Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-12, 14:24
mariasfy Ο χρήστης mariasfy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Προβλημα Αναπαραγωγης?

γεια σας,ειμαι καινουρια και συγνωμη αν δεν εγραψα στο σωστο θεμα την ερωτηση μου.. λοιπον..ειναι η πρωτη φοορα που επιχειρω αναπαραγωγη μονομαχων..απο εχθες το πρωι λοιπον εχω βαλει το ζευγαρι μονομαχων μου μαζι.. (εκανα ολες τις προετημασιες που διαβασα σε διαφορα αρθρα) μεχρι την ωρα που κοιμηθηκα χθες δεν ειχε γινει τιποτα! σημερα που ξυπνησα δεν μπορω να καταλαβω αν υπαρχουν αυγα στην φωλια! αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τους ειδα σημερα αρκετες φορες να αγκααλιαζονται αλλα δεν εκαναν αυγα...και σημερα κυνηγιουνται πιο πολυ απο χθες.. μηπως υπαρχει καποιο προβλημα? μηπως υπαρχουν αυγα και δεν τα βλεπω? συγνωμη αν σας κουρασα..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-12, 15:24
Ex.Al.Os Ο χρήστης Ex.Al.Os δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Δεν ξέρω πολλά από ψάρια, νέος είμαι και εγώ σαν και σένα.. αλλά φαντάζομαι πως ''αυτά τα πράγματα'' δεν γίνονται έτσι στο τσακ μπαμ!! Θέλει προετοιμασία για να δέσει το γλυκό, που λεν και τα ημισκούμπρια!!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν το ναρκωτικό... πάντα θες να πας σε κάτι πιο ''σκληρό''...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-12, 16:39
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς την, τι προετοιμασία έκανες και για πόσο καιρό; Κατά το "αγκάλιασμα" δεν πέφταν αβγά; Μπορείς να κοιτάξεις κάτω από τη φωλιά με έναν φακό για να δεις αν έχει αβγά (πολύ μικρά άσπρα μπαλλάκια ανάμεσα στις φουσκάλες). Συνεχίζουν το ζευγάρωμα ή έχει αρχίσει ο αρσενικός να κυνηγάει τη θηλυκιά συνεχώς (σε αυτή την περίπτωση την βγάζεις και την επιστρέφεις στο ενυδρείο της); Το πιο πιθανό είναι ή η θηλυκιά δεν ήταν έτοιμη να απελευθερωσει τα αβγά της ή ο αρσενικος τα έφαγε (δες αν έχει φουσκώσει η κοιλιά του). Δεν ξέρω αν αυτά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36882 και http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44085) είναι μέσα στα άρθρα που έχεις διαβάσει αλλά μπορεί να σε βοηθήσουν
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-12, 17:32
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δεν ειναι απλο πραγμα ουτε η αναπαραγωγη μονομαχων,ουτε το μεγαλωμα των μικρων (χωρις αρτεμια...)!

θελει καποια εμπειρια,πιστευω!


διαβασε καλα τα λινκς και κατα την γνωμη μου,επεστρεψε την θυληκια στο ενυδρειο της!
τουλαχιστον για την ωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-12, 17:57
mariasfy Ο χρήστης mariasfy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.. λοιπον για 10 μερες τους ταιζα κατεψυγμενα και αποξηραμενα σκουλικακια εναλαξ, εχει 3 μερες μου εβαλα τον αρσενικο στο ενυδριο αναπαραγωγης, επιασε απο το ιδιο βραδυ δουλεια, την επομενη μερα πλησιασα το ενυδρυακι με την θηλυκια διπλα του και ηταν και οι δυο κολημενοι στα τζαμια, η θηλυκια μου ειναι λευκο χρωμα και δεν φενονται οι ραβδωσεις αλλα το ασπρο σημαδι στην κοιλια ηταν πολυ εντονο και αυτη ηθελε συνεχεια να παει στον αρσενικο! ετσι το απογευμα της ιδιας μερας την εβαλα μεσα στο ενυδριο αναπαραγωγης μεσα στην πλαστικη γεννηστρα! χθες το πρωι δεν εδειχνε να φοβαται καθολου τον αρσενικο και ετσι την ελευθερωσα! ολα κυλουσαν πολυ καλα, λιγο κυνηγητο λιγα τσιμπιματα αλλα τιποτα μεχρι σημερα το πρωι που εγινε αυτο που εγραψα πιο πανω! αυτο γινοταν για περιπου μια ωρα και μετα αρχισε πιο σκληρο κυνηγητο (η θηλυκια εκοψε ενα κομματι απο την ουρα του αρσενικου!) τα πραγματα αγριεψαν πολυ και τους χωρισα! αφησα τον αρσενικο μεσα σε περιπτωση που εχει αυγα και δεν τα βλεπω! κατα το αγκαλιασμε δεν επεφταν καθολου αυγα! προσπαθησα να δω με τον φακο αλλα δεν μπορω να καταλαβω σιγουρα! τωρα που βλεπονται απο το τζαμι η θυλικια παλι προσπαθει να παει κοντα του και αυτος παλι την προσκαλει (κολυμπαει μεχρι κοντα της στο τζαμι και τρεχει προς την φωλια). κατι που ξεχασα να γραψω ο αρσενικος δεν εχει φουσκομενη κοιλια και το ασπρο σημαδι στην θυλικια ειναι ακομα πολυ εντονο!
-------------------------
εχω κανει καλλιεργεια microworms.. την θηλυκια την επεστρεψα γιατι ειχαν αγριεψει πολυ τα πρραγματα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariasfy : 19-03-12 στις 17:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-12, 17:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλύτερα είναι να απελευθερώνεις τη θηλυκιά το βράδυ πριν κλείσουν τα φώτα για να προσαρμοστεί κατά τη διάρκεια της νύχτας πριν ξεκινήσει η "επίθεση" του αρσενικού. Θα σου έλεγα να περιμένεις μια βδομάδα (συνεχίζοντας το καλό τάισμα) και να ξαναδοκιμάσεις
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσπαθεια αναπαραγωγης gogos Δίσκοι 23 15-09-08 20:45
Περι αναπαραγωγης... hlias Αναπαραγωγή 8 24-08-05 23:18
ΕΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ GIWRGOS Αναπαραγωγή 7 04-03-05 16:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06965 seconds with 15 queries