Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-09, 09:49
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Unhappy oodinium velvet σε γκαπι

99 τησ 100 ειναι αυτο τα ψαρια εχουν ασπρο διανα στηγματα στα πτεριγια τουσ και τα λεπια τουσ λιγο ανασικομενα με στιγματα πανω η ορεξη τουσ και η σιμπεριφορα ειναι ενταξη αρχησα θεραπια με προτοζιν τησ waterlife ποσεσ μερεσ πρεπει να μινει το φαρμακο στο ενυδρειο ??? σε τη θερμοκρασια?? και κατι αλλο θα επιρεαστουν τα φυτα οι τα αλλα ψαρια μετρισεισ δε μπορω να δωσω μου εχουν τελειωσει ολα τα τεστ πρωτα και το 3 ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο ακομα για να τα βαλω μονα τουσ σε καραντινα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-09, 10:03
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
99 τησ 100 ειναι αυτο τα ψαρια εχουν ασπρο διανα στηγματα στα πτεριγια τουσ και τα λεπια τουσ λιγο ανασικομενα με στιγματα πανω η ορεξη τουσ και η σιμπεριφορα ειναι ενταξη αρχησα θεραπια με προτοζιν τησ waterlife ποσεσ μερεσ πρεπει να μινει το φαρμακο στο ενυδρειο ??? σε τη θερμοκρασια?? και κατι αλλο θα επιρεαστουν τα φυτα οι τα αλλα ψαρια μετρισεισ δε μπορω να δωσω μου εχουν τελειωσει ολα τα τεστ πρωτα και το 3 ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο ακομα για να τα βαλω μονα τουσ σε καραντινα
Είσαι σίγουρος ότι είναι oodinium velvet και όχι ich; Για το προτοζιν μάλλον θα βρεις οδηγίες στο κουτί με το φάρμακο / ή θα σου πει κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει.

Τα σηκωμένα λέπια δεν ξέρω αν είναι κλασικό σύμπτωμα του oodinium. Μπορεί να είναι βακτηριακή μόλυνση (π.χ. dropsy).

Μπορείς να ανεβάσεις καμμιά φωτογραφία να δούμε;

Έπειδή δεν έχεις μετρήσεις, ένας "βασικός ύποπτος" είναι η ποιότητα του νερού - αν δεν έχεις κάνει ήδη μια αλλαγή νερού, κάνε την και δες που μπορείς να βρεις τεστάκια για ΝΗ3/ΝΟ2 το συντομότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-09, 19:02
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Τα σηκωμένα λέπια δεν ξέρω αν είναι κλασικό σύμπτωμα του oodinium. Μπορεί να είναι βακτηριακή μόλυνση (π.χ. dropsy). εκανα λαθος οχι σικομενα λεπια σα ξεθοριασμενα σα φαγωμενα μονο 1 γαππυ φενετε καλα και ενα δευτερο που εχει μια μικρι ασπρι βουλα στο ραχιεο πτεριγιο

Έπειδή δεν έχεις μετρήσεις, ένας "βασικός ύποπτος" είναι η ποιότητα του νερού - αν δεν έχεις κάνει ήδη μια αλλαγή νερού, κάνε την και δες που μπορείς να βρεις τεστάκια για ΝΗ3/ΝΟ2 το συντομότερο.[/quote]

λεσ να κανω μια αλλαγη νερου ?? και να ξανα βαλω φαρμακο εχω να κανω αλλαγη νερου περιπου ενα μηνα μονο συμπληρονω λογο εξατμησης
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-09, 19:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα!!
Νομιζω οτι βιαστηκες λιγο να βαλεις φαρμακο!!
Γνωριζεις αν εππηρεαζει τη βιολογια του φιλτρου?
Μετρα για αμμωνια και ΝΟ2, ΝΟ3 οπωσδηποτε!
Βαλε μια φωτογραφια με τα αρρωστα ψαρια ....
Ενα μηνα αλλαγη νερου? Ποσα λιτρα εξατμισης εχεις?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-09, 19:20
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Την αλλαγή νερού την πρότεινα γιατί δεν έχεις κάνει μετρήσεις ΝΗ3/ΝΟ2, και υπάρχει μια πιθανότητα η ασθένεια να οφείλεται σε "κακές" συνθήκες νερού. Ειδικά αν έχεις 1 μήνα να κάνεις αλλαγή, θα έλεγα ότι ενδείκνυται.

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει; Είσαι σίγουρος ότι είναι στρωμένο;

Τώρα, για το φάρμακο, αν έχεις ήδη ξεκινήσει θεραπεία, εγώ προσωπικά θα την συνέχιζα μέχρι το τέλος, σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου. Το προτοζιν δεν το έχω χρησιμοποιήσει, λέει ότι δεν καταστρέφει τη βιολογία του φίλτρου, αλλά ίσως κάποιος πιό έμπειρος να μπορεί να στο επιβεβαιώσει.


Πάντως, χωρίς φωτο και μετρήσεις νερού, πάμε "στα σκοτεινά"...
Κάνε μετρήσεις και συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών μήπως και με τις λεπτομέρειες βγει άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-09, 19:43
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!!
Νομιζω οτι βιαστηκες λιγο να βαλεις φαρμακο!!
Γνωριζεις αν εππηρεαζει τη βιολογια του φιλτρου?
Μετρα για αμμωνια και ΝΟ2, ΝΟ3 οπωσδηποτε!
Βαλε μια φωτογραφια με τα αρρωστα ψαρια ....
Ενα μηνα αλλαγη νερου? Ποσα λιτρα εξατμισης εχεις?
περιπου 10 την εβδομαδα δεν ειμαι και σιγουροσ μπορει και περισοτερα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αλλαγή νερού την πρότεινα γιατί δεν έχεις κάνει μετρήσεις ΝΗ3/ΝΟ2, και υπάρχει μια πιθανότητα η ασθένεια να οφείλεται σε "κακές" συνθήκες νερού. Ειδικά αν έχεις 1 μήνα να κάνεις αλλαγή, θα έλεγα ότι ενδείκνυται.

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει; Είσαι σίγουρος ότι είναι στρωμένο;

Τώρα, για το φάρμακο, αν έχεις ήδη ξεκινήσει θεραπεία, εγώ προσωπικά θα την συνέχιζα μέχρι το τέλος, σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου. Το προτοζιν δεν το έχω χρησιμοποιήσει, λέει ότι δεν καταστρέφει τη βιολογία του φίλτρου, αλλά ίσως κάποιος πιό έμπειρος να μπορεί να στο επιβεβαιώσει.


Πάντως, χωρίς φωτο και μετρήσεις νερού, πάμε "στα σκοτεινά"...
Κάνε μετρήσεις και συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών μήπως και με τις λεπτομέρειες βγει άκρη.
εχετε δικιο αλλα ολα εδω ερχοντε με παραγκελια μονο για μετριση ph πουλανε οι ποιο πολυ τα αλλα δεν τουσ ενδιαφερουν η σαμο εχει πολυ σκλυρο νερο και εγω εχω κανει μια βλακεια και εχω κανει εναν αχταρμα απο ψαρια γιαυτο φτιαχνω 3 ενυδρειο εχω βαλει γκαπι μαζι με μονομαχους ροδοστομουσ νεον πλεκο και δυο κλοουν μποτια και κραταω ενδιαμεσεσ σινθηκεσ νερου για ολα.. το ενυδρειο τρεχει περιπου 1,5 χρονο τωρα.. εχει πολλα φυτα και φωβαμε να βαλω αλατι ειδη εκανα μια αλλαγη νερου περιπου 50 τησ 100 τα τεστ θα τα εχω σε μια εβδομαδα περιπου αν ολα πανε καλα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 31-07-09 στις 19:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-07-09, 20:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Ick9.jpg
ετσι ειναι η βουλες που βλεπω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ick9.jpg
Εμφανίσεις:  513
Μέγεθος:  26,9 KB  
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-08-09, 09:03
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

ΟΚ - αυτό μου φαίνεται σαν Ich...

Έχουν γραφτεί πολλά για τη θεραπεία του με άνοδο της θερμοκρασίας και αλάτι. Δες την ιστοσελίδα του tsamisaquarium, καθώς και το υπόμνημα "Αλάτι κι άγιος ο Θεός" εδώ στο φόρουμ. ¶μα κάνεις μια αναζήτηση θα βγούν πολλά...

Πάντως αν ήδη άρχισες τη θεραπεία με το προτοζίν, εγώ δε θα τη διέκοπτα στη μέση, π.χ. Απλώς την άλλη φορά θα ξέρεις ότι έχεις και άλλα "όπλα" πριν φτάσεις στα φάρμακα, αν θέλεις.

Πάντως μέχρι να σου έρθουν τεστάκια, ίσως θα ήταν καλό να κάνεις και αλλαγές νερού πιό συχνά (αναπληρώνωντας κάθε φορά την ποσότητα του αλατιού/φαρμάκου που αναλογεί) για να είσαι πιό σίγουρος ότι διατηρείς καλή ποιότητα νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-09, 09:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ - αυτό μου φαίνεται σαν Ich...

Έχουν γραφτεί πολλά για τη θεραπεία του με άνοδο της θερμοκρασίας και αλάτι. Δες την ιστοσελίδα του tsamisaquarium, καθώς και το υπόμνημα "Αλάτι κι άγιος ο Θεός" εδώ στο φόρουμ. ¶μα κάνεις μια αναζήτηση θα βγούν πολλά...

Πάντως αν ήδη άρχισες τη θεραπεία με το προτοζίν, εγώ δε θα τη διέκοπτα στη μέση, π.χ. Απλώς την άλλη φορά θα ξέρεις ότι έχεις και άλλα "όπλα" πριν φτάσεις στα φάρμακα, αν θέλεις.

Πάντως μέχρι να σου έρθουν τεστάκια, ίσως θα ήταν καλό να κάνεις και αλλαγές νερού πιό συχνά (αναπληρώνωντας κάθε φορά την ποσότητα του αλατιού/φαρμάκου που αναλογεί) για να είσαι πιό σίγουρος ότι διατηρείς καλή ποιότητα νερού.
φοβαμε να βαλω αλατι εχω πολλα φυτα μεσα μηποσ ξερεισ ποσεσ μερεσ να κανω τη θεραπεια???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-08-09, 10:11
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Το υπόμνημα για το αλάτι είναι εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221

Δες επίσης http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm

Αν θυμάμαι καλά η θεραπεία κρατάει γύρω στις 2 βδομάδες - δες τα λινκς. Εγώ στο παρελθόν είχα βάλει αλάτι (0.2% συγκέντρωση) και δεν είδα προβλημα στα φυτά μου (τα οποία δεν ήταν πολύ απαιτητικά), ούτε στα σαλιγκάρια μου.

Νομίζω τα φυτά σου είναι πιθανότερο να τα πειράξει η ψηλή θερμοκρασία - αν ανεβάσεις προς τους 30 όπως λέει - παρά το αλάτι. Η άνοδος της θερμοκρασίας είναι για να επιταχύνει τον κύκλο ζωής του ικ. Αν δεν την ανεβάσεις, χρειάζεται περισσότερο χρόνο.

Επαναλαμβάνω πάντως ότι από τη στιγμή που έβαλες προτοζιν, εγώ θα περίμενα να ολοκληρωθεί η θεραπεία αυτή, και μετά βλέπεις αποτελέσματα και πράτεις ανάλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-08-09, 19:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υπόμνημα για το αλάτι είναι εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221

Δες επίσης http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm

Αν θυμάμαι καλά η θεραπεία κρατάει γύρω στις 2 βδομάδες - δες τα λινκς. Εγώ στο παρελθόν είχα βάλει αλάτι (0.2% συγκέντρωση) και δεν είδα προβλημα στα φυτά μου (τα οποία δεν ήταν πολύ απαιτητικά), ούτε στα σαλιγκάρια μου.

Νομίζω τα φυτά σου είναι πιθανότερο να τα πειράξει η ψηλή θερμοκρασία - αν ανεβάσεις προς τους 30 όπως λέει - παρά το αλάτι. Η άνοδος της θερμοκρασίας είναι για να επιταχύνει τον κύκλο ζωής του ικ. Αν δεν την ανεβάσεις, χρειάζεται περισσότερο χρόνο.

Επαναλαμβάνω πάντως ότι από τη στιγμή που έβαλες προτοζιν, εγώ θα περίμενα να ολοκληρωθεί η θεραπεία αυτή, και μετά βλέπεις αποτελέσματα και πράτεις ανάλογα...
μα δε την σταματαω τησ θεραπια απλα οσο ποιο πολλα ξερουμε για καλο.. και εγω φωβαμε λιγο την θερμοκρασια γιατι τα φυτα μου ειναι καινουρια και αμα τα πιασει η ζεστη δε θα πιασουν και θα χαλασουν στουσ 28 δεν ειναι καλα ??? και παλι οριακα ειμαι νομιζω
-------------------------
ξερει καποιος ποσες μερες να κανω τη θεραπεια δε γραφει ποσες μερες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 01-08-09 στις 19:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-08-09, 14:00
Το avatar του χρήστη ΠΕΤΡΟΣ 21
ΠΕΤΡΟΣ 21 Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2008
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Αν ειναι ινκ υπαρχει φαρμακο που σε24 ωρες εισαι οκ,χωρις ν'ανεβασεις θερμοκρασια και δεν χαλαει και τα φυτα!
Η εταιρεια λεγεται BRUSTMANN kαι το φαρμακο i-CELLIN
ΠΕΤΡΟΣ 21
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γκαπι + ? ΤΟΛΟΥΚΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 11 10-02-09 15:45
ick...oodinium...ή...τι οεο... γαυρος Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 12 26-02-08 23:43
betta και μωρα με velvet TIGER14 Bettas 6 26-09-07 12:58
Flagul για Oodinium; anasios Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-01-06 17:03
Oodinium σε feef νυδρείο. SOS Βοήθεια!!! manosdr Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 7 24-07-04 12:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05630 seconds with 16 queries