαραδικο.
Απλα ειναι μερικες αποριες επι του θεματος που ειχα.

Σχετικα με την ροη του αεριου , mikenuke , δεν ειναι σωστο αυτο που λες διοτι εγκλωβιζεται το αεριο μεσα στην φιαλη και υπαρχει κινδυνος απο καπου να ανοιξη η να σκασει .
Το εχω παθει γι'αυτο το λεω , το ευτυχημα ηταν οτι δεν εχω τιποτα κολλημενο με κολλα οποτε μου πεταξε απο το καπακι το σωληνα που εβλεπα τις φυσσαλιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-01-04, 11:30
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Δεν την γνωρίζω την μέθοδο του κεζαπ, μικροατυχήματα έχουν συμβεί σε πάρα πολούς
Απο το απλό να πέσει για λίγο το μπουκάλι, έως το να βουλώσει η άκρη απο το σωληνάκι και το μπουκάλι να σκάσει, το περιεχόμενο να πεταχτει όπου μπορεις να φανταστεις......

Εχω την ίδια απορία με τον περιορισμό της ροής. Σε καμμια περίπτωση δεν περιορίζεις την έξοδο του μπουκαλιού!
Εγώ έχω ένα ταφ πριν το ενυδρείο, με ένα needle valve στην άλλη άκρη. Αν έχω παραπάνω φυσαλίδες, ανοιγω λίγο αυτην την βαλβίδα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-01-04, 13:12
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Σωπαστε,ρε παιδια!

Σοβαρα μιλατε? Εγω απο την πρωτη φορα που αρχισα να το χρησιμοποιω μεχρι και τωρα χρησιμοποιω τον ρυθμιστη ροης της συσκευης ορου για να κοβω την ροη του αεριου.

Χρησιμοποιω 1 4λιτρο μπετονακι του απιονισμενου νερου. Το οποιο την δευτερη φορα που το γεμισα απο την πιεση εγινε βαρελακι!Στρογγυλο!

Το παραξενο ειναι το εξης...ο τροπος συνδεσης του σωληνα με το καπακι του μπετονιου θα σας φανει απιστευτος. Και μαρτυς μου ο Lasal που το ειδε, εχω κανει μια τρυπα στο καπακι και εχω σφηνωσει εκει περα την συσκευη απο τη μυτη του φυσαλιδομετρητη, χωρις καμια αλλη βοηθεια για να μεινει σταθερο. Και ουδεποτε πεταχτηκε εξω απο την πιεση(και σας ξαναθυμιζω οτι το μπετονακι εχει γινει βαρελακι απο την πιεση!).

Μηπως για αυτο την τελευταια φορα μου κρατησε κανα μηνα το αεριο?!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-01-04, 14:43
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή co2

ετοιμασα και γω την πατεντα για co2.θα ηθελα να ρωτησω χρειαζεται βαλβιδα αντεπιστροφης και εαν ναι απο που μπορω να βρω και πως ειναι;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-01-04, 16:01
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή co2

οκ το ελυσα το προβλημα της βαλβιδας .το μπουκαλι με το μειγμα θελει καλο ανακατεμα να λειωσει η ζαχαρη ;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-01-04, 16:23
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ανεπιστροφο θα βρεις στα pet shops. ειναι ενα στρογγυλο διαφανες με μια σφινα ας πουμε μεσα.Αμα ανακατεψει τη ζαχαρη με ζεστο νερο θα λιωσει πιο ευκολα και γρηγορα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-01-04, 16:43
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
.Αμα ανακατεψει τη ζαχαρη με ζεστο νερο θα λιωσει πιο ευκολα και γρηγορα.
προσοχη οχι ζεστο-καυτο νερο αλλιως η μαγια παπαλα.....

απλως λιγο χλιαρο και καλο κουνημα για να λιωσει η ζαχαρη.

και βαζουμε παντα ανεπιστροφο για να εχουμε το κεφαλι μας υσηχο
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-01-04, 21:50
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Σοβαρα μιλατε? Εγω απο την πρωτη φορα που αρχισα να το χρησιμοποιω μεχρι και τωρα χρησιμοποιω τον ρυθμιστη ροης της συσκευης ορου για να κοβω την ροη του αεριου.
Απο όσο γνωρίζω και έχω καταλάβει, το αέριο που είναι να παραχθεί θα παραχθεί, δεν υπάρχει μηχανικός τρόπος να το περιορίσεις.
Θα σου ανεβάσει την πίεση, θα υπερνικήσει τον περιοριστή, ή θα βρει τρόπο να διαφύγει απο κάπου.....
Εχω ακούσει πολλές περιπτόσεις μπουκάλια να έχουν γίνει βόμβες....
Προσοχή!!!

Για αντεπίστροφη βαλβίδα, η καλύτερη που με βόλεψε είναι της hagen, έχει ελατήριο με μπίλια, τό καλό ειναι ότι πάντα κρατάει μια ελάχιστη πίεση πριν απο αυτήν για να ανοίξει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-01-04, 04:22
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή co2

τζιφος περασε ενα απογευμα και ουτε μια φυσαλιδα!!δεν υπαρχει διαροη.μαλλονοι αναλογιες του μιγματος δεν ειναι σωστες.εβαλα τρεις κουπες ζαχαρη και μιση κουταλια μαγια.θα περιμενω μεχρι αυριο να δω!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-01-04, 18:30
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή co2

βρηκα την λυση !ειχα παραγωγη co2 αλλα δεν το βλεπα γιατι ο μετρητης φυσαλιδων ειχε λιγο νερο !!τον γεμισα νερο και τωρα οι φυσαλιδες βγαινουν σαν τρελες !!τωρα θα περιμενω το πληρωμα του χρονου για να δω τι οφελος θα εχουν τα φυτα!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-01-04, 04:46
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή co2

εχω παθει πλακα μονο μια μερα εχω παραγωγη co2 και αλλαξαν συμπεριφορα τα φυτα μου(εχω τεσσερα σε γλαστρακια σκληροφυλλα και οι ριζες εξω) .εχουν τονωθει οι βλαστοι τους και το χρωμα τους.τοσο γρηγορα!!!!μαλλον εμενα θα μου φαινεται!! ειναι φανταστικο πολυ ομορφο !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-01-04, 16:29
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

ειναι απολυτος φυσιολογικο. και εμενα το ιδιο εγινε μεσα σε 3 μερες θεριεψανε και τωρα θελω κλαδεμα
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-01-04, 00:54
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή co2

ειμαι πολυ χαρουμενος μολις τελειωσα τις συνδεσεις με την φιαλη co2. εβαλα και βαλβιδα αντεπιστροφης .την τοποθετησα κοντα στο σωμα αλλα πρωτα την μονωσα με διπλο φενιζολ.τωρα προσπαθω να ρυθμισω την ροη και τις φυσαλιδες.τελικα τολη νοιωθω τρομερη ικανοποιηση ειχες δικιο.παιδια αξιζει τον κοπο!!τελος ζαχαρες διαρροες και σαμπανιες πλεον μονο για γουστα .μεσα στην βδομαδα μπορει και αυριο κατεβαινω σαλονικα για φυτα.απο σημερα θα παρατηρω την συμπεριφορα των φυτων και των δισκων ταυτοχρονα εαν επηρεαστουν.τελος !!!καθαρες και συμαζεμενες δουλειες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06452 seconds with 14 queries