Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-14, 17:01
sergioboard Ο χρήστης sergioboard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2014
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Sump vs Εξωτερικα φιλτρα

Καλησπερα,

Αγορασα εχθες το πρωτο μου ενυδρειο μαρκας Anubias 400 lt με διαστασεις 1,50χ50χ65 το επιπλο εχει 3 ισομερη διαμερισματα 40χ43 και δεν ξερω τι να κανω, να βαλω 2 εξωτερικα φιλτρα EHEIM 2217 η να φτιαξω ενα sump με 3 διαμερισματα? το καθε διαμερισμα τις βασης χωριζετε με ξυλο, μπορουν να γινουν τρυπες και να ενωθουν?
Απλα θα ηθελα να μην φτιαξω αλλη βαση γιατι θα ανεβει το κοστος και ειναι κριμα να πεταξω καινουργια βαση.

Και μια τελευταια ερωτηση, ποια ειναι τα κατα των εξωτερικων φιλτρων σε σχεση με το σαμπ?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους για τον χρονο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-14, 17:12
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Επειδη βλεπω εισαι στην κατηγορια θαλασσινου, τα φιλτρα δεν χρειαζονται
Μονο ενα ενα μικρο για ανθρακα κ αντιφως

Σαμπ αν φτιαξεις ενιαιο σε αλλη βαση, ακου κι αλλες γνωμες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-14, 17:15
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Τα κατα ειναι πολλα σε σχεση με το sumb.αλλα το προβλημα ειναι αλλου,πως θα περασεις τις σωληνωσεις απο πανω,απο οτι ξερω ειναι μικρες <χουφτες>Αν σκεφτεσι για τρυπες χμμμμμ λιγο χλομο το βλεπω
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-14, 17:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατά αρχήν καλώς ήρθες και καλορίζικο το καινούριο σου ενυδρείο.
Προσωπικά θεωρώ τα σαμπ καλύτερα από τα εξωτερικά φίλτρα. Τα μόνα αρνητικά που θεωρώ πως έχουν τα σαμπ σε σχέση με τα εξωτερικά φίλτρα είναι η μεγαλύτερη κατανάλωση, ίσως κάποια εξάτμιση και οι ανάλογες τρύπες που πρέπει να κάνεις στο ενυδρείο. Η κατανάλωση είναι γιατί θα χρειαστείς μεγαλύτερη αντλία από ότι έχει ένα εξωτερικό φίλτρο, γιατί το εξωτερικό φίλτρο είναι ένα κλειστό κύκλωμα και το νερό που κατεβαίνει συμπαρασύρει και το νερό που ανεβαίνει και χρειάζεται λιγότερη ενέργεια.
Τα θετικά υπέρ του σαμπ τώρα
είναι πολύ πιο φθηνό
μπορείς να το κάνεις όπως θες ή σε βολεύει
χωράει πολύ περισσότερο βιολογικό υλικό
είναι πιο εύκολο στη συντήρηση
αν πάθει κάτι η αντλία σου μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με μια προσωρινή ενώ στο εξωτερικό θα χρειαστείς ανταλλακτικά και πρέπει να τα βρεις γρήγορα
μπορεις να κρύψεις και το θερμοστάτη μέσα σε αυτό

Επίσης να πω πως το σαμπ δεν ενδείκνυται για φυτεμένο με CO2, η ανατάραξη του νερού που γίνεται στην είσοδο απελευθερώνει το CO2
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-14, 17:21
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Tα καθετα ξυλα/χωρισματα ειναι τα "νευρα" της βασης για να μπορεσει να κρατησει το βαρος,αν τα πειραξει μπορει να εχεις μεγαλο θεμα.
Τα sump ειναι καλυτερα απο τα εξωτερικα φιλτρα γιατι χωρανε πολυ περισσοτερο βιολογικο υλικο η' περισσοτερο ζωντανο βραχο αντιστοιχα για τα θαλασσινα ενυδρεια.
Επισης τα λιτρα του sump αθροιζονται στα λιτρα του ενυδρειου κερδιζοντας ετσι περισσοτερα συνολικα λιτρα νερο.
Πχ αν εχεις ενα 400λιτρο ενυδρειο με 150 λιτρα sump εχεις συνολικα 550 λιτρα νερο για τα ψαρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-07-14, 17:29
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα καθετα ξυλα/χωρισματα ειναι τα "νευρα" της βασης για να μπορεσει να κρατησει το βαρος,αν τα πειραξει μπορει να εχεις μεγαλο θεμα.
Τα sump ειναι καλυτερα απο τα εξωτερικα φιλτρα γιατι χωρανε πολυ περισσοτερο βιολογικο υλικο η' περισσοτερο ζωντανο βραχο αντιστοιχα για τα θαλασσινα ενυδρεια.
Επισης τα λιτρα του sump αθροιζονται στα λιτρα του ενυδρειου κερδιζοντας ετσι περισσοτερα συνολικα λιτρα νερο.
Πχ αν εχεις ενα 400λιτρο ενυδρειο με 150 λιτρα sump εχεις συνολικα 550 λιτρα νερο για τα ψαρια σου.
Πολυ σημαντικο,Και καλα κανεις και το αναφερεις.αλλα δεν νομιζω να ειπε κατι τετοιο

Καλως ηρθες στην παρεα μας
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-07-14, 17:40
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ σημαντικο,Και καλα κανεις και το αναφερεις.αλλα δεν νομιζω να ειπε κατι τετοιο

Καλως ηρθες στην παρεα μας
Eγω αυτο καταλαβα οτι θελει να τρυπησει τα 3 μερη και να τα κανει 1 για να χωρεσει sump

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sergioboard Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

Αγορασα εχθες το πρωτο μου ενυδρειο μαρκας Anubias 400 lt με διαστασεις 1,50χ50χ65 το επιπλο εχει 3 ισομερη διαμερισματα 40χ43 και δεν ξερω τι να κανω, να βαλω 2 εξωτερικα φιλτρα EHEIM 2217 η να φτιαξω ενα sump με 3 διαμερισματα? το καθε διαμερισμα τις βασης χωριζετε με ξυλο, μπορουν να γινουν τρυπες και να ενωθουν?
Απλα θα ηθελα να μην φτιαξω αλλη βαση γιατι θα ανεβει το κοστος και ειναι κριμα να πεταξω καινουργια βαση.

Και μια τελευταια ερωτηση, ποια ειναι τα κατα των εξωτερικων φιλτρων σε σχεση με το σαμπ?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους για τον χρονο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-07-14, 18:07
sergioboard Ο χρήστης sergioboard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2014
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Οταν αναφερθηκα στο να τρυπησω τα ξυλα εννοουσα να κανω μικρες τρυπες ετσι ωστε να ενωθουν τα σαμπ μεταξι τους γιατι οπως προειπα δεν εχω χωρο για ενα ενιαιο σαμπ.
-------------------------
Για τα 400 λιτρα ποσα λιτρα σαμπ πρεπει να φτιαξω? και ξερετε περιπου σε τι κοστος κυμαινονται?

κανενα καλο μαγαζι να απευθυν8ω?

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sergioboard : 30-07-14 στις 18:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-07-14, 18:11
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Αρα θες να βαλεις 3 ενυδρειακια και να τα συνδεσεις και οχι sump.
To sump μπορει να εχει χωρισματα αλλα καθε διαμερισμα του επικοινωνει με υπερχυληση,γεμιζει το 1 διαμερισμα χυνεται στο 2ο,γεμιζει και το 2ο και με υπερχυληση χυνεται στο 3ο διαμερισμα.
Τα 3 ξεχωριστα ενυδρεια πως σκεφτεσαι να τα ενωσεις ετσι ωστε να εχεις ακριβως την ιδια ροη απο το ενα στο αλλο(1ο 2ο 3ο) που θα πρεπει να ειναι παλι ακριβως η ιδια με τη ροη που πεφτει απο το μεγαλο 400αρι ενυδρειο στο πρωτο μικρο και ιδια με το 3ο μικρο που καταληγει στο μεγαλο 400λιτρο ενυδρειο ωστε να μη πλημυρισουν;
Δεν νομιζω οτι ειναι εφυκτο.
Ισως μια ειδικη κατασκευη sump με ενα ενιαιο που θα ειχε το σχημα 3 μικρων που συγκυνονουν πισω απο το επιπλο.
Για τα λιτρα σου ισως και με 2 καθαριζες και στο 3 χωρισμα να εβαζες ενα 2215.
Κατι τετοιο(οπως το κοιτας απο πανω) αν και παλι δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργουσε σωστα

Αν δεν ηταν για θαλασσινο θα μπορουσες να βαλεις τα 2 2217 και να καθαριζες.
Στο θαλασσινο καλυτερα να περιμενεις να σου απαντησει καποιος αλλος φιλος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-07-14, 18:41
sergioboard Ο χρήστης sergioboard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2014
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Dragonld και εγω δυσκολο το βλεπω να γινετε με αφτο τον τροπο.
Αμα βγαλω το ενα ξυλινο χωρισμα του επιπλου και το στηριξω με ενα σιδερενιο Π τοτε μου ανοιγετε ενας χωρος 83χ41, σε αφτο τον χωρο φτιαχνω σαμπ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-07-14, 18:44
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να κθκλοφορει σωστα το νερο ετσι οπως το σχεδιασες.

Αλλα ας μας πει ο φιλος αν ειναι για θαλασσινο.,Για να ξερου και τι λεμε
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-14, 18:46
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Στις βασεις τα ξυλα δενουν μεταξυ τους και το ενα υποστιριζει το αλλο δεν ειναι τοσο απλο.
Για να μη κανεις πειραματα και εχεις δυσαρεστα αποτελεσματα,εγω στη θεση σου θα εκανα το εξης:
Mιας και η βαση σου ειναι καινουρια και σε αριστη κατασταση,μπορεις να τη βαλεις σε μια αγγελια σε λογικη τιμη και με τα χρηματα αυτα να κανεις μια βαση με κυλοδοκο αν πιανουν τα χερια σου η' εχεις κανενα γνωστο να σε βοηθισει θα σου παει πολυ φθινα,θα λυσεις το προβλημα σου και θα εχεις και χορο για να κανεις τα παντα,sump,υπερχυληση,οργανωση καλωδιων,ελεκτη θερμοκρασιας κτλ οπως θες εσυ και οπως σε βολευει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να κθκλοφορει σωστα το νερο ετσι οπως το σχεδιασες.

Αλλα ας μας πει ο φιλος αν ειναι για θαλασσινο.,Για να ξερου και τι λεμε
Περισσοτερο για το ενοιαιο σχημα το εδειξα και οχι για τη κυκλοφορια,για τη κυκλοφορια θα μπορουσε να ειχε και οριζοντιες υπερχυλησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-14, 22:45
sergioboard Ο χρήστης sergioboard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2014
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να κθκλοφορει σωστα το νερο ετσι οπως το σχεδιασες.

Αλλα ας μας πει ο φιλος αν ειναι για θαλασσινο.,Για να ξερου και τι λεμε
To ενυδρειο προοριζεται για θαλασσινο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-07-14, 23:03
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μπορεις να το κανεις με 2 τροπους.Ο ενας(που εκανα και εγω προσφατα σε ριο240)είναι να τροποποιήσεις το επιπλο.Ο άλλος είναι αυτος που σκέφτεσαι με τα 3 σαμπ(και 2 καλα είναι).Αν πας σε ένα σαμπ σε κάθε ντουλαπι θα πρεπει να τρυπησεις και τα 2 σαμπ πισω στην πλατη(το υψος της τρυπας θα το υπολογισεις εσυ με δεδομενο τα σαμπ να χωρανε και το νερο που θα κατεβει από την υπερχειλιση σε περιπτωση διακοπης ρεύματος)Τα σαμπ θα επικοινωνούνε μεταξυ τους με σωληνα πισω από το επιπλο.
παράδειγμα.
http://img219.imageshack.us/img219/4...iewnodoors.jpg
Αν παλι αποφασισεις να τροποποιήσεις το επιπλο μπορεις να αφαιρέσεις τα καθετα χωρισματα που δημιουργουν τα ντουλάπια και να τα κοψεις στην μεση.Μετα θα τα βαλεις οριζοντια(2 εμπρος και 2 πισω).Επειδή από το πληκτρολογιο είναι δυσκολο καποιες φορες να εξηγήσεις στον άλλο τι εννοεις σου βαζω μια φωτο.Το ιδιο εκανα και εγω και σε λιγες μερες θα ανεβασω και τον τροπο τον οποιο βρηκα στο ιντερνετ.
Παράδειγμα
http://www.ultimatereef.net/uploader...1/IMG_0584.jpg
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-07-14, 23:44
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να το κανεις με 2 τροπους.Ο ενας(που εκανα και εγω προσφατα σε ριο240)είναι να τροποποιήσεις το επιπλο.Ο άλλος είναι αυτος που σκέφτεσαι με τα 3 σαμπ(και 2 καλα είναι).Αν πας σε ένα σαμπ σε κάθε ντουλαπι θα πρεπει να τρυπησεις και τα 2 σαμπ πισω στην πλατη(το υψος της τρυπας θα το υπολογισεις εσυ με δεδομενο τα σαμπ να χωρανε και το νερο που θα κατεβει από την υπερχειλιση σε περιπτωση διακοπης ρεύματος)Τα σαμπ θα επικοινωνούνε μεταξυ τους με σωληνα πισω από το επιπλο.
παράδειγμα.
http://img219.imageshack.us/img219/4...iewnodoors.jpg
Αν παλι αποφασισεις να τροποποιήσεις το επιπλο μπορεις να αφαιρέσεις τα καθετα χωρισματα που δημιουργουν τα ντουλάπια και να τα κοψεις στην μεση.Μετα θα τα βαλεις οριζοντια(2 εμπρος και 2 πισω).Επειδή από το πληκτρολογιο είναι δυσκολο καποιες φορες να εξηγήσεις στον άλλο τι εννοεις σου βαζω μια φωτο.Το ιδιο εκανα και εγω και σε λιγες μερες θα ανεβασω και τον τροπο τον οποιο βρηκα στο ιντερνετ.
Παράδειγμα
http://www.ultimatereef.net/uploader...1/IMG_0584.jpg
H πρωτη φωτογραφια φενεται μια χαρα αλλα η 2η φενεται πολυ λαθος.
Ολο το βαρος του ενυδρειου πεφτει στο πανω οριζοντιο ξυλο.
Ο κατασκευαστης βαζει τα 2 καθετα ξυλα για να μοιρασει το βαρος και να του δωσει περισσοτερο κρατημα στο κεντρο για να μην ανοιξει και το κοψει στα 2.
Αν αφερεσεις τα 2 μεσαια καθετα ξυλα και τα βαλεις οπως στη φωτογραφια 2 με αλλη κατευθυνση τοτε ενυσχυεις μπροστα και πισω αλλα χανεις τελειως το κεντρο που δεχεται και το μεγαλυτερο βαρος.
Ακομα και ολο να ηταν με ξυλα περιμετρικα παλι πιστευω θα ηταν επικυνδινο αν δεν ειχε στο κεντρο τα 2 καθετα.
Στη δικια μου βαση εκτος απο τα 2 καθετα στο κεντρο εχει και ενα οριζοντιο στο κεντρο σαν να παταει σε 2 σταυρους ενομενους.
Μονο σε σιδερενια με κυλοδοκο εχει δει τετοια κατασκευες με περιμετρικο κρατημα και αυτες με αρκετα "νευρα" 4 φορες πιο φαρδια και αρκετες φορες πιο δυνατα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-07-14, 04:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
H πρωτη φωτογραφια φενεται μια χαρα αλλα η 2η φενεται πολυ λαθος.
Ολο το βαρος του ενυδρειου πεφτει στο πανω οριζοντιο ξυλο.
Ο κατασκευαστης βαζει τα 2 καθετα ξυλα για να μοιρασει το βαρος και να του δωσει περισσοτερο κρατημα στο κεντρο για να μην ανοιξει και το κοψει στα 2.
Αν αφερεσεις τα 2 μεσαια καθετα ξυλα και τα βαλεις οπως στη φωτογραφια 2 με αλλη κατευθυνση τοτε ενυσχυεις μπροστα και πισω αλλα χανεις τελειως το κεντρο που δεχεται και το μεγαλυτερο βαρος.
Ακομα και ολο να ηταν με ξυλα περιμετρικα παλι πιστευω θα ηταν επικυνδινο αν δεν ειχε στο κεντρο τα 2 καθετα.
Στη δικια μου βαση εκτος απο τα 2 καθετα στο κεντρο εχει και ενα οριζοντιο στο κεντρο σαν να παταει σε 2 σταυρους ενομενους.
Μονο σε σιδερενια με κυλοδοκο εχει δει τετοια κατασκευες με περιμετρικο κρατημα και αυτες με αρκετα "νευρα" 4 φορες πιο φαρδια και αρκετες φορες πιο δυνατα.
Το ενυδρείο ετσι κι αλλιώς φορτίζει με το βάρος του το οριζόντιο ξύλο και η κατανομή είναι σε όλο το ξύλο το ίδιο κι όχι στην μέση περισσότερο.Στην δικιά μου περίπτωση με 40 εκατοστά φάρδος ενυδρειου δεν νομίζω να ζορίζεται το ξύλο στην μέση.¶λλωστε και αυτοί που έκαναν την αρχή δεν ειχαν κάποιο πρόβλημα.Έχω δει βάσεις από κοιλοδοκο που έχουν ενα τελάρο περιμετρικά και ενα ξύλο επανω για να πατήσει το ενυδρείο και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Πάνω από όλα η ασφάλεια αλλα η υπερβολή δεν χρειάζεται.Όπως και να έχει ο φίλος μπορεί να αποφασίσει πως θέλει να το κάνει.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-07-14, 10:28
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Αν ηταν ετσι φιλε μου,ολες οι βασεις θα ηταν σαν γραφεια ενα Π.
Οταν το ξυλο εχει μικρο μηκος οπως πχ τα 60λιτρα με 60 μηκος τα νευρα δεν ειναι απαρετητα.
Στα 400-500 λιτρα που το μηκος ειναι 1,5 μετρο και το βαρος μισο τονος τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα.
Οταν εχει κατι βαρη να παταει σε μια επιφανεια και η επιφανεια με τη σειρα της παταει σε 1,5cm παχος ξυλο,η επιφανεια θα σπασει εκει που εχει τη λιγοτερη υποστηριξη.
Για αυτο και φροντιζουν να εχει 4 καθετα ξυλα με ισες αποστασεις για να εχει παντου υποστηριξη.
Οι βασεις με κυλοδοκο δεν χρειαζονται καν οριζοντιο ξυλο γιατι η επιφανεια που παταει δεν ειναι 1,5cm περιμετρικα αλλα 5-6cm σε ενα υλικο πολυ πιο "δυνατο" που και εκεινες με τη σειρα τους αν θα δεις δεν ειναι σαν τραπεζια με 4 ποδια εχουν συνηθως 4 νευρα μπροστα και 4 πισω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-07-14, 11:45
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φίλε μου κανείς πολύ μεγάλο λάθος αν νομίζεις ότι σε βάσεις από κοιλοδοκο δεν χρειάζεται το οριζόντιο ξύλο.Αυτό το βάζουν για να πατάει ο πάτος του ενυδρείου σε όλο το εμβαδόν του και όχι για την στατικότητα της βασης.Αν ήταν ετσι θα βάζανε όλοι Dow.Λάθος επίσης να συγκρίνεις το πάχος του ξύλου της βάσης ενός 60λιτρου,με ενός 450λίτρου.Σίγουρα η βάση από κοιλοδοκο είναι καλύτερη,όμως αν κάποιος δεν έχει τα χρήματα να την φτιάξει μπορεί να κάνει εναν από τους 2 τρόπους που ανέβασα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-07-14, 12:36
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Eχω δει τουλαχιστον 3 2μετρα να πατανε σε κυλοδοκο σκετο για αρκετα χρονια.
O κυλοδοκος δεν ηταν τετραγωνος,ηταν παραλληλογραμμος και η φαρδια πλευρα ειχε επαφη με το ενυδρειο.
Αντι για ξυλο παταγε σε σε σιδερα περιμετρικα και καθετα.
To σχημα ειναι πολυ μουφα και προχειρο αλλα πιστευω θα καταλαβεις

Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερα χωρις ξυλο,ειπα οτι δεν ειναι απαρετητο,σαφος με ξυλο ειναι λιγο καλυτερο/σιγουρο.
Ακομα καλυτερο θα ηταν αν ειχε 25 νευρα αντι για 8 αλλα δεν βαζουν ολοι 25 νευρα.
Η βαση απο ενα rio 400 η' Αnubia εχει 6cm παχος ξυλα;
Ο κυλοδοκος για μια βαση κοστιζει περιπου 40-50¤,αρκει να τη κολησεις εσυ η καποιος γνωστος σου.
Η φθινοτερη ξυλινη μεταχειρισμενη εχει 100¤.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-07-14, 14:36
sergioboard Ο χρήστης sergioboard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2014
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Με εχετε καλυψει πληρως. Σας ειμαι υποχρεος.
Γιαννη το πρωτο σχεδιο που εστειλες ειναι ακριβος αφτο που σκεφτομουν.
Μπορεις να μου δωσεις λιγες πληροφοριες στο πως θα δουλεψει ακριβως αφτο με το 3 σαμπ και τους σωλινες τους εξωτερικους?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-08-14, 07:24
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω δει τουλαχιστον 3 2μετρα να πατανε σε κυλοδοκο σκετο για αρκετα χρονια.
O κυλοδοκος δεν ηταν τετραγωνος,ηταν παραλληλογραμμος και η φαρδια πλευρα ειχε επαφη με το ενυδρειο.
Αντι για ξυλο παταγε σε σε σιδερα περιμετρικα και καθετα.Λαθος φιλε μου.Δηλαδη το οριζοντιο ξυλο της βασης μου κινδυνευει να σπασει επειδή γυρισα αλλιως τις ενισχύσεις,ενω το τζαμι της βασης των παραδειγμάτων που αναφέρεις,δεν κινδυνευει να σπασει ενώ παταει μονο περιμετρικα;
To σχημα ειναι πολυ μουφα και προχειρο αλλα πιστευω θα καταλαβεις

Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερα χωρις ξυλο,ειπα οτι δεν ειναι απαρετητο,σαφος με ξυλο ειναι λιγο καλυτερο/σιγουρο.
Ακομα καλυτερο θα ηταν αν ειχε 25 νευρα αντι για 8 αλλα δεν βαζουν ολοι 25 νευρα. Κατανοητο το σχεδιο,αλλωστε εχω δει πολλες σιδερενιες βασεις.
Η βαση απο ενα rio 400 η' Αnubia εχει 6cm παχος ξυλα;Δηλαδη,αν καποιος βαλει 10 εκ κοιλοδοκο στην βαση του,πρεπει να ακολουθησει και η juwel και η anubia;
Ο κυλοδοκος για μια βαση κοστιζει περιπου 40-50¤,αρκει να τη κολησεις εσυ η καποιος γνωστος σου.Kαι πιο φθηνα ακομα μπορω να σου πω και πιστεψε με ξερω να κολλαω πολύ καλα,αλλα δεν εχει σχεση με την ερωτηση του φιλου.
Η φθινοτερη ξυλινη μεταχειρισμενη εχει 100¤.
Και για να μην μακρυγορω και κουραζουμε και τον φιλο που ανοιξε το θεμα,το οριζοντιο ξυλο στην βαση μου,είναι 20αρι(αλλαγμενο μαλλον από τον προηγουμενο ιδιοκτητη)και δεν νομιζω να σπασει επειδή σε μια επιφανεια 30χ40 δεν εχει την καθετη στηριξη που ειχε εργοστασιακα,σχηματιζοντας και τα ντουλάπια,με τωρα που απλα γυρισα τα ξυλα οριζοντι και βιδωθηκαν στις εργοστασιακες τρυπες.
Και εγω σε λιγο καιρο μαλλον θα προχωρήσω σε κατασκευη σιδερένιας,αλλα όχι επειδή την φοβάμαι,αλλα επειδή δεν υπολογισα καλα το υψος του σαμπ και τωρα βγαζω με δυσκολια το ποτηρακι του σκιμμερ γιατι βρισκει επανω.Βεβαια μπορει απλα να τριψω με γυαλοχαρτο το τζαμι που παταει το σκιμμερ και να το κατεβασω 2-3 χιλιοστα και να είμαι οκ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sergioboard Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εχετε καλυψει πληρως. Σας ειμαι υποχρεος.
Γιαννη το πρωτο σχεδιο που εστειλες ειναι ακριβος αφτο που σκεφτομουν.
Μπορεις να μου δωσεις λιγες πληροφοριες στο πως θα δουλεψει ακριβως αφτο με το 3 σαμπ και τους σωλινες τους εξωτερικους?
Φιλε σαν ιδεα είναι απλη.Το νερο κατεβαινει στο αριστερο ενυδρειο,γεμιζει και υπερχειλιζει στο μεσαιο και παει λεγοντας.Αυτο που πρεπει να υπολογισεις είναι σε ποιο υψος θα γινουν οι τρυπες,ετσι ώστε ο ογκος του νερου που θα κατεβει σε περιπτωση διακοπης μεχρι να ξενερισει η υπερχειλιση,να χωρα στα σαμπ.Τωρα η διαταξη των σαμπ είναι άλλο θεμα και είναι βαση των αναγκων σου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 01-08-14 στις 07:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-08-14, 09:19
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος φιλε μου.Δηλαδη το οριζοντιο ξυλο της βασης μου κινδυνευει να σπασει επειδή γυρισα αλλιως τις ενισχύσεις,ενω το τζαμι της βασης των παραδειγμάτων που αναφέρεις,δεν κινδυνευει να σπασει ενώ παταει μονο περιμετρικα;

Κατανοητο το σχεδιο,αλλωστε εχω δει πολλες σιδερενιες βασεις.
Αφου λοιπον ειναι κατανοητο το σχεδιο εσυ πως το ειδες να παταει μονο περιμετρικα;
Εκτος αν ενοεις στην αρχη πριν το σχεδιο που δεν διεκρινησα ολοκληρη τη κατασκευη.
Tα 4 καθετα σιδερα στο κεντρο κανουν την ιδια δουλεια με τα καθετα ξυλα των εργοστασιακων βασεων με την ιδια ακριβως λογικη.
Δηλαδη,αν καποιος βαλει 10 εκ κοιλοδοκο στην βαση του,πρεπει να ακολουθησει και η juwel και η anubia;
Oλες οι ενυδρειακες βασεις ακολουθουν τον ιδιο βασικο κανονα,καθετα ξυλα/χωρισματα παραλληλα με τα 2 ακριανα για να μοιρασουν το βαρος του πανω οριζοντιου ξυλου.
Αν ηταν σωστη η μετατροπη σου θα το ειχα προβλεψει ολοι απο πριν να εισαι σιγουρος,μπορει να ειναι πιο βολικο αλλα δεν ειναι το ιδιο αξιοπιστο και σταθερο.
Το σιδερο λογο της αντοχης του ειναι πολυ πιο δυσκολο να σπασει σε σχεση με ενα ξυλο,αρα θα μπορουσε να κανει την ιδια δουλεια και πιο λεπτο χωρις να υσχυει το αντιστροφο.
ΓΙα να μη βαλουν πιο χοντρο ξυλο βαλανε περισοτερα ξυλα καθετα στο πανω ξυλο και παραλληλα μεταξυ τους σε ισες αποστασεις.
Αν για καποιο λογο θελει να βγαλει το sump,αν θελει να το καθαρισει η΄ να το αντικαταστησει θα πρεπει να αφερεσει τα ξυλα;
Kαι πως θα τα αφερεσει οταν πατανε πανω 500-600 κιλα;
Φυσικα και ο φιλος που ανοιξε το θεμα μπορει να κανει τις επιλογες του,αλλα θα πρεπει να ξερεις πριν επιλεξει τι ειναι λαθος και σωστο η' πιο σωστο απο το αλλο οπως επισης και οι υπολοιποι που θα μπουν θα δουν μια φωτογραφια και θα αρχισουν να την αντιγραφουν θεωροντας τη σωστη και επιβεβαιωμενη.
πχ
Ολοι ξερουμε οτι δεν πρεπει να βαλουμε χερι στο ενυδρειο αν πρωτα δεν εχουμε βγαλει τον θερμαντηρα απο το ρευμα αλλα παρολα αυτα καποιοι το παιρνουν αυτο το ρισκο με δικη τους ευθυνη,αυτο δεν συμαινει οτι πρεπει να το προτινουν επειδη "δουλεψε" και δεν εγινε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικα φιλτρα panos70 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 11-04-14 23:50
εξωτερικα φιλτρα lefterisafrica Malawi 4 25-01-11 00:34
Εσωτερικα και εξωτερικα φιλτρα.... water_turtle_lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 05-02-10 22:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08626 seconds with 15 queries