Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-18, 12:24
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή Θάνατοι από Η2Ο2

Πριν λίγες μέρες έκανα ένα λάθος, μεγάλη ανευθυνότητα από μέρους μου, με αποτέλεσμα να καταστρέψω το ενυδρείο μου. Αναφέρω τι έγινε μήπως και προλάβω κάποιον από την ίδια κατάσταση. Γράφουμε τα ευχάριστα, γράφουμε και τα δυσάρεστα, υπάρχουν και αυτά.

Εδώ και 6 μήνες διατηρώ ένα 40λιτρο γαριδάδικο με πολλές carbon rili και 10 tetra τα οποία δυστυχώς μπήκαν για λίγες μέρες πριν από 2 εβδομάδες. Το ενυδρείο τρέχει χωρίς πολλά πολλά, με ένα απλό προβολάκι led, ελάχιστη λίπανση και εύκολα φυτά. Μεταξύ των φυτών που έχω υπάρχει και monte carlo το οποίο από ένα σημείο και μετά έπιασε μαύρη άλγη. Είχα λοιπόν την φαεινή ιδέα να την κάψω με υπερδοσολογία υπεροξείδιου του υδρογόνου (H2O2). Δεν έδωσα την απαραίτητη προσοχή στην ποσότητα που έπρεπε να βάλω, πίστευα ότι δεν μπορεί να κάνει και τόσο κακό*** και την πάτησα...

Το υπεροξείδιο μπήκε νωρίς το απόγευμα και μέχρι το βράδυ όλα έδειχναν καλά. Ψάρια γαρίδες ζωηρά, τα σημεία που το έβαλα άρχισαν να βγάζουν φυσαλίδες και χάρηκα ότι θα έχω αποτέλεσμα.

Το επόμενο πρωί κοίταξα το ενυδρείο και είδα 3 νεκρά ψάρια και αρκετές γαρίδες ανάποδα. Έκανα αλλαγή τα 3/4 του νερού, έβαλα λίγο prime παραπάνω και έφυγα για τη δουλειά.

Το απόγευμα που επέστρεψα καταστροφή! ¶λλα 2 ψάρια νεκρά, σύνολο 5 από τα 10 που είχα, και σχεδόν όλες οι γαρίδες. Το νερό είχε αρχίσει να θολώνει οπότε η αμμωνία πρέπει να ήταν στα ύψη...

Έβγαλα τα ζωντανά ψάρια από το ενυδρείο και έκανα 3 μεγάλες αλλαγές για να απομακρύνω όσες νεκρές γαρίδες μπορούσα. Έβαλα prime και άλλαξα όλο το βιολογικό υλικό στο φίλτρο με στρωμένο από άλλο ενυδρείο που διατηρώ. Έφτιαξα τη θερμοκρασία και ξαναέβαλα τα ψάρια μέσα. Είδα και 8-10 γαρίδες να κυκλοφορούν. Δεν τάισα, δεν άναψα τα φώτα, άφησα το ενυδρείο στην ησυχία του.

Σήμερα το πρωί έκανα ένα έλεγχο και τα ψάρια με τις γαρίδες φαίνονται σε καλή κατάσταση. Δεν ξέρω σε τι ζημιά μπορεί να έχει προκληθεί, δεν είμαι αισιόδοξος...

Το απόγευμα θα κάνω μετρήσεις νερού για να δω αν έπιασε η βιολογία στο φίλτρο. Ας έχω λίγη τύχη τουλάχιστο σε αυτό.

***θεωρούσα ότι το υπεροξείδιο του υδρογόνου διασπάται σε νερό και οξυγόνο, και να πέσει λίγο παραπάνω, δεν πειράζει... Τι στην πορεία της αντίδρασης δημιουργεί το πρόβλημα στο ενυδρείο και προκαλεί τους θανάτους?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-18, 12:44
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Μανο η ποσοτητα του οξυζενε για ενυδρεια ειναι 2 μλ ανα 40 λιτρα.Ποσο εβαλες?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-18, 13:45
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Έβαλα πολύ, πολύ περισσότερο από αυτό. Το λάθος ήταν οτι αντί να βάλω τοπικά σε ένα διάστημα πολλών ημερών, το έβαλα όλο μαζί παντού...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-18, 15:34
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μάνο πολύ λυπάμαι για όλα και για την στεναχώρια που πέρασες . Πάρε μια βαθιά ανάσα και συνέχισε ! Ότι έγινε έγινε !! Δεν το ήθελες .
Μπράβο σου που είχες το θάρρος μετά από όλα αυτά να το γράψεις, έτσι ώστε και άλλοι να μην κάνουν το ίδιο λάθος .


Το Η2Ο2 διασπάται σε Η20 και Ο.
Δηλαδή ελεύθερη ρίζα οξυγόνου , άρα ψάχνει δεύτερο ηλεκτρόνιο προσβάλοντας οτιδήποτε βρει από οργανικές ενώσεις, πρωτεΐνες , ανόργανες ενώσεις, ότι βρεί , φτιάχνοντας μια αλυσίδα ελεύθερων ριζών που κάνουν το ίδιο .
Τελικά αυτή η αλυσίδα εξουδετερώνεται και γίνεται Ο2 , με πολλές κατεστραμμένες ενώσεις .


Μην το σκέφτεσαι άλλο και συνέχισε , όλα θα φτιάξουν
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατοι... macgyver Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 37 16-02-12 00:59
SOS: 4 θάνατοι σε 15 μέρες. :( uptight Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 27-01-09 00:39
Θάνατοι Guppys Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 10 03-02-08 12:59
Αναίτιοι θάνατοι Candy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-08-07 14:02
Θάνατοι.... guppies_2 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 03-03-07 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03670 seconds with 13 queries