Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-14, 19:44
Το avatar του χρήστη g4x4
g4x4 Ο χρήστης g4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Συκιές Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Αντι-skimmer

Καλησπέρα σας παιδιά!! Πρόσφατα επισκέφτηκα ένα μαγαζί με ενυδρεία στην πόλη μου (Θεσσαλονίκη). Εκεί ο τύπος, χρόνια χομπίστας, είπε πως στα ενυδρεία του δεν έχει skimer, αλλά ρίχνει μια κάψουλα, που είναι σαν αντικαταστάτης του skimmer! Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό; Πάντως ο άνθρωπος αυτός είναι εμπιστοσύνης για δυο λόγους! Πρώτον, τα ψάρια του (και τα ενυδρεία του) φαίνονται σε τέλεια κατάσταση γιατί τα έχει σε καραντίνα πριν τα βγάλει προς πώληση, αφού κι ο κολλητός μου έχει ένα ζευγάρι clown 7+ χρόνια και είναι μια χαρά! Και, δεύτερον, έχει κάνει εγχείρηση σε ψάρι αξίας 5000¤ και πέτυχε (το είχε γράψει και εφημερίδα)!!! Όσοι είναι από δυτική Θεσσαλονίκη, συγκεκριμένα Αμπελόκηπους, θα ξέρουν, λογικά, για ποιόν, μιλάω! Δεν το αναφέρω για λόγους διαφημιστικούς!
__________________
labidochromis sp. yellow
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-14, 19:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Τον Χρήστο εννοείς? στην 28ης Οκτωβρίου?
Γκουρού κανονικός
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-14, 19:59
Το avatar του χρήστη g4x4
g4x4 Ο χρήστης g4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Συκιές Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Ναι, ακριβώς!!!
__________________
labidochromis sp. yellow
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-14, 20:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Για τα αλμυρά δεν εκφέρω γνώμη(μ' ανεβάζουν και τη πίεση )
αλλά θα ήταν χρήσιμο αν μας ανέφερες τις ρουτίνες που προτείνει
και τα σκευάσματα που χρησιμοποιεί
για να μπορέσουν οι αρμοδιότεροι να σου απαντήσουν.

(ο Χρήστος πάντως είναι λίγο "ιδιαίτερος" στις απόψεις του)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-14, 20:14
Το avatar του χρήστη g4x4
g4x4 Ο χρήστης g4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Συκιές Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Χρησιμοποιεί αλάτι μάρκας, απλό χαλίκι, ένα φίλτρο βυθού, ένα φίλτρο με σφουγγάρι, "μακαρόνι", αντιφώσφορο και γενικά τα υλικά φίλτρου-βιολογίας. Μετά είναι η διακόσμηση με νεκρά κοράλλια κλπ. Αυτά....

(Όντως είναι, γενικά, περίεργος, αλλά είναι, επίσης, κατά τη γνώμη μου, κορυφή)
__________________
labidochromis sp. yellow
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-14, 20:27
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

απλα τραγικο ολο το θεμα

καλο θα ηταν να μην εφαρμοσει κανεις αυτο το δρομο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-14, 20:54
Το avatar του χρήστη g4x4
g4x4 Ο χρήστης g4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Συκιές Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Δεν ξέρω φίλε μου! Τραγικό ή όχι, είναι ένας από τους top στην Ελλάδα ο τύπος!!
__________________
labidochromis sp. yellow
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-14, 20:58
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g4x4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω φίλε μου! Τραγικό ή όχι, είναι ένας από τους top στην Ελλάδα ο τύπος!!
το θεμα ειναι να μην υιοθετηση καποιος ολα αυτα ( απλό χαλίκι, ένα φίλτρο βυθού, ένα φίλτρο με σφουγγάρι, "μακαρόνι", αντιφώσφορο και γενικά τα υλικά φίλτρου-βιολογίας. Μετά είναι η διακόσμηση με νεκρά κοράλλια κλπ.).

απο εκει και περα ας ειναι και top και hi και τα παντα ολα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-14, 21:01
Το avatar του χρήστη g4x4
g4x4 Ο χρήστης g4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Συκιές Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Όπως λέει έχει πείρα 30 χρόνων! Κάτι θα ξέρει! Πιστεύω πως οι περισσότεροι που ασχολούνται είναι "γατάκια" μπροστά του. Και δεν το λέω για να τον υποστηρίξω, απλά βλέπω, ζω και γράφω!
__________________
labidochromis sp. yellow
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-14, 21:07
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g4x4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει έχει πείρα 30 χρόνων! Κάτι θα ξέρει! Πιστεύω πως οι περισσότεροι που ασχολούνται είναι "γατάκια" μπροστά του. Και δεν το λέω για να τον υποστηρίξω, απλά βλέπω, ζω και γράφω!
αρα αλαζουμε τα reef μας ολοι και τα κανουμε με τον τροπο της πειρας 30 ετων? και τα κοραλακια μας τα στελνουμε αδιαβαστα?
μαγνησιο να υποθεσω οτι βαζει σε μεταλικη μορφη για να λιωνει πιο αργα και για ασβεστιο μια σακουλα ασβεστη απο πανω να ριχνει σταγονες ..γιατι για δοσομετρικη δεεεεν !!

ασε τα γατακια λοιπον να κανουν της χαζομαρες τους!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-07-14, 21:25
Το avatar του χρήστη g4x4
g4x4 Ο χρήστης g4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Συκιές Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Ώπα ώπα! Ποιός μίλησε για κοράλλια; Και για ποιό λόγο γίνεσαι εριστικός;
__________________
labidochromis sp. yellow
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-14, 21:27
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Πολύ απλά η πείρα των 30 χρόνων έχει μείνει στις τακτικές των 30χρόνων πριν ενώ η καινούργια γενιά ασχολείται περισσότερο με τις καινούργιες "εφευρέσεις" που διευκολύνουν την ζωή. τώρα ποιά από τις δύο είναι καλύτερη αυτό σίγουρα το ξέρουν οι πιο έμπειροι που έχουν δοκιμάσει και τους δύο τρόπους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-14, 21:27
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δεν γινομαι εριστικος απλα εσυ μιλησες για "γατακια"

ακομα και σε fo που τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα τα ψαρια δεν μπορουν να ζησουν μακροχρονια σε ενα τετοιο ενυδρειο ..εκτος και αν αλλαζει νερα καθε 2-3 μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-14, 23:10
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Το όλο θέμα μου θυμίζει κάποιον κάποτε στην Χαλκίδα που υποσχόταν θαλασσινά κ γλυκα ενυδρεία χωρις αλλαγές νερού. Χρησιμοποιούσε ενα "μαγικό ορυκτο" κ ενα "ματζουνι" που το κράταγε επτασφράγιστο μυστικό . Αργότερα κάποιοι είπαν οτι ήταν ζεολιθος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-07-14, 07:05
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω άποψη πάνω στο θέμα, καθώς και εγώ έχω σκίμμερ, και δεν παρατήρησα όμως και κάποια σοβαρή διαφορά από τότε που το έβαλα, (άργησα 2 μήνες να το βάλω...) Αλήθεια γιατί είμαστε τόσο κολλημένοι??? Τι δηλαδή είμαστε τόσο σίγουροι ότι το σκίμμερ, είναι κάτι τόσο καλό και απαραίτητο??? Γιατί δεν αμφισβητείτε τίποτα??? Θα ήθελα πραγματικά και σοβαρά να μάθω τι κάνει αυτός ο τύπος, όλη τη ρουτίνα με τις αλλαγές και τα συμπληρώματα ή φάρμακα που χρησιμοποιεί χωρίς ειρωνείες και άλλες συζητήσεις. Μάθετε να ακούτε και που και που!!!
Πές μας σε παρακαλώ με όσες λεπτομέρειες κατάφερες να μάθεις!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-07-14, 10:31
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Από τους πιο περίεργους ανθρώπους που έχω γνωρίσει, ακόμα και η πρώτη επαφή μαζί του πριν περίπου 30 χρόνια ήταν επεισοδιακή. Είχε μπει ένας στο μαγαζί και τον κοίταξε περίεργα και ο Χρήστος τον έδιωξε από το μαγαζί του. Δουλεύει από χόμπυ και όχι από ανάγκη.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-07-14, 10:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να έχω άποψη πάνω στο θέμα, καθώς και εγώ έχω σκίμμερ, και δεν παρατήρησα όμως και κάποια σοβαρή διαφορά από τότε που το έβαλα, (άργησα 2 μήνες να το βάλω...) Αλήθεια γιατί είμαστε τόσο κολλημένοι??? Τι δηλαδή είμαστε τόσο σίγουροι ότι το σκίμμερ, είναι κάτι τόσο καλό και απαραίτητο??? Γιατί δεν αμφισβητείτε τίποτα??? Θα ήθελα πραγματικά και σοβαρά να μάθω τι κάνει αυτός ο τύπος, όλη τη ρουτίνα με τις αλλαγές και τα συμπληρώματα ή φάρμακα που χρησιμοποιεί χωρίς ειρωνείες και άλλες συζητήσεις. Μάθετε να ακούτε και που και που!!!
Πές μας σε παρακαλώ με όσες λεπτομέρειες κατάφερες να μάθεις!!!
αν και δεν εχω ακομη θαλασσινο, αλλα διαβαζω πολυ για να ετοιμαζομαι...
απο την ωρα που εβαλες το σκιμμερ δεν σου βγαζει στο ποτηρι καφε αφρο??? δεν καθαριζεις καθε τοσο το ποτηρι...???
ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις, με τι ψαρια, και τι φιλτρα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-07-14, 14:58
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και δεν εχω ακομη θαλασσινο, αλλα διαβαζω πολυ για να ετοιμαζομαι...
απο την ωρα που εβαλες το σκιμμερ δεν σου βγαζει στο ποτηρι καφε αφρο??? δεν καθαριζεις καθε τοσο το ποτηρι...???
ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις, με τι ψαρια, και τι φιλτρα???
Διαφορά εννοώ στην πράξη, (χρώμα νερού, βρωμιά, κτλ) έχω σκίμμερ v2 1000 σε 300λίτρα ενυδρείο μαζεύει περίπου 1 ποτήρι λάσπη το μήνα. Αυτό που έκανε πραγματικά τη διαφορά σε όλα τόσο άλγες, όσο εικόνα ενυδρείου ήταν το σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο. Μπορεί το σκίμμερ να κάνει δουλειά, αλλά δε φαίνεται τόσο!!!

Γι αυτό ρωτάω τι μυστικά κρύβει ο μυστήριος αυτός τύπος, για να βελτιωθούμε και εμείς!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-07-14, 15:08
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφορά εννοώ στην πράξη, (χρώμα νερού, βρωμιά, κτλ) έχω σκίμμερ v2 1000 σε 300λίτρα ενυδρείο μαζεύει περίπου 1 ποτήρι λάσπη το μήνα. Αυτό που έκανε πραγματικά τη διαφορά σε όλα τόσο άλγες, όσο εικόνα ενυδρείου ήταν το σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο. Μπορεί το σκίμμερ να κάνει δουλειά, αλλά δε φαίνεται τόσο!!!

Γι αυτό ρωτάω τι μυστικά κρύβει ο μυστήριος αυτός τύπος, για να βελτιωθούμε και εμείς!!!
σφουγγαρια στο θαλασσινο απαγορευονται ειναι πηγες νιτρικων.. το σκιμερ δεν το βαζουμε μονο για τα εμφανη αποβλητα αλλα για τα τοξικα τα οποια δεν βλεπεις με το ματι.
αν θελεις γιατι δεν κανεις το πειραμα να σταματησεις το σκιμερ σου για 2-3 μηνες να δουμε τι θα γινει? θα ηταν βολικο για ολους να μην δουλευαν με σκιμερ θα ερχοταν τσαμπα αλλα δυστηχως δεν γινεται ..ΕΚΤΟΣ και αν αλλαζεις νερα καθε 2-3 μερες ξαναλεω!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-07-14, 15:13
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω σκίμμερ v2 1000 σε 300λίτρα ενυδρείο μαζεύει περίπου 1 ποτήρι λάσπη το μήνα.
αν αυτη την λασπη που λες οτι μαζευει καθε μηνα την αφηνες στο ενυδρειο σου λογο ελειψης σκιμμερ, τι νομιζεις πως θα γινοταν???
φανταζεσαι ολη αυτη την λασπη που ειναι αποβλητα, τοξικα και μη, να την αφησεις στο ενυδρειο σου για 4-5 μηνες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-07-14, 15:16
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Συμφωνώ κι εγώ!! Τώρα κάνω τις δοκιμές μου στην θάλασσα, αλλά από πολύ έμπειρο reefa που ασχολείται 6 χρόνια τώρα, αντικατέστησε το τέρας-σκίμμερ που είχε, με κάλτσες και algae scrubber!!
Η καθαρότητα είναι η ίδια, νιτρικά μηδέν και πολλές φορές βγάζει κάλτσες και μένει μόνο με σφουγγαράκι για κοπίποδα.. Λίγο πιο χάλια με αιωρούμενα σωμματίδια, αλλά πολλή τροφή!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-07-14, 15:16
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Εγω πάντως ειμαι χωρις skimmer εδώ κ 4 μήνες. Δουλεύω ats. Αλλα δεν εμπιστεύομαι κανέναν πετσοπα με μυστικά κ ματζουνια. Όλες τις πληροφορίες τις έχετε μπροστά σας γραμμένες. Δεν υπάρχει κανένα μυστικό πέρα απο τα επιστημονικά αποδεδειγμένα πειράματα των φίλων μας συγχομπιστων. Επιτρέψτε μου να σας πω οτι δεν ειναι κ λίγοι γύρω μας που διαθέτουν διαμάντια είτε με skimmer είτε χωρις.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-07-14, 15:18
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Με τον φίλο g81gr εννοώ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-07-14, 15:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ κι εγώ!! Τώρα κάνω τις δοκιμές μου στην θάλασσα, αλλά από πολύ έμπειρο reefa που ασχολείται 6 χρόνια τώρα, αντικατέστησε το τέρας-σκίμμερ που είχε, με κάλτσες και algae scrubber!!
Η καθαρότητα είναι η ίδια, νιτρικά μηδέν και πολλές φορές βγάζει κάλτσες και μένει μόνο με σφουγγαράκι για κοπίποδα.. Λίγο πιο χάλια με αιωρούμενα σωμματίδια, αλλά πολλή τροφή!!
μονο που στην περιπτωση που λες εσυ, δεν αντικατεστησε το σκιμμερ με μαγικα ματζουνια... απλα εβαλε κατι φυσικο να κανει την δουλεια που κανει το σκιμμερ...
εβαλε αλγη που τρεφετε με ολα αυτα που πεταει το σκιμμερ...
αυτο το κανουν καιρο πολυ χομπιστες και το δοκιμαζουν...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάντως ειμαι χωρις skimmer εδώ κ 4 μήνες. Δουλεύω ats. Αλλα δεν εμπιστεύομαι κανέναν πετσοπα με μυστικά κ ματζουνια. Όλες τις πληροφορίες τις έχετε μπροστά σας γραμμένες. Δεν υπάρχει κανένα μυστικό πέρα απο τα επιστημονικά αποδεδειγμένα πειράματα των φίλων μας συγχομπιστων. Επιτρέψτε μου να σας πω οτι δεν ειναι κ λίγοι γύρω μας που διαθέτουν διαμάντια είτε με skimmer είτε χωρις.
οπως τα λες ειναι. το θεμα ειναι να βρει ο καθε ενας τι χρειαζεται το ενυδρειο του.... ο καθε ενας κανοντας τις λογικες δοκιμες του, βλεπει το ενυδρειο του και κρινει ο ιδιος τι χρειαζεται και τι οχι και πρατει αναλογα...
παντα ομως στα πλαισια της λογικης... οχι με μαγικα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 08-07-14 στις 15:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-07-14, 15:27
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ναι συμφωνώ 100%!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-07-14, 16:28
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

κάτσετε ρε παιδιά... αυτή η σαπίλα που βγάζει το σκιμμερ, τι σας λέει ότι είναι τοξική??? αν είναι βαρέα μέταλλα, δε θα έφταναν ούτε για πλάκα τόσο ψιλά ώστε να τα βγάζει η σαπουνάδα, τι άλλο τοξικό μπορεί να είναι??? θα σας πω ένα παράδειγμα από την καθημερινότητά μας. Το γιαούρτι μας αρέσει πολύ μυρίζει όμορφα, και είναι πολύ καλό. αν το αφήσουμε έξω από το ψυγείο ανοιχτό, δε θα χαλάσει??? άρα σαπίζει και μετά βρωμάει!!!
έτσι λοιπόν, καθώς μου αρέσει η φωνή της αμφισβήτησης και αυτό που λέω δεν είναι καθόλου τραβιγμένο, ποιος μου λέει ότι τα απόβλητα του σκίμμερ, είναι κάτι πάρα πολύ καλό για το ενυδρείο π.χ. μικροοργανισμοί, πλανκτόν κτλ το οποίο αν μείνει ακίνητο για λίγο σαπίζει βουρκιάζει και βρωμάει??? μήπως είναι και αυτό ένα μέρος του μάρκετινγκ των εταιριών που πουλάνει σκίμμερ???
Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ούτε το σκίμμερ, ούτε το μη σκίμμερ, απλά κάνουμε μία συζήτηση για το σκίμμερ, και όχι σκίμμερ.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-07-14, 16:36
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

g81gr περιμένω με αγωνία το πείραμα σου κ τα αποτελέσματα της μελέτης σου.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-07-14, 16:39
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
κάτσετε ρε παιδιά... αυτή η σαπίλα που βγάζει το σκιμμερ, τι σας λέει ότι είναι τοξική??? αν είναι βαρέα μέταλλα, δε θα έφταναν ούτε για πλάκα τόσο ψιλά ώστε να τα βγάζει η σαπουνάδα, τι άλλο τοξικό μπορεί να είναι??? θα σας πω ένα παράδειγμα από την καθημερινότητά μας. Το γιαούρτι μας αρέσει πολύ μυρίζει όμορφα, και είναι πολύ καλό. αν το αφήσουμε έξω από το ψυγείο ανοιχτό, δε θα χαλάσει??? άρα σαπίζει και μετά βρωμάει!!!
έτσι λοιπόν, καθώς μου αρέσει η φωνή της αμφισβήτησης και αυτό που λέω δεν είναι καθόλου τραβιγμένο, ποιος μου λέει ότι τα απόβλητα του σκίμμερ, είναι κάτι πάρα πολύ καλό για το ενυδρείο π.χ. μικροοργανισμοί, πλανκτόν κτλ το οποίο αν μείνει ακίνητο για λίγο σαπίζει βουρκιάζει και βρωμάει??? μήπως είναι και αυτό ένα μέρος του μάρκετινγκ των εταιριών που πουλάνει σκίμμερ???
Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ούτε το σκίμμερ, ούτε το μη σκίμμερ, απλά κάνουμε μία συζήτηση για το σκίμμερ, και όχι σκίμμερ.

θεωρο οτι θες πολυ διαβασμα στην θαλασσινη κατηγορια ..
αν καταλαβεις τι λειτουργεια της θαλασσας με τον πλαφασμο του κυματος τι γινεται και γιατι τοτε θα δεις και τι ακριβως κανει και το σκιμερ στο ενυδρειο !

εχεις reef η fo?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
g81gr περιμένω με αγωνία το πείραμα σου κ τα αποτελέσματα της μελέτης σου.
θα συμφωνησω απολυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 08-07-14 στις 16:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-07-14, 16:46
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ότι βγάζει το σκίμμερ φυσικά και είναι τροφή η οποία σαπίζει και λόγω του νερού γίνεται λάσπη. Τροφή η οποία στερείται στο ενυδρείο από τα κοραλάκια και άλλους οργανισμούς!!
Από παρατήρηση-πείραμα έχω διαπιστώσει ότι όταν οι αλλαγές νερού γίνονται από θάλασσα, μερικές φορές το σκίμμερ βγάζει πράγμα και μερικές όχι, στο πρώτο 24ωρο της αλλαγής, πράγμα που οφείλεται στο "ποσό" του πλαγκτόν που υπάρχει την ημέρα της συλλογής του νερού!!
Όλα αυτα τα θρεπτικά για το ενυδρείο, καταλήγουν στο σκίμμερ, ώστε να έχουμε καθαρότητα στο νερό, πράγμα που μπορεί να γίνει και με κάλτσα, ή ενυδρειακό βαμβάκι (φροντίζοντας παραπάνω για τα νιτρικά μας..)
-------------------------
Δεν έχω δει ακόμα και μετά από θαλασσοταραχή μίας μέρας, όπου ο αφρός πάει και έρχεται , να βγαίνει τόση βρώμα στην αμμουδιά!! Ελάχιστη ναι..
Ούτε μπορώ να πιστέψω ότι ο παφλασμός των κυμμάτων κάνει τόσο σπουδαία δουλειά σε εκατοντάδες μέτρα βάθους νερού!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 08-07-14 στις 16:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-07-14, 16:48
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Πιστεύω οτι ειναι λαθος μέθοδος φιλτρανσης η καλτσα κ το ενυδρειακο βαμβάκι. Ειναι εστία συσσώρευσης μεγάλης ποσότητας νιτρικών.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
skimmer tunze 9215 * *vs skimmer tmc skim 1500 subaruga Φίλτρανση 0 01-05-14 18:27
Αντιχλώριο ANXRI Γλυκό νερό - Γενικά 6 10-01-09 01:00
αντιχλωριο flipper Γλυκό νερό - Γενικά 4 27-08-07 20:29
αντιχλώριο deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-07-06 00:25
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10202 seconds with 13 queries