Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-02, 18:47
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή DIY CO2

Title: DIY CO2
Post by: jimstath on 08/24/02 at 07:18:51
--------------------------------------------------------------------------------
Ακολούθησα τις οδηγίες από το site του ΤΑKIS για να φτιάξω μια συσκευή diy co2.Δυστυχώς αυτό που πρατήρησα είναι ότι δεν υπάρχουν φυσαλίδες στον μετρητή φυσαλίδων και απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον κάτι πάει στραβά. Το μόνο που δεν έχω βάλει είναι ρακόρ(δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει και δεν αναφέρεται λεπτομερώς στο site) γιατί δεν βρήκα, αλλά έχω κολλήσει καλά το σωληνάκι με το πώμα με σιλικόνη. Απαγοήτευτηκα παντελώς. Μήπως μπορείτε να μου πείτε μερικές ιδέες;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: DIY CO2
Post by: Maria on 08/24/02 at 09:39:27
--------------------------------------------------------------------------------
Μην απογοητεύεσαι, μην απογοητεύεσαι!!!
Εχω κάνει δεκάδες αποτυχημένες προσπάθειες μέχρι να φτάσω στο... ποθούμενο!!!!
Προτείνω να βγάλεις το μετρητή και να βάλεις αρχικά το σωληνάκι κατευθειαν μέσα στο νερό, για να δεις αν το μείγμα έχει πάρει μπροστά, τεστάροντας παράλληλα την πιθανότητα να έχεις διαρροές απο το καπάκι.
Εγώ έχω φτιάξει δυο μπουκάλες: μία με ρακόρ στο καπάκι και μία χωρίς. Στην κατασκευή με το ρακόρ πριν βιδώσω καλά εβαλα ΚΑΙ σιλικόνη. Θεωρώ ότι αυτή η κατασκευή είναι καλύτερη- πιο "σταθερή" και αξιόπιστη- απο την άλλη χωρίς ρακόρ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: DIY CO2
Post by: fighterfish on 08/25/02 at 17:26:53
--------------------------------------------------------------------------------
Για να μην βλέπεις φυσαλίδες δυο πράγματα συμβαίνουν,
α) δεν παράγονται καθόλου
β) ή υπάρχει διαρροή

Αν δεν παράγονται καθόλου, μαλλον η μαγιά δεν ήταν φρέσκια, πάρε λίγο απο κάποιο φούρνο. Θυμήσου οτι το νερό που βάζουμε στο διάλυμα πρέπει να έιναι χλιαρό όχι ζεστό και η μαγιά να διαλυθεί.
Ενας άλλος τρόπος είναι να .. στήσεις αυτί ! .... Σε δωμάτιο που έχει ησυχία αν το διάλυμα έχει αρχίσει να ενεργεί τότε θα το ακούς να κάνει ενα πολύ σιγανό ήχο όπως στα αναψυκτικά.

Για τη διαρροή με τον τρόπο που σου είπε η Μαρία θα δεις αν υπάρχει ή όχι.

Απλά ξαναπροσπάθησε, θα το πετύχεις,
την πάτησα και εγω κανα δυο φορές στην αρχή, αλλα μια φορά θα το κάνεις και μετα θα το φτιάχνεις όπως φτιάχνεις καφέ ....

α... και μην ξεχάσεις βαλδίδα ανεπιστροφής οπωσδήποτε...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: DIY CO2
Post by: sijohn on 08/26/02 at 03:55:36
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω μιά απορία που αφορά το CO2 καί τά βακτηρίδια μέσα στό φίλτρο. Άν καθυστερεί κάποιες αερόβιες διαδικασίες? καί άν συμβαίνει κάτι τέτοιο, μήπως θά έπρεπε νά διοχετεύουμε το CO2 με κάποια άλλη διάταξη? ή είναι υπερβολή?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: DIY CO2
Post by: annivas2000 on 08/26/02 at 06:19:18
--------------------------------------------------------------------------------
Ο κορεσμος του νερου με CO2 δεν επηρεαζει την οξυγονωση του νερου...Ετσι δεν επηρεαζονται τα βακτηριδια ή αλλες αεροβιες διαδικασιες...
Η υπερβολικη μονο ποσοτητα CO2 μπορει να δημιουργησει προβληματα στο ενυδρειο....ΙΜΗΟ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: DIY CO2
Post by: Takis on 08/26/02 at 07:28:50
--------------------------------------------------------------------------------
Ακόμα και κάποια φυτά έχουν ευαισθησία στην υπερβολική παροχή CO2, αλλά αυτό δεν είναι εύκολο να γίνει, και κατά την γνώμη μου αποκλείεται με την μέθοδο DIY.
Το φίλτρο όμως δεν επηρεάζεται γιατί η ποσότητα του CO2 δεν είναι τέτοια που να επηρεάζει τα δεδομένα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: DIY CO2
Post by: jimstath on 08/26/02 at 20:51:16
--------------------------------------------------------------------------------
Σας ευχαριστώ όλους. Τελικά τα κατάφερα ,απλά την πρώτη φορά μάλλον το ζαχαρόνερο ήταν πολύ ζεστό και σκότωσε την μαγιά. Η δεύτερη φορά ήταν επιτυχημένη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03101 seconds with 14 queries