Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-12, 21:15
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή Λιγη βοηθεια με το νεο μονομαχοενυδρειο!!

Ειμαι στο σταδιο να ξεκινησω ενα ενυδρειο μονομαχου αλλα δεν θελω να ειναι μονος να βλεπω κ τιποτα αλλο βρε αδερφε.. Καθως εψαχνα πολυ για το ποια ψαρια μπορουν να συμβοιοσουν με εναν μονομαχο βρηκα απο διαφορα forum πωσ αυτα τα ειδοι μπορουν να συνηπαρξουν αρμονικα :
  • African dwarf frog - A small species of frog that is roughly the same size as an adult male Betta.

  • Snails - Most species of aquarium snails, are good Betta companions

  • Tetras - A small school of Tetras work well with Betta.

  • Plecos - Needs at least a 10-gallon tank

  • Zebra danios - Like the tetras, these fish need to be bought in a small school.

  • Pygmy Cory catfish - A small bottom dwelling catfish.

  • Ghost Shrimp: Small translucent shrimp that help keep the tank clean.. Θελω να μου πειτε αν ισχυει η συγκεκριμενη πληροφορια... Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.. κ αλλη μια ερωτηση τι περιβαλλον να του κανω? Μια εικονα για ιδεα θα την εκτημουσα πολυ ¨)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-12, 21:26
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

βαλε 2-3 αμανο και κανα σαλιγκαρι και εισαι μια χαρα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-12, 22:02
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Τα παραπανω που εχει η λιστα δεν κανουν? Δεν ειμαι κ πολυ φαν γαριδας γιαυτο το λεω.. Ας πουμε μου εχει μπει στο μυαλο καμια 6-7 νεον ψαρακια.. Κ εγω ροταω για να μαθω μην κανω βλακειες..Ευχαριστω για τον χρονο σας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-12, 22:20
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω σε 70 λιτρα νερο τον εχω με μια μονομαχινα και 4 κορυντορας.
αφου βεβαια τον αφησα πρωτα μονο μεσα ενα τριμηνο.
ομως το καθε ψαρι εχει την δικια του προσωπικοτητα δεν σημαινει οτι θα ειναι φιλικος και ο δικος σου.
αν το ενυδρειο εχει πανω απο 80 ποντους οι καλυτεροι συγκατικοι θα ηταν οι αρλεκινοι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-12, 22:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το ενυδρειο εχει πανω απο 80 ποντους οι καλυτεροι συγκατικοι θα ηταν οι αρλεκινοι.
συμφωνω ως προς το βιοτοπικο του θεματος αλλα ψιλοδιαφωνω ως προς το βαθος...
Ο μονομαχος καλυτερα να μπαινει σε βαθος στηλης νερου γυρω στους 20 ποντους το πολυ, ενω τα αρλεκινακια κινουνται καλυτερα σε πιο βαθυα νερα... Παντως δεν ειναι κακη επιλογη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-12, 22:59
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

νικο για μακρος μιλαω.σορρυ δεν το διευκρυνισα πιο πριν.
τα tetra και τα zebra αν δεν κανω λαθος παντως ειναι fin rippers και ισως δεν θα ηταν καλο για τον μονομαχο.θυμαμαι που ρωτουσαμε και μεις οταν ψαχναμε συγκατοικους.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονομαχος καλυτερα να μπαινει σε βαθος στηλης νερου γυρω στους 20 ποντους το πολυ, ενω τα αρλεκινακια κινουνται καλυτερα σε πιο βαθυα νερα... Παντως δεν ειναι κακη επιλογη
ηθελα καποια στιγμη να το ρωτησω αυτο.οπως ξερεις σκεφτομαι να του φτιαξω νεο σπιτι μιας και προεκυψαν τζαμια.σε περιπτωση που ο βυθος μου ειναι μεγαλος παιζει να παιξω μεσα με τα υψη;
γιατι υπολογιζω να τους βαλω αρλεκινακια για συγκατοικους.
-------------------------
φιλε απο τη ροδο πες μας και για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 06-12-12 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-12, 23:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
νικο για μακρος μιλαω.σορρυ δεν το διευκρυνισα πιο πριν.
τα tetra και τα zebra αν δεν κανω λαθος παντως ειναι fin rippers και ισως δεν θα ηταν καλο για τον μονομαχο.θυμαμαι που ρωτουσαμε και μεις οταν ψαχναμε συγκατοικους.

ε δεν ειναι ολα τα τετρα fin nippers, ειδικα τα νεον σιγουρα δεν εχουν τετοια γουστα


Παράθεση:
ηθελα καποια στιγμη να το ρωτησω αυτο.οπως ξερεις σκεφτομαι να του φτιαξω νεο σπιτι μιας και προεκυψαν τζαμια.σε περιπτωση που ο βυθος μου ειναι μεγαλος παιζει να παιξω μεσα με τα υψη;
γιατι υπολογιζω να τους βαλω αρλεκινακια για συγκατοικους.

γιατι οχι?
να φανταστω πως πας για διμετρο?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-12, 23:12
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι οχι?
να φανταστω πως πας για διμετρο?
σκεφτομουν 90Χ50Χ50 και το νερο να ξεκινα απο15 εκ. και να καταληγει ομαλα στα 40.ηδη εχω ξεκινησει μποστανι στο παλιο 12λιτρο (που δεν εχει φυσικα ψαρια) με παπυρους,μπαμπου,κρυπτοκορινες,μικροσορουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για κλασσικο 60ρακι κρατα το μονομαχο μονο του και θα ειναι μια χαρα.
Φυσικα μπορεις ανετα να αφησεις να αναπτυχθουν μπολικα σαλιγκαρια μεσα αλλα μεχρι εκει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομουν 90Χ50Χ50 και το νερο να ξεκινα απο15 εκ. και να καταληγει ομαλα στους 40.ηδη εχω ξεκινησει μποστανι στο παλιο 12λιτρο (που δεν εχει φυσικα ψαρια) με παπυρους,μπαμπου,κρυπτοκορινες,μικροσορουμ.

δεν ακουγεται κακο, αλλα σε διμετρο ακουγεται εντυπωσιακοτερο το να παιξεις με τα βαθη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 06-12-12 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-12, 23:15
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Μιλαμε για 60 λιτρα φιλε μου, καλα πιστευω ειναι για εναν μονομαχο με μια μικρη προσθηκη "παρεας"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-12, 23:19
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλαμε για 60 λιτρα φιλε μου, καλα πιστευω ειναι για εναν μονομαχο με μια μικρη προσθηκη "παρεας"
αν θες συγκατοικους και δεν εχεις παρει ακομα ενυδρειο πηγαινε σε κατι μεγαλυτερο.η διαφορα τιμης απο τα 60 στα 80 ακομα και στα 100 ειναι ελαχιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η διαφορα απο 60 στα 120 ειναι αμελητεα...
Τα ενυδρεια βρισκονται -κυριολεκτικα- ακομα και τζμπα, τα υπολοιπα ειναι που κοστιζουν και αυτα τα θες (πχ τα τεστ νερου) ειτε εχεις 50 λιτρα ειτε 5000
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-12, 23:36
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Tα 60 λιτρα τα βρηκα με 100 ευρω τα 120 λιτρα 300 ευρω κ ειναι πολλα κ περαν τουτου ειναι κ θεμα χωρου γιαυτο πηγα στο 60αρι .. Ειναι κ το πρωτο μου οποτε δεν θελω κανα θηριο..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-12, 00:41
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Βαλε αλλα ψαρακια τοτε και ασε το μονομαχο..
Δες κι εδω..http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-12, 00:43
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

φιλε μου για μας τους αρχαριους οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο καλα.
ειναι πιο ευκολο να κραταμε σωστες παραμετρους σε ενυδρεια με πολλα λιτρα.
τωρα με τα 60 λιτρα.
τα καθαρα λιτρα νερου θα ειναι σιγουρα λιγοτερα.οποτε καλυτερα να βαλεις τον αρχοντα μονο του.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-12-12, 06:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα 60 λιτρα τα βρηκα με 100 ευρω τα 120 λιτρα 300 ευρω κ ειναι πολλα κ περαν τουτου ειναι κ θεμα χωρου γιαυτο πηγα στο 60αρι .. Ειναι κ το πρωτο μου οποτε δεν θελω κανα θηριο..
Ποιος εχει τετοιες... "προσφορες"? ο κλεφτης της Βαγδατης? (τι εγεινε ρε παιδια? καναν τη βουλη πετ σοπ και δεν το πηρα χαμπαρι? )
με 300 ευρω βρισκω 400ρι
ριξε μια ματια σε αυτα http://www.petsupermarket.gr/190/%CE...%82/hagen.html


126 λιτρα εχει 95 ευρω ενω το 80ρι 65ευρω και το 60ρι 55ευρω (ειναι με λιγα λογια χαζο να πας σε 60ρι οταν η διαφορα απο το 80ρι ειναι 10 ευρω)
Οσο για τα λιτρα, ο αρχαριος παντα εχει αναγγη απο οσο το δυνατο περισσοτερα, γιατι οσο πιο πολλα εχεις τοσο ευκολοτερα κουμανταρονται και συγχωρουν καποια πιθανα λαθη (οχι βεβαια τα τραγικα λαθη) και καποιες παραλειψης ρουτινας, ενω οσο πιο λιγα εχεις τοσο δυσκολοτερο ειναι να το κρατησεις σταθερο το συστημα. Αυτος ειναι κανονας.

Επισεις αν εισαι απο αυτους που πηγαινοερχονται Μαρμαρι εκει εχει ενα πετσοπ πολλυ επαγγελματικα στημενο με απιστευτες τιμες αν σε ενδιαφερει οποτε μπορεις να αγορασεις απο κει ολο τον εξοπλισμο σου (προβλημα συννενοησης δεν υπαρχει, τα παιδια που το δουλευουν μιλανε αρκετα καλα Αγγλικα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-12-12, 10:14
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Σε αυτά τα λίτρα βάζεις αεράτα ένα χαρέμι betta smaragdina και κάθεσαι να χαζεύεις
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-12-12, 12:07
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Αυτο καλο ειναι δηλαδη για την χρηση που το θελω??..
-------------------------
Αα κ να προσθεσω οι τιμες που ειπα πιο πανω ειναι τελιωμενα ετοιμα ενυδρεια δεν χριεαζοντε τιποτα (απο οτι μου ειπαν)..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ροδιτης : 07-12-12 στις 12:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-12, 13:28
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο καλο ειναι δηλαδη για την χρηση που το θελω??..
-------------------------
Αα κ να προσθεσω οι τιμες που ειπα πιο πανω ειναι τελιωμενα ετοιμα ενυδρεια δεν χριεαζοντε τιποτα (απο οτι μου ειπαν)..
αυτο ειναι 84 λ οχι 60.........
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-12, 16:56
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Το ξερω απλα με προτρεψαν να παω σε μαγαλυτερο κ απο το site που ειδα βρηκα αυτο σε καλυτερη τιμη απο οτι το βρισκω στην ροδο, η απορια μου ειναι αν κανει για την χρηση που το θελω? κ μαζι με τον εξοπλισμο ποσο θα παει συνολο? δηλαδη αν εχετε να μου προτεινετε κατι οπως φιλτρα κ λοιπα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-12-12, 17:34
Το avatar του χρήστη sonic
sonic Ο χρήστης sonic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Περιοχή: Ρόδοs
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος εχει τετοιες... "προσφορες"? ο κλεφτης της Βαγδατης? (τι εγεινε ρε παιδια? καναν τη βουλη πετ σοπ και δεν το πηρα χαμπαρι? )
με 300 ευρω βρισκω 400ρι
ριξε μια ματια σε αυτα http://www.petsupermarket.gr/190/%CE...%82/hagen.html


126 λιτρα εχει 95 ευρω ενω το 80ρι 65ευρω και το 60ρι 55ευρω (ειναι με λιγα λογια χαζο να πας σε 60ρι οταν η διαφορα απο το 80ρι ειναι 10 ευρω)
Οσο για τα λιτρα, ο αρχαριος παντα εχει αναγγη απο οσο το δυνατο περισσοτερα, γιατι οσο πιο πολλα εχεις τοσο ευκολοτερα κουμανταρονται και συγχωρουν καποια πιθανα λαθη (οχι βεβαια τα τραγικα λαθη) και καποιες παραλειψης ρουτινας, ενω οσο πιο λιγα εχεις τοσο δυσκολοτερο ειναι να το κρατησεις σταθερο το συστημα. Αυτος ειναι κανονας.

Επισεις αν εισαι απο αυτους που πηγαινοερχονται Μαρμαρι εκει εχει ενα πετσοπ πολλυ επαγγελματικα στημενο με απιστευτες τιμες αν σε ενδιαφερει οποτε μπορεις να αγορασεις απο κει ολο τον εξοπλισμο σου (προβλημα συννενοησης δεν υπαρχει, τα παιδια που το δουλευουν μιλανε αρκετα καλα Αγγλικα)

Νικο διστυχως εδω ροδο(ειναι μονο δυο μαγαζια που ασχολουνται με ψαρια, φυτα, ενυδρεια και αυτοαποκαλουνται πετ σοπ) η τιμες ειναι αυτες που λεει το παιδι αμα δεν πιανουν τα χερια σου εδω κατω ειναι σιγουρο οτι θα σε γδαρουν θα φτιαξουν παπουτσια με το δερμα σου και θα τους λες και ευχαριστω...Δεν φαντάζεσαι πλακα οταν πας να παραγγειλεις ψαρια η φυτα(με εκτυπωση φωτογραφιας πηγαινα συνυθως αλλα δεν..) τους λες το ονομα τους δειχνεις φοτο και σε κοιτανε οπως η αγελαδα που κοιταει το τρενο. σορρυ για το οφφ τοπικ αλλα θα εσκαγα...
__________________
Φιλικά Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-12-12, 18:27
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ακριβως οπως τα λες.. Το διαπιστωσα κ απο αυτα που μου ελεγαν με αυτα που διαβασα εδω η ΜΕΡΑ με την ΝΥΧΤΑ ουτε τα στοιχειωδη δεν ξερουν οχι οτι εγω ξερω πολλα αλλα διαβασα αρκετα κ κατι επιασα.. Τεσπα με το θεμα που προειπα κ την γυαλα που εδειξα ειναι αρκετη?? κ τι αλλο θα χρειαστω να παρω κ περιπου ποσο θα στοιχησουν?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-12-12, 20:28
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως οπως τα λες.. Το διαπιστωσα κ απο αυτα που μου ελεγαν με αυτα που διαβασα εδω η ΜΕΡΑ με την ΝΥΧΤΑ ουτε τα στοιχειωδη δεν ξερουν οχι οτι εγω ξερω πολλα αλλα διαβασα αρκετα κ κατι επιασα.. Τεσπα με το θεμα που προειπα κ την γυαλα που εδειξα ειναι αρκετη?? κ τι αλλο θα χρειαστω να παρω κ περιπου ποσο θα στοιχησουν?
Θα χρειαστεις
θερμαντηρα
φιλτρο
θερμομετρο
χαλικι η΄ αμμο
φωτισμο
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-12-12, 20:32
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

αναλογως αν θελεις να βαλεις μονομαχο θα πρεπει να υπολογισεις οτι κινειται σε νερο απο 7 μεχρι 20 εκατοστα υψος το πολυ.αρα μιλαμε για 36-40 λιτρα νερο σε αυτο το ενυδρειο.και γω σε τετοιες διαστασεις τον εχω αλλα προσωρινα και ετοιμαζομαι να φτιαξω μονος ενα.δοκιμασε μπας και βρεις ενα 60Χ60 το υψος δεν σε απασχολει και πολυ.
κατι που δεν σε ρωτησα εχθες το νερο που θελει ο μονομαχος ειναι μαλακο και οξινο το ιδιο και των πιθανων συγκατοικων.θα πρεπει λοιπον να το επεξεργαζεσαι.
αν λοιπον καταληξεις σε αυτο και βαλεις και αλλα ψαρακια μαζι με μονομαχο φροντισε να υπαρχουν μεσα καποια που να ειναι ρηχα.αυτο μπορεις να το πετυχεις με καποια κομματια ριζας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-12-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αα κ να προσθεσω οι τιμες που ειπα πιο πανω ειναι τελιωμενα ετοιμα ενυδρεια δεν χριεαζοντε τιποτα (απο οτι μου ειπαν)..
τα "τελειωμενα ετοιμα ενυδρεια" περιλαμβανουν συνηθως μια λαμπα της κακιας ωρας, ενα εσωτερικο φιλτρο για πεταμα και ενα φθηνο θερμαντηρα...
Ακομα και σε περιπτωσεις που εχω αγορασει ετσι λογο προσφορας τα εδωσα ολα τα "παρελκομενα" στο μαγαζι για να παρω μια τροφη η οποια τουλαχιστο μου ειναι πιο χρησιμη.
Γνωμη μου, παρε το 80ρακι, βαλε χαλικι η αμμο μη ασβεστολιθικα, παρε ενα θερμαντηρα καλης ποιοτητας κι ενα ανεμιστηρακι για το καλοκαιρι (οκ αυτο μπορεις να το αφησεις για αργοτερα), ενα καλο κανονικο εξωτερικο φιλτρο
http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html αυτο ειναι σουπερ, πετας οτι υλικο περιλαμβανει και βαζεις μεσα μπλε σφουγκαρι, ελαφροπετρα και filterwool (με αυτη τη σειρα) γεμισε το με φυτα (βρες απο τις αγγελιες απο κλαδεματακια συγχομπυστων, συνηθως ποιανουν ευκολοτερα απο αυτα που θα αγοραζες απο μαγαζι) και μια η δυο λαμπες (η μια sylvania grolux και η αλλη οτι σ αρεσει, ειτε στο κιτρινο -προσωπικη επιλογη η sera tropical sun- ειτε μια απλη λευκη ).
Μετα αφου τα στησεις ολα αυτα κανε σωστο στρωσιμο (με αμμωνια η με τροφες η ακομα καλυτερα με μπολι ) κι οταν ειναι ολα ετοιμα βαζεις το ψαρακι σου.
Επιπροσθετα καλο ειναι να προμηθευτεις μερικα ειδη καλης ποιοτητας τροφη, φυλλα catappa και τυρφη για την προετοιμασια του νερου.
that's all


Παράθεση:
Νικο διστυχως εδω ροδο(ειναι μονο δυο μαγαζια που ασχολουνται με ψαρια, φυτα, ενυδρεια και αυτοαποκαλουνται πετ σοπ) η τιμες ειναι αυτες που λεει το παιδι αμα δεν πιανουν τα χερια σου εδω κατω ειναι σιγουρο οτι θα σε γδαρουν θα φτιαξουν παπουτσια με το δερμα σου και θα τους λες και ευχαριστω...Δεν φαντάζεσαι πλακα οταν πας να παραγγειλεις ψαρια η φυτα(με εκτυπωση φωτογραφιας πηγαινα συνυθως αλλα δεν..) τους λες το ονομα τους δειχνεις φοτο και σε κοιτανε οπως η αγελαδα που κοιταει το τρενο. σορρυ για το οφφ τοπικ αλλα θα εσκαγα
To ξερω μωρε, κι η πλακα ειναι πως η Ροδος εχει ενα σωρω συγχομπυστες...
Βασικα ελεγα για το μεγαλο μαγαζι στο Μαρμαρι, απεναντι στην Τουρκια, οχι στη Ροδο... Εχει -η μαλλον ειχε, γιατι τωρα δεν ξερω αφου εχω να παω χρονια- απιστευτες τιμες και δεν υπαρχει προβλημα συνενοησης

Παράθεση:
αναλογως αν θελεις να βαλεις μονομαχο θα πρεπει να υπολογισεις οτι κινειται σε νερο απο 7 μεχρι 20 εκατοστα υψος το πολυ.αρα μιλαμε για 36-40 λιτρα νερο σε αυτο το ενυδρειο.και γω σε τετοιες διαστασεις τον εχω αλλα προσωρινα και ετοιμαζομαι να φτιαξω μονος ενα.δοκιμασε μπας και βρεις ενα 60Χ60 το υψος δεν σε απασχολει και πολυ
60χ60 που να βρει?
το 80ρακι (που οπως λες γινεται 40ρι) ειναι μια χαρα απο αυτα του εμποριου, αλλιως παμε σε κατασκευη κλαι τελειωνει το ζητημα (εγω θα παω σε διμετρο προσεχως με 20 cm υψος και 50-60 cm πλατος... τελικη αποφαση)

Παράθεση:
αν λοιπον καταληξεις σε αυτο και βαλεις και αλλα ψαρακια μαζι με μονομαχο φροντισε να υπαρχουν μεσα καποια που να ειναι ρηχα
βασικα τα μονα που ταιριαζουν με μονομαχο ειναι οι μονομαχινες αλλα με προσοχη και δεν προτεινεται για αρχαριο.
Τα υπολοιπα που θελουν χαμηλο βαθος ειναι τα γκουραμια αλλα εννωειται ΔΕΝ ταιριαζουν (θα γινει αρενα το ενυδρειο με τετοιο συνδυασμο)
Τα kuhli loach ειναι μια χαρα συγκατηκοι, αλλα το κακο ειναι πως οσα και να βαλεις σπανια τα βλεπεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-12-12, 21:54
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
60χ60 που να βρει?
εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67205 και ας κανονισουν τη μεταφορα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μονα που ταιριαζουν με μονομαχο ειναι οι μονομαχινες αλλα με προσοχη και δεν προτεινεται για αρχαριο.
θα συμφωνησω απολυτε σε αυτο και μαλιστα να ειναι καλα φυτεμενο και φυσικα να εχει εναλακτικες σε περιπτωση που στραβωσει το πραμα με τα κοριτσια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-12-12, 22:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67205 και ας κανονισουν τη μεταφορα.
χαχα σουπερ... τοτε οκ, αυτο ειναι αριστο ενυδριο και μπορει να βαλει και φυτα που βγαινουν εξω (φτερη πχ η lucky bamboo, ποθο κτλ)

Παράθεση:
θα συμφωνησω απολυτε σε αυτο και μαλιστα να ειναι καλα φυτεμενο και φυσικα να εχει εναλακτικες σε περιπτωση που στραβωσει το πραμα με τα κοριτσια.
δασκαλε που διδασκες ...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-12-12, 22:16
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων



δασκαλε που διδασκες ...
να σαι καλα γιατι χαρη σε καποιους σαν εσενα προσπαθουμε να προσφερουμε αξιοπρεπεις συνθηκες ζωης σε αυτα τα ψαρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-12-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σαι καλα γιατι χαρη σε καποιους σαν εσενα προσπαθουμε να προσφερουμε αξιοπρεπεις συνθηκες ζωης σε αυτα τα ψαρακια.

Σ ευχαριστω, αλλα ξεριες για ποιο πραγμα μιλαω (τη συνηθεια σου με τα ζευγαρακια )
Οκ αφου σου πετυχε 2/2 θεωρω πως δεν ειναι ανεφικτο, αλλα οσο να ναι ειναι παρατολμο...
Προσωπικα παντα σε τετοιες περιπτωσεις προτιμω και προτεινω χαρεμακια που ειναι πιο ασφαλης επιλογη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-12-12, 22:56
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω, αλλα ξεριες για ποιο πραγμα μιλαω (τη συνηθεια σου με τα ζευγαρακια )
Οκ αφου σου πετυχε 2/2 θεωρω πως δεν ειναι ανεφικτο, αλλα οσο να ναι ειναι παρατολμο...
Προσωπικα παντα σε τετοιες περιπτωσεις προτιμω και προτεινω χαρεμακια που ειναι πιο ασφαλης επιλογη
ισως ειναι η κ.......ρδια του αρχαριου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομαχος για αρχαριο!Λιγη βοηθεια lary7 Bettas 9 19-12-11 11:54
Λιγη βοηθεια για εναν μονομαχο pantelis91 Bettas 12 26-10-10 14:01
Βοηθεια για μονομαχοενυδρειο... cherry Bettas 19 10-03-10 14:04
μονομαχοενυδρειο! filimonas2 Αρχάριοι γλυκού νερού 29 05-08-09 22:47
Νεο μονομαχοενυδρειο.. Λιγη βοηθεια.. boom Bettas 8 24-04-08 10:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,26803 seconds with 13 queries