Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-03, 09:38
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Σε τρία λίτρα νερό βάζω δύο κούπες ζάχαρη, 1/3 κουταλάκι μαγιά σε κόκκους,μισό κουτ.σόδα και λάδι ώστε να καλυφθεί η έπιφάνεια του μίγματος και να μην κάνει αφρό(εχει δουλέψει στο παρελθόν πάρα πολύ καλά).Μήπως φαίει το νερό της βρύσης;το λέω γιατί αντιμετόπισα προβλήματα εδώ στην Άνοιξη:μετά από αλλαγή νερού έχασα έναν αλενκουέρ σε 12 ώρες(10 εκατοστά ο άτιμος) ,ενώ παράλληλα δε λένε να εκκολαφθούν οι ναύπλιοι της αρτέμιας(καλά, εδώ και αν έχω δοκιμάσει τα πάντα!)
Τα φυτά μου τα πάνε αρκετά καλά στους 30 βαθμούς(αν εξαιρέσεις τη νηματώδη στο χαλίκι και το βράχο),αφού κουρεύω καθε 10-15 ημέρες για να κολυμπά ο ένας πια, δίσκος!
είμαι καινούριος με τους δίσκους(από τα χριστ/να),αλλά κατα τη γνώμη μου ,και άλλων,αν ο δίσκος έχει καθαρό και ζεστό νερό, δεν κινδυνεύει να πάθει τίποτα.
Ασχετο:μήπως πρέπει να ανοίξω καινούριο topic για όλα αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-03, 10:41
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
Ας πάμε στο DIY CO2, μάλλον έχεις διαροή από κάπου.
Τις πρώτες ημέρες υπάρχει μεγάλη παραγωγή CO2 με αποτέλεσμα να έχει αρκετή πίεση το αέριο και να υπερνικά την διαροή.
Αλλά όσο περνάει ο καιρός - στην περίπτωση διαροής - βλέπεις να σταματούν οι φυσαλλίδες μετά από λίγες ημέρες.
Μου έχει συμβεί και σε εμένα παλιότερα, μέχρι που βρήκα από χάνει το σύστημα και επιδιορθώθηκε
Επίσεις, καλό θα ήταν να κρατάς (χοντρικά) μία αναλογία, 1 κούπα ζάχαρης για κάθε λίτρο νερού.
Το λάδι είπες ότι το βάζεις για να μην κάνει αφρό, υπάρχει κάποιος λόγος που δεν το επιθυμείς ?
Ρωτάω μήπως είναι και αυτό κάποιος λόγος που δημιουργεί πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό το Πατέντα-στρώμα λάδι.
Ααα και η μαγιά, είναι μεγάλη (σχετικά) η ποσότητα που βάζεις, θα ήταν πιο καλό να την ελλατώσεις κι'άλλο.
Και αυτό γιατί η μαγιά αν είναι λίγη, το μίγμα θα κρατήσει περισσότερο καιρό καθώς δεν θα σου "φάει" την ζάχαρι γρήγορα (μικρός πληθυσμός), έτσι κι αλλιώς θα αναπτυχθεί με την πάροδο των ημερών, μεγαλύτερη αποικία.
Προσωπικά δεν βάζω σόδα, γιατί έχει να "κάνει" με το ΡΗ
Και τελευταίο...... τι φυτά έχεις ?
Τα δικά μου, το καλοκαίρι, έτσι και πλησιάσει η θερμοκρασία τους 28-29 βαθμούς, αρχίζουν και χαλάνε, και μετά τους τριάντα δεν μένει κολυμπηθρόξυλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-03, 16:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το προβλημα με την τοσο υψηλη θερμοκρασια, εκτος της ταλαιπωριας των φυτων, ειναι οτι αν (χτυπα ξυλο) αρρωστησει το ψαρι, δεν εχεις περιθωριο να ανεβασεις κι αλλο την θερμοκρασια για να βοηθησεις την θεραπεια του. Εγω θα το κρατουσα στους 27.

Η σοδα που συνισταται σε καποιες συνταγες που κυκλοφορουν, συνισταται μονο γι αυτους που εχουν πολυ μαλακο νερο, το οποιο υποτιθεται οτι δεν ειναι και το καλυτερο περιβαλλον για τα βακτηριδια. Σ'εμας δεν ισχυει κατι τετοιο, μπορεις να την ξεχασεις.

Το λαδι κι εγω το ακουω πρωτη φορά. Φοβαμαι οτι ισως να ενοχλει την ανταλλαγη αεριων στην επιφανεια - κι επειδη ο αφρος δεν ενοχλει αν εχεις σωστη αποσταση ως το καπακι του μπουκαλιου, θα ελεγα να δοκιμασεις χωρις λαδι, μηπως δεις βελτιωση. Διαφωνω με τον χαλβα - 1/3 του κουταλακιου για 3 λιτρα νερο ειναι οκ, συμφωνω ως προς τη ζαχαρη, σε 3 λιτρα θα εβαζα 3 κουπες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-03, 17:33
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Mε τα φυτά,Γιώργο,μου έκανε και εμένα εντύπωση το πόσο γρήγορα προσαρμόστηκαν!δεν έκανα καν σταδιακή αλλαγή θερμοκρασίας(όχι σοφό βέβαια) Έχω μέσα αμαζόνες(μη με ρωτήσεις ποιά)υδρόφιλα γουαηανεσις,απονογετόν κρίσπους,μπάκομπα αμπλεξικάουλις,ανούμπια μπαρτέρι,κερατοφυλουμ ντεμερσουμ,κερατόπτερις θαλικτρόειδες,υδρόφυλλα σανσετ,μια βαλισνέρια αμερικάνα(που φωτιά να πεσει να τους κάψει)και ενα είδος βαλισνεριας ή σατζιτάριας νανα που εξαπλώνεται γρηγορα,και λεμνα μίρορ το οποίο αρέσει και στους δίσκους (sorry για τα greenglish αλλά δεν μου ερχόταν το speling)Ειμαι σίγουρος οτι τα φυτά πάνε καλά γιατί κουρεύω συχνά :P
Δεν εχω παρά να ξαναελένξω για διαρροή,ή να πάω σε φιάλη CO2!Το λάδι πάντως δεν μου δημιούργησε πρόβλημα στο παρελθόν.Ευχαριστώ όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-03, 11:40
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Το λαδι ειναι λαθος. καθεται στην επιφανεια και δεν αφηνει το παραγομενο CO2 να φυγει ελευθερο.
Προτεινω να ακολουθησεις την αναλογια και τον τροπο που σου ειπε ο χαλβας.
Και μειωσε την θερμοκρασια σου κανα 2 βαθμους.
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-03, 00:12
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

H φιάλη έβγαζε co2 σήμερσαν τρελή και χωρίς να πειράξω τίποτα :P Άβυσσος η ψυχολογία της μαγίας
Τώρα που είπα αβυσσος,ξέρει κανεις που βρίσκεται εκείνο το πολύ καλο μαγαζί με ψάρια στο Ν.Ηράκλειο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-03, 10:10
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Δεν ξερω εαν λεμε το ιδιο ( εγω δεν ξερω στο Ηρακλειο κανενα μαγαζι Αβυσσος ) αλα ενα που ξερω εγω , με πολλα ψαρια και φυτα , ειναι ακριβως κατω απο τον σταθμο .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-03, 16:49
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Το ίδιο λέμε!το Άβυσσος μου ήρθε από την Αλεξάνδρας Αυτό που μου λές έχει και άλλα είδη ζώων;Θα πάω να δώ, γιατί εξωτερικά με απογοήτευσε.Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-03, 20:30
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Ναι εχει παρα πολλα ειδη , να πας να δεις , και απο ψαρια και φυτα εχει παρα πολλα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-03, 19:52
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

sot-zoe,ελπίζω να μην εννοείς τη Ζούπινα, αλλά ούτε και την Κιβωτό,γιατί απογοητεύτηκα οικτρά(ψόφια και άρρωστα ψάρια) Θυμάσαι ακριβή διεύθυνση μήπως;Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-03, 10:22
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Τάσο καλημέρα,

Το τηλέφωνο του καταστήματος είναι 210 2799183

Εγώ πάντως το επισκέφθηκα μαζί με τον Σωτήρη και αυτό που είδα είναι ένα καθαρό και προσεγμένο μαγαζί.

Δεν ξέρω αν λες για το ίδιο, ξέρω όμως αυτό που σου λεει ο Σωτήρης, κάνε μια βόλτα δεν χάνεις τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-04-03, 10:41
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Κ. Ωραιοπούλου 3 Ν.Ηράκλειο
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-04-03, 21:28
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Hi guys and girls,

Sorry που δεν ήμουν εδώ για λίγο καιρό, αλλά έφυγα από την Χρηματιστηριακή και από Δευτέρα αρχίζω δουλειά σε Ιχθυοκαλλιέργειες. Αυτό ήταν. Μάλλον την έχω πατήσει για τα καλά.

Κατά τα άλλα χαιρετίζω τον φίλο από την Άνοιξη, με έξτρα ενδιαφέρον καθότι συντοπίτης. Το νερό της Άνοιξης δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα με την μαγιά. Αυτό που θα πρότεινα (αν δεν το κάνεις ήδη) είναι η λύση του μπεν-μαρι. Βάλε το μπουκάλι σε ένα μικρό κουβά με νερό και έναν φτηνό θερμοστάτη και θερμοκρασία γύρω στους 26. Εδώ πάνω που μένουμε, όσο ζεστό να είναι το σπίτι, κάποιο κρύο ρεύμα αέρα, κάποια ώρα θα το έχεις. Λάδι δεν βάζω και εγώ.
__________________
Still trying http://vagsav.tripod.com/aquaria.htm
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-03, 18:29
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Eυχαριστώ παιδιά,το βρήκα το μαγαζί "Ενυδρειουπολη" αν θυμαμαι καλά, και είναι καταπληκτικό!Καμία σχέση με την Κιβωτό.Πάρα πολλές κιχλίδες και πολλά killis Το ζεύγος Amphysemion australis κολυμπά ήδη αμέριμνο δίπλα στο δίσκο μου
Από δίσκους όμως δεν είχε τίποτα το ωραίο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06292 seconds with 14 queries