Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-14, 08:18
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Πρόβλημα με skimmer v2 1000

Καλημέρα... έχω το εν λόγω σκίμμερ στο μεσογειακό μου εδώ και 7 μήνες. Τον τελευταίο μήνα, ενώ δούλευε άψογα, ξεχειλίζει κάθε εβδομάδα τουλάχιστον 2 με 3 φορές. Έτσι ενώ γέμιζε το δοχείο του κάθε 2 εβδομάδες με μαύρη μαυρίλα και σαπίλα, τώρα κάθε τόσο βγάζει καθαρό νερό χωρίς επεξεργασία στα καλά καθούμενα!!! Κάθε φορά που ξεχειλίζει βγάζει περίπου 1 με 2 λίτρα νερό, και μετά συνέρχεται... WTF???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-14, 09:31
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μήπως μπουκώνει η αντλία απο κάτι;
Το έχεις καθαρίσει ποτέ;
Αν ήταν καινούριο θα σου έλεγα ότι είναι άστρωτο, αλλά έτσι όπως τα λές κάτι άλλο παίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-14, 09:42
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Είναι γεγονός ότι κάποια στιγμή θα πέσει ο ρυθμός συλλογής της νεκρής πρωτεΐνης καθώς, με τη σωστή λειτουργία του κατάλληλου σκίμμερ, αυτή μειώνεται καθημερινά. Επομένως, ίσως και να μην πρέπει να σε τρομάζει αυτό που συμβαίνει.
Τώρα αν κάτι τέτοιο δε συμβαίνει, θα πρέπει να αναζητηθούν αίτια. Αρχικά θα ρωτήσω αν το σκίμμερ αφρίζει όπως πρώτα. Αν όχι, τότε θα πρέπει να καθαριστεί καλά ο κυκλοφορητής και να αντικατασταθεί ή να καθαριστεί, από τα άλατα που πιάνει εσωτερικά, το σωληνάκι του αέρα.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-14, 09:57
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το σκίμερ αφρίζει κανονικά, μαζεύει κανονικά τη λάσπη, και κάποια στιγμή στα καλά καθούμενα ξερνάει νερό ανεπεξέργαστο και τα κάνει λούτσα στο σαλόνι... Μην ξεχνάμε ότι στο σκίμερ είναι εξωτερικό τύπου Hang-on.
Το σωληνάκι του αέρα είναι 2 κομάτια ένα εξωτερικό και ένα εσωτερικό. Το εσωτερικό δεν ξέρω πως να το αλλάξω αν και μου φαίνεται ότι έχει τσακίσει κάπου στη μέση. Μπορώ να τα αλλάξω με αλφαδολάστιχο πιο μεγάλης διαμέτρου??? Το εξωτερικό μπορώ να το αλλάξω ανά πάσα στιγμή αυτό είναι εύκολο. Το θέμα είναι ότι αν μπουκώνανε τα σωληνάκια του αέρα, το σκίμερ δε θα έπρεπε να ξεχειλίζει, καθώς άμα το φράξω το σωληνάκι η στάθμη του νερού πέφτει, δεν ανεβαίνει. Το μόνο που ανεβάζει τη στάθμη είναι άμα μπουκώσει η έξοδος του σκίμερ. Στο συγκεκριμένο σκίμμερ, η ρύθμιση της εξόδου γίνεται από ένα περιστροφικό διακόπτη στην έξοδο. Παίζει να φράζει και γι αυτό να κάνει την πλημμύρα???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-14, 10:28
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μου τύχαινε παλιότερα σε παρόμοιο σκίμμερ να έχω τα ίδια θέματα με σένα γιατί η βανα που εχει στην 'έξοδο ξερυθμιζόταν πολύ εύκολα. Ελάχιστα να την πείραζες πλημύριζε. Δές μήπως συμβαίνει παρόμοιο και σε σένα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-14, 11:13
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Αναφερόμουν ειδικά στο εσωτερικό σωληνάκι. Κάνε ένα καλό καθαρισμό και (συμφωνώ με τον προλαλήσαντα) κάνε και ένα τσεκ στη ρύθμιση της ροής.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-14, 13:27
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Θα τα κοιταξω ολα αυτα. Αν ομως ξερυθμιζωταν η βαλβιδα θα ξυχειλιζε για λιγο και μετα θα σταματουσε???λογικα αν εχανε τη ρυθμιση τγς υποθετω οτι θα ξεχειλιζε συνεχομενα μεχρι να πεσει πολυ η σταθμη ετσι δεν ειναι??? Θα κανω τις καθαριοτητες που λετε, θα αλλαξω και τα λαστιχακια(βαζω πιο μεγαλης διαμετρου τελικα???) και αν εχει χαλασει η βαλβιδα τι κανω???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-14, 16:03
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Δε βάζεις άλλης διαμετρου σωληνάκια. Μόνο της ίδιας. ¶λλωστε, υπάρχουν στο εμπόριο σε όλα τα καταστήματα. Για τη βαλβίδα απλά κάνε εναν ελεγχο, καλού-κακού.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-14, 19:58
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τη βαλβίδα δεν μπορώ να την βγάλω, καθώς είναι κολημένη πάνω στην έξοδο, οπότε τον πούλο... Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω μέσα το βουρτσάκι του μπιμπερού να το καθαρίσω όσο γίνετε...

έβαλα καινούριο σωληνάκι, πιο ψηλό από το προηγούμενο για την είσοδο του αέρα, αλλά πιο μεγάλης διαμέτρου. Το σωληνάκι που έχει πάνω, είναι λίγο πιο μεγάλο από της αεραντλίας, και λίγο πιο μικρό από το μικρότερο αλφαδολάστιχο. Οπότε έβαλα το μικρότερο αλφαδολάστιχο. Τώρα που είναι πιο ψιλό το λαστιχάκι, όταν γυρήσω τέρμα τη μάνικα, τραβάει αέρα, ενώ πριν δεν τραβούσε αρκετά πριν να τερματήσει η μάνικα. Σε δεύτερο χρόνο, θέλω να αντικαταστήσω και το εσωτερικό σωληνάκι, αλλά είναι λίγο δύσκολο λόγω έλειψης χώρου...
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-14, 21:51
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκίμερ αφρίζει κανονικά, μαζεύει κανονικά τη λάσπη, και κάποια στιγμή στα καλά καθούμενα ξερνάει νερό ανεπεξέργαστο και τα κάνει λούτσα στο σαλόνι...
Μήπως αυτό συμβαίνει όταν ταϊζεις ή γενικά επιβαρύνεις το σύστημα σου με πλαγκτόν, σκόνες κλπ ;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-03-14, 22:28
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

συνήθως γίνετε νύχτα ή πρωί ώρες δηλαδή από τάισμα.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-14, 23:31
Το avatar του χρήστη Nickthefish
Nickthefish Ο χρήστης Nickthefish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Δυστυχώς η συγκεκριμένη σειρά skimmer δεν άντεξε στο χρόνο,δηλαδή ενώ όταν βγήκαν οι χομπίστες τα προτίμησαν όπως κανένα άλλο skimmer στη πάροδο του χρόνου αποδείχθηκε πως δεν ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή. Εάν δεν είναι κάποιο πρόβλημα της αντλίας τότε δοκίμασε ένα πολύ καλό καθάρισμα ειδικά στο λαιμό του,άφησε το να στεγνώσει για μια ημέρα και μετά ξαναπλύνε το μπας και εμφανιστεί κανένα σαλιγκαράκι και είναι υπεύθυνο γι όλα αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-14, 08:01
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Λοιπόν. Βρήκα πιο είναι το πρόβλημα. Για κάποιο λόγο μπλοκάρει η βαλβίδα ρύθμισης και τα κάνει μαντάρα (για την ιστορία, το σάββατο το πρωί, σφουγκάριζα 40λίτρα θαλασσινού νερού από το σαλόνι...). Τι έκανα και διορθώθηκε το πρόβλημα. έβαλα στην έξοδο ένα σωλήνα μικρότερης διαμέτρου, οπότε τη βαλβίδα τη γύρισα προς την άλλη μεριά, με αποτέλεσμα να υπάρχει πιο μεγάλο άνοιγμα, άρα μπλοκάρει πιο δύσκολα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρήκα χρόνο να το βγάλω και να το καθαρίσω καλά, ότι μπορώ να το καθαρίσω πάντως το καθαρίζω με μία βούρτσα για μπιμπερό.

Το όλο θέμα όμως με έχει βάλει σε σκέψεις, και θέλω τη βοήθειά σας σε κάποια κατασκευή που πρέπει να γίνει γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου!!! Σκέφτομαι να βάλω ένα ρελέ, σαν αυτό π.χ. http://www.ebay.com/itm/1x-Mini-Powe...item565c242de9

Το ρελέ αυτό υποτίθετε ότι βάζεις 220βολτ στη μία που λειτουργεί σαν διακόπτης, και στην άλλη βάζεις μέχρι 48βολτ για το ελατήριο. Αν λοιπόν εγώ βάλω το σκίμμερ, στα 220βολτ, και στην άλλη βάλω δύο γυμνά καλώδια στο 1 εκ απόσταση στα 12βολτ, μόλις βραχούν και κάνουν κύκλωμα δε θα κλείσουν το σκίμμερ???Τι λέτε???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-14, 12:30
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Γιατί δεν παίρνεις άλλο σκίμμερ να ησυχάσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-14, 13:07
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Καλή ιδέα, θα μπορούσες να με χορηγήσεις με ένα ??? Δεν είναι δα ότι είναι φθηνά τα παντέρμα...
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-14, 13:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν. Βρήκα πιο είναι το πρόβλημα. Για κάποιο λόγο μπλοκάρει η βαλβίδα ρύθμισης και τα κάνει μαντάρα (για την ιστορία, το σάββατο το πρωί, σφουγκάριζα 40λίτρα θαλασσινού νερού από το σαλόνι...). Τι έκανα και διορθώθηκε το πρόβλημα. έβαλα στην έξοδο ένα σωλήνα μικρότερης διαμέτρου, οπότε τη βαλβίδα τη γύρισα προς την άλλη μεριά, με αποτέλεσμα να υπάρχει πιο μεγάλο άνοιγμα, άρα μπλοκάρει πιο δύσκολα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρήκα χρόνο να το βγάλω και να το καθαρίσω καλά, ότι μπορώ να το καθαρίσω πάντως το καθαρίζω με μία βούρτσα για μπιμπερό.

Το όλο θέμα όμως με έχει βάλει σε σκέψεις, και θέλω τη βοήθειά σας σε κάποια κατασκευή που πρέπει να γίνει γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου!!! Σκέφτομαι να βάλω ένα ρελέ, σαν αυτό π.χ. http://www.ebay.com/itm/1x-Mini-Powe...item565c242de9

Το ρελέ αυτό υποτίθετε ότι βάζεις 220βολτ στη μία που λειτουργεί σαν διακόπτης, και στην άλλη βάζεις μέχρι 48βολτ για το ελατήριο. Αν λοιπόν εγώ βάλω το σκίμμερ, στα 220βολτ, και στην άλλη βάλω δύο γυμνά καλώδια στο 1 εκ απόσταση στα 12βολτ, μόλις βραχούν και κάνουν κύκλωμα δε θα κλείσουν το σκίμμερ???Τι λέτε???
Επειδή πιάνουν τα χέρια σου από ότι έχω δεί, μήπως είναι καλύτερα και πιο ασφαλές να φτιάξεις κάτι με float switch και ένα ρελε ;
float switch όπως κάτι από αυτά


http://www.ebay.com/itm/Tank-Pool-Wa...item1c1d29bc28



http://www.ebay.com/itm/Hot-PP-Side-...item3f2a7d1248



και ρελέ αυτόν

http://www.ebay.com/itm/2-X-OMRON-MY...item4aa931da6d
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-14, 14:39
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το σκέφτηκα το φλοτέρ, και μάλλον μου φαίνεται καλή ιδέα (πιο αξιόπιστη για την ακρίβεια... Αλλά το φλοτέρ με το ρελέ, πως τα συνδιάζεις??? Το φλοτέρ μόνο του δεν κάνει δουλειά???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-04-14, 14:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκέφτηκα το φλοτέρ, και μάλλον μου φαίνεται καλή ιδέα (πιο αξιόπιστη για την ακρίβεια... Αλλά το φλοτέρ με το ρελέ, πως τα συνδιάζεις??? Το φλοτέρ μόνο του δεν κάνει δουλειά???
Πιστεύω πως από το φλοτερ είναι καλύτερα να περνάει χαμηλή τάση, πχ 12V που με τη σειρα του να ανοίγει τον ρελε που μπορεί να διαχειριστή άνετα 220V με 5A μαξιμουμ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-14, 19:20
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Δεν το εμπειστευεσαι ε??? Πολυ καλη η ιδεα σου,και μαλλον αυτο θα κανω!!! Συν οτι η ιδεα σου μου δινει λυση στο οτι το φλοτερ δεν ξερω προς ποια κατευθυνση κλεινει το ρευμα... Ενω με το ρελε ολα καλα!!!! Ευχαριστω πολυ θα τα παραγγειλω σημερα!!!ααα απο το φλοτερ περναει σταθερο ρευμα???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-14, 23:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το εμπειστευεσαι ε??? Πολυ καλη η ιδεα σου,και μαλλον αυτο θα κανω!!! Συν οτι η ιδεα σου μου δινει λυση στο οτι το φλοτερ δεν ξερω προς ποια κατευθυνση κλεινει το ρευμα... Ενω με το ρελε ολα καλα!!!! Ευχαριστω πολυ θα τα παραγγειλω σημερα!!!ααα απο το φλοτερ περναει σταθερο ρευμα???
Τι εννοείς αν περνάει σταθερό ρεύμα από το φλοτερ ; Διακόπτης είναι και αυτό, ανοίγει και κλείνει κύκλωμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-04-14, 00:04
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Οκ!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-04-14, 09:48
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τελικά, σήμερα το έβγαλα και το καθάρισα, και ήταν ένα σαλιγκάρι μέσα στη σωλήνα της εξόδου... Το !@!#@$%!!@@#####$@$%@#$%@#$% το σαλιγκάρι, είχε εγκλωβιστεί εκεί μέσα και δεν μπορούσε να φύγει. έτσι που και που κουνιώταν και τα παιρνε το Δ@#$%@!#$%!ς, όλα.

Τι @#$%@#$%@#$%@#$%@#$^#$&$*^$*&#^%@$%! ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-04-14, 15:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, σήμερα το έβγαλα και το καθάρισα, και ήταν ένα σαλιγκάρι μέσα στη σωλήνα της εξόδου... Το !@!#@$%!!@@#####$@$%@#$%@#$% το σαλιγκάρι, είχε εγκλωβιστεί εκεί μέσα και δεν μπορούσε να φύγει. έτσι που και που κουνιώταν και τα παιρνε το Δ@#$%@!#$%!ς, όλα.

Τι @#$%@#$%@#$%@#$%@#$^#$&$*^$*&#^%@$%! ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μια χαρά τότε, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευη SKIMMER V2 1000 ραφαηλ10 Φίλτρανση 2 19-03-11 09:26
SKIMMER 1000 lt ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 200 lt? SWSTO H LATHOS??? Vave Φίλτρανση 5 28-08-09 15:19
Skimmer V2 1000 TMC..Απορεια malawimbuna Φίλτρανση 10 06-04-09 19:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07219 seconds with 13 queries